Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Patrick Jane vs Sherlock Holmes

1. Patrick Jane

Patrick Jane geçmişte hayatını sahte medyumluk yaparak kazanıyordu ve bu işte çok başarılıydı. Birgün bir televizyon programında medyumluk yeteneğiyle "Red John" adlı seri katili yakalamak için polise yardım ettiğini söyler. Programdan sonra evine geldiğinde eşinin ve çocuğunun ölü olduğunu görür. Bu olaydan sonra akıl hastanesine kaldırılır ve orada Sophie Miller adlı doktor onun iyileşmesini sağlar. Hastaneden çıktıktan sonra CBI'da danışman olarak çalışmaya başlar ve dikkat yeteneğiyle olayların çözümlenmesini sağlar.

2. Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, dedektif kahramanlar içerisinde belki de en meşhur olanıdır. Olayları gözlem yoluyla çözmesi ile ünlüdür. Tümdengelim yöntemini çok iyi kullanmaktadır, sorduğu soruların cevaplarının birbiriyle tutarlı bir bütün oluşturmasına dikkat eder, yani yöntemindeki fark, ipuçlarını bir araya getirip bir çözüm bulmak yerine, elindeki ipuçlarından anlamlı bir bütüne ulaşmaya çalışmaktır; bunun yanı sıra kendi kendine yaptığı laboratuvar araştırmaları sonucunda elde ettiği bilgileri tekil olaylara uygular ve sigara izmaritlerinden, el yazılarından, ayak izlerinden, ve her türlü bilgi kırıntısından sonuca ulaşır.Holmes, bilimsel yetenekleri dışında, iyi bir dövüşçüdür. Üniversitede boks ve eskrim eğitimi almış, 19. yüzyılda İngiltere'de sıkça görülen sopa dövüşünde de uzmanlık edinmiştir. Öykülerde Holmes'un ettiği kavgalar genelde sonradan anlatılır. Şöhretli Bir Müşteri Macerası, Yalnız Bisikletçi, Son Dava gibi hikâyelerde, Holmes eskrim, boks ve Boş Ev'de anlattığı üzere Baritsu gibi dövüş tekniklerine başvurarak kendini kurtarır. Buna rağmen, Holmes imgesi, daima 'kalbi olmayan bir zihin' olarak belirir. Fiziksel şiddet yönü oldukça nadir ve daima haklı olarak ortaya çıkar.
İnsanları, bir denklemin elemanları olarak ele alan ve dolayısıyla duygusal yönlere kaymayan bir karakter olan Holmes, amacına ulaşmak için zaman zaman aldatıcı ve kurnaz bir karaktere bürünür.

Şimdi ikisi de zeki ve dikkatli karakterler. Sherlock hakkında takdir edersiniz ki daha çok bilgi var ama bu sizi yanıltmasın. Yine de The Mentalist izleyenler bir düşünsün. Ben koyu Sherlock hayranıyım fakat Jane'i de çok severim. Benim şahsi düşüncem Sherlock'tan yana :)

Açıkça söyleyim Sherlock'u izlemedim, Mentalist'i (her şeye rağmen) hala izliyorum o yüzden oyumu Jane'e verdim. Yani tamamen nesnel bir tercih benimkisi.

Sherlock Holmes'u tercih ederim. Sadece aşağıdaki sözü bile, ne kadar geniş düşünebildiğinin bir kanıtı;

İmkansızları elediğinde elinde kalan ne kadar mümkün değil gibi gözükse de, gerçek olmak zorundadır.

Diğer elemanı bilmiyorum ama Sherlock'tan üstün olabileceğini sanmam, yoksa çok uçuk herifin teki olur çıkar. Eğer o kadar sağlamsa da helal olsun ne diyim. Oy Sherlock.

Abi 2 diziyide başından beri takip eden ayrıca sir arthur conan doyle hayranı vede sherlock holmes serisinin tamamını okumuş birisi olarak söylüyorum sherlock 10 basar ... ha patrick'de iyi ama bi sherlock değil .. sherlock'un ilk olarak doğduğu taa 1800 lü yıllarda yazılmış ''kızıl dosya'' hikayesini okumanız bile ne demek istediğimi açıkça anlatıcaktır :D ( Ağır sherlock fanıyım galiba )

Patrick'i daha çok sevdiğim için bastım oyumu ama ikisinin yöntemleri pek karşılaştırılmaz. Dedektiflik olarak bakarsak Sherlock her türlü alır ama Patrick olayları ilişkilerle, psikolojiyle ve vücut diliyle çözüyor yani ikisi pek karşılıştırılmaz, bide sadece tanınma olayında bide Sherlock Patrick'e fark atar bu yüzdende şansı yok.

Bence Sherlock daha zeki ama sosyal olarak insanları okuma konusunda kimse bir Jane olamaz :) Yine de Sherlock!

Sherlock Holmes'u tercih ederim. Sadece aşağıdaki sözü bile, ne kadar geniş düşünebildiğinin bir kanıtı;

İmkansızları elediğinde elinde kalan ne kadar mümkün değil gibi gözükse de, gerçek olmak zorundadır.
Güzel söz smoker-san ama onu diyen romandaki sherlock dizideki ile aynı kişi olduğunu sanmıyorum.
Zira dizideki biraz deli :oleyo2:

Oyum patricke gidiyor. keşke Mentalist'de Sherlock gibi kısa ama öze olsa bırakmazdım :(

Unknown

2 diziyi de izlemişliğim var ama Sherlock dizi olsun film olsun benim gözümde en iyidir .

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık