Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Patrick Jane vs Sherlock Holmes

Bu Sherlock dizisinin olayı nedir? Netten bakayım dedim nasıl bir şeymiş diye de iki durum dikkatimi çekti.

1) Bölüm sayısı çok az. İlk sezon pilot dahil dört bölüm, üçüncü üç bölüm. Son sezonun üçüncü bölümü de yarın çıkıyor galiba. O da mı kısa sürecek?
2) Sezonlar arasındaki süre biraz fazla.

1 ve 2 arası 1,5 yıl
2 ve 3 arası 2 yıl olarak gördüm.

Neden bu kadar kısa sezonlara ve uzun aralara sahip merak ettim doğrusu.
İzleyince anlarsın.

Mentalisti izlemedim. Ama izlesemde sonuç pek değişmezdi :D Sherlock diyorum. L vs Sherlock konusunu açtığımda da Sherlock almıştı. Adam için yapılabilecek en iyi tarif beyinin adamı var :hhh:

Bu da bonus olsun ;

:hhh:

Kanıt gereken bazı kolay davaları Patrick daha hızlı çözüme kavuşturur sanırım oyunlarıyla.Ancak Red John tarzı zor davaların üstesinden Sherlock daha iyi gelir herhalde.

Bu Sherlock dizisinin olayı nedir? Netten bakayım dedim nasıl bir şeymiş diye de iki durum dikkatimi çekti.

1) Bölüm sayısı çok az. İlk sezon pilot dahil dört bölüm, üçüncü üç bölüm. Son sezonun üçüncü bölümü de yarın çıkıyor galiba. O da mı kısa sürecek?
2) Sezonlar arasındaki süre biraz fazla.

1 ve 2 arası 1,5 yıl
2 ve 3 arası 2 yıl olarak gördüm.

Neden bu kadar kısa sezonlara ve uzun aralara sahip merak ettim doğrusu.
7 yıl sonra gelen cevap:

Her bölümü film tadında hocam. Yaklaşık 1 2 saat falan. Çok kaliteli yapıyorlar bölümleri.

7 yıl sonra gelen cevap:

Her bölümü film tadında hocam. Yaklaşık 1 2 saat falan. Çok kaliteli yapıyorlar bölümleri.
Aslında o dizi tamamen gençler izlesin diye Sherlock ve Watson karakterini gençleştirmiş bir dizi.Eski dizi ve filmlerde bu adamları daha yaşlı oyuncular canlandırıyor.Modern Londra’ya uyarlanmasını anlarım ama karakterlerin gençleştirilmesini uygun bulmuyorum yazarı yaşasa izin verir miydi acaba?

İkisinin yöntemleri farklı diye biliyorum.

Sherlock davaları çözerken büyük oranda dedüktif mantık kullanıyor. Patrick Jane daha çok evrimsel psikolojiyi temel alarak çıkarımlar yapıyor. Mesela Sherlock suçluyu, suçu neden işlediğinden çok nasıl işlediğine odaklanarak buluyor. Jane ise neden işlediğine ya da işleyebileceğine dair varsayımlardan yola çıkarak bulabiliyor.

Jane Red John'u dedüktif mantık kullanarak buldu (Hayatında karşılaştığı bütün kişiler arasından bir eleme yaparak ihtimalleri sekiz kişiye indirip bulmuştu).
Sherlock Moritarty'yi nasıl alt etti bilmiyorum, sherlock'u sonuna kadar izlemedim/okumadım.

Yine mesela Sherlock suçluları kandırarak kendine çekiyor. Jane ise daha çok suçluyu gidip buluyor.

Yine de her şeye rağmen Sherlock'un hareket noktası Jane'inkinden daha sağlam görünüyor bana.

O yüzden Sherlock diyorum.

İkisinin yöntemleri farklı diye biliyorum.

Sherlock davaları çözerken büyük oranda dedüktif mantık kullanıyor. Patrick Jane daha çok evrimsel psikolojiyi temel alarak çıkarımlar yapıyor. Mesela Sherlock suçluyu, suçu neden işlediğinden çok nasıl işlediğine odaklanarak buluyor. Jane ise neden işlediğine ya da işleyebileceğine dair varsayımlardan yola çıkarak bulabiliyor.

Jane Red John'u dedüktif mantık kullanarak buldu (Hayatında karşılaştığı bütün kişiler arasından bir eleme yaparak ihtimalleri sekiz kişiye indirip bulmuştu).
Sherlock Moritarty'yi nasıl alt etti bilmiyorum, sherlock'u sonuna kadar izlemedim/okumadım.

Yine mesela Sherlock suçluları kandırarak kendine çekiyor. Jane ise daha çok suçluyu gidip buluyor.

Yine de her şeye rağmen Sherlock'un hareket noktası Jane'inkinden daha sağlam görünüyor bana.

O yüzden Sherlock diyorum.
Aslına bakarsan Jane’in yöntemi daha sağlam.Kendi yeteneklerine sahip olunabildiğinde tabii.Adam insan sarrafı bir kişiye bakıp 30 senesini iki dakikada özetleyebilir suçun kokusunu alabilir böylelikle.Kimse kolay kolsy yalan söyleyemez.Dedektif yöntemlerini de kullanıyor gözleme dayalı onları kullanmıyor değil.Fakat dedektiflik disipliniyle yetişmiş biri değil Jane.Ne silah kullanır ne çatışmaya girer dedektif gibi.Sirk adamı bu.Yani dezavantajları da var.O açıdan olay biraz da kimin daha zeki olduğuna bakıyor.Fakat şunu söyleyebilirim ki Sherlock gibi dedektif disipliniyle o mesleği yapsa daha iyi olabilirdi.Adam sadece danışman.Sherlock empati duygusuna sahip değil ama Jane o işin kralı.Bence insanları incelediğin bir meslekte insana dair herşeyi bilebilmek büyük bir avantaj.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık