Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Mihawk'tan Önce Unvan Kime Aitti?

Sizce hangisi ?

• Kullanılan toplam oy
    185
Hakikaten ne söylediğinin farkında değilsin sen :)

Kengou demiş Kenshi demiş beni neden ilgilendirsin? Benim ağzımdan öyle bir kelime çıkmadı. Japonca mı takip ediyorum ben? İngilizce takip ediyorum. İngilizceye farklı çevrilmiyor önce bunu öğren. Bu bir.

Sen benim hangisini kullanacağıma mı karar veriyorsun? Ben istediğimi kullanabilirim. İngilizceye ikiside aynı çevriliyor. Çevirmen bile ikiside olur demiş ondan haberin yok. Yukarıda ''greatest swordsman'' demiş ne demek? Daha 1033.bölüm yeni, ''en iyi kılıçustası'' demek madem bunu biliyorsun niye cımbızla çekip böyle bir unvan yok diyerek yanlış bilgi veriyorsun?

Ben Japonca konuşmadım, ingilizceden Türkçe'ye çevirisi bu. En iyi kılıçustası. 1033.bölümde söylenen kullanılmaz diye bir kural mı icat ettin? Senden izin mi alacağım en iyi kılıçustası demek için. Çeviri ortada. Sen gelmiş Kengou falan diyorsun benim ağzımdan kengou diye bir şey çıkmadı. En iyi kılıçustası çıktı, bu seni rahatsız ediyorsa o senin sorunun, zaten belli mesajı cımbızla ayırıp alakasız şekilde öyle bir unvan yok diyerek yanlış bilgi vermenle.

Demek ki neymiş bu unvana Luffy'nin söylediği ve diğerlerinin söylediği gibi en iyi kılıçustası unvanı deniyormuş. Öyle bir unvan yok dedin şimdi halen haksız çıkmamak için lafı başka yerlere getiriyorsun. Sen öyle demiştin de yok böyle demiştin, ortada düzeltme falan yok ikiside doğru, burada tek yanlış senin ''öyle bir unvan yok'' diyerek alakasız şekilde cımbızla çekerek yanlış bilgi vermen. Yukarıda görmüyor musun 1033.bölümde hangi unvandan bahsediyor bu adamlar? Sana göre olmayan unvan değil mi bu ''greatest swordsman'' ? :)

Sen profilime girip şaka olarak yazdığım 1 Yonko = 3 amirali ciddi olarak özel profilde değil de tartışmada yazmışım gibi lanse eden kişi değil miydin? Senin söylediklerini ciddiye almak bu yüzden zor. Ben bu konuda kesin kez en güçlü veya en iyi diye bir şey söylemedim, en iyi denince senin zoruna gitmiş olmalı ki mangada halen en iyi denmesine rağmen yok öyle bir şey diye cımbızla alıntı yapıyorsun. Buradan belli yani.

Evet unvana en iyi deniyorsa, çevirmen ve mangada halen en iyi denebiliyorsa, halen en iyi de denebilir bunu demek sana göre Hater olmak ise bence sen bir aynaya bak derim. Benim tek söylediğim en iyi unvanını kullanmak, biri yanlış biri doğru demek değil, oradan cımbızla bunu alakasız çektin öyle bir şey yok dedin sonra kendi kendin ile çelişerek Kengou falan bir şeyler dedin (sanki orada farklı bir unvandan bahsediyorlarmış gibi) sana çevirmen ikiside kullanılır demesini göstermeme rağmen o onun görüşü diyerek kabul etmedin. Ama ne hikmetse benim sadece en güçlü unvanını kabul etmemi bekliyorsun. Burada böyle bir şeye takıp yanlış bilgi verdiğine göre Hater ben değil sen oluyorsun.

Ayrıca bahsedilen en güçlü unvanının öznesi kılıçustalığıdır. Bazı arkadaşlar bunu ayırıp ''en güçlü unvanlarından birine sahip'' diyerek farklı bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Kılıçustalığı bir yan dal bir spesifik dövüş tarzıdır. Bu en güçlü nişancı, en güçlü sumo güreşçisi demekten farklı değildir. Haliyle en güçlü ile en iyi unvanları burada tabii ki aynı anda kullanılabilir, çevirmenin dediği gibi veya mangada ''greatest swordsman'' dendiği gibi. Bu fark dünyanın en güçlü adamı unvanı ile aradaki bariz farkı gösterir. Bu King'in söylediği kılıç kullanıp kılıçustası olmamak olayı ile de son derece bağlantılı. Gerçi bunları söylemek sana göre Hater olmak oluyor ya neyse. King bir Mihawk Hater'ı olmalı.
Hala anlamamakta ısrar ediyorsun. Tane tane anlatacağım.

Çevirmen çevirisinde tamamen tutarlı.

Mihawk'ın unvanı net olarak Sekai Saikyou (no) Kenshi. Mangaka Mihawk'ın unvanını da değiştirmedi, aynı halen.
Çevirisi TARTIŞMASIZ BİR ŞEKİLDE En Güçlü Kılıç Ustası.

En iyi kılıç ustası olarak çevrilen yerlerde mangaka farklı ibare kullanmış. Farklı. FARKLI.

Çevirmen kendisi öznel olarak(adam mangaka değil editör değil sadece çevirmen) en iyi ile en güçlünün aynı şey olduğunu düşünüyor. Ama gene de çeviride en iyi ve en güçlü kısımlarında dikkat ediyor. Adamın şahsi düşüncesi delil değil yahu değil. Hele ki böyle düşünürken bile Saikyou çevirisini en güçlü şeklinde çevirme tutarlılığını gösterirken hiç değil.

Unvan çevirisinin TARTIŞMASIZ bir şekilde en güçlü olduğu bir yerde en iyi ibaresini kullanmak için kırk takla atmak tartışmasız bir şekilde haterlıktır.

Çevirinin nasıl yorumlandığı önemli değil. Zaten kaç kılıç ustası var dersin. Hükümet vermiş gerçek olmayabilir dersin. Shanks sadece kılıç ustası değil dersin. Mihawk kemer koruyan bir boksör gibi kaçarak unvan koruyor, aslında en güçlü olmayabilir dersin , nasıl yorumlanırsa yorumlansın. Bunlar özneldir.

Mihawk'ın unvanın çevirisi nesneldir. Bunu inkar etmek, değiştirmek bariz bir Mihawk haterlığıdır.

Hater olmakta hiçbir sıkıntı yokta bunu kabullenmemen dışardan komik duruyor. Burada 2-3 yorumunu okuyan herhangi birinin aksini düşünmediğine de eminim. Şu ünvanı bile reddetmek için kılı kırk yarıyorsun, yıl olmuş 2022 Zoro sağkol indirmiş sen hala Vista dengi olduğunu ima ediyorsun ama yersen Mihawk haterı değilim. Ayneeeenn abi objektifsin devammm.
Hater olmak için karakterden nefret etmek gerekir.

Bir kesim Mihawk'ın Yonko gücünde olduğunu iddia ediyor sonra Yonko gücünde değil diyince Hater olmuş oluyorsun sizin mantığınıza göre. :)

Mihawk kim ki ben onun Hater'ı olacağım serinin önemli bir karakteri olsa neyse, Luffy gibi, Luffy hater'ı olunur serinin en önemli adamı, önemli olmayan bir karakterden niye nefret edeyim, asıl bu sizin Mihawk Yonko gücünde değil diyenleri Hater ilan etmeniz komik duruyor. :)

Unvanı nasıl ret etmişim? Yukarıda ''greatest swordsman'' diyor daha yeni 1033.bölüm, bu adamlar başka bir unvandan mı bahsediyor ki be en iyi kılıç ustası diyince unvanı ret etmiş oluyorum? Söylediğinde hiçbir mantık bulamıyorum. Sana göre demek ki unvan için 1033.bölümde olduğu gibi ''greatest swordsman'' derlerse (çevirisi en iyi kılıçustası) veya çevirmen direk ikiside doğru derse onlar bunu ret etmiş oluyor sanırm, onlar değil ben Hater oluyorum sanırım. :)

Zoro'nun Mihawk ile dövüşmesi kesin mi? Değil. Zoro'nun Mihawk'ı yenerek unvanı alacağı kesin mi? Değil. Bu durumda Zoro'nun yaptıkları Mihawk'ı yüceltmez. Tam tersine bu adam Mihawk'ı geçecek ve son rakibi Mihawk olmama ihtimali var. Bu durumda Zoro King'i yendi diye Mihawk aynısını yapardı demek mantıksız.

Vista konusunda bunu ben değil databook söylüyor. Vista Mihawk ile eşit dövüştü diyor demek ki databook Mihawk Hater'ı :)

Hala anlamamakta ısrar ediyorsun. Tane tane anlatacağım.

Çevirmen çevirisinde tamamen tutarlı.

Mihawk'ın unvanı net olarak Sekai Saikyou (no) Kenshi. Mangaka Mihawk'ın unvanını da değiştirmedi, aynı halen.
Çevirisi TARTIŞMASIZ BİR ŞEKİLDE En Güçlü Kılıç Ustası.

En iyi kılıç ustası olarak çevrilen yerlerde mangaka farklı ibare kullanmış. Farklı. FARKLI.

Çevirmen kendisi öznel olarak(adam mangaka değil editör değil sadece çevirmen) en iyi ile en güçlünün aynı şey olduğunu düşünüyor. Ama gene de çeviride en iyi ve en güçlü kısımlarında dikkat ediyor. Adamın şahsi düşüncesi delil değil yahu değil. Hele ki böyle düşünürken bile Saikyou çevirisini en güçlü şeklinde çevirme tutarlılığını gösterirken hiç değil.

Unvan çevirisinin TARTIŞMASIZ bir şekilde en güçlü olduğu bir yerde en iyi ibaresini kullanmak için kırk takla atmak tartışmasız bir şekilde haterlıktır.

Çevirinin nasıl yorumlandığı önemli değil. Zaten kaç kılıç ustası var dersin. Hükümet vermiş gerçek olmayabilir dersin. Shanks sadece kılıç ustası değil dersin. Mihawk kemer koruyan bir boksör gibi kaçarak unvan koruyor, aslında en güçlü olmayabilir dersin , nasıl yorumlanırsa yorumlansın. Bunlar özneldir.

Mihawk'ın unvanın çevirisi nesneldir. Bunu inkar etmek, değiştirmek bariz bir Mihawk haterlığıdır.
Yok sen bilerek beni güldürmek için yapıyorsun :)

Bak yukarıda ne yazdım Luffy ve diğerleri, Zoro'nun kendisi hangi unvandan bahsediyor? Kaido'nun unvanı mı?

Ben ne dedim? Bu adamların kullandığı ''greatest swordsman'' çevirisini kullandım bunun çevirisi ''en iyi kılıç ustası'' dır. Sonra sen geldin yok öyle diyemezsin sen Hater'sın falan dedin :)

Yani ben yukarıda bu adamların kullandığı ''greatest''ı kullanamam kullanırsam Hater oluyorum yine çevirmen diyor ki iki çeviride doğru ''greatest'' da doğru fark yok diyor unvan için sen gelmiş hayır çevirmen yanlış biliyor ikisi doğru değil eğer en iyi dersen Hater'sın diyorsun :)

Çok basit bir şey bu, kılıçustalığı sadece bir spesifik dövüş tarzıdır, eline kılıç alman bile seni kılıçustası yapmaz King örneğinde gördüğümüz üzere, bu sebepten bu unvan ile en güçlü adam, canavar unvanları karşılaştırılamaz bile. Bu sebepten çevirmenin dediği gibi iki çeviri doğru birine en iyi denebilirken diğerine en iyi adam şeklinde çevirilemez yani ''greatest man'' diye bir şey yok ancak ''greatest swordsman'' vardır ve bunu birisi kullandı diye Hater olmaz :)

Aslında unvan ile ilgili tartışmalı bir durum yok. WB ile Mihawk'ın unvanı Japonca'da aynı sözcük ile belirtiliyor. İkisi de saikyou. Biri en güçlü adam diğeri en güçlü kılıç ustası.

Ama kılıç bir araçtır. Yani en iyi denmesi bundan. Yani en güçlü futbolcu Ronaldo'dur demezsin, en iyi futbolcu Ronaldo'dur dersin. Bunu gibi bir durum var.

"Greatest" en büyük demek, en iyi demek değil ki. Mihawk en büyük kılıç ustası yani. Boylu poslu gerçi Maşallah.

Son düzenleme:
Hater olmak için karakterden nefret etmek gerekir.

Bir kesim Mihawk'ın Yonko gücünde olduğunu iddia ediyor sonra Yonko gücünde değil diyince Hater olmuş oluyorsun sizin mantığınıza göre. :)

Mihawk kim ki ben onun Hater'ı olacağım serinin önemli bir karakteri olsa neyse, Luffy gibi, Luffy hater'ı olunur serinin en önemli adamı, önemli olmayan bir karakterden niye nefret edeyim, asıl bu sizin Mihawk Yonko gücünde değil diyenleri Hater ilan etmeniz komik duruyor. :)

Unvanı nasıl ret etmişim? Yukarıda ''greatest swordsman'' diyor daha yeni 1033.bölüm, bu adamlar başka bir unvandan mı bahsediyor ki be en iyi kılıç ustası diyince unvanı ret etmiş oluyorum? Söylediğinde hiçbir mantık bulamıyorum. Sana göre demek ki unvan için 1033.bölümde olduğu gibi ''greatest swordsman'' derlerse (çevirisi en iyi kılıçustası) veya çevirmen direk ikiside doğru derse onlar bunu ret etmiş oluyor sanırm, onlar değil ben Hater oluyorum sanırım. :)

Zoro'nun Mihawk ile dövüşmesi kesin mi? Değil. Zoro'nun Mihawk'ı yenerek unvanı alacağı kesin mi? Değil. Bu durumda Zoro'nun yaptıkları Mihawk'ı yüceltmez. Tam tersine bu adam Mihawk'ı geçecek ve son rakibi Mihawk olmama ihtimali var. Bu durumda Zoro King'i yendi diye Mihawk aynısını yapardı demek mantıksız.

Vista konusunda bunu ben değil databook söylüyor. Vista Mihawk ile eşit dövüştü diyor demek ki databook Mihawk Hater'ı :)

Yok sen bilerek beni güldürmek için yapıyorsun :)

Bak yukarıda ne yazdım Luffy ve diğerleri, Zoro'nun kendisi hangi unvandan bahsediyor? Kaido'nun unvanı mı?

Ben ne dedim? Bu adamların kullandığı ''greatest swordsman'' çevirisini kullandım bunun çevirisi ''en iyi kılıç ustası'' dır. Sonra sen geldin yok öyle diyemezsin sen Hater'sın falan dedin :)

Yani ben yukarıda bu adamların kullandığı ''greatest''ı kullanamam kullanırsam Hater oluyorum yine çevirmen diyor ki iki çeviride doğru ''greatest'' da doğru fark yok diyor unvan için sen gelmiş hayır çevirmen yanlış biliyor ikisi doğru değil eğer en iyi dersen Hater'sın diyorsun :)

Çok basit bir şey bu, kılıçustalığı sadece bir spesifik dövüş tarzıdır, eline kılıç alman bile seni kılıçustası yapmaz King örneğinde gördüğümüz üzere, bu sebepten bu unvan ile en güçlü adam, canavar unvanları karşılaştırılamaz bile. Bu sebepten çevirmenin dediği gibi iki çeviri doğru birine en iyi denebilirken diğerine en iyi adam şeklinde çevirilemez yani ''greatest man'' diye bir şey yok ancak ''greatest swordsman'' vardır ve bunu birisi kullandı diye Hater olmaz :)
Gene Saikyou'nun kullanılmadığı bir yeri açtın. Burada geçen ibare Mihawk'ın unvanı olan şey değil.

Bin kere mi yazmak gerekiyor anlaman için çevirmenin söylediği şeyin kendi yorumu olduğunu, öyle düşunse bile Saikyouyu her daim En Güçlü diye çevirdiğini de papağan gibi tekrarlıyorsun aynı şeyi.

Unvan karşılaştırması mı yaptım? Hayır. Ben kimin ne söylediği ile bile ilgilenmedim. Şöyleyse böyle olması gerekir vs yorumlamak dediğim gibi bunlar öznel şeyler. Mihawk'ın unvanı olan Sekai Saikyou no Kenshi çevirisi ise nesnel olarak En Güçlü Kılıç Ustası. Bunun harici hava cıva. En güçlü adam vs yazdığın şeylerin konuyla uzaktan yakından alakası bile yok.

Aslında unvan ile ilgili tartışmalı bir durum yok. WB ile Mihawk'ın unvanı Japonca'da aynı sözcük ile belirtiliyor. İkisi de saikyou. Biri en güçlü adam diğeri en güçlü kılıç ustası.

Ama kılıç bir araçtır. Yani en iyi denmesi bundan. Yani en güçlü futbolcu Ronaldo'dur demezsin, en iyi futbolcu Ronaldo'dur dersin. Bunu gibi bir durum var.
Doğru, ancak bu unvan için farklı olarak ''dai kengou'' da deniyor,

I'm surprised official Viz didn’t translate the line of Ushimaru being 大剣豪 (Dai-Kengou: great swordsman) in the latest chapter. It’s important because only him, Mihawk and Ryuma are called Dai-Kengou in all chapters till now.

En büyük en iyi kılıçustası, ancak bir arkadaş bunu kabul etmiyor ve bu unvanı kullanırsan Hater'sın diyor bana cımbızla attığım mesajdan sadece o unvanı kısmını ayırarak. Olay bundan ibaret.

"Greatest" en büyük demek, en iyi demek değil ki. Mihawk en büyük kılıç ustası yani. Boylu poslu gerçi Maşallah.
Best ile Greatest çok yakın o sebepten neredeyse aynı. En büyük kılıçustası, en iyi kılıçustası hemen hemen aynı, ama evet birebir çeviri olarak doğrusu en büyük kılıçustası.

üyelerin birbirine olan gıcıklığından uzuyor bu konu.en iyi olsa ne olacak ne güçlü olsa ne olacak sonuç olarak çöp oğlu çöp karakter.
Benim birine gıcıklığım olsa da zaten bunu gelip alakasız konularda belirtmem, ben sadece bana cevap yazıp yanlış bilgi verenlere cevap yazıyorum, bak yukarıda gelmiş bana attığın 5 bin mesajın 4 bini mihawk ile alakalı diye açık açık yalan söyleyip iftira atıyor, ben yine bir şey demiyorum buna.

Gene Saikyou'nun kullanılmadığı bir yeri açtın. Burada geçen ibare Mihawk'ın unvanı olan şey değil.

Bin kere mi yazmak gerekiyor anlaman için çevirmenin söylediği şeyin kendi yorumu olduğunu, öyle düşunse bile Saikyouyu her daim En Güçlü diye çevirdiğini de papağan gibi tekrarlıyorsun aynı şeyi.

Unvan karşılaştırması mı yaptım? Hayır. Ben kimin ne söylediği ile bile ilgilenmedim. Şöyleyse böyle olması gerekir vs yorumlamak dediğim gibi bunlar öznel şeyler. Mihawk'ın unvanı olan Sekai Saikyou no Kenshi çevirisi ise nesnel olarak En Güçlü Kılıç Ustası. Bunun harici hava cıva. En güçlü adam vs yazdığın şeylerin konuyla uzaktan yakından alakası bile yok.
Ben ne diyorum sen ne diyorsun. :) Papağan gibi tekrarlayan da cımbızla attığım mesajı alakasız bir şekilde ayırıp yok öyle bir şey diye yanlış bilgi verende sensin.

Ben dedim ki en iyi kılıçustası, (aslında en büyük büyük kılıçustası demek lazım ama benzer şeyler), greatest swordsman, bunun başka bir çevirisi ''Dai Kengou'' olarakta söyleniyormuş, yukarıda Sandman çevirmiş. Yani yok WB'nin unvanı ile birebir aynı yok öyle değil diye bir şey yok, illa ''Saikyo'' değil ''Dai Kengou'' olarakta bu unvandan bahsediliyor mangada, bunun birebir çevirisi ''en büyük kılıçustasıdır''. Benim dediğim unvan iki türlü de olur, en büyük kılıçustası da olur. Haliyle böyle bir unvan yok böyle bir şey söylersen Hater'sın falan demek alakasız ve gülünç bir şey.

Serideki en güçlü kılıcı elinde tutan adama, en güçlü kılıç ustası denir. Kaldı ki bu adam, kılıcı övmek yerine kullanıcısını öven birisi. Kılıcı kendisi en güçlü kılıç haline getirmiş. Dünyanın en güçlü adamının yanındaki 1. sıra kılıç ustasına tek atmasını mı bekliyordunuz? Bunu bekliyorduysanız seriyi bırakın.

Serideki en güçlü kılıcı elinde tutan adama, en güçlü kılıç ustası denir. Kaldı ki bu adam, kılıcı övmek yerine kullanıcısını öven birisi. Kılıcı kendisi en güçlü kılıç haline getirmiş. Dünyanın en güçlü adamının yanındaki 1. sıra kılıç ustasına tek atmasını mı bekliyordunuz? Bunu bekliyorduysanız seriyi bırakın.
Nasıl oluyor o? ''Seride en iyi meyveyi elinde tutana en güçlü meyve kullanıcısı denir'' gibi bir yorum bu oysa olay tamamen kişiye bağlı...

Diğer tarafta ''Kılıcı kendisi en güçlü kılıç haline getirmiş'' diyorsun. Nerede geçiyor bu?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık