Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Hunter x Hunter

Sadece onları yapınca bir evren iyi olmuyor. Sen bir dünya inşası yapıyorsan o evreni; kültür, diller, coğrafya ve tarihi gibi etmenlerle detaylandırırken kendi iç mantıkları ve mekaniğine göre de tutarlılık göstermesi gerekiyor bu etmenlerin. Dizi ekibi sorasıya kadar evrende elektrik olup, olmadığını düşünmeyen Oda'nın tasarladığı evrenle HxH evreni bir tutulamaz. HxH evrnei birçok detayın düşünüldüğü ve togahsş'nin hikaye anlatımında hiçbir sıkıntı içermeyen sağlam yapılarla kurulmuştur Op'taki gibi aynı bokun laciverti tadında bir yapıya sahip değil, Oda'nın oluşturudğu tek şey bir ilüzyon, bir fastfood gibi...

Bir evreni iyi yapan şey de onun akılda kalıcı olması değildir. Asoiaf ve Orta dünya evrenleri de popüler, ama bu popülerliklerine karşın çoğu kişi detaylıca bilmiyor bu evrenleri, o zaman Op evreni daha iyi mi diyeceğiz? Op evreni çok yüzeysel ve 12-13 yaşındaki çocukların anlayabileceği seviyede yazıldığı için akılda bu kadar kalıyor, kaliteli olduğu için değil.

Evrenin lafını ediyorlar, sen kendi bakış açından baktığın için kimse HxH evreninin lafını etmez diyorsun. HxH'nin en güçlü olduğu şey worldbuilding'idir. Güç sistemi de bu yapının içerisinde.
Chimera Arc hele izlerken ileri ki bölümlerde ulan bunlar nasıl yenilecek lan falan yapıyordum gerçekten de çok güzel dövüşlerdi ana karakter gitti ya la bile dedirtmişti.

Chimera Arc hele izlerken ileri ki bölümlerde ulan bunlar nasıl yenilecek lan falan yapıyordum gerçekten de çok güzel dövüşlerdi ana karakter gitti ya la bile dedirtmişti.
Mesela şu an mangada Gon ve Killua yok ve geri dönmeseler bile bu hiçbir sorun içermiyor. HxH'den iki ana karakteri çıkarıyorsun ve oluşturduğun dinamikler içerisinde diğer karakterlerle hikayeyi devam ettirebiliyorsun. Yarın Kurapika hikayeden çıksın, Leorio üzerinden devam ettirir, o da çıkarsa Ging üzerinden ettirir. Ve tüm bunları yaparken sadece ana karakterlerin, kahramanlarımızın bakış açısından hikayeyi görmüyoruz, farklı yan karakterlerin povlarını, bakış açılarını da göstererek hikayesindeki farklı mekanikleri de işlemiş oluyor.

Oda aynısını yapabilir mi? Şu an Luffy'i silsek hikaye tepe taklak olur, Luffy bir adaya gidesiye kadar zaten dünyanın geri kalanı belli bir bölgeye girince hareket eden npcler gibi durup kalıyor, arada yalandan bir şeyler gösteriyor, onların çoğu da off-panel ve bir bakış açısı bile sunamıyorlar.

Mesela şu an mangada Gon ve Killua yok ve geri dönmeseler bile bu hiçbir sorun içermiyor. HxH'den iki ana karakteri çıkarıyorsun ve oluşturduğun dinamikler içerisinde diğer karakterlerle hikayeyi devam ettirebiliyorsun. Yarın Kurapika hikayeden çıksın, Leorio üzerinden devam ettirir, o da çıkarsa Ging üzerinden ettirir. Ve tüm bunları yaparken sadece ana karakterlerin, kahramanlarımızın bakış açısından hikayeyi görmüyoruz, farklı yan karakterlerin povlarını, bakış açılarını da göstererek hikayesindeki farklı mekanikleri de işlemiş oluyor.

Oda aynısını yapabilir mi? Şu an Luffy'i silsek hikaye tepe taklak olur, Luffy bir adaya gidesiye kadar zaten dünyanın geri kalanı belli bir bölgeye girince hareket eden npcler gibi durup kalıyor, arada yalandan bir şeyler gösteriyor, onların çoğu da off-panel ve bir bakış açısı bile sunamıyorlar.
Yani OP'de hatta tayfa dışından hikaye ilerleyince daha da sarıyor gibi en azından ölen ölüyor kalan kalıyor. HxH her iki açıdan da başarılı.

Adam kendi yarattığı kurgusal ülkelerine bile farklı farklı yazı dilleri düşünmüş ama evreni zayıf deniyor diğerlerine göre :D

Tabeleda Kakin'in yazı dili ve İngilizce kullanılmış.

Bu da Ngl'de kullanılan yazı dili..

Bu da Hanzo'nun ülkesi Jappon, doğal olarak kanji kullanılmış.

Başka bir dil daha örneği.

Yine burada Kurapika ve buldukları avcı başka dili konuştuğu için anlaşamıyorlar. Bu kadar detaylı bir shonen evreni zor bulunur. Op'ta ise 900 senedir kapalı olan ülkenin dili bile dış dünyayla aynı, sıfır değişime uğramış. :D

Serinin evrenin büyüyeceği yerde sırt ağrısıyla seriyi çizmeyi bıraktı adam bu seri overrated bir seri ederinden fazla değer görüyor. Çizmediği şeylerin bunları çizen adam orada neler çizmez gözüyle iyi olacağını varsayıyoruz sadece. Sağlık durumu nedir ne değildir tam olarak belli değil ama varsa gerçekten ciddi bir şey sağlık dilerim, ben seriyi ilerletecek ilhamı olmamasından kaynaklı bıraktığını düşünüyorum. Çapı yetmedi kısaca seriyi ilerletmeye.

Aynı denklemde OP Ennies Lobby sonrası Luffy'nin ailesi tanıtıldıktan sonra çizilmekten vazgeçilse şuan OP'un konumu okuyucunun beklentisi bu serinin 20 misli olurdu.

Serinin evrenin büyüyeceği yerde sırt ağrısıyla seriyi çizmeyi bıraktı adam bu seri overrated bir seri ederinden fazla değer görüyor. Çizmediği şeylerin bunları çizen adam orada neler çizmez gözüyle iyi olacağını varsayıyoruz sadece. Sağlık durumu nedir ne değildir tam olarak belli değil ama varsa gerçekten ciddi bir şey sağlık dilerim, ben seriyi ilerletecek ilhamı olmamasından kaynaklı bıraktığını düşünüyorum. Çapı yetmedi kısaca seriyi ilerletmeye.

Aynı denklemde OP Ennies Lobby sonrası Luffy'nin ailesi tanıtıldıktan sonra çizilmekten vazgeçilse şuan OP'un konumu okuyucunun beklentisi bu serinin 20 misli olurdu.

Adam 93 senesindeki röportajında ağrıları olduğundan bahsediyor, ileride bir seri yaparsam bunu esnek çalışma planı ve kendim için yapmak isterim, belli bir deadline'ı zorlayacak şekilde istemem diye açıklaması var. Ayrıca vaad ettiği şeylerden bahsetmiyoruz, şu ana kadar işlediklerinden bahsediyoruz. Bunların hepsini de 400 sayıda yapmayı başardı.

Op'ta 1100 bölüm olacak daha doğru düzügn haki bile oturmadı, şeytan meveleri bile tam oturmadı. Nika gibi saçmalıkları konuşuyoruz.

Adam 93 senesindeki röportajında ağrıları olduğundan bahsediyor, ileride bir seri yaparsam bunu esnek çalışm aplanı ve kendim için yapmak isterim, belli bir deadline'ı zorlayacak şekilde istemem diye açıklaması var. Ayrıca vaad ettiği şeylerden bahsetmiyoruz, şu ana kadar işlediklerinden bahsediyoruz. Bunların hepsini de 400 sayıda yapmayı başardı.

Op'ta 1100 bölüm olacak daha doğru düzügn haki bile oturmadı, şeytan meveleri bile tam oturmadı. Nika gibi saçmalıkları konuşuyoruz.
Op'un Ennies Lobby'nin sonunda bırakıldığı paralele bir evrenden bahsettim şuan kimse memnun değil Op'tan aynı şey HxH için de geçerli olacaktı demek istedim o örnekte.

İnandırıcı değil aylık seriye dönebilirdi hakkında bu kadar spekülasyon dönen bir isimken bir doktora açıklatmak gibi bir yola başvurabilirdi hastalığını. Birde twit atıp ara ara çiziyorum beni unutmayın şeklinde kendini hatırlatma çabaları vesaire pek ciddiye alınacak bir tip gibi gelmiyor bana. Adam ismini yazsa her dilde hakkında bir şeyler yazılmış olduğunu görür farkındadır her şeyin.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 8)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık