Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Mantık iyiymiş. Hümanizmin tüm Avrupa'ya yayılmasında -hem de bir imparator olarak- çok büyük payı olan, rönesans gibi sanatsal bir akımın en büyük destekçisi olarak sanat tarihinin en büyük eserlerinin yaratılmasına aracı olan, kendisi de edebiyat dalında bu akıma eserler veren, modern devletin adımlarını atan ilk hükümdar olarak tarihe geçen bir kral bence de çok övülmemeli. Adamın eline top tüfek almasına da gerek olmadı hani. Ha bir de hukuk sisteminde kilisenin yetkilerini elinden alarak bağımsız yargının da temellerini atmıştır. Tarihçi olmadığını söylediğin için ve ben mimar olduğum ve sanat tarihi eğitimi de aldığım için bilgi vereyim istedim. Tabi ki Türk tarihi çok eski ancak verimlilik denilen de bir kavram var. Bilim ve sanat insanı insan yapan yegane kaynaklardır ve sonu yoktur. Diğer türlüsünün ömrüyse kısadır.
Fransua övülmemeli demedim. Arkadaşın kıstası çok zayıf geldi bana açıkcası. Kanuni'den boş adammış gibi o bahsetti.

Bence de böyle olmamalıydı ama bu konu benceyi geçen bir konu. Ha bence buranın hakkı, yanılmıyorsam Danimarka'da olan ama şu an arayınca bulamadığım bir gözlem kulesi restorasyonundaki gibi yapılması. Türkiye'de restorasyonun başarılı örnekleri var. Henüz hiçbirini görmemiş olsam da son zamanlarda güzel restorasyon örnekleri çıktığını düşünüyorum. Tabi benimkiler fotoğraflardan yorumlama.

Yerebatan Sarnıcı, Moda İskelesi, Kız Kulesi, Newmekan Kandilli, Rami Kütüphanesi diye gidiyor. Konya'da da eski tekel binası restore ediliyor. Yapıya eklenen asansör dışında her şey şu anlık göze başarılı geliyor. Sonunu görmek lazım tabi.
Bahsettiğin eserlerin restorasyonu başarılı evet. İstanbul Belediyesi öncülüğündeki restorasyon çalışmaları kapsamında takibi tamamı profesyonel ekiplerce yapılan çalışmalar. Birinin çalışmasında bulunmuş biri olarak olanla olmayanı, değer verenle vermeyeni ayırt edebiliyoruz artık.

Yinede yıkılına kadar çok zaman vardı ordunun büyük kısmı Türk, vergiyi veren büyüm kısımda Türk. Anadolu daha fazla yatırımı hakediyordu
Rumeli de Türk yurduydu. Mübadele öncesi geçenleri saymadan 500 bin Türk geçiş yaptı Yunanistandan Türkiye'ye. O dönem Yunanistan Nüfusu 4-5 milyon falan ve dediğim gibi Balkan savaşları döneminde ciddi sayıda Türk ve Müslüman katli ve göçü oldu. Mübadele ile geçmeyip sonradan Türkiye'ye geçenler de var. Yine bugün Bulgaristan'ın %10 kadarı Türkçe konuşan halklardan oluşuyor. O dönem ve cumhuriyet döneminde göçleri olmasaydı hala ciddi bir nüfus olacaktı.

Fransua övülmemeli demedim. Arkadaşın kıstası çok zayıf geldi bana açıkcası. Kanuni'den boş adammış gibi o bahsetti.
Yooo, bahsetmedi. Etkilediği akımların sonuçları hala devam eden bir kralla etmeyen bir padişahın farkı üzerinde durdu sadece ve doğru yerde de destekledi.

Bir sürü sebebi var, konu nereden Osmanlı tartışmasına dönmüş anlamadım ama özgürlük kısıtlayan monarşi övmenin de etkisi vardır herhalde kültür sanatta geri kalmamızın. Bir kere Avrupa ve Hristiyanlık bir sürü değişime uğradı, bizim topraklarda buna benzer bir şey yaşanmadı(Rönesans,Reform, Fransız İhtilali vb). Başka arkadaşların dediği gibi bu tarz işlerle uğraşabilmek için de belli bir refah lazım, zaten tarih genelinde de filozofların, ressamların, bilim adamlarının aristokrat kesimden çıkmasının bir nedeni var. Başka bir sebebi bizim insanımızın genelde okumuş insana karşı duyduğu öfke, eğitimli insan sevmezler. Aynı konuda başlığı açan arkadaş mesela içki içmeyi hata olarak görüyorsa, atıyorum ileride oğlu olsa, çocuk operaya, baleye ilgi gösterse(dipnot olarak da ben hiç anlamam iki sanat dalından da :D), onu da hata olarak görebilir mesela, bak bir sebep daha çıktı :D Kıssadan hisse, belli başlı bir değişim geçirmeden, ekonomik olarak belli bir seviyeye gelmeden, zaten gelişemez, aristokrat bir kesimde sınırlı kalır, zaten öyle de oluyor. Bu arada İlber Ortaylı vs bahsetmişsiniz ama dediğim tanıma, o da cuk oturuyor :D O, kankası Celal Şengör, bunların hepsi aristokrat adamlar zaten, kendi hayat hakkındaki özel görüşleri bazı arkadaşları şaşırtabilir :D

Ben demiyorum İlber Ortaylı diyor. Hani az çok herhalde lafı değerli biridir diye düşündüm.

Şu anki ülkenin gidişatından memnun musun? Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in şu anki gidişatının faturasından onu sorumlu tutuyor musun? 600 yıl hüküm sürmüş bir İmparatorluk bu. Bir sürü dönemleri olmuş. Bir çok padişahı olmuş. Farklı süreçlerden geçmiş. Komple bir imparatorluğu silip atıyon yav.

Durum bu. Osmanlı'dan kopan Avrupa ülkeleri de Avrupa'nın en zayıf ülkeleri zaten.

Yooo, bahsetmedi. Etkilediği akımların sonuçları hala devam eden bir kralla etmeyen bir padişahın farkı üzerinde durdu sadece ve doğru yerde de destekledi.
O dönemlerde o bölgelerde gelişen akımlara karşı duruşu Fransua'nın önemli ama zaten batıdaki çökmüşlüğün sebebi olarak bu akımlar gelişiyor. Kanuni döneminde ise Osmanlı'nın zirvesi altın dönemi olarak geçiyor. Bu dönemlerde bu tarz akımların Osmanlı'daki durumu ne acaba bunun hakkında bir fikrin var mı? Kanuni'nin duruşu nasılmış. Batı müziğine açık olduğunu biliyorum. Kanuni şöyle yaptı böyle yaptı sanatsa o da değer vermiş kendisi şair. İlime değer vermiş. Bence kıyas düzlemi yanlış. Fransua'nın akımlara karşı bakış açısının 500 yıl sonraki etkisi ya başarısız olsaydı o zaman başarısız olarak mı değerlendirecektik?

Bir sürü sebebi var, konu nereden Osmanlı tartışmasına dönmüş anlamadım ama özgürlük kısıtlayan monarşi övmenin de etkisi vardır herhalde kültür sanatta geri kalmamızın. Bir kere Avrupa ve Hristiyanlık bir sürü değişime uğradı, bizim topraklarda buna benzer bir şey yaşanmadı(Rönesans,Reform, Fransız İhtilali vb). Başka arkadaşların dediği gibi bu tarz işlerle uğraşabilmek için de belli bir refah lazım, zaten tarih genelinde de filozofların, ressamların, bilim adamlarının aristokrat kesimden çıkmasının bir nedeni var. Başka bir sebebi bizim insanımızın genelde okumuş insana karşı duyduğu öfke, eğitimli insan sevmezler. Aynı konuda başlığı açan arkadaş mesela içki içmeyi hata olarak görüyorsa, atıyorum ileride oğlu olsa, çocuk operaya, baleye ilgi gösterse(dipnot olarak da ben hiç anlamam iki sanat dalından da :D), onu da hata olarak görebilir mesela, bak bir sebep daha çıktı :D Kıssadan hisse, belli başlı bir değişim geçirmeden, ekonomik olarak belli bir seviyeye gelmeden, zaten gelişemez, aristokrat bir kesimde sınırlı kalır, zaten öyle de oluyor. Bu arada İlber Ortaylı vs bahsetmişsiniz ama dediğim tanıma, o da cuk oturuyor :D O, kankası Celal Şengör, bunların hepsi aristokrat adamlar zaten, kendi hayat hakkındaki özel görüşleri bazı arkadaşları şaşırtabilir :D

Adımız çıkacak yine siyaset yapıyor diye. Kimseyi etiketlemeden Osmanlı dedim sadece, tartışma nereye gitti. Millet birinin yazmasını bekliyormuş, ihale bana kaldı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık