Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Naruto

Mangada işte Hashirama’nın felsefesi işe yaradı sevgi barış kardeşlik oldu diye adam haklı çıkabilir ama gerçekte öyle olmaz. Manga olduğunu unutarak yorumluyoruz işte o açıdan bakınca Hashirama yerine başkası Hokage olmalıydı.Bu bakış açısından Tobirama hatta Danzo doğru olanları yaptılar sadece kendilerinin bir manga karakteri olduklarını bilmiyorlardı.(Doğal olarak )
Danzo mu doğru olanı yaptı?

Danzo mu doğru olanı yaptı?
Derin devlet olarak devletin iyiliğine çalışıyordu diye hatırlıyorum o adam.Yani pis işler yaptı ama devletin bekası için tarzında.Bunların köyü öyle kabul edersek.Hani git kuyrukluları rakip köye ver olayını bu adam asla yapmaz.Sonra bir bakmışsın Uchiha gibi bir gece yarısı katledilmişsin.Hiç belli olmaz bu tarz adamlar herşeye karşı hazırlıklı oluyorlar işte.O yüzden en kötü işleri gizliden yürütüyorlar zalim oluyorlar zalim olmasına da köy ayakta kalsın diye.Konoha yine güçlü yerdi zayıf köy olsa Akatsuki içinden geçerdi öyle durumlara karşı böyle adamların da varlığı şart demekki üçüncü hokage bunu ortadan kaldırtmamış.Biliyordur elbet adam profesör lakaplıydı.

Şimdi aklıma geldi.Diyeceksiniz en güçlü kuyrukluyu kendilerine bırakmışlar güvendeler.Ama... Naruto dışlanmış biriydi Sasuke gibi lanet olsun dese hatta kankasıyla birlik olup köye bir gün baskın düzenlese kim ne yapabilirdi ? O yüzden Hashirama bunları köylere dağıtarak denge kurmuş ama kendi köyünü de tehlikeye atmış.Milletler devletler malesef böyle hepsi bencil olmak zorunda.İnsan doğası buna izin vermiyor işte öyle denge sağlayayım diye elinde de patlayabilirdi.Manga gereği işte narutonun arkadaşları oldu yalnız kalmadı falan manga olunca işe yaramış gözüküyor.Game of Thrones evreni olsa herhalde böyle olmazdı.

Tobirama hatta Danzo doğru olanları yaptılar
Net bir "doğru" olmasa da içinde bulundukları rol ve konjektür anlamında evet onlarda kendi doğrularını uyguladı.

"Tartışma" kavramını bildiğinden emin değilim.
Dostum bak hem Hashirama ile ilgili yanlış bilgilerin vardı, söylediği lafları egzacere ediyordun hem de polyanna yı mübalalı bir şekilde kullandın. Nitekim sen tartışmıyordun zaten, argümanda yoktu. Görüş bildiriyordun hem de epey taraflısından. Buna bir lafım yok ben fikrini değiştir demiyorum zaten sana ancak objektif olarak hatalı diyorum sadece. Çünkü ne Madara ikide bir isyan çıkarıp, Hashirama buna göz yumdu ne Polyanna senin sandığın gibi bir şey ne de Hashirama'nın cümleleri öyle değildi bunların hepsini belirttik değil mi ? E işte hatalısın onu diyorum.

"Falso göreceli bir şey" demeni mi kastediyorsun ?
Hayır "saf ve fazla fedakarca olabilir" kısmını demiştim onu dahi anlamışsın neyse hocam.

Vaovvv biz bunu bilmiyorduk ya.Eyvallah reyiz.
Pek de görecelilikten haberdar konuşmuyordun. Yanlış ve abartılı cümlelerle karakterleri yerip, alakasız bir polyanna örneği verdin. Nitekim biliyor muydun bilmiyor muydun o beni ilgilendirmez ben zaten senin bir şey bilmediğin üzerine bir konuşma oturtmadım. Dikkat edersen cümlelerim hep "yanlış hatırlıyorsun" ya da "eksik söylüyorsun" şeklinde idi. Yani "Sen bilmiyon al öğren" gibi bir tavrım olmadı. Gene mübalalı bir çıkış yapmışsın. Tarz bu sanırım. Sorun değil..

git pollyanna oku tarzı ana konudan bağımsız şeyler yazarsan
Aksine ben ana konuya senden daha bağlıydım. Ben tartışmaya girerken ne "Hashirama iyimser değil" diye girdim ne de "Hashirama kötü devlet adamı değildi" diye girdim. Benim giriş şeklim Hashirama'nın yaptıklarının polyanna ile alakası olmaması üzerine idi ve senin abarttığını ima ettim. Sen ne yaptın. Harakiri örneğini verdin ana konudan bağımsız :D O nasıl bir polyanna ise artık. Neyse... Ana konu dediğimiz şey senin karaktere dair yanlı bir analiz yapman sen bu analiz ile kendini bu kadar ilişkilendirirsen ben analize saldırınca sen şahsına saldırılmış gibi hissedebilirsin. Ancak benim sana şahıs olarak tek bir saygısızlığım olmadı ve de ana konudan bağımsız bir şey söylemedim. Harakiri meselesi ve "ee çürütemedin ki" çıkışıyla ana konudan sapmaya pek meyilli olan sendin hocam.

Çürütme meselesini getirmesen ben de argüman eksikliğini belirtme ihtiyacı hissetmeyecektim. Demek ki senin konu dışı kabul ettiğin ya da triggerlama olarak gördüğün şeylerin hepsini önce sen başlatmışsın. E o zaman da başa gelen çekiliyor dostum üzgünüm. Kötü bir niyetim yoktu.

Bir de emojiyi komedi unsuru olarak koyuyorum demişsin de komikte değilsin.
Cümleyi tekrar oku benim "emojiyi komedi unsuru olarak koyuyorum" dediğim bir cümlem yok. Ondan sonra bir şeyleri "tekrar oku" deyince sinirleniyorsun :D Al ama haklı örneği, ben ne yapayım şimdi...

Tartışma kültürüne gelince, "Arkadaşlar sizce de Hashirama biraz fazla iyimser değil mi, bana biraz etrafından fazla kopuk geliyor..." vs vs diye cümleye girersen bu "tartışma olur" .

"Ya oğlum bu Hashirama da tıpkı polyannael ele tutalım dünya barışı sağlayalım bir tip" ile girince bu tartışmak istediğin anlamına gelmiyor bu direkt nevi bir fikre sahip olduğunu bunu da çok yanlı ve de yanlış aktardığını gösteriyor. Argüman yok kısmı da buradan geliyordu. Zaten benim ilk cevabıma bakarsan realist olmama kısmına yanıt vermişim sonrasında da polyannacılık olayına yoksa benim "Hashirama ultimate adamdır lan" falan çektiğim yok. Sevapları var günahları var ancak el ele dünyayı kurtaralım diyen adam köy sistemi kurup devrim yapmaz sonra da bu devrimin sürekliliği için en iyi arkadaşını arkasından deşmez. Böyle bir polyanna yok. Ayrıca adamın iyimser ve saf tavırları olması realist olmadığı anlamına da gelmiyor.Realist kelime olarak "iyimser" kelimesinin zıttı bir şey değil çünkü. Realist olmasa var olan sistemin sorunlarını çok iyi tasdik edip bunları çok yıkıp dökmeden en iyi şekilde nasıl iyileştirilebileceğine dair bir fikirle gelmez adam.

Realist olup faşist olmama seçeneği var yani ve adam bunu kullanmış ha doğru mu yapmış ? Yer yer evet yer yer hayır ben zaten doğruluğu ile ilgili bir ifade ile yanıt vermedim konuya ancak iki tane tabir kullandın biri realist olmaması diğeri de polyanna olması ikisi de düpedüz abartı ve yanlış idi. Yanlış olanı da çürütmezsin zaten :D Zira söyleyen kişi yanlış olmadığına ikna olmuşsa o çürümez. Nitekim o yüzden "çürütme/çürütememe" olayını sohbete dahil etmen de ayrı bir gereksizceydi. Konu dışına ilk o şekilde sapıldı zaten.

Neyse, daha da dil dökemem. Basitçe meramımı anlattım. Anlayan anlar, anlamayanın da canı sağolsun. Saygılar.

Son düzenleme:
Derin devlet olarak devletin iyiliğine çalışıyordu diye hatırlıyorum o adam.Yani pis işler yaptı ama devletin bekası için tarzında.Bunların köyü öyle kabul edersek.Hani git kuyrukluları rakip köye ver olayını bu adam asla yapmaz.Sonra bir bakmışsın Uchiha gibi bir gece yarısı katledilmişsin.Hiç belli olmaz bu tarz adamlar herşeye karşı hazırlıklı oluyorlar işte.O yüzden en kötü işleri gizliden yürütüyorlar zalim oluyorlar zalim olmasına da köy ayakta kalsın diye.Konoha yine güçlü yerdi zayıf köy olsa Akatsuki içinden geçerdi öyle durumlara karşı böyle adamların da varlığı şart demekki üçüncü hokage bunu ortadan kaldırtmamış.Biliyordur elbet adam profesör lakaplıydı.
Yani bahsettiğin gizli yapılanma tamam zaten bu tip oluşumlar kaçınılmaz. En azından o kadar karanlık bir dönem için önüne geçemeyeceğin bir şey. Fakat Danzo spesifik olarak zalimdi. Uchiha olmadığı halde şaringan'a karşı zaafı kendi görevinin önüne geçirdi onu. Yaşanan kaos'un büyük sorumlularından kendisi. Yani köyün iyiliği* arzuları için kullandığı maskeden fazlası değildi sanki.

Game of Thrones evreni olsa herhalde böyle olmazdı.
Sanki bu çok gerçekçi bir evren gibi :D Kaldı ki kendi evreninin parametreleri içerisinde yapılan bir yanlış yok. Genel geçer insanlık ve etik anlamında da büyük bir falso yok o zaman niye kurcalıyorsun ki :D Kendi dünya görüşünüzün yansımasını burada bulamadınız diye karakterleri tokatlamak da ayrı garip.

Bak ben Danzo'nun da çok hakkı yendiğini düşünen biriyim mesela bence kesinlikle kararlarında kendi bakış açısından haklıydı. Hepsinin geçerli sebepleri vardı. Ancak Hashi için de böyle. Çok net bir tek doğru ve çok net bir tek yanlış serisi değil zaten Naruto.

Hanzo, Nagato ve danzo gibi adamlar da uluslar bir araya gelsin istiyor. Hashirama,Jiraiya, Naruto gibileri de ancak izledikleri yok ne kadar farklı. Serinin politik kısmını ve de etiksel ikilemleri zengin kılan şey bu zaten.

Yani bahsettiğin gizli yapılanma tamam zaten bu tip oluşumlar kaçınılmaz. En azından o kadar karanlık bir dönem için önüne geçemeyeceğin bir şey. Fakat Danzo spesifik olarak zalimdi. Uchiha olmadığı halde şaringan'a karşı zaafı kendi görevinin önüne geçirdi onu. Yaşanan kaos'un büyük sorumlularından kendisi. Yani köyün iyiliği* arzuları için kullandığı maskeden fazlası değildi sanki.
Göz koleksiyonu yapıyordu oradaki detayları tam hatırlamıyorum.Kişisel amaç kattıysa haklısındır.

Sanki bu çok gerçekçi bir evren gibi :D Kaldı ki kendi evreninin parametreleri içerisinde yapılan bir yanlış yok. Genel geçer insanlık ve etik anlamında da büyük bir falso yok o zaman niye kurcalıyorsun ki :D Kendi dünya görüşünüzün yansımasını burada bulamadınız diye karakterleri tokatlamak da ayrı garip.

Bak ben Danzo'nun da çok hakkı yendiğini düşünen biriyim mesela bence kesinlikle kararlarında kendi bakış açısından haklıydı. Hepsinin geçerli sebepleri vardı. Ancak Hashi için de böyle. Çok net bir tek doğru ve çok net bir tek yanlış serisi değil zaten Naruto.

Hanzo, Nagato ve danzo gibi adamlar da uluslar bir araya gelsin istiyor. Hashirama,Jiraiya, Naruto gibileri de ancak izledikleri yok ne kadar farklı. Serinin politik kısmını ve de etiksel ikilemleri zengin kılan şey bu zaten.
Ben manga evrenine birşey demedim aslında sadece manga olduğu için klasik arkadaşlık temasından işler yolunda gitti diyorum.Hashirama da kötülemiyorum aslında.Sadece bu adamın gereken kurucu liderliği yapamadığını söylüyorum.Herşeyi mükemmel hallettiyse ileride klan katliamı,Orochimaru mevzusu Akatsuki'ye katılanlar falan köy niye bu kadar karıştı.Uchiha işini halledemeden gitmiş ondan sonra Sasuke travma yaşadı İtachi kullanıldı.Bunların dolaylı yoldan sorumlusu oluyor.Tabii mangada Hashirama mükemmeldi ondan sonra gelenler çok bozuktu kurallarına hiç uymadılar deniyorsa onu bilemiyorum.

Sizce Naruto Sasuke'nin gözlerini alsaydı ya da Sasuke Naruto'nun genlerini alsaydı ne olurdu? Bunu shippuden sonundaki halleriyle ya da ilk bölümlerdeki genin halleriyle değerlendrirseniz?

Danzo'nun bulunduğu pozisyon açısından evet, çok doğru yaptığı şeyler oldu (çünkü Danzo "daha büyük iyilik için gerekli kötülük" kafasında birisi) .
Uchiha gözleri daha odak noktası haline gelmişti. Yani sasuke dövüşünden hatırladığım söylemler vs. olsun. Tabi bölük pörçük o kısımlar haliyle zaman geçti üstünden..
Göz koleksiyonu yapıyordu oradaki detayları tam hatırlamıyorum.Kişisel amaç kattıysa haklısındır.
Benim anımsadığım herif bir noktadan sonra hokage olup her şeyi kendisinin iyileştireceğini düşünüyordu. Gözleri toplayıp kullanması, sasuke dövüşü hep öyle kalmış aklımda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 2, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık