Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Müzik Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Çalma listesi projesine katılmak ister misin?

• Hayır, teşekkürler.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    2
Müziğin trende mahkum olmaması onu şu an kurtaran şey. Her daim yeterince para kazanmadığı yeterince ünlü olmadığı halde iyi müzik yapan binlerce insan, grup oldu. Bugün de geçerli bence bu. Türk müziğinin iyi bir yere gitmediği doğru ama dünyada güzel işler halen daha yapılıyor bence de.
Teknoloji gelistikce artik muzigin bir parcasi olmak daha da kolaylasiyor. Imkani olmayan bile "digital audio workstation" dedigimiz programlar sayesinde sanal ses teknolojisini kullanarak bir seyler üretebiliyor. Herkesin üretebildigi ve müziğin daha ulaşılabilir olduğu bir ortamda müziğin çeşitliliği de giderek artıyor diye düşünüyorum. Bu çeşitlilik de bazı insanlarda "müzik ne hale geldi?" gibi bir düşünce yaratıyor sanırım.

Müziğin nereden nereye geldiğini görmek çok güzel. Bu geldiği noktadan nereye gideceğini insan merak ediyor. Dijital çağdan en çok faydalanan sektörlerden biri sanırım müzik sektörü. Geçenlerde bir gitar gördüm. Amfisi, pedalları vs her şeyi tek bir gitarın içine koymuşlar. O gitarı aldıktan sonra başka hiçbir şeye ihtiyacın olmuyor. Mükemmel bir şey!!

Tabii yine de ben müzik elitistliğini çok sevmem, o dönemlerimi geride bıraktım. Herkes neyden zevk alıyorsa onu dinlemeli.

Müziğin trende mahkum olmaması onu şu an kurtaran şey. Her daim yeterince para kazanmadığı yeterince ünlü olmadığı halde iyi müzik yapan binlerce insan, grup oldu. Bugün de geçerli bence bu. Türk müziğinin iyi bir yere gitmediği doğru ama dünyada güzel işler halen daha yapılıyor bence de.
Müsaadenle sana soru sormak istiyorum. Tam da bu konu üstüne geldi çünkü. Üst mesajda paylaştığım Yeşim Salkım'ın rap için yorumlarına ne diyorsun? Türkiye'de rap yapmak özentilik mi ya da onun dediği gibi olumsuzluk mu?

Teknoloji gelistikce artik muzigin bir parcasi olmak daha da kolaylasiyor. Imkani olmayan bile "digital audio workstation" dedigimiz programlar sayesinde sanal ses teknolojisini kullanarak bir seyler üretebiliyor. Herkesin üretebildigi ve müziğin daha ulaşılabilir olduğu bir ortamda müziğin çeşitliliği de giderek artıyor diye düşünüyorum. Bu çeşitlilik de bazı insanlarda "müzik ne hale geldi?" gibi bir düşünce yaratıyor sanırım.

Müziğin nereden nereye geldiğini görmek çok güzel. Bu geldiği noktadan nereye gideceğini insan merak ediyor. Dijital çağdan en çok faydalanan sektörlerden biri sanırım müzik sektörü. Geçenlerde bir gitar gördüm. Amfisi, pedalları vs her şeyi tek bir gitarın içine koymuşlar. O gitarı aldıktan sonra başka hiçbir şeye ihtiyacın olmuyor. Mükemmel bir şey!!

Tabii yine de ben müzik elitistliğini çok sevmem, o dönemlerimi geride bıraktım. Herkes neyden zevk alıyorsa onu dinlemeli.
Teknolojinin müziğe dahil olması açıkçası beni de üzmüyor. Çünkü bunun da bir alıcısı var ve alıcısı olmayanların da alabileceği müzikleri yapan tonla insan var. Fakat müzik dünyası bir tekele bağlansaydı ve hayır bundan sonra bunu dinleyeceksiniz çünkü trend bu para kazandıran bu şunu dinlenemezsen şöylesin böylesin deselerdi o zaman isyanlara hak verirdim. Fakat öyle bir şey yok isteyen her yerde her türlü müziği yapabiliyor. Beğenmiyorsan yine dinlemiyorsun. Sadece şu var. Teknolojinin artması ''iyi ses, iyi enstrüman bilgisi, iyi besteleri'' olmasa da olur noktasına getirirse bu kötü bir şey demektir. Çünkü bu tarz durumların sonucunu canlı performans sırasında görebiliyoruz ne yazık ki.

@BlackMask Rap'e hakim bir insan değilim o yüzden o konuda net bir şey diyemem. 15 yıl önce yapılan rap ile bugünkü aynı değil sadece onu söyleyebilirim. Hatta o günlerde piyasada daha çok saygı gördükleri de oluyordu. Bugün piyasada en tepede oldukları için biraz can sıkıyorlar sebebi bu. Ek olarak her ne kadar ben dinlemesem de iyi rapçiler de var halen daha. Sorun şu ki en çok dinlenenler yine onlar değil ve bu durumda olan da rap'e olmuş oluyor. Bir şeyin özenti olması şudur bence. Başka bir yerde bir şey gördüğünde, ona hiç yorum katmadan aynısını tekrar edersen, eğer arada ciddi kültür farkı varsa ki var bu durumda o zaman üzerinde eğreti durur ve evet özentilik yapmış olursun. Fakat onu alır dönüştürür kendine uygun hale getirirsen kendine bir kültür üretmiş olursun. Dolayısıyla bazı açılardan haklı olabilir. Fakat şöyle bir şey var ki hiçbir şey onu destekleyenler olmadan ayakta duramaz.

Bugünkü toplum yapısı ve tabii gençler bu müzik tipini seviyorlar ve onlar da o sayede ayakta kalıyor. Kendisinin yaptığı müziği dinleyenleri düşününce ben bile genç kalıyorum. Klasik müzik, müziğin bence de en üst noktasıdır ama kaç kişi dinliyor? Her şey kendi zamanında güzel ve değerli. Bugün dinlemekte de beis yok nostalji içinde yaşamak da yanlış değil ama bugünün gençlerinden biz o günün şarkılarını dinlemesini bekleyemeyiz çünkü aynı insanlar değiller. Dolayısıyla aynı şeyleri aynı şekilde hissedemeyiz. Aynı insanlar olmadıkları için de müzikler mecburen farklı olacak. Mustafa Sandal zamanında güzel işler yapmış bir adam. Pek çok sözü ve bestesi de vardır yani üreten bir sanatçıydı. Şimdi parasız mı kaldı ne oldu bilmiyorum ama karşılığı olduğunu ben de pek sanmıyorum açıkçası. Hani şu silah isimli adam kadar ağırlığı kalmamış olabilir pekala. Zaman acımasızdır. Mustafa sandal üretmeden çok uzun zamanlar geçirdi bunun da bedelini şimdi ödüyor diye düşünüyorum.

Teknolojinin müziğe dahil olması açıkçası beni de üzmüyor. Çünkü bunun da bir alıcısı var ve alıcısı olmayanların da alabileceği müzikleri yapan tonla insan var. Fakat müzik dünyası bir tekele bağlansaydı ve hayır bundan sonra bunu dinleyeceksiniz çünkü trend bu para kazandıran bu şunu dinlenemezsen şöylesin böylesin deselerdi o zaman isyanlara hak verirdim. Fakat öyle bir şey yok isteyen her yerde her türlü müziği yapabiliyor. Beğenmiyorsan yine dinlemiyorsun. Sadece şu var. Teknolojinin artması ''iyi ses, iyi enstrüman bilgisi, iyi besteleri'' olmasa da olur noktasına getirirse bu kötü bir şey demektir. Çünkü bu tarz durumların sonucunu canlı performans sırasında görebiliyoruz ne yazık ki.

@BlackMask Rap'e hakim bir insan değilim o yüzden o konuda net bir şey diyemem. 15 yıl önce yapılan rap ile bugünkü aynı değil sadece onu söyleyebilirim. Hatta o günlerde piyasada daha çok saygı gördükleri de oluyordu. Bugün piyasada en tepede oldukları için biraz can sıkıyorlar sebebi bu. Ek olarak her ne kadar ben dinlemesem de iyi rapçiler de var halen daha. Sorun şu ki en çok dinlenenler yine onlar değil ve bu durumda olan da rap'e olmuş oluyor. Bir şeyin özenti olması şudur bence. Başka bir yerde bir şey gördüğünde, ona hiç yorum katmadan aynısını tekrar edersen, eğer arada ciddi kültür farkı varsa ki var bu durumda o zaman üzerinde eğreti durur ve evet özentilik yapmış olursun. Fakat onu alır dönüştürür kendine uygun hale getirirsen kendine bir kültür üretmiş olursun. Dolayısıyla bazı açılardan haklı olabilir. Fakat şöyle bir şey var ki hiçbir şey onu destekleyenler olmadan ayakta duramaz.

Bugünkü toplum yapısı ve tabii gençler bu müzik tipini seviyorlar ve onlar da o sayede ayakta kalıyor. Kendisinin yaptığı müziği dinleyenleri düşününce ben bile genç kalıyorum. Klasik müzik, müziğin bence de en üst noktasıdır ama kaç kişi dinliyor? Her şey kendi zamanında güzel ve değerli. Bugün dinlemekte de beis yok nostalji içinde yaşamak da yanlış değil ama bugünün gençlerinden biz o günün şarkılarını dinlemesini bekleyemeyiz çünkü aynı insanlar değiller. Dolayısıyla aynı şeyleri aynı şekilde hissedemeyiz. Aynı insanlar olmadıkları için de müzikler mecburen farklı olacak. Mustafa Sandal zamanında güzel işler yapmış bir adam. Pek çok sözü ve bestesi de vardır yani üreten bir sanatçıydı. Şimdi parasız mı kaldı ne oldu bilmiyorum ama karşılığı olduğunu ben de pek sanmıyorum açıkçası. Hani şu silah isimli adam kadar ağırlığı kalmamış olabilir pekala. Zaman acımasızdır. Mustafa sandal üretmeden çok uzun zamanlar geçirdi bunun da bedelini şimdi ödüyor diye düşünüyorum.
Evet, dediklerinde haklısın. En çok rap dinleniyor algısı yapılmasın. Zannediliyor ki pop müzik dinlenmiyor. Hayır, dinleniyor ama şu anda üretilenler yönlendiren kesim aracılığıyla 90, 2000, hatta 2010 ortalarına kadar aradığımız pop tarzından çok farklı.

Ben de bazı konularda Yeşim Salkım'ı haklı görsem de rap için "bizim öz müziğimiz, özümüz bu değil" demesini doğru bulmuyorum. Türkçe rap kültürü de kendine ait bir özellik, melodi barındırırdı. Şimdikiler için bilemem, çünkü pek bana hitap etmeyip dinlemediğim için doğru bir değerlendirme yapamam ama eskileri, Sagopa, Ceza gibi isimlerin zirve yaptığı dönemler için derim. Öze inersek o zaman pop müzik de özümüz değil. Müzeyyen Senar'lara gitmemiz lazım bunun için. Ancak senin de dediğin gibi her müzik türü kendi zamanında değerli ve güzel.

Mustafa Sandal konusuna gelmişken bi' Spotify'a bakayım, dedim de aylık 2.700.000 civarı dinlenmesi var ki 20 yıl önceki zirve zamanlarından uzak olan birisi için hiç fena oran değil. Hatta çok iyi. Son zamanların etkisi oldu mu, bilmiyorum ama bence eski şarkılarının hâlâ kaymağını alabiliyor. Bence buna bakarak yine üretmeden zamanını geçirir gibime geliyor, belki yanlış da düşünüyor olabilirim.

Hiç öyle düşünme, elinden geleni yaptın. Tekrardan teşekkür ederim. Daha almadım, herkese danışmama rağmen anlayan kimse çıkmadı etrafta. Bu cuma kardeşimin müzik öğretmenine sorucam, okeylerse alacam artık.
Rica ederim, ben de teşekkür ederim. Öğretmen onaylayınca alırsan bize de orgdan memnun olup olmadığını bahsedersin. Bize de bir fikir olur, öğreniriz.

26 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında Büyükçekmece'de festival gerçekleştirilecek. İrem Derici, Koray Avcı, Yaşar gibi isimlerin sahne alacağı festivalde bu yıl "UNESCO Âşık Veysel Yılı" ilan edilmesinden dolayı buna dair bir gösterim de yapılacaktır. O taraflarda ya da yakın oturanlara duyurulur.

Merhabalar bugün @Allen'ın isteği üzerine black metal müziği hakkında konuşacağım.

Death metal ile sürekli kıyaslandığını herkes biliyordur. Black metal ile arasında büyük bir farklılık olmasına rağmen bu iki türü de ben severek dinlerim. Şimdilerde yaşım ilerledikçe black metali daha çok post-black, blackgaze, blackened deathcore gibi melez bir halde dinlemeye eğilim göstersem de hala hakim olduğumu düşünüyorum!

Allen benden DSBM içerikli bir şeyler istediği için önereceğim albümlerin çoğunluğu lirikal tema olarak depresyon, melankoli ve ölüm isteği üzerine olacak. O halde başlayalım!

Pensées Nocturnes // Vacuum
Black metalin en sevdiğim halinin farklı türlerle etkileşime girmiş hali olduğunu söylemiştim. Pensées Nocturnes, black metal dinlemeyi son zamanlarda azaltmış olmama rağmen halen daha dinlediğim ve sevdiğim bir grup bu yüzden. Bambaşka türlerin kaynaştığı avangart bir yapım olan Vacuum bu yüzden benim favorilerim arasında diyebilirim. Blues ezgilerinin ve neoklasik yaklaşımın, bir DSBM klasiği olan çığlık ve ağlamalarla harmanlanmasıyla ortaya çıkan bu korkunç ambiyansı DSBM merakı olan herkes dinlemeli diye düşünüyorum!

Kanashimi // Inori
Önceki önerime kıyasla daha klasik bir DSBM albümü olan Inori'yi jenerik DSBM müziğini seven herkesin beğenebileceğini düşünüyorum. Geleneksel unsurlar taşıdığı için dinleyicinin hemen hemen çoğu isteğini ve beklentisini karşılıyor diyebilirim. İnsanın içini karartan piyano melodileri, tüyler ürperten çığlıklar ve doom metal rifflerinin ortaya çıkardığı karanlık bir atmosfer var bu albümde. Kesinlikle şans verilmeli!

Lunar Aurora // Hoagascht
Bu albüm için muhtemelen dinlediğim en güzel atmosferik black metal albümü diyebilirim sanırım. Almanların o alışık olduğumuz synth hakimiyeti black metalde de kendini göstermiş, kişiyi özlem ve melankoli dolu bir atmosferin içine alan türden bir albüm. Im Gartn ile başlayan kompleks davul ritimlerinin vokal ve synth ile uyumu sizi nasıl bir albümün beklediğini gösteriyor. Gerçekten çok orijinal bir albüm. Kesinlikle öneririm <3

Selvhat // Gjennom Mørket Famlende
Black metalin memleketinden, Norveç'ten bir albüm koymak istedim. Açıkçası çiğliği ile erken dönem DSBM müziğini çokça hissettiren bir albüm olduğunu düşünüyorum. Teknik olarak kusur dolu olmasına rağmen enstrümanların içine gizlenmiş o acıyı, korkuyu ve kişinin kendine olan nefretini hissedebiliyorsunuz. Akılda kalıcı, uzun süre boyunca tekrarlayan rifflerle yüklenmiş bir albüm ancak bu sizi sıkmıyor çünkü bu albüm ürkütücü bir şekilde size kendini anlatıyor, bırakmıyor. Gerçekten inanılmaz bir albüm. Dinlerken çürüyorsunuz.

Impavida // Eerie Sceneries
Biraz daha modern bir albüm diyebiliriz bu albüm için. Alman black metalini tek başına sırtlayan Ván Records'un bir ürünü. Dinlemelisiniz <3

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık