Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Gelecek Hakkında Tavsiyeler

Anladım. İş tecrübesi bayağı önemli diyorsun ama iş bulmak için önden bir hazır bulunuşluğumuzun olması gerekmez mi? Bu tarz büyük şirketler staja veya işe alırken ne gibi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar mesela, eğitim hayatında ne yapmış olursan CV'ne baktıklarında seni yeterli bir çalışan olarak görüyorlar? İyi bir yazılımcı olmak yeterli mi yoksa bu alanda kendini öne çıkaracak çeşitli projeler yapmak mümkün mü, mümkünse bu projelerin örnekleri nelerdir?
Yeni mezunları alan şirketler çok fazla var şu an onlar sendeki tecrübeye çok bakmıyorlar. Tabi yazılımın y'sini bile bilmiyorsan kabul alman çok zor. Ön görüşmede biraz bildiğin şeylerden ve öğrencilik hayatında ilgilendiğin dillerden falan az bir şey biliyor olsan bile seni alma ihtimalleri yüksek oluyor. Büyük şirketler genelde torpille işe alımlarını çokça yapıyorlar, ben şanslıyım ki staj yaptığım yerde kalmıştım. Diğer türlü çok kafası çalışmayıp benim şirkette bulunan bir çok kişi vardı ki onlarla da proje yürüteceksin sonra hiçbir şey bilmediklerini fark edince daha bir isteksiz çalışacaksın neyse bunların hepsi bir tecrübe hiçbir zaman negatif hareket etmemek gerekiyor. Çünkü ne kadar iyi olsan da gözden düşmen daha hızlı olur.

İyi bir yazılımcı olduğun bulunduğun projelerle alakalı bir durum. Çünkü sen yeterince iyi olsan da kanıtlamadığın sürece bir işe yaramaz. Mesela ben ilk bir tane entegrasyon projesinde çalışmıştım. Daha sonra teknik servis gibi müşteriden müşteriye geziyordum. Baktım olmuyor yeni bir logic geliştirdim bunu gidip bizim patrona falan sununca yaklaşık 4 aylık çalışmamı bırakıp yeni sisteme geçmiştik. Daha sonra da zaten web'te tecrübem olduğu için diğer projelere vermişlerdi. Tabi bu projelerimden 2'si TR'de her yıl ödül alıyor. Bunların da cv'ne katkısı oluyor. Büyük şirketlerin zaten en büyük avantajı bu oluyor. Şimdi örnek projeler olarak kendimden örnek vereyim.
İlk uzun projem entegrasyon projesiydi 2 yıl yazmıştım zamanla farklı cihazlar çıkınca onları da projeye ekledim şu an sabit herhangi güncellemeye gerek yok. Dil .net.
5-6 tane küçük projelerim vardı web yazılımıyla ilgili. Dil reactjs ve angular, jquery, jscript.
4 yıllık portal projem var, bunu geliştirmeyi bitirdik ara ara üstünde bakım yapıyorum. Angular.
4 yıllık otel otomasyon projem var, bu halen geliştiriliyor ara ara bakıyorum ama ana yazılımcısı değilim. Yazılımcı tatile falan gittiğinde ve personel ihtiyacında bakıyorum. Angular.
1 yıllık tester yazılımı yazdım otel projesi için. Cypress
Şimdi de Amerika'da yaşam sigortası yönetimi ile ilgili bir projede çalışıyorum. Angular.
Yani baktığında nereden baksan bir 10 projede yer almışım. Tabi Amerika'daki iş bizim şirketin beni oraya kiralamasıyla başladı daha sonra da tam zamanlı olarak çalışmaya başladım ve şu an proje oldukça iyi gidiyor. Oradaki kişilerle muhabbetim sonucu kendilerini oraya nasıl kabul ettirdiklerini öğrendim. Yani TR'de çalışmadan direkt Amerika'da iş bulmak çok zor. Avrupadan falan bulabilirsin ama Amerika daha çok Hintli'leri falan çalıştıyor ama onlarda yarım yamalak çalışıyorlar. Kendini iyice bir geliştir sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir.

bir şeylere başlayın . yolun sonunu düşünüp başlamanızı ertelemeyin ya da vazgeçmeyin bunu yapsam böyle olacak bu da benim cok işime yaramayacak vs. gibi şeylerden çıkın. cünkü yolun basında yolun sonunu göremezsiniz. ilerledikçe en başta baktığınızdan cok daha farklı olduğunu ve farklı yollar olduğunu göreceksiniz. önemli olan başlamak ve öyle ya da böyle yol katetmek..

kariyer olarak otelcilik sektöründeyim hayatımın yaklaşık 6 senesini verdim. cok fazla tavsiye edebileceğim bir sektör değil. insanlar 9-5 haftasonu off çalışıp kapitalizme küfür ediyorken otelcilerin en büyük hayali 9-5 calısıp haftasonu off yapabilmektir. öyle söyleyeyim yani. sorusu olan varsa cevaplayabilirim.

Yeni mezunları alan şirketler çok fazla var şu an onlar sendeki tecrübeye çok bakmıyorlar. Tabi yazılımın y'sini bile bilmiyorsan kabul alman çok zor. Ön görüşmede biraz bildiğin şeylerden ve öğrencilik hayatında ilgilendiğin dillerden falan az bir şey biliyor olsan bile seni alma ihtimalleri yüksek oluyor. Büyük şirketler genelde torpille işe alımlarını çokça yapıyorlar, ben şanslıyım ki staj yaptığım yerde kalmıştım. Diğer türlü çok kafası çalışmayıp benim şirkette bulunan bir çok kişi vardı ki onlarla da proje yürüteceksin sonra hiçbir şey bilmediklerini fark edince daha bir isteksiz çalışacaksın neyse bunların hepsi bir tecrübe hiçbir zaman negatif hareket etmemek gerekiyor. Çünkü ne kadar iyi olsan da gözden düşmen daha hızlı olur.

İyi bir yazılımcı olduğun bulunduğun projelerle alakalı bir durum. Çünkü sen yeterince iyi olsan da kanıtlamadığın sürece bir işe yaramaz. Mesela ben ilk bir tane entegrasyon projesinde çalışmıştım. Daha sonra teknik servis gibi müşteriden müşteriye geziyordum. Baktım olmuyor yeni bir logic geliştirdim bunu gidip bizim patrona falan sununca yaklaşık 4 aylık çalışmamı bırakıp yeni sisteme geçmiştik. Daha sonra da zaten web'te tecrübem olduğu için diğer projelere vermişlerdi. Tabi bu projelerimden 2'si TR'de her yıl ödül alıyor. Bunların da cv'ne katkısı oluyor. Büyük şirketlerin zaten en büyük avantajı bu oluyor. Şimdi örnek projeler olarak kendimden örnek vereyim.
İlk uzun projem entegrasyon projesiydi 2 yıl yazmıştım zamanla farklı cihazlar çıkınca onları da projeye ekledim şu an sabit herhangi güncellemeye gerek yok. Dil .net.
5-6 tane küçük projelerim vardı web yazılımıyla ilgili. Dil reactjs ve angular, jquery, jscript.
4 yıllık portal projem var, bunu geliştirmeyi bitirdik ara ara üstünde bakım yapıyorum. Angular.
4 yıllık otel otomasyon projem var, bu halen geliştiriliyor ara ara bakıyorum ama ana yazılımcısı değilim. Yazılımcı tatile falan gittiğinde ve personel ihtiyacında bakıyorum. Angular.
1 yıllık tester yazılımı yazdım otel projesi için. Cypress
Şimdi de Amerika'da yaşam sigortası yönetimi ile ilgili bir projede çalışıyorum. Angular.
Yani baktığında nereden baksan bir 10 projede yer almışım. Tabi Amerika'daki iş bizim şirketin beni oraya kiralamasıyla başladı daha sonra da tam zamanlı olarak çalışmaya başladım ve şu an proje oldukça iyi gidiyor. Oradaki kişilerle muhabbetim sonucu kendilerini oraya nasıl kabul ettirdiklerini öğrendim. Yani TR'de çalışmadan direkt Amerika'da iş bulmak çok zor. Avrupadan falan bulabilirsin ama Amerika daha çok Hintli'leri falan çalıştıyor ama onlarda yarım yamalak çalışıyorlar. Kendini iyice bir geliştir sonrası zaten çorap söküğü gibi gelir.
Kafamda sistemin nasıl işlediğiyle ilgili bir şeyler yerleşti teşekkür ediyorum. Son bir sorum olacak; piyasaya ve anlattıklarına bakılınca şu an bilgisayar mühendisine yoğun ihtiyaç gözüküyor, dolayısıyla kalburüstü bir pc müh'ün iş bulamaması zor gibi duruyor, 5-6 sene sonra da durum aynen böyle devam eder mi yoksa zamanında diğer mühendisliklere olduğu gibi ihtiyaç ve istihdam oranı azalır mı? Hem yerli hem yabancı sektörden biri olarak ne öngörüyorsun bu hususta

Yatay geçiş yapmış biri olarak orta seviye üni ile iyi seviye arasındaki farkı bizzat gözlemledim. Gerek hocalar bazında gerekse öğrenciler. Bir hocama borsa ile ilgili bir soru sormuştum, hiç oynamadım demişti bunu diyen ekonomi hocasıydı; oysa sonraki ünide hocalar borsaya teşvik ediyordu.
Öğrenciler konusunda da durum benzer. Bir tarafta hayattan bir haber ne yapacağını bilmeyen ve daha da kötüsü umursamayan bir grup varken öteki tarafta stajlar yapan en azından az çok ne yapacağına karar vermiş insanlar vardı.

Bu konuyu şimdi hatırladım. @dertli görür, umarım.

Ortalama yapayım, diye kendinizi kasmasanız daha iyi olur. İngilizcenizi geliştirin, ikinci bir dile zemin hazırlayın. Kendinize artı kazandıracak her yolu üniversite hayatı boyunca değerlendirin.
Ayrıca sizi başkalarının yıpratmasına izin vermeyin. Gözünüz açık olsun, kendinize değer verin.

Yatay geçiş yapmış biri olarak orta seviye üni ile iyi seviye arasındaki farkı bizzat gözlemledim. Gerek hocalar bazında gerekse öğrenciler. Bir hocama borsa ile ilgili bir soru sormuştum, hiç oynamadım demişti bunu diyen ekonomi hocasıydı; oysa sonraki ünide hocalar borsaya teşvik ediyordu.
Öğrenciler konusunda da durum benzer. Bir tarafta hayattan bir haber ne yapacağını bilmeyen ve daha da kötüsü umursamayan bir grup varken öteki tarafta stajlar yapan en azından az çok ne yapacağına karar vermiş insanlar vardı.
Nereden nereye geçtin ?

Yazılım üzerine okuyanlara tavsiye vereyim, üni'de İngilizce yanına 1 tane de b1 seviyesinde bir dil edinin( Almanca veya Flemenkçe olabilir). Yazılım konusunda sürekli güncel kalmaya bakın bir de clean code'u araştırın ve oriented olarak tasarım yapmayı iyice öğrenin, 15 yıldır yazılım yazan bile tam olarak ne yapması gerektiğinden bihaber olabiliyor. Yurt dışında bu tip şeyleri bilmek prestij olarak sizi takımda önemli birisi yapar. Şu an bir tane Alman şirketine çalışyorum, Almanca anlaşamadığımız için İngilizce'de belli bir noktadan sonra karmaşık konularda sorun yaşadığım oluyor ki bazen Türkçe bile zorlandığımız zamanlar oluyor malum konular karmaşık olabiliyor. Bir de yazılım öğrenirken kesinlikle devops üzerine junior da olsa bilginiz olsun. Daha sonra takımdan birisi size hiçbir şey söylemeyip saçma sapan şeyler yaptıklarında bihaber olursunuz ve hep geri planda kalırsınız. Ha bir de sürekli soru sorun herkese hiç gocunmayın, bu sizi işe ne kadar odaklı ve iştahlı olduğunuzu gösterir. Bu bilgiyi de parayla zor bulursunuz :)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık