Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
Ne hale bürüneceğinden çekiniyorsa saygı duyarım. Yalnız gerçekçi olalım Batman 110 insanın tamamını kurtaramayacak olsa bazılarını feda etmez mi? Başka şansı yok ve öyle bir durumda yani. Hani çizgi romanlarda mesaj verme kaygısı varsa Batman böyle durumlara düşmez belki ama boşlukları doldurmak bize kalsın. Batman'in sürekli yakaladığı ama her seferinde kaçıp terör estiren bir mahkumu tekrar tekrar yakalaması doğru mudur?

@01746 Ro shi nan te

Seni anlıyorum dostum ama o noktaya gelen insan bunları da göze almıştır. İki öldüreni de aynı kefeye koymak yanlış bence bunu diyorum.
Filmler genel geçer eserler, onlara bakma. Batman v Superman filminde Batman çatır çatır adam öldürüyor mesela, ölmeyenler de beyin travması falan geçirmiştir ya da vücudunda kırılmadık kemik kalmamıştır.

Çizgi romandaki Batman 110 kişinin tamamını kurtarır, birini feda etmeyi asla düşünmez. Batman'in kaderi Gotham şehri ile birbirine bağlanmış. Suçluları öldürse bile hiçbir şey değişmezdi. Bir çizgi roman bölümünde Batman ve Superman yer değiştiriyordu. Yani Batman gidip Metropolis'te takılıyordu, Superman de Gotham'a geliyor. Superman o üstün güçleri ile bütün suçluları kısa sürede paket ediyor, birkaç saat sonra sokaklara baktığında hiçbir şeyin değişmemiş olduğunu görüyordu. Sonra da Batman'e "Hacı bunlara senin gibi bir manyak lazım, ben baş edemem" deyip, şehrine geri dönüyordu. Sorun suçlularda değil, şehirde.

Sana demedim onu. Filmlerde, "onu öldürme ondan farkın kalmaz" diye arkadan duygusal konuşma yapan yan karakterler için diyorum. Valla bence kişiden kişiye değişir bu durum yani Allah korusun biri gelip sevdiklerimi öldürse ve benim elime onu öldürme fırsatı geçse fişini çeksem, ömür boyu "la ben ne yaptım bir cana kıydım" vs diye dolaşacağımı sanmıyorum tabi yaşamadan ne desek boş aslında Allah yaşatmasın.
Amin! Ama Allah korusun böyle bir şey olursa muhtemelen şöyle derdin; "Pişman değilim, yine olsa yine yaparım ama o anı bir türlü unutamıyorum, kabuslarıma giriyor."
Duana tekrar amin!

Çünkü ideolojik olarak yapıldığını düşünüyorum bu yorumun. Mesela @Kenshiro da bu zaman da olmaz demiş. Zaman ve mekan meselesi değil buradaki olay. Muazzam bir hukuk sisteminin olmasıyla ya da ülkenin medeniyet seviyesiyle alakalı bir durum değil. Bana kalırsa. Kaldı ki 10 yılda bir katliam da olmadı idam ceza olarak ülkede varken.
İdeolojiden ibaret bir ülkeye dönüştüğümüz üzerinden yapılan yorum ideolojik bir yorumsa eyvallah. Katliamdan kastımın ne olduğu açık ama abartı olmuş diyeyim ona da eyvallah.
Ama atladığın şey ben açıkça diğer ülkelerde daha ağır veya hafif sonuçların olabileceğini ama bunun bir öneminin olmadığını mutlak adaletin sorgulanacağı her sistemde 1 kişinin bile kurban gitme ihtimali varsa idamın olmaması gerektiğini söylüyorum. Biz ideolojiden ibaret bir ülke olduğumuz için idamların hatadan ibaret olmayacağını ifade ediyorum. Başka ülkelerde de bu olabilir veya olmayabilir deyip görüş belirtmiyorum.

Peki bunun zamanla alakası var mı? Bence yok çünkü herhangi bir zamanda toplumda bu manada bir bozulma varsa ilerde de olmayacağı anlamına gelmez. İnsan her şeyden önce insan denen varlığı tanımalı. Öfkeye, intikama, ideolojiye, güç savaşına her ne haltsa buna meydan vermemek için suç musibetinden kurtulmanın yolu var. Ömür boyu hapis. Hal böyleyken insan denen mahlukatın zaaflarına çanak tutmaya gerek yok.

Yorumumun hukuk sistemi veya medeniyet seviyesi ile de bir ilgisi yok. İdeoloji dediğin şey bunların önünü tıkamaya müsait ama asıl mesele bu değil çünkü her zaman biri hukukta bir delik açar ve sonra gelen farklı düşüncelerde aynı delikten geçer. Ve tüm bunların dışında olay ölümün çözüm odaklı değil öfke dindirme odaklı olmasıyla ilgili.

Meseleye bir de Batman mantığıyla değineyim. Olay yeni bir katilin doğmasıyla da ilgili değil. Bir suç işleyen kişi çoğunlukla ya kendisini suçsuz görür (bu konuda haklı veya haksız olması önemli değil) ya da aldığı ceza kadar suçlu olmadığını düşür. Aynı düşünceye suçlunun ailesi ve sevdikleri de dahildir. Peki böyle bir durumda insanlar ne yapıyorlar? Çoğunlukla varını yoğunu adayıp hukuk mücadelesi veriyorlar. Sonuç alamazlarsa tatmin olamayıp kendilerinin de içerisinde yer aldığı Devlet mekanizmasına öfke besliyorlar. Peki bu suçluların idam edildiğini düşünün o zaman ne olur? Her idam Devlet otoritesine düşman insanLAR doğurur. Basit bir öfkeden ibaret olmaz bu. Ve bu zamanla organize bir öfkeye, mafyaya veya terör örgütüne evrimleşir. Daha çok idam ve daha çok öfke doğar.

Bu tip konular hakkın da yeterli olgunluğa sahip miyim bilmiyorum. Genede bir şey söylemek isterim. Katiller, tecavüzcüler vb. bu insanları öldürmek onların çıkışına engel olmayacak. Saçma bir örnek olabilir belki ama Hitler vaktinde Yahudileri bitirmeye çalıştı. Ama hiçbiri bitmedi. Böyle bir şey yani. Bu insanları istediğimiz kadar öldürelim. Bu o düşüncenin biteceği anlamına gelmiyor. Bunun yerine insanlar daha iyi yetiştirilmeli. Daha iyi bir eğitim almalı. Sağlam bir düzen kurulmalı. Tabi bu zor bir şey. Ama başarılı olursak belki bir daha böyle şeyler yaşamayız. Bilmiyorum doğru anlata bildim mi? Yanlışım varsa düzeltiniz.

Filmler genel geçer eserler, onlara bakma. Batman v Superman filminde Batman çatır çatır adam öldürüyor mesela, ölmeyenler de beyin travması falan geçirmiştir ya da vücudunda kırılmadık kemik kalmamıştır.

Çizgi romandaki Batman 110 kişinin tamamını kurtarır, birini feda etmeyi asla düşünmez. Batman'in kaderi Gotham şehri ile birbirine bağlanmış. Suçluları öldürse bile hiçbir şey değişmezdi. Bir çizgi roman bölümünde Batman ve Superman yer değiştiriyordu. Yani Batman gidip Metropolis'te takılıyordu, Superman de Gotham'a geliyor. Superman o üstün güçleri ile bütün suçluları kısa sürede paket ediyor, birkaç saat sonra sokaklara baktığında hiçbir şeyin değişmemiş olduğunu görüyordu. Sonra da Batman'e "Hacı bunlara senin gibi bir manyak lazım, ben baş edemem" deyip, şehrine geri dönüyordu. Sorun suçlularda değil, şehirde.
Batman bir örnek aslında gotham kurgusal şehir gerçeği ne kadar yansıtıyor mesela? Batman gibi birinin var olduğunu düşün senin şehrinde yaşıyor. Yakaladığı bela pislik bir sürü yaratık var insanların canına kıymış. Sen o şehrin vatandaşı olarak tekrar tekrar yakalamasınımı istersin yoksa öldürmesini mi?

Bu tip konular hakkın da yeterli olgunluğa sahip miyim bilmiyorum. Genede bir şey söylemek isterim. Katiller, tecavüzcüler vb. bu insanları öldürmek onların çıkışına engel olmayacak. Saçma bir örnek olabilir belki ama Hitler vaktinde Yahudileri bitirmeye çalıştı. Ama hiçbiri bitmedi. Böyle bir şey yani. Bu insanları istediğimiz kadar öldürelim. Bu o düşüncenin biteceği anlamına gelmiyor. Bunun yerine insanlar daha iyi yetiştirilmeli. Daha iyi bir eğitim almalı. Sağlam bir düzen kurulmalı. Tabi bu zor bir şey. Ama başarılı olursak belki bir daha böyle şeyler yaşamayız. Bilmiyorum doğru anlata bildim mi? Yanlışım varsa düzeltiniz.
Daha düzgün bir örnek olarak; halihazırda idam uygulamasını gerçekleştiren ülkelerin hala suçluları idam etmesi gösterilebilir. Bazılarının düşüncesiyle bu cezayla suçluların kökünün kazındığı ama insan insan olduğu sürece suçluların ortadan kalkması ütopik bir düşünceden öteye gitmiyor.

İdeolojiden ibaret bir ülkeye dönüştüğümüz üzerinden yapılan yorum ideolojik bir yorumsa eyvallah. Katliamdan kastımın ne olduğu açık ama abartı olmuş diyeyim ona da eyvallah.
Ama atladığın şey ben açıkça diğer ülkelerde daha ağır veya hafif sonuçların olabileceğini ama bunun bir öneminin olmadığını mutlak adaletin sorgulanacağı her sistemde 1 kişinin bile kurban gitme ihtimali varsa idamın olmaması gerektiğini söylüyorum. Biz ideolojiden ibaret bir ülke olduğumuz için idamların hatadan ibaret olmayacağını ifade ediyorum. Başka ülkelerde de bu olabilir veya olmayabilir deyip görüş belirtmiyorum.

Peki bunun zamanla alakası var mı? Bence yok çünkü herhangi bir zamanda toplumda bu manada bir bozulma varsa ilerde de olmayacağı anlamına gelmez. İnsan her şeyden önce insan denen varlığı tanımalı. Öfkeye, intikama, ideolojiye, güç savaşına her ne haltsa buna meydan vermemek için suç musibetinden kurtulmanın yolu var. Ömür boyu hapis. Hal böyleyken insan denen mahlukatın zaaflarına çanak tutmaya gerek yok.

Yorumumun hukuk sistemi veya medeniyet seviyesi ile de bir ilgisi yok. İdeoloji dediğin şey bunların önünü tıkamaya müsait ama asıl mesele bu değil çünkü her zaman biri hukukta bir delik açar ve sonra gelen farklı düşüncelerde aynı delikten geçer. Ve tüm bunların dışında olay ölümün çözüm odaklı değil öfke dindirme odaklı olmasıyla ilgili.

Meseleye bir de Batman mantığıyla değineyim. Olay yeni bir katilin doğmasıyla da ilgili değil. Bir suç işleyen kişi çoğunlukla ya kendisini suçsuz görür (bu konuda haklı veya haksız olması önemli değil) ya da aldığı ceza kadar suçlu olmadığını düşür. Aynı düşünceye suçlunun ailesi ve sevdikleri de dahildir. Peki böyle bir durumda insanlar ne yapıyorlar? Çoğunlukla varını yoğunu adayıp hukuk mücadelesi veriyorlar. Sonuç alamazlarsa tatmin olamayıp kendilerinin de içerisinde yer aldığı Devlet mekanizmasına öfke besliyorlar. Peki bu suçluların idam edildiğini düşünün o zaman ne olur? Her idam Devlet otoritesine düşman insanLAR doğurur. Basit bir öfkeden ibaret olmaz bu. Ve bu zamanla organize bir öfkeye, mafyaya veya terör örgütüne evrimleşir. Daha çok idam ve daha çok öfke doğar.
Ben zaten bizim ülkemizde diye başlayan kısma eleştiri getirdim. Geri kalan kısma bir eleştirim yok.

Batman bir örnek aslında gotham kurgusal şehir gerçeği ne kadar yansıtıyor mesela? Batman gibi birinin var olduğunu düşün senin şehrinde yaşıyor. Yakaladığı bela pislik bir sürü yaratık var insanların canına kıymış. Sen o şehrin vatandaşı olarak tekrar tekrar yakalamasınımı istersin yoksa öldürmesini mi?
Platon'un bir lafı vardı. Hatırladığım kadarıyla söyleyeyim. "Ben olması gerekeni söylüyorum. Yapılmasının imkansız görülmesi beni ilgilendirmez"
İdam olmaması özellikle suçların çok fazla olduğu yerlerde farklı sorunlar doğurur. Ama etik veya çözüme odak açısından idam olmaması bana daha doğru geliyor.
Yoksa sıfırdan bir hukuk sistemi, cezaevi sistemi, mahkumların idaresi, firarın imkansızlaştırılması, devlet besliyor konumuna gelmemesi için devletin kusursuz bir tedbirle iş gücüne dönüştürmesi gibi bir sürü ıvır zıvır şey doğuyor ortaya. Bunlar ayrı meseleler. Yani derine dalınca arkasını doldurmak vs çok mümkün olmuyor. Bu yüzden daha belirli başlığa tek yönlü felsefi fikir belirtmek gerek sanırım. Yoksa işin içinden çıkılmıyor.

Yansıtmıyor işte, o yüzden sağlıklı bir analiz yapamayız. Gotham öyle bir yer ki, tanrısal güçlere sahip bir adam bile suçun önüne geçmekte yeterli olmuyor. Superman onca hızına, Nightwing ve Robin'den destek almasına rağmen bir gecede işlenen tüm suçları durduramıyor. Bunu gerçeğe uyarlamak mümkün değil, ancak çizgi roman evrenindeki insanların suçluların öldürülmesini desteklemeleri normal. Bana soracak olursan Joker, Victor Zsasz, Hush gibi kötülerin kesinlikle öldürülmesi gerekiyor Batman evreninde, çünkü bu adamlar artık kurtarılmanın ötesinde geçmiş, kafayı tamamen kırmış adamlar. Ancak Penguin, Two-Face, Black Mask gibi adamlar normal mafya babaları bunların öldürülmelerine gerek yok.

Türkiyede ölüm cezası zaten vardır devlet kendi ideolijisine ve dayattığı yaşam tarzına uymayan herkezi idam edip çeşitli yollardan ve işkenceyle öldürme yetkisine sahiptir. Hırsızlık serbesttir ve bütün devlet erkanı çalanı alkışlayarak yüceltirler, gücü kimin kime yeterse zayıfların malına oturmakda bir şeref nişanıdır. Tecavüzcüler devletin en gözde adamlarıdır ve el üstünde tutulurlar bu yüzden itibarları çok fazladır. Birgün herkez devlet tarafından mikilir öğretisi herkez tarafından benimsenmiş ve tecavüzü durduramıyorsan bağri zevkini çıkar öğretisiyle pekiştirilmiştir. Yetim malı helaldir ve zayıf akrabanın malı daha bi helaldir türk insanına. Çok dindardır türk insanı ve dini yaşayışları sayesinde münafıklar bile onlara hayran kalırlar ah biz bi böyle olamadık derler. Çok özgürdür türkiye askerde bodrumlarda gizli gizli namaz kılar vatan evlatları ve din ancak birileri savaşlarda öleceği zaman akla gelir. Hocalarımızın hepsi birer evliya gibi pamuğu tıkarlar ölülere ve böylece zorba devletin propagandacısı olmanın acısı az hafifler. Hiç ırkçı değilizdir, kürtleri bizi arapların yaptığı gibi terk etmedikleri için hep aşağılar ve onlardan ne kadar iyi olduğumu hep hatırlatırız lakin ırkçılık bizden fersah fersah uzaktır. Ve bu güzel ülkemizde idam varken devlet bütün karşıtlarını dar ağaçlarına dolduruken biliriz idamın ne güzel bişey olduğunu çünki biz kul haklı nedir bilmeyen adil insanlarız. Dünya bizi kıskanır imrenerek bakarlar tuvalet kağıdı değerine düşen paramıza ve acayip kültürlüyüzdür bütün gün kahvelerde kitap okumaktan bozulur güzel insanımın gözleri. Arabamız uçağımız uydumuz herşeyimiz vardır ve millidir ama narin türk halkının elleri incinmesin kafası yorulmasın diye yurt dışında yaptırırız çünki biz onlarında efendileriyiz ve bizi acayip kıskanırlar. :respect:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık