Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Marineford Savaşın'daki Akainu - Beyazbıyık Karşılaşması

Akainonun Ölüm döşeğindeki beyazsakal karşısında dayak yemesinin sebebinin Wb nin diğer amirallere değilde sadece Akainoya son karşılaşmada haki kullanması olduğunu düşünüyorum

Güzel bir analiz, epey olmuştu okuyalı hafıza tazeleme yaptık.
Vay be 1.5 yılı geçmiş yazalı daha dün yazmışım gibi geliyor.
Pek anlatamamışım derdimi liseli gibi yazmışım tam :hhh:
@FistofLove abi şu yazısında daha iyi anlatmış benim anlatmaya çalıştıklarımı
Arkadaşlar bu olaya "ikili eşit şartlarda olsa ne olurdu" , "beyazsakal kalbi teklemese ne olurdu" diyorsunuz da. Beyazsakalın kalbinin teklemesi de Akainnu ile Sengoku'nun bir atağı sonucudur sadece bu atak fiziksel değil, taktikseldir.

Ayrıca, WB'nin amacı önce Ace'i kurtarmak ardından da MF'yi yerlebir etmektir. Öte yandan hem Aokiji hem Akainu, "Kendinizi aşmayın, yoksa yuvamızı yıkacaksınız. İzin vermeyiz" tarzı şeyler söylediler. Nitekim Amiraller zaten nerflü idi. Herkes hastalığı ve kılıç sebebiyle Beyazsakal Nerf'lü diyor da. İçinde 5-6 tane dağ olan nispeten büyük bir adanın iklimini ve topografyasını sonsuza kadar değiştirmiş 2 Amiral dövüşünce. Nitekim Amiraller, MF'de %100 dalmadılar. Garp ile Sengoku birer olay dışında aktif savaşta yer bile almadılar. Amiraller çok hafif takıldılar aslında. Bunu göz ardı etmemek gerek.

Yani olaya bir bütün olarak bakarsanız.

Squalo'yu WB'ye saldırtan -> Akainu
WB açık verene kadar ona kaybetmeyen ve onun sağı solu yıkmasını engelleyen -> Akainu
Tüm bunları yaparken MF'yi yok etmekten kaçınan -> Akainu
WB'nin herhangi bir kişiye, tekil hedefe yaptığı en güçlü atağı yiyip de, hiç bir görülür hasar olmadan 3-4 dk sonra geri dönüp korsan avına devam eden -> Akainu
Göüsünde 3 delik ve kafasının 1/4'ünü kaybeden -> Whitebeard
Shanks ve Trafalgar Law gelmeseler Luffy dahil oradaki herkesi öldürecek olan -> Akainu
Croco + 13 tümen komutanının (içinde Marco ve Vista var) yavaşlatamadığı kişi -> Akainu
Arkın sonunda ölen -> WB ve Ace
Arkın sonunda terfi eden -> Akainu

Ben şahsen totale bakıldığında nasıl bu "muharebenin kazananı" Akainu değil, anlamıyorum.

Kaldı ki işin en kötüsü, Beyazsakal , Ace'i sadece kendi filosuyla kurtaracağına inanarak gelmiş buraya. Söyleyin bana Luffy ve Impel Down ekibi gelmese Beyazsakal korsanları bu kadar direnebilecek miydi ? Başarmaya bu kadar yaklaşabilecek miydi ?

Croco -> Dof'u tuttu, Mihawk'ı kısa süre olsa tuttu, Akainu'ya müdahale etti, İnfaz memurlarına müdahale etti.
Ivankov-> Kuma'yı tuttu, Luffy'i buffladı.
Mr. 3 -> Anahtar olayı ile bile faydası dokundu
Daz Bones -> Saliselik de olsa Mihawk'ı yavaşlattı, ardından da hayatta kaldı.
Buggy -> Kilit rol oynadı.
Trafalgar Law -> Luffy ve Jinbei'nin hayatlarını kurtardı ve su altında giden gemisi sayesinde Amirallerin takip edememesini sağladı.
Boa Hancock -> Şavaş Lordluğunu bir kenara bırakıp bizim tarafımızda dövüştü. Luffy'i savundu. Smoker'ı paketledi, Pacifistaları etkisizleştirdi.
Luffy-> Ace'i kurtardı. Kral Haki ile sahadaki fodderları ayıkladı ve Ace'i bir kez daha infazdan kurtardılar. Amirallerin özellikle de Akainu'nun dikkatini Beyazsakal korsanlarından alıp kendi üzerine aldı bildiğin oradaki tüm Agro'yu çekti. Sengoku'yu durdurdu.Her şeyden önemlisi gelen kişi Luffy olduğu için Garp'ın bir anlamda bizim tarafa geçmesini sağladı. Luffy'nin bunu yumruklayıp saha dışı etmesine izin verdi ondan sonra da bir şeye karışmadı Garp. Resmen kaçmaları için yardım etti. Bu da Luffy'nin MF'ye gelmesi sayesinde oldu.
Ayrıca Marineford'ın binlerce fodder askeri ile dövüşmek için de yüzlerce fodder korsan ve suçlu getirmiş oldular.

Karasakal ortaya çıktıktan sonra da Shanks ve ekibi geldi ve gene yardım ettiler zaten.

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım.

Eğer Luffy ve Impel Down kadrosu gelmese Beyazsakal Korsanları, Ace'e ulaşamazlardı üstelik resmen madara olurlarmış. Çok net ortada.

Eğer Shanks olmasa WB korsanları diye bir şey kalmayacakmış çok net.

Tüm bunlara rağmen günün sonunda ölen Beyazsakal ile Ace olurken , yaşayan Akainu idi.

"Kazanan" tanımını bir daha gözden geçirin bence.
Üstüme gelmişti bir sürü kişi, üzülmüştüm.
Jinbeinin koşma hızından akainunun yerin altında geçirdiği süreyi hesaplayacaktım daha hevesimi kırdılar :(

Kid ve Law'ın yaptığını Wb'de Akainu'ya uygulamıştır hareket edemez halde magmaya kadar yerin dibine sokmuştur ama karşısındaki adam Magma adam olduğundan tekrar yüzeye çıkabilmiş. Aokiji olsa ölecek.
Tabi Akainu'da kafasını aldığından ikiside birbirini öldürdü diyebiliriz.

Yonko lobisine selam olsun güzel baskı yapılmış. Konuyu yalandan şikayet edip ahaber lobisinin eline mağduriyet kozu veren arkadaşı da tekrardan saygıyla anıyorum

MF'de Amirallerin %100'ünü vermediği yönünde yorumlar gelmiş ama bu yorumlar bana doğru gelmiyor. Tek bir panel içeriğinde "kendimizi tutalım" ibaresi %100'ünü vermedikleri anlamına gelmiyor. Şahsi fikirlerin gerçeklerin önüne geçtiğini düşünüyorum. WB hastaydı doğru ama tüm gücünü kullandı ve yeterli olmadı. Akainu ve diğer amiraller tüm gücü ile savaştı ama meyve güçleri alan hasarına çok uygun iken daha bireysel saldırılar yaptılar. Allah aşkına herif gökyünzden magma yağmuru yağdırıyor ve bu adamın kendini tuttuğunu söylüyorlar. MF savaşında bir sürü denizci asker öldü. Amiraller tüm gücünü kullanmayıp ne yapacaktı? Daha stratejik savaştılar ve olması gereken hamleleri yaparak, doğru düşmana odaklandılar ama tüm güçlerini kullanmadılar demek yanlış.

Sonuç olarak şu; hasta haliyle bile WB Akainu'ya üstün geldi ve herhnagi bir amirale karşıda üstün gelecekti (1v1) ancak WB'nin canını Akainu aldı. En ölümcül yaraları herife Akainu verdi. Buda başka bir gerçektir. Hastaydı, hasta olmasaydı farklı olurdu falan filan geçeceğiz onları Garp elini kaldırmadı savaş boyunca. WB korsanları her türlü o savaşı kaybederdi. Kazanmalarının tek bir yolu vardı, oda WB'nin tüm adayı tek seferde batırması, diğer türlü üç amiral var, garp var, filo amirali var ama karşıda sadece WB var. İmkanı yok kazanmazdı. Matematik diye bir gerçek var.

MF'de Amirallerin %100'ünü vermediği yönünde yorumlar gelmiş ama bu yorumlar bana doğru gelmiyor. Tek bir panel içeriğinde "kendimizi tutalım" ibaresi %100'ünü vermedikleri anlamına gelmiyor. Şahsi fikirlerin gerçeklerin önüne geçtiğini düşünüyorum.
Akainu'nun, WB'yi Marineford'un yıkılması konusunda uyarması, hiç bir amiralin %100 ile dövüşmemesi, kimsenin uyanış açmaması (Punk Hazard'ın iklimi ve hali bunun kanıtıdır), Başka iki amiral bir başka hükümet yerleşkesi olan Marijois'de (Ki Marijois deniz üstünde minicik bir üs adası değil, ana kıtada geniş bir yerleşke ona rağmen) dövüşürken de kendilerini tutmak zorunda olduklarından bahsetmeleri (hem de bu iki amiral Akainu, Aokiji gibi adamlardan daha güçsüz ve daha az alan hasarına sahipken) tüm bunları topladığında AMirallerin %100'ü ile dalmadığı ortada.

Sengoku ile Garp aktif rol almadı. Jozu'nun kolunu aldıktan sonra Aokiji gözüne uyku bandı çekti takılmadı. Kizaru jungler gibi, nerede ihtiyaç varsa oraya gank attı ancak asla astronomik bir atak ya da form açmadı. Akainu ise tüm büyük ataklarını, Aokijinin önceden dondurduğu limanın körfez alanına yaptı. Marineford toprağı üzerine tek bir atağı yok Akainu'nun.

Tüm bu işaretleri okuyamaman bizim suçumuz değil.

hasta haliyle bile WB Akainu'ya üstün geldi
Net bir üstün gelme hiç olmadı. İkisi de bir diğerine en büyük atağını ikiliden birinin dikkati dağınık iken verebildi. Nitekim, net bir üstünlük olmadı. Diyorsun ki Amiraller hiç "kendimizi tutmalıyız" demedi o yüzden bu iddia bizim uydurmamız. Ona bakarsan Akainu "WB benden üstün" de demedi, o zaman bunu da sen mi uyduruyorsun şimdi ? Kendi argümanının içine kendini düşürdün :D

WB ve Korsanlarının, MF'den galip ayrılmalarının imkanı olmama kısmında sana katılıyorum gerisinde maalesef biraz zayıf savunmalar da bulunmuşsun.

wb marineforda ölmek için gidiyor zaten. beni sonraki çağa taşıyacak gemi yok diyor. yaşlılıktan ve hastalıktan öleceğime kahraman olarak öleyim diyor. ace kurtulsa bile ölene kadar orada dövüşeceği ve geri dönmeyeceği kesin yani. ha akainu ace'i öldürünce kendini kaybedip, amirali iki vuruşta nakavt edip, yerin dibine gönderiyor ki, eğer yerin dibine düşmese hayatta kalma ihtimali sıfır. akainu yerin dibine düşünce de, acaba öldü mü, çıkar mı bir yerden diye bekleyecek durumu da yok, teachin tayfası daldığı için onlarla dövüşüyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık