Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Resim yapmanın "haram" sayıldığı, çok sesli müzikalin "haram" sayıldığı, heykel yapmanın "haram" sayıldığı çok geniş bir coğrafyanın içerisinden bu kadarda olsa kopup bir şeyler yapılmaya çalışılmış. Osmanlının son dönemleri başarısızlık olarak görülse de bu topluma rağmen başarılı olmuş bir çok reformu var. Bu gelişmeler sayesinde de Cumhuriyeti kuran nesil çıkmış işte. Ama halk yine aynı halk...

O dönemlerde o bölgelerde gelişen akımlara karşı duruşu Fransua'nın önemli ama zaten batıdaki çökmüşlüğün sebebi olarak bu akımlar gelişiyor. Kanuni döneminde ise Osmanlı'nın zirvesi altın dönemi olarak geçiyor. Bu dönemlerde bu tarz akımların Osmanlı'daki durumu ne acaba bunun hakkında bir fikrin var mı? Kanuni'nin duruşu nasılmış. Batı müziğine açık olduğunu biliyorum.
"Çökmüşlük" kısmı oldukça şaibeli bir durum. Hümanizm, odak noktası insan olan bir akımdır. Çöktükten sonra ortaya çıkmadı, en kuvvetli zamanlarında bilim ve sanat akımlarıyla büyüyüp gelişti. Uyum sağlayamayan ülkeler çöküp, sağlayanlar gelişti hatta sanayileşti. İnsanlar insan olmanın önemini kavrayıp hak aradılar daha doğru bir terim olacaktır.

Resim yapmanın "haram" sayıldığı, çok sesli müzikalin "haram" sayıldığı, heykel yapmanın "haram" sayıldığı çok geniş bir coğrafyanın içerisinden bu kadarda olsa kopup bir şeyler yapılmaya çalışılmış. Osmanlının son dönemleri başarısızlık olarak görülse de bu topluma rağmen başarılı olmuş bir çok reformu var. Bu gelişmeler sayesinde de Cumhuriyeti kuran nesil çıkmış işte. Ama halk yine aynı halk...
Sanat bunlardan ibaret değil ama ben genel sorunun para kazanmak için bir şeyler ortaya koyan kültüre dahil olmamız olarak bakıyorum.

O dönemlerde o bölgelerde gelişen akımlara karşı duruşu Fransua'nın önemli ama zaten batıdaki çökmüşlüğün sebebi olarak bu akımlar gelişiyor. Kanuni döneminde ise Osmanlı'nın zirvesi altın dönemi olarak geçiyor. Bu dönemlerde bu tarz akımların Osmanlı'daki durumu ne acaba bunun hakkında bir fikrin var mı? Kanuni'nin duruşu nasılmış. Batı müziğine açık olduğunu biliyorum. Kanuni şöyle yaptı böyle yaptı sanatsa o da değer vermiş kendisi şair. İlime değer vermiş. Bence kıyas düzlemi yanlış. Fransua'nın akımlara karşı bakış açısının 500 yıl sonraki etkisi ya başarısız olsaydı o zaman başarısız olarak mı değerlendirecektik?

Kanuni şahıs olarak ilgilenmiş. Diğeri ise bunun için üniversite açmış.

Kazanan belli.

Sanat bunlardan ibaret değil ama ben genel sorunun para kazanmak için bir şeyler ortaya koyan kültüre dahil olmamız olarak bakıyorum.
Sanat bunlardan ibaret değil tabiki ama bunlarda sonuçta sanattır. Bizim içinde yaşadığımız coğrafyada sanatın hemen hemen her dalı haramdır. Tiyatro, sinema yahu bizim ülkede bile halen tartışılan şeylerdir. Benim burada anlatmak istediğim şey sadece yöneten ve egemen olan iktidara bakmamalıyız. Halk buradaki en büyük etkendir.

Korsanfan, Türkiye'den bağımsız değil.
Bizler yani bu ülkenin vatandaşlarının yıllık kitap okuma ortalaması belli, yıllık gazete okuması belli.
Felsefe ile ilgili belli yani genel kültür seviyesi belli.
Korsanfanda bu ülke insanının yani bizlerin verdiği kadarını yansıtabilecek bir aynadır.

Gerçek bir milliyetçi Kanuni övmez boş adamdır çünkü.

Kuyucu Murat Paşa var. Anadolu'nun Türk köylerinde katliamdan katliama koşturmuş. Türklerin kafatasından kule yapmış.

Buna emir veren de 1. Ahmet olsa gerek, en büyük icraati de camii yaptırmak. Anadolu insanı olarak ben şimdi nasıl bunlara iyi gözle bakayım?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık