Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yonkoların imparator olduğu unutuluyor.
Bu insanların kendi toprakları, adaları var.
Yani kahraman veya sistem insanı olmak istemeseler de kendi sistemlerini oturtmuş durumdalar. Yani orada hükümet veya başka bir korsan bayrağı dikmediğin sürece orası yonkonun adaletine göre yönetilir.
Newgate'de ise sıfır adelet yoktur. 800 yıl öncesinin adeletini taşıma zorunluluğu hiç yoktur. Mevcut adelet düzenine karşı gelmesi; Ace değil herhangi birinin onun tayfasına dokunması halinde savaşa gireceği ile belirlenmiş. Balıkadam adasını koruyarak ırkçılığa attığı tokat ile resmiletmiştir.
D.lerin kaderi veya mevcut kutsalların ne kadar kötü oluşuyla ilgilenmiyor. Çünkü kendisi bir sistemden değil bir bireyden ibaret. Yani yaşayan her varlıktan daha güçlü diye bir şeyleri değiştiremeyeceğinin de farkında. Sadece kendi bölgelerinde kendi düzenini kurmakla yetinmesi ve kendine benzer erdemlere sahip bir varis bulması onun için yeterli. Kendisi bir devrimci değil yani.

Dragon'dan yola çıkalım. Dragon, çok yıllardır ideasını gerçekleştirmek istiyor. Ama kendine Shanks gibi isimleri bulup en güçlü ekibi kurup da hükümeti indireyim düşüncesi çok basit kalıyor. Kendi gibi düşünenleri veya toplum tarafından dışlananları alıyor. Kurmak istediği düzen kalıcı olsun diye adalara bağımsızlık veriyor. Tüm Dünya adalarının Dragon'u desteklemesi halinde zaten istediği sonuca varacak. Ama 800 yıl öncesini öğrenip de tüm Dünya'ya yayan her kim olursa olsun Dragon kadar tehlikeli olmayacak. Dünya otoritenin nasıl oluştuğundansa otoritenin nasıl işlediğine bakar çünkü. Bu yüzden en tehlikeli hükümet düşmanı Dragon. Yani sen hükümeti devirmesen bile tüm Dünya'yı daha iyisine inandırdığın takdirde hem denizciler hem de hükümet askerleri sayıdan otomatik olarak düşecekler.

Korsanlar ise kafama göre hareket edeyim, özgürlük konseptinde olmak zorunda değil. Luffy ile korsanlık başka şeyler. Bu seride müzik korsanları var. :) Hayallerini ülke otoritesi veya Dünya otoritesi benimsemek zorunda değil. Birilerinden onay almak istemeyen herkes korsan olabilir bu evrende. O bayrak, inancın sembolü yani.

Garp'a gelirsek; sevmeyenlerden biri benim. Kutsallara şerefsiz demeyi bilmesine rağmen torunlarını denizci yapma konusunda ısrarı tam bir rezillik bana kalırsa. Karakterin altını dolduramayan bir Oda var. Denizci olarak kalma motivasyonu belirtilmemiş. Ki mevcut gücüyle ( gavat falan ama prime hali yonko eder. :) ) bu motivasyon için denizcilerden nasıl bir etki alıyor, bende merak konusu. Water 7'da Dragon ile konuştuğunu çıkarıyoruz. En azından o sahneleri görmek isterdim. Ama ben Roger gibi birini tanıyıp, ondan kayıp yüzyılı öğrensem; kehaneti Luffy'e bırakmazdım.

Bir merak eder, Wano'ya uğrar felan filan da. Kardeşim dediğin adam sonuçta.
Kardeşim dediği adam bir yıl sonra dönecem de diyor sonrası yok. Ben çok mantıklı olur mu yazmışım o attığım yorumda ? Hayır öyle bir şey yine söylemedim sadece bilmiyordu der geçiştirir dedim. Muhtemelen de öyle yapacak bilmiyordu diyecek aksi halde WB'nin karşılık vermiş olduğunu göreceğiz :bilmem:

Etkilenmeyen insanlar da var, bkz; Luffy. Malum psikopat'ın da "of be çok güzel" deyip etkileneceğini sanmıyorum, onun yerine "of be, ne sıkarda suyunu çıkarırırım şu şıllığın" kafasında bakacaktır olaylara :D
Ben Smoothie etkilenir demedim ki zaten :D Mevzunun cinsiyetle çok fazla alakalı olmadığını söyledim. Güçlüysen güçlüsündür.

Burada mı geçiyordu, birleşip Marijoe'ya çıkıyorlar ama içlerinden biri (Alabasta Krallığı) reddediyor vs. Daha önceki bir olay olarak aklımda kalmış ama.

Şimdi sen bu resmi paylaşınca merak ettim. Zamanla güçleri kontrolden çıktı derken kimin/neyin kontrolünden çıktılar acaba? Zaten Donquioxte Hanedanı halihazırda kontrolden çıkık bir krallıkmış mesela.

Roger'ın ve Wb'nin ağzından çıkan iki kelamla OP evreninde yaşayan milyonlarca masum insanın hayatı cehennem olmuştur. Öldürülen, ırzına geçilen, malları çalınıp emekleri heba edilen ve travma üstüne travma yaşayan insanların bir umuda, güvene ihtiyacı var. Garp'ın OP evrenindeki varlığı da tam olarak bu arzunun en üst noktasıdır. En ünlü ve güçlü korsanların varlığıyla, düşünceleriyle, sözleriyle gaza gelip ortalığı yakıp yıkmayı bekleyen ve bu korsanlardan güç alan binlerce katilin önündeki engellerden biri olmuş ve hayatı boyunca bu sayede belkide milyonlarca insanın hayatına direkt olarak etki etmiş adama sayıp sövmeden evvel bir destur çekin anasını satayım. Her şeyi tek yönlü düşünüyoruz, yıllarca Garp'ın neden savaşta Akainu'ya saldıramayacağını anlattık şimdi çok şükür Ace haterlarına olan çekinceden ötürü herhalde bu muhabbet bitti ama kutsallardan zerre haz etmediği mangaka tarafından belirtilmesine rağmen bu sefer de oradan vuruyoruz. Kutsalların hayatını mahvettikleri insan, korsanlarınki çer çöp çünkü. Garp kendi evreninin şartları dahilinde yapabileceği en iyi şeyi yapmış bence. Dragon'un bunca yıllık emeklerinin de Luffy olmasa hiç olacağını varsayarak, Garp'ınmı yoksa Dragon'unmu daha çok insana faydası dokunmuştur bir düşünün beyler. Ayrıca denizciler zaten kendi içerisinde fikir çatışması halinde olan bir grup, büyük bir görüş ayrılığı bu kurumu kaosa sürükler olan kutsallara değil denizcilerin hali hazırda korumakta olduğu insanlara olur. Alpa'nın olur olmaz yerlerde dile getirdiği gibi "çare Luffy".

Hayır bir de işin komik yanı şu, aylardır bas bas bağırıyorum ben Wano - Kaido - Wb arasındaki fantastik ilişki nasıl açıklanacak bu bok nasıl temizlenecek temizlenmezse bir çok insanın saygı duyduğu karakter mangaka tarafından hiç edilecek diye ama bu mevzu kimsenin şeyinde değil. Bunları düşünmek Garp'a sallamak kadar iyi gelmiyor tabi. Wb'nin kardeşi gibi gördüğü, çocukları kendi gemisinde doğan adamın başına neler geldiğini bunca yıl boyunca öğrenmeme ihtimali yok, en azından şüphelenirdi bir şeylerden. O hayvani gücüyle de Kaido'nun içinden geçememe ihtimali yok. Bakalım bu iş nasıl temizlenecek. Garp'ın (yapıp yapmadığını bilmememize rağmen) neden kutsallara karşı ekstra bir aksiyona girip girmediğini tartışacağımıza arada bir bu konuya da odaklanalım, güzel şeyler konuşulur bence.

Forumun geneline söylüyorum aslında bunları. Hani derdim WB'ye sallamak falan da değil benim. Kim samimi bir şekilde rahatsız olduğu konulardan dem vuruyor kim canı isteyince gözlerini kapatıyor onu görelim sadece.
İlk parağrafta güzel tespitler var. Ben Garp'ın oğluyla olan ilişkisinin açıklanmasını bekliyorum. Kendisi bir denizci ancak Dragon'un düşüncelerini nasıl karşıladı, ne tepki verdi bilmiyoruz. Bence bilerek saklıyor Oda. Garp devrimci çıkar demiyorum, adam onlarca yıldır denizci ancak WG'ye cephe almak için doğru anı bekliyorsa şaşırmam.

Oden konusu, Roger tayfayı dağıtıp tekrar WB'yle konuştuğunda sonlandı. Oden'in Wano'nun kapılarını açmak istediğini Roger biliyordu. WB'ye bu durumdan da bahsetmiştir.
Eşi, iki çocuğu, Wano'yla ilgili planları derken, WB artık yollarının ayrıldığını anlamış olmalı. Zaten Roger'la yolculuğundan sonra, Oden'den WB'ye dair tek bir şey duymadık. Roger'la seyahatinden, gerçek tarihi öğrendikten ve Wano'nun önemini kavradıktan sonra işler komple değişti yani Oden için. Roger da WB'ye bunu söyledi. WB de yoluna baktı. Bakması da gayet normal. Rayleigh niye merak etmiyor demekten çok farkı yok bence. Herkes kendi yoluna baktı işte. Serideki ilişkiler genelde bu şekilde resmediliyor. İster baba-oğul olsun, ister eskiden nakama olsunlar. Herkesin macerası ayrı.

Yonkoların imparator olduğu unutuluyor.
Bu insanların kendi toprakları, adaları var.
Yani kahraman veya sistem insanı olmak istemeseler de kendi sistemlerini oturtmuş durumdalar. Yani orada hükümet veya başka bir korsan bayrağı dikmediğin sürece orası yonkonun adaletine göre yönetilir.
Newgate'de ise sıfır adelet yoktur. 800 yıl öncesinin adeletini taşıma zorunluluğu hiç yoktur. Mevcut adelet düzenine karşı gelmesi; Ace değil herhangi birinin onun tayfasına dokunması halinde savaşa gireceği ile belirlenmiş. Balıkadam adasını koruyarak ırkçılığa attığı tokat ile resmiletmiştir.
D.lerin kaderi veya mevcut kutsalların ne kadar kötü oluşuyla ilgilenmiyor. Çünkü kendisi bir sistemden değil bir bireyden ibaret. Yani yaşayan her varlıktan daha güçlü diye bir şeyleri değiştiremeyeceğinin de farkında. Sadece kendi bölgelerinde kendi düzenini kurmakla yetinmesi ve kendine benzer erdemlere sahip bir varis bulması onun için yeterli. Kendisi bir devrimci değil yani.

Dragon'dan yola çıkalım. Dragon, çok yıllardır ideasını gerçekleştirmek istiyor. Ama kendine Shanks gibi isimleri bulup en güçlü ekibi kurup da hükümeti indireyim düşüncesi çok basit kalıyor. Kendi gibi düşünenleri veya toplum tarafından dışlananları alıyor. Kurmak istediği düzen kalıcı olsun diye adalara bağımsızlık veriyor. Tüm Dünya adalarının Dragon'u desteklemesi halinde zaten istediği sonuca varacak. Ama 800 yıl öncesini öğrenip de tüm Dünya'ya yayan her kim olursa olsun Dragon kadar tehlikeli olmayacak. Dünya otoritenin nasıl oluştuğundansa otoritenin nasıl işlediğine bakar çünkü. Bu yüzden en tehlikeli hükümet düşmanı Dragon. Yani sen hükümeti devirmesen bile tüm Dünya'yı daha iyisine inandırdığın takdirde hem denizciler hem de hükümet askerleri sayıdan otomatik olarak düşecekler.

Korsanlar ise kafama göre hareket edeyim, özgürlük konseptinde olmak zorunda değil. Luffy ile korsanlık başka şeyler. Bu seride müzik korsanları var. :) Hayallerini ülke otoritesi veya Dünya otoritesi benimsemek zorunda değil. Birilerinden onay almak istemeyen herkes korsan olabilir bu evrende. O bayrak, inancın sembolü yani.

Garp'a gelirsek; sevmeyenlerden biri benim. Kutsallara şerefsiz demeyi bilmesine rağmen torunlarını denizci yapma konusunda ısrarı tam bir rezillik bana kalırsa. Karakterin altını dolduramayan bir Oda var. Denizci olarak kalma motivasyonu belirtilmemiş. Ki mevcut gücüyle ( gavat falan ama prime hali yonko eder. :) ) bu motivasyon için denizcilerden nasıl bir etki alıyor, bende merak konusu. Water 7'da Dragon ile konuştuğunu çıkarıyoruz. En azından o sahneleri görmek isterdim. Ama ben Roger gibi birini tanıyıp, ondan kayıp yüzyılı öğrensem; kehaneti Luffy'e bırakmazdım.
Dragon konusunda güzel noktalara değinmişsin. Garp hakkında son sözü söylemek için bence hala erken. Bekleyelim. Garp'ın neden denizci olduğu önemli. Daha da önemli olan kutsalların pisliğinden ve Dragon'un yapmak istediklerinden haberdar olduktan sonra neler düşündüğü ve planladığı.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 8)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık