Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Kurulma amacı fıkıh öğretmekti. Sabah Arapça, fıkıh, tefsir ve kelam, öğleden sonra matematik, astronomi ve geometri. Akşam yine sabah dersleri. Bir medresede ders alıp ünü olan tek isim Ali Kuşçu. Diğerleri Molla Efendi ünvanlı din alimleri.
Taküyyiddin de medrese mezunu. Aynı zamanda kadı diye biliyorum.

Süleymaniye Medresesi din ve tıp fakültesi. Diğer medreselerin müfredatına dair de İsmail Hakkı Uzunçarşılının kitabında yazıyordu. Kitabın PDF'si var mı diye baktım ama bulamadım.

Enderunda sanat alanında verilen eğitime dair bir makale. En sonda yetişen bazı kişiler yazıyor. Mimar Sinan gibi.

Enderun ve medrese aynı değil yalnız. Enderun saraya memur ve yönetici yetiştirmek amacıyla kuruldu. Dolayısıyla medreselerde verilen eğitimle enderunda verilen eğitim aynı değil. Medreselerde din adamı yetiştirmekti amaç.

Süleymaniye Medresesi din ve tıp fakültesi. Diğer medreselerin müfredatına dair de İsmail Hakkı Uzunçarşılının kitabında yazıyordu. Kitabın PDF'si var mı diye baktım ama bulamadım.

Enderunda sanat alanında verilen eğitime dair bir makale. En sonda yetişen bazı kişiler yazıyor. Mimar Sinan gibi.

Yazım şekli ve Derginin ismi çok da ciddiye alınmayacak bir yazı olduğunu gösteriyor. Eğitim tarihine dair kitaplar okumak daha sağlıklı.

Enderun ve medrese aynı değil yalnız. Enderun saraya memur ve yönetici yetiştirmek amacıyla kuruldu. Dolayısıyla medreselerde verilen eğitimle enderunda verilen eğitim aynı değil. Medreselerde din adamı yetiştirmekti amaç.
Aynı değil zaten. Süleymaniye medresesinde tıp eğitimi de veriliyordu. Aynı dönemde medreselerden ayrı olarak Enderun da vardı diye belirttim.

Ayrıca diğer medreselerde de verildiğine dair makaleler var. Biraz aratarak bulabilirsiniz.

Sorduğum soruların cevabı var. College de France'ın bünyesinden çıkma isimler var. Dünyaya bilimiyle katkı vermiş yüzlerce insan çıkmış. Şu an bile uluslararası anlamda önemli.

Peki ya Süleymaniye Medresesinden kimler çıkmış mesela?
Osmanlı bilim adamları diye yaz çıkanları oku işte. Osmanlı'dan çıkmış olması yeterli.

Belki de bu önem verdigin konulari bir de Osmanlı için araştırsan kendin de bulucan.

Kültür sanata değerini kazandıran batı olduğu için.Bugün milyonluk resimler sanat eserlerinin o meblağlar etmesi değer algısını yaratanlar sayesinde.Sonuçta altın değil bu eserler Picasso tablosu isim sayesinde değer kazanıyor. Bunu da doğu yapmadı doğunun umrunda olmadı bu tarz şeyler.Osmanlının da olmadı Roma döneminden kalma arkeolojik eserler falan umursamadı çünkü değer verdiği şeyler farklıydı.Dini eserlere değer veriliyordu.Daha çok sanattan konuştum ama kültüre önem veriyordu aslında Osmanlı ama islami kültüre örf ve adetlere önem veriyordu.Türk kültürüne de verdiği önem zamanla azalmıştı bunun da siyasi nedenleri olması lazım.Kısacası batının bakış açısıyla bizim bakış açımız çok farklıydı bu yüzden geride kalınması normal.Adamlar için Zeus heykeli çok değerli bir materyal iken bizim gözümüzde puttan ibaretti.O yüzden biraz göreceli.Fakat kültür konusunda affedilmez hatalar var mesela Bizans ve Çin kaynakları sürekli kayıt tutmuş ama biz göçebelikten kalma etkiyle de çok az yazılı kaynak tutmuşuz onlarda yönetim olarak işlerine gelen şeyler gelecek nesillere aktaralım diye değil.

Osmanlı bilim adamları diye yaz çıkanları oku işte. Osmanlı'dan çıkmış olması yeterli.

Belki de bu önem verdigin konulari bir de Osmanlı için araştırsan kendin de bulucan.
Osmanlı'da bilim adamı zaten yok değil yav illa ki var.Ama ne kadar büyük isimler ve onlara verilen değer tartışılır tabi. Mesela yukarıda Kanuni hakkında tartışıyordunuz onun en önemli bilim adamlarından Piri Reis'i idam ettirmesi var mesela...

Aynı değil zaten. Süleymaniye medresesinde tıp eğitimi de veriliyordu. Aynı dönemde medreselerden ayrı olarak Enderun da vardı diye belirttim.

Ayrıca diğer medreselerde de verildiğine dair makaleler var. Biraz aratarak bulabilirsiniz.
Medreselerde tıp eğitimi 1800'lerin ortalarına doğru II.Mahmut döneminde verilmeye başlandı. Çiçeklerden, meyvelerden çıkarılan yağlarla yara tedavisi gibi çok özel tedaviler keşfedilerek tıp dünyasına armağan edildi. Biraz aratsaydın sen de bulurdun.

Süleymaniye Medresesinden kim çıktı diye sormuştum. Demek ki hiç kimse çıkmamış.

Neyse, konu sürekli farklı yerlere gidiyor.

Bilim ve sanat birikim demektir. Bizim gibi yıllarca göçebe yaşamış ve dafacalarca yazı dili değişmiş toplumlarda geleneksel bir sanat çok zor. Ayrıca ciddi anlamda savaş ve açlık gibi etkenler insanların sanat ve bilim üretmesine hatta üreten insanların dışlanmasına sebep vermiştir. Son 100 yıldır ise hem hazır ürün hem de maalesef çeşitli engeller ve ideolojik çatışmalar bilim ve sanat üretiminin önüne geçti.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 7)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık