Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Olayı yanlış anladığını düşünüyorum. Kimse güçsüz demedi zaten. Bugün buggy kalkıp devrim ordusu kursa kimse ona bu ismi takmaz. Bir şeyler başarmak gerekir. Başarmak için de güç gerekir. Peki neyi başarıyoruz burada? Daha önceden deneyen olmamış mı diyorsun bana kalırsa olmamış. Senin düşüncenin aksine insanlar bir kez başarısızlık yaşadıkları takdirde tekrar etmeye korkarlar. Ohara ya olanlar ortada. Sivil dahi bırakmadılar. Fisher tiger örneği bir baskını mesela. Anlık bir başkaldırı. Uzun yıllara yayılan planlı bir şey değil. Canına tak ediyor ve yapıyor. Oysa dragon un bulunduğu yer bile belli değildi daha düne kadar. Olayı yalnızca güce indirmek doğru olmadığı gibi salt düşünceye indirgemek de doğru değil. Düşünceyi harekete geçirebilmek etrafında insanları toplayabilmek için de güç gerekir. Kaldı ki kalburüstü kişilerden dragon u gören gücüne tanıklık eden biri var mı varsa ne kadar var bilmiyoruz. Burada gücü olduğu düşüncesi her şeyden önce olasılıktır. Bu kadar şeyi güç olmadan yapamazdan gelir. Oysa barındırdığı tehdit ortadadır. Özgürlüğüne kavuşmuş onlarca ülke vardır en nihayetinde
Ben ünvanının gücüne dair bir bilgi verdiğini dile getiriyorum. Güçsüz dediğinizi söylemiyorum ki. Ünvanından yola çıkarak gücü hakkında ki varsayımı mı yazdım önceki mesajda da. Bir yol göstericiliği var yani ünvanının bu konuda.

Gücüne tanıklık etme konusunda tam emin değilim ama Sakazuki bilgi sahibi gibiydi MF'de.

@Densetsu no Samurai

Bir Yokou'nun başına konan ödül onun ve etrafındakilerin gücünden gelmiyor. Bu adamlar devlet gibi oturmuşlar. Vergi alıyorlar, toprak genişletmeye çalışıyorlar, yasa koyuyorlar. Yani hükümetin yapması gereken her şeyi yapıyorlar ve hükümetin alt edemeyeceği kadar güçlüler kendi sahalarında. Ama meşru değiller. Dragon meşru hükümet olmak istiyor. En büyük fark bu aralarında ki.
Vergi koyduğu için, toprak genişlettiği için başlarına ödül konmuyor bu adamların. Bunları yapabilecek güçleri olduğu için istediklerini yapabiliyorlar. Dolayısıyla kendi sistemlerini döndürecek güce sahip oldukları için ödülleri var. Higuma, vergi koyuyorum kendi sistemimi getiriyorum dese kim takar ? Güç de önemli. Özellikle bir yonkou için.

Senin dediğine göre Dragon en kötü suçlu olduğu için en yüksek ödüle sahip. Bu Dragon'un diğer yonkoulardan güçlü olduğu anlamına gelir mi ?

Ben ünvanının gücüne dair bir bilgi verdiğini dile getiriyorum. Güçsüz dediğinizi söylemiyorum ki. Ünvanından yola çıkarak gücü hakkında ki varsayımı mı yazdım önceki mesajda da. Bir yol göstericiliği var yani ünvanının bu konuda.

Gücüne tanıklık etme konusunda tam emin değilim ama Sakazuki bilgi sahibi gibiydi MF'de.
O muhakkak zaten. Birbirleriyle direkt bağlı şeyler bunlar. Bu serinin en güzel yanı gerçekten de tek başına birinin gücünün bir şeyleri değiştirmeye yetmemesi. Öncü oluyor mesela, tetikliyor ama etrafında birilerini toplayamazsan gerçek anlamda bir tehdit olmuyorsun. Çünkü tek bir kişi bu seride ne kadar güçlü olursa olsun kafası ezilebilir ama insanlar özgürlük düşüncesini kabullendiğinde uzun yıllar sürebilir. Eh illa ki o uzun yıllarda çok güçlü kişilerle karşılaşma olasılığın da vardır. İşte dragon hem kişisel gücüyle hem liderlik gücüyle kuma gibi bir adamı dahi kendi adamı yapabilmiş. Takdire şayan bir şey gerçekten bu.

Sabo'dan bile anlaşılıyor ne kadar güçlü olduğu. Bir de Ejder Pençesi tekniklerini de Dragon'un bulduğunu düşünüyorum. Bu da Hakide üst düzey biri olduğunu gösteriyor.

Vergi koyduğu için, toprak genişlettiği için başlarına ödül konmuyor bu adamların. Bunları yapabilecek güçleri olduğu için istediklerini yapabiliyorlar. Dolayısıyla kendi sistemlerini döndürecek güce sahip oldukları için ödülleri var. Higuma, vergi koyuyorum kendi sistemimi getiriyorum dese kim takar ? Güç de önemli. Özellikle bir yonkou için.

Senin dediğine göre Dragon en kötü suçlu olduğu için en yüksek ödüle sahip. Bu Dragon'un diğer yonkoulardan güçlü olduğu anlamına gelir mi ?
Şimdi devleti tanımlayalım:

1-Meşru şiddet tekeli
2-Meşru vergi toplama yetkisine sahip kurum
3-Bunları kendi ülkesi ve ülkesinin üzerinde bulunduğu topraklarda yapabilir.

Korsanlar da 2'ye ayrılıyorlar yonkoular ve diğerleri.

Diğerleri kısmında bulunanlar ilkini yani "Meşru şiddet tekelini" deliyorlar. Devlet dışında şiddet kullanma yetkileri olmamasına rağmen bunu yapıyorlar.

Örneğin: Luffy'nin Dof'u dövmesi ve Dressrosa'yı özgürleştirmesi. Bunu yapan kim olursa olsun devlet o kişiyi suçlu ilan eder çünkü yetki devlettedir. Biri dövülecekse devlet döver.

Yonkoulara bakarsak. İlk 2 maddeyi ihlal ediyorlar ve 3. maddeyi tehdit ediyorlar. Nasıl mı ?

Kendi hakim oldukları topraklarda şiddet bunların tekelinde. Vergi alıyorlar. Bunları da WG'nin benim topraklarım yerlerde yapıyorlar. Yani ülke bütünlüğüne zarar verir durumdalar.

Sen bunları ihlal etmediğin sürece istediğin gibi oluşum kur, istersen en güçlü ol, oluşumunla beraber kimse senin başına ödül koymaz.

Edit. Dragon bu saydıklarımda Yonkoulardan daha büyük bir tehdit oluşturabildiği için en kötü suçlu. (Yonkoulardan daha güçlü demek istemiyorum burada.)

Son düzenleme:
O muhakkak zaten. Birbirleriyle direkt bağlı şeyler bunlar. Bu serinin en güzel yanı gerçekten de tek başına birinin gücünün bir şeyleri değiştirmeye yetmemesi. Öncü oluyor mesela, tetikliyor ama etrafında birilerini toplayamazsan gerçek anlamda bir tehdit olmuyorsun. Çünkü tek bir kişi bu seride ne kadar güçlü olursa olsun kafası ezilebilir ama insanlar özgürlük düşüncesini kabullendiğinde uzun yıllar sürebilir. Eh illa ki o uzun yıllarda çok güçlü kişilerle karşılaşma olasılığın da vardır. İşte dragon hem kişisel gücüyle hem liderlik gücüyle kuma gibi bir adamı dahi kendi adamı yapabilmiş. Takdire şayan bir şey gerçekten bu.
@kuroashi.no.sanji1993

Katılıyorum ikinizede. Ünvanı hem gücü hem de amacının oluşturduğu tehditten geliyor özetle demek istediğim budur. Sadece fikri tehditten o ünvanın sebebi değil, ünvan gücüne de bir pencere açıyor demek istiyorum kısaca.

@Sora
@arcadia
Fikir adamı diyenlere itibar etmeyiniz :D Adı bile yeter hükümet için :D
Tarihte salt fikirle değişmiş bir şey var mı merak ediyorum. Ben hiç hatırlamıyorum. Ha öyle mi iyi ondan sonra böyle düşünelim diye bir şey olmamıştır hiç. Önceki düşüncenin haksızlığını kanıtlamak gerekir önce. Yahut hiç uğraşmadan direkt öncekini yok etmek gerekir ki zaten hep de böyle olmuştur

Şimdi devleti tanımlayalım:

1-Meşru şiddet tekeli
2-Meşru vergi toplama yetkisine sahip kurum
3-Bunları kendi ülkesi ve ülkesinin üzerinde bulunduğu topraklarda yapabilir.

Korsanlar da 2'ye ayrılıyorlar yonkoular ve diğerleri.

Diğerleri kısmında bulunanlar ilkini yani "Meşru şiddet tekelini" deliyorlar. Devlet dışında şiddet kullanma yetkileri olmamasına rağmen bunu yapıyorlar.

Örneğin: Luffy'nin Dof'u dövmesi ve Dressrosa'yı özgürleştirmesi. Bunu yapan kim olursa olsun devlet o kişiyi suçlu ilan eder çünkü yetki devlettedir. Biri dövülecekse devlet döver.

Yonkoulara bakarsak. İlk 2 maddeyi ihlal ediyorlar ve 3. maddeyi tehdit ediyorlar. Nasıl mı ?

Kendi hakim oldukları topraklarda şiddet bunların tekelinde. Vergi alıyorlar. Bunları da WG'nin benim topraklarım yerlerde yapıyorlar. Yani ülke bütünlüğüne zarar verir durumdalar.

Sen bunları ihlal etmediğin sürece istediğin gibi oluşum kur, istersen en güçlü ol, oluşumunla beraber kimse senin başına ödül koymaz.

Edit. Dragon bu saydıklarımda Yonkoulardan daha büyük bir tehdit oluşturabildiği için en kötü suçlu. (Yonkoulardan daha güçlü demek istemiyorum burada.)
Aslında farklı şeyler söylemiyoruz. Güçlüler, bu yüzden istediklerini yapıyorlar ve yaptıkları şeyler de hükümetin hoşuna gitmediği için başlarına ödül koyuyorlar.

Ayrıldığımız nokta Dragon'un ünvanının DEIKU, en güçlü yaratık, en güçlü varlık gibi direkt olarak güç yansıtmadığı. Çünkü adam direkt hükümete düşman olacak bir düşünce ve oluşumun lideri. Bu adam dururken gidip Kaido'ya en tehlikeli suçlu demez mangaka.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 12)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık