Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

yazmaya başladım ve fark ettim ki çok uzun oldu. dedim ki en iyisi, başlıklar halinde özetleyeyim bu konu hakkında düşündüklerimi.

-istisnai dönemler olsa da ifade özgürlüğünün olmaması.

-alayı başarısız olan dil devrimleri. sözlü edebiyatın ölme sebebi dil devrimleridir.

-neredeyse 1000 senedir türk toplumlarında baskın kültürlerin genellikle yabancı kültürler olması. osmanlı ve türkiye'yi geçtim, selçuklu da bile türk kültürü baskın değil.

-sanayi devrimi yapamadığımız için burjuva sınıfına sahip olmayışımız. kültürel faaliyetleri birilerinin fonlaması lazım. batıda devlet, ruhban sınıfı ve burjuva var. bizde sadece devlet var fonlayabilecek ama onun da hiçbir zaman parası yok xd xd

-milli bilincimizin çok geç oluşması. bu coğrafyada en geç milli kimliğini oluşturan millet türk milletidir. özgün, kendine has bir şey üretemezsin ki bir kimliğin yoksa.

-geçmişle bağımızın kopuk olması. çok değil, 20. yüzyılın başında türkçe yazılmış bir kitabı okumakta zorlanır günümüz insanı.

-üretmek isteyene destek olmak bir yana köstek olunması. bizde eleştiri kültürü yok, linç kültürü ve bok atma var.

-dostoyevksi'nin bir lafı var. tamamı aklımda değil ama özetle şunu diyor: ''biz batı romanını inceledik, tekniklerini araştırdık, üsluplarını öğrendik ve ona rusluğu, rusların hayata bakış açısını kattık.'' maalesef ki bizdeki durum böyle değil. ne romanımız ne sinemamız ne de müziğimiz bize özgü. üreten insanlar tabii ki var bu topraklarda da ama başka milletlerin yapıp ettikleri kopyalanıyor genel olarak.

-tabii ki istisnalar var ama bu ülkenin okumuş yazmış insanları bu toprakları beğenmiyor, sevmiyor ve hatta hor görüyor. anadolu insanını olduğu gibi kabul etmiyor. barışık değil yaşadığı toplumla. bu psikolojiye sahip insanlardan kaliteli ve rasyonel bir şeyler üretmesini bekleyemezsin.

-bireyselleşmenin az olması ve ötekiyle iletişim kurulmaması. çoğu insanın doğup büyüdüğü bir cemaat var ve o cemaat ile sınırlı o insanın hayatı. kendin gibi olmayanları tanımıyor ve farklılıklarını bilmiyorsan eğer iş üretmeye geldiğinde doğup büyüdüğün cemaat dışında kimseye hitap edemezsin. zamanla ve mekanla sınırlı kalır ürettiğin eser.

-islami yaşayışın, özellikle de köktendinciliğin tarihin belli dönemlerinde bu topraklarda güç kazanması ve kendi fikirlerini empoze etmesi. sanattan, felsefeden ve kültürden pek hoşlandığı söylenemez bu insanların.

-kanıtım olmadığından, bu son yazdığım tamamen komplo teorisi. tarih boyunca bu toprakları yöneten devletlerin; okuyan, araştıran, sorgulayan ve üreten bir halk istediğini düşünmüyorum. devlet bizden sadece ucuz iş gücü, anne ve asker olmamızı istiyor. devletin kasti olarak eğitimi baltaladığını ve bireyselleşmenin önüne geçtiğini düşünüyorum.

eğrisi doğrusuyla aklıma gelen gerekçeler şimdilik bu kadar.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık