Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] OMNIA (Yerli Manga Çalışması)

Bu arada Kaan'a bir de Khatun gerek. Eski Türk topluluklarında yönetimde kadınların yeri çok büyüktü. Hatta bazı belgelerde hem kaanın hem de hatunun mührü olurmuş diye duymuştum. Bak mesela azıcık bir araştırmada Uygularla ilgili şu açıklamayı buldum.

"Hatunların ayrı sarayları ve askerleri vardı. Devlet meclisine katılırlar, elçileri kabul ederlerdi. Bu ise bize, hatunun sadece gelecek Kaganın annesi vasfından başka devlet kademesinde önemli bir yerinin olduğunun göstergesidir. Hatun askeri faaliyetleri yönetmenin dışında çoğu kez savaşlara da bizzat katılırdı. Bu cümleden yola çıkararak diyebiliriz ki: Hatunlar, devlet bünyesinde, toprak ve asker sahibi bir boy beyi gibi, önemli bir yer kaplamıştır.

Hakandan sonra devletten en çok sözü geçen kişi hatundur. Hatunlar, büyük devlet işlerinde çoğu kez önemli bir rol oynarlardı. Bu gelenek, Uygurlarda oldukça eskiydi ve muhtemelen anaya duyulan geleneksel saygıdan kaynaklanıyordu. Hatta Uygurlar devlet oluşumunu tamamlamadan önce, VII. yüz yıl ’da Uygur reisinin sefere çıkması üzerine annesi olan Uluğ Hatun, toplumdaki davalara bakıp, aralarındaki sorunları töreye göre adaletle gidermeye ve toplumsal barışı bozmamaya çalışmıştır."

Bu arada Kaan'a bir de Khatun gerek. Eski Türk topluluklarında yönetimde kadınların yeri çok büyüktü. Hatta bazı belgelerde hem kaanın hem de hatunun mührü olurmuş diye duymuştum. Bak mesela azıcık bir araştırmada Uygularla ilgili şu açıklamayı buldum.

"Hatunların ayrı sarayları ve askerleri vardı. Devlet meclisine katılırlar, elçileri kabul ederlerdi. Bu ise bize, hatunun sadece gelecek Kaganın annesi vasfından başka devlet kademesinde önemli bir yerinin olduğunun göstergesidir. Hatun askeri faaliyetleri yönetmenin dışında çoğu kez savaşlara da bizzat katılırdı. Bu cümleden yola çıkararak diyebiliriz ki: Hatunlar, devlet bünyesinde, toprak ve asker sahibi bir boy beyi gibi, önemli bir yer kaplamıştır.

Hakandan sonra devletten en çok sözü geçen kişi hatundur. Hatunlar, büyük devlet işlerinde çoğu kez önemli bir rol oynarlardı. Bu gelenek, Uygurlarda oldukça eskiydi ve muhtemelen anaya duyulan geleneksel saygıdan kaynaklanıyordu. Hatta Uygurlar devlet oluşumunu tamamlamadan önce, VII. yüz yıl ’da Uygur reisinin sefere çıkması üzerine annesi olan Uluğ Hatun, toplumdaki davalara bakıp, aralarındaki sorunları töreye göre adaletle gidermeye ve toplumsal barışı bozmamaya çalışmıştır."
Kaan'ın hayatında bir kadın olması konumundan dolayı imkansız ancak başka karakterlerde olabilir. Güzel bilgi için teşekkürler eksik olmayın

Kaan'ın hayatında bir kadın olması konumundan dolayı imkansız ancak başka karakterlerde olabilir. Güzel bilgi için teşekkürler eksik olmayın
Tam konumundan dolayı o khatun lazımdı ama neyse. Devlet yönetimi sadece Khan/Hakan/Kaan'ın tekelinde değilmiş. Khatun eriyle at binen, ok atan, kılıç tokuşturup, devlet yöneten kadınlar olurmuş.
Burada madem işleyemiyorsunuz bize böyle bir khatun da işleyin bence.

T
Öncelikle karakter tasarımlarını çok beğendim. Hepsi birbirinden güzel şimdilik favorim Buhr Kaan reis :sapkali:.Arka plan çizimleri de hoş duruyor.Zaten hikaye için bir çok tavsiyede bulunulmuş.Ben de çizim konusunda ufak önerilerde bulunayım.

Yılanın sardığı ağaç dalı . yanındaki diğer dal gibi daha doğal çizilebilir.Ağacın yüzeyi ile arka plandaki toprakta benzer tarama çizgileri kullanıldığından çizim bana biraz karışık geldi.Mesela ortadaki okla gösterdiğim yer herhangi bir ağacın yer boyunca uzanan kökü mü yoksa toprak mı hala anlayamadım.Tabi bunda aynı renkte boyanmalarının da etkisi var ama özellikle siyah beyaz bir manga yapacağınız için bu ayırt edici detaylar fazladan önem arz ediyor bence.

Eğer ev boyutunda olan yer burası ise gerçekten de biraz küçükmüş izlenimi veriyor.Belki bu tarz göründüğünden büyük veya küçük olan şeyler cizdiğinizde etrafa büyüklüğüne aşina olduğumuz şeyler -insan.ağaç vb- koyarsanız istediğiniz büyüklük algısını verebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bunlar dışında söylemeden geçmeyeyim bu attığınız iki sayfayı birlikte çizdiyseniz gerçekten güzel bir uyum yakalamışsınız.Sanki 2 kişi değilde tek bir kişi çizmiş gibi :respect:
Tek başıma çiziyorum hocam ilk kez denemiştim büyük yapı ve kapak çizmeyi hatalar olduğunu biliyorum mangamız çıktığında çok daha güzel olacak her şey, teşekkür ederim eleştiriniz için.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 7)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık