Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu adama kimse en güçlü dememiş zaten manga içerisinde, bunu anlatmaya çalışıyoruz. Her zaman ''greatest'' , yani kalite olarak en yukarıdaki kişi denmiş. En iyi veya en kaliteli. Tamam senin gönlün olsun en iyi demeyelim en kaliteli kılıçustası diyelim. ''Greatest'' tam karşılığı budur. Ama sen yine kabul etmeyebilirsin çünkü senin derdin başka gibi.

Ünvan bir dövüş tekniğine dayalı olduğu için güç yerine en iyi / en kaliteli demek en doğrusudur. Çünkü Mihawk eline kılıç alan herkesten güçlü olmaz, eline kılıç alan herkesten daha kaliteli bir kılıçustası olur, yani en iyi kılıçustası olur. Güçlü olmak farklı bir şey. Shanks eline kılıç alıyorsa Mihawk Shanks'tan daha kaliteli bir kılıçustasıdır lakin daha güçlü değildir, çünkü kılıçustalığından başka dövüş teknikleri ve etkenler dahil olur. Bu sebepten birisini en güçlü ilan edeceksen genel olarak dünyanın en güçlü adamı dersin. Mihawk, aynı Kenshin'in olduğu gibi dünyanın en güçlü adamı ilan edilebilirdi. Ama edilmemiş. Mihawk sadece bir dövüş dalında en yetenekli ilan edilmiş. Rurouni Kenshin okuyanlar bilir (E.Oda'nın asistanlığını yaptığı manga serisidir), Himura için Japonyanın en güçlü adamı ifadesi geçer. Ama saf bir kılıçustasıdır. Buna rağmen silahsız dövüşebilen adamlardan da güçlü denmiş. Ünvanlar arasında farklar çok büyük.

Dünyanın en güçlü adamı klasmanında Mihawk, Shanks'tan geridedir.
En iyi / kaliteli kılıçustası klasmanında Mihawk, Shanks'tan öndedir.
Eline kılıç alan herkesten daha güçlü değildir Mihawk. Unvan Dünyanın en iyi/güçlü vs. kılıç tutan kişisi değil, kılıç ustası dikkatini çekerim. Her eline kılıç tutuşturan kılıç ustası olmuyor. Mihawk, kılıç ustası diye tanımlanan herkesten daha iyi, daha güçlü, daha büyük olmak zorundadır. Unvan bunu delalet eder. Sen unvanı parça pinçik ederek, itibarsızlaştırıyorsun.

Sana mangada geçen meyveli olup kılıç ustası şeklinde tanımlanan adamlar sunuyoruz, karşı çıkıyorsun. Oda'nın kılıç ustası diye tanımladığı kişileri sunuyoruz, karşı çıkıyorsun. Zoro'nun meyveli, hakili fark etmez kılıç ustası diye tanımlanan herkesi yenicem lafını sunuyoruz, karşı çıkıyorsun. Bunlara değil sen, Oda gelse karşı çıkamaz çünkü mangakada geçen şeyler bunlar. Eğer dediğin gibi sadece kılıç kullanımı söz konusu olsaydı, mangaka bu bilgileri vermezdi.

Mihawk Dünyanın en güçlü adamı değildir. Dünyanın en güçlü kılıç ustası unvanı bunu ifade etmez. Dünyanın en güçlü, iyi, büyük, "greatest" kılıç ustası unvanının anlamı nettir. Kılıç ustası diye tanımlanan herkesten daha öndedir. Ama senin tarifin meyvesiz, hakisiz, kılıç tokuşturmaktan ibaret. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bu şekilde olsaydı Mihawk, Zoro'ya haki öğretme gereği duymazdı. Zoro sürekli kendini güçlendirmeye çalışmazdı. Zoro "hakin benimkinden fazlaysa seni kesemem" demezdi.

Zoro yarın unvanı almak için Mihawk'la düello yaptığında sadece kılıç tokuşturmayacaklar. Hakisini, fiziksel gücünü, tekniğini, varını yoğunu ortaya koyduğu bir dövüş sergileyecekler. Sen ister kabul et ister kabul etme, mangaka gereken bilgileri vermiş.

Ufak bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Dragon'un lakabı Sekai Saiaku no Hanzaisha. Yani Dünyanın En Kötü Suçlusu. Saikyo en güçlü demek, Saikou en iyi demek bildiğim kadarıyla.
Tamamen haklısın epey karıştırdım dragon un unutmuşum öyle olduğunu. Öbür dediğinin ise ben ikisinin yazımının aynı olduğunu sanıyordum. Epey de dikkat ederim bu tarz şeylere ama kaçırmışım iyi oldu söylediğin :)

Bu mesele OPM de iyi açıklanıyor aslında. Dövüş sanatlarında usta da olsan en güçlü adam gelip seni perişan edebiliyor.

Tamamen haklısın epey karıştırdım dragon un unutmuşum öyle olduğunu. Öbür dediğinin ise ben ikisinin yazımının aynı olduğunu sanıyordum. Epey de dikkat ederim bu tarz şeylere ama kaçırmışım iyi oldu söylediğin :)
Kulağa aynı gibi geliyor :D Bir de En Kötü Nesil derken de Saiaku kullanılmıştı. Musibet Nesil diye çevrilmişti.

Mihawk'ın ilk gösterildiği bölümlere şöyle bi göz gezdirdim de tam olarak söylediğin gibi değil. Mihawk, op evreninde gördüğümüz en iyi girişlerden birini yapmış ve o günün şartlarında, gücünü fazlasıyla göstermiş mangaka. Hani o bölümleri ilk kez okuyormuş gibi değerlendirdiğimde, epey ürkütücü de bir adammış Mihawk. Bilmem kaç tane gemiyi tek başına kesip, onlarca adamı öldürmüş...

Sanji'nin söylediklerine dikkat et :)
Mangaka 46. bölümden itibarek ufak ufak Mihawk'a değiniyor, ilerleyen bölümlerde Mihawk, o devaasa gemiyi kestikten sonra kendini gösteriyor. Kılıcıyla mermilerin yönünü değiştirmesi vs. kötü bir giriş yapmamış, tamam etrafındaki her kes ezikti ama o günün şartlarıyla değerlendirdiğimizde hiç de fena değil.

Bu kısmı geçersek, Marineford Mihawk için olabildiğince kötü bir arctı.
En güçlü ile arasındaki farkı görmek istiyor, araya Wb'nin adamları giriyor. Luffy'i kesmek istiyor, ıskalıyor ya da araya başkaları giriyor... Bu duruma Mihawk'ın gücünü değerlendirmek için bakarsak, haklısın. Mihawk güçlü bir karkater izlenimi oluşturmuyor, çünkü ne yapmak istese başarısız oluyor ama kurgu açısından değerlendirdiğimizde, mangaka Mihawk üzerinden bir imparatorun ne olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan, Luffy'nin okyanustaki en büyük güçlerden birine sahip olduğunu, Mihawk aracılığıyla anlatıyor. Marineford'da Mihawk'a bicilen rol buymuş, fazlasını da ilerde görürüz :)
+1

Daha detaylı bir açıklama olmuş. Mihawk'ın nasıl olsa ünvanı var, Ben her şekilde toparlarım diye düşündü mangaka muhtemelen. Ki haklı da. Kaido'nun kaç kere yakalandığını ve yenildiğini öğrendik. Adam en güçlü varlık. Bir kaybı var mı ? Yok. O hesap.

Kulağa aynı gibi geliyor :D Bir de En Kötü Nesil derken de Saiaku kullanılmıştı. Musibet Nesil diye çevrilmişti.
Y yi çift söylüyorlar ya orada anlaşılıyor o :D sadece bir durumu belirtmek için de kullanılıyor çünkü o. Bir şey oluyor saiaku da diyor adam. Olabilecek en kötü şey gibi bir anlam çıkıyor. Japonca güzel dil cidden

Eline kılıç alan herkesten daha güçlü değildir Mihawk. Unvan Dünyanın en iyi/güçlü vs. kılıç tutan kişisi değil, kılıç ustası dikkatini çekerim. Her eline kılıç tutuşturan kılıç ustası olmuyor. Mihawk, kılıç ustası diye tanımlanan herkesten daha iyi, daha güçlü, daha büyük olmak zorundadır. Unvan bunu delalet eder. Sen unvanı parça pinçik ederek, itibarsızlaştırıyorsun.
.
Senin ve bir kesimin kabul etmediği şey ya kılıçustasısın ya da değilsin. Kılıçustası olduğun vakit otomatikman Mihawk'tan güçsüzsün çünkü kılıçustalığının yanında hiç bir güç kullanamazsın, kullansanda fayda etmez Mihawk yener. Benim karşı çıktığım şey bu.

Law kılıçustalığı kullanıyor, ama yanında türlü türlü yeteneği var. Fujitora kılıçustalığı kullanıyor ama yanında kılıç ile alakası olmayan yerçekimi gücüne sahip. Ünvanı itibarsızlaştırmıyorum, neyse onu söylüyorum. Mihawk kılıç teknikleri dışında ekstra bir yetenek gösterdi mi ? Hayır. Ünvanı nedir, en iyi / en kaliteli kılıçustası. Bu adamın ünvanı son derece kısıtlı. Dünyanın en güçlü adamı gibi çok geniş bir ünvan değil. Haliyle bu ünvana sahip diye sizin söylediğiniz gibi bu adamın Yonko gibi Amiral gibi serinin en güçlü adamı klasmanında başa oynayan kişilere denk olması gerekmiyor.

Yonko ve Amiraller, Korsan Krallık karşısında engel görülürken, Mihawk'ın ünvanını Zoro dışında umursayan birisi, bunu almak için Zoro dışında yarışan birisini görmedik. Hatta Zoro, Korsan Krallık değil, birisini Korsan Kral yapmayı bile daha büyük meziyet gördü ve Luffy için hayalinden vazgeçti. Haliyle ünvanın getirdiği Korsan Krallık çerçevesinde ve yakınında büyük bir güç gerektirmiyor. Bu sebepten de Mihawk dedi ki Korsan Kral olmak için beni geçmekten bile fazlasını yapmalısın. Aradaki korkunç farkı görebiliyor musun. Korsan Kral > Mihawk'ı geçmek > Mihawk. Arada 2 seviye var.

Yonko ve Amiraller ile Korsan Kral arasında 2 seviye fark var diyebilir misin. Ben diyemem.

Sana mangada geçen meyveli olup kılıç ustası şeklinde tanımlanan adamlar sunuyoruz, karşı çıkıyorsun. Oda'nın kılıç ustası diye tanımladığı kişileri sunuyoruz, karşı çıkıyorsun. Zoro'nun meyveli, hakili fark etmez kılıç ustası diye tanımlanan herkesi yenicem lafını sunuyoruz, karşı çıkıyorsun. Bunlara değil sen, Oda gelse karşı çıkamaz çünkü mangakada geçen şeyler bunlar. Eğer dediğin gibi sadece kılıç kullanımı söz konusu olsaydı, mangaka bu bilgileri vermezdi.
Karşı çıkıyorum, çünkü Daz Bones'un dediği gibi bir adam kılıçustasından fazlası olabilir. Daz Bones kendisini kılıca dönüştürebilen bir meyve kullanıyor. Ve adam Zoro'ya açık açık beni kılıçustası zannetme seni parçalamak için birden fazla silahım var diyor.

Bunu Shanks'ın farklı teknikler kullanarak savaşması, Law'ın bu şekilde savaşması, Fujitora'nın bu şekilde savaşmasından ne farkı var.

Daz Bones'un manga içerisinde dediği gibi, kılıçustalığı sınırlı bir dövüş dalı. Bu sebepten bu tarz adamları sadece tek bir dövüş dalında sınırlayamazsın. Benim bahsettiğim şey bu.

Mihawk Dünyanın en güçlü adamı değildir. Dünyanın en güçlü kılıç ustası unvanı bunu ifade etmez. Dünyanın en güçlü, iyi, büyük, "greatest" kılıç ustası unvanının anlamı nettir. Kılıç ustası diye tanımlanan herkesten daha öndedir. Ama senin tarifin meyvesiz, hakisiz, kılıç tokuşturmaktan ibaret. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bu şekilde olsaydı Mihawk, Zoro'ya haki öğretme gereği duymazdı. Zoro sürekli kendini güçlendirmeye çalışmazdı. Zoro "hakin benimkinden fazlaysa seni kesemem" demezdi.
Zoro aynı zamanda bir savaşçı bu sebepten Zoro kılıçustası olabilir ve aynı zamanda dünyanın en güçlüsü de olabilir. Buna engel bulunmuyor. Mihawk'ın olamaması buna engel teşkil etmez. Haki kullanması, fizik olarak güçlenmesi bunlar normal şeyler, dediğim gibi adamlar aynı zamanda savaşçı çünkü. Ancak neden Haki kullanması gerektiğini Mihawk zaten açıklamış. Bunun nedenini de söylemen gerekiyor. Lakin verdiğin örnekte sadece ''Haki öğretti o zaman kılıçustaları Haki'de süper olmalı'' gibi bir anlam çıkıyor. Hayır. Adam demiş ki Haki kullanırsan ''kılıcın kırılmaz.'' adamın Haki kullanma amacı kılıcını korumak, kılıç tekniğini geliştirmek değil. Bunu anlaman ve Haki'den bahsederken Mihawk'ın söylediği sebebi de sunman gerekiyor. Ama sen bunları atlıyorsun. Zoro bir kılıçustası olarak Monet'i yendi. Hemde Haki'yi bilerek kullanmadan bir kılıç tekniği kullandı. DaiShinkan. Gördüğün gibi Haki'nin kılıç teknikleri ile alakası bulunmuyor. Kılıcın kırılmasını engellemek ile alakası bulunuyor. Kaldı ki her savaşçı silahını korumak ister, bu kılıçustalarına özel bir şey değil. Luffy yumruğunu, Sanji bacağını korumak istiyor, bu sebeple Haki kullanıyorlar.

İkinci örneğe gelirsek, Zoro durduk yere Haki'den bahsetmiş gibi konuşmuşsun. Haki'den ilk bahseden Pica. Diyor ki kendimi Haki ile kapladım senin kılıçustalığın artık bana sökmez. Zoro'da diyor ki o ancak senin Haki seviyen üstünse olur. Yani Haki seviyesi üstünse kılıçustalığının bir önemi kalmadığını, kılıçustası olmayan bir adamın kendisini yenebileceğini kabul ediyor. Haki, sadece kılıçustalarına özel bir teknik değil, her savaşçının kullanabileceği bir teknik. Hali ile her savaşçının kullanabildiği bir tekniği kılıçustalığı ünvanı ile sınırlayamazsın.

Zoro yarın unvanı almak için Mihawk'la düello yaptığında sadece kılıç tokuşturmayacaklar. Hakisini, fiziksel gücünü, tekniğini, varını yoğunu ortaya koyduğu bir dövüş sergileyecekler. Sen ister kabul et ister kabul etme, mangaka gereken bilgileri vermiş.
Ben zaten mangaya göre konuşuyorum, ve bunun kılıçustalığı ile alakalı olmadığını mangadaki bilgiler eşliğinde anlatıyorum. Kılıçustası olmayan kişiler Haki ve fizik gücü ile üstün olabilir. Bu sebepten Mihawk dünyanın en güçlü adamı değil, sadece bir teknik dalında en iyisi.

Son düzenleme:
+1

Daha detaylı bir açıklama olmuş. Mihawk'ın nasıl olsa ünvanı var, Ben her şekilde toparlarım diye düşündü mangaka muhtemelen. Ki haklı da. Kaido'nun kaç kere yakalandığını ve yenildiğini öğrendik. Adam en güçlü varlık. Bir kaybı var mı ? Yok. O hesap.
Vista ve Crocodile, sadece durdurdu diye ne hallere düşüyor Mihawk, görüyorsun değil mi? En güçlü yaratığın kaybettiği evrende, Mihawk'a bunu çok görenler var :/

Benim bildiğim saikyo en iyi anlamında kullanılıyor. Mihawk Zoro ya hedefini sorduğunda sadece saikyo diyor. Yani en iyi. Konu kılıç olduğu için kılıç konusunda en iyi olmaktan bahsediyor. Yani daha çok bir en anlamı katıyor diyebiliriz. Zira bazen saikyo no chikara (güç) diye özellikle belirtildiği zamanlar da olur. Sekai saikyou no hanzaisha diyor mesela. Burada saikyou daha çok tehlikeli, tehdit anlamında kullanılıyor. Bu bize dragon un fiziksel olarak güçlü olduğunu göstermez. Hem Japonca buna müsaade etmiyor hem one piece. Çünkü gücü belirleyen birçok etmen var bu seride.
Güzel örnek. Bu sebepten düz mantık yapmamak ve işi profesyonel çevirmenlere bırakmak gerekiyor.

Güzel örnek. Bu sebepten düz mantık yapmamak ve işi profesyonel çevirmenlere bırakmak gerekiyor.
Yanlış örnek hocam benim hatam kuroashi.no.sanji1993 uyardı sağ olsun. Fakat Japoncada da birden fazla anlamda kullanılabilen kelime var. Dediğin gibi profesyonellere bırakmak en iyisi. Fakat bundan önce algıları düzeltmemiz gerekli. Herkes için geçerli bu. Beklenti ile var olan veriyi ve var olan verinin gelecekte henüz gösterilmemiş olan karşılığı ile karıştırmamak gerek. Her şeyden önce sabırlı olmak ve daha fazla veriyi görmeyi beklemek gerek diye düşünüyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 60)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık