Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Garp, Roger'ı Ölümün Kıyısına Getirdi Mi ?

Olayı basitleştirerek yorumlayacak olduğumuzda, MF de Garp'da dahil iken Dünyanın En Güçlü Adamı olarak tanıtılan kişi Beyazsakal. Doğal olarak Beyazsakal>Garp. Bu konuda tartışılacak bir şey yok, bariz bir şekilde gerçek var ortada. İş Roger'a gelince böyle yanlış anlaşılmalar ortaya çıkıyor işte. Mangada verilen imaj Roger=WB algısı oluşturuyor. Yani denge her türlü şu ihtimaller üzerinde olmalı;
  • WB=Roger>Garp
  • WB>Roger≥Garp
  • Roger≥WB>Garp
  • Roger>WB>Garp
Bu denklemin sadece ikinci olanında Garp, Roger ile denk tutulabilir. Geri kalanların hepsinde Garp, diğerlerine göre daha güçsüz bir karakter. Ona da konuyu açan arkadaş mangada açığı olan tek noktayı netleştirmiş. Yani ikinci dengede sallantıda şu an.

Bu dengenin daha net belli olması için WB'nin ünvanının Roger'dan sonra mı verildiği yoksa Roger zamanı da mı taşıdığının netleşmesi gerek. Denge ne kadar bu şekilde olsa da aralarında uçurum farkı olmadığı bariz, yoksa mangaka bu şekilde imaj vermezdi bu adamlara. Biri Korsanlar Kralı, biri En Güçlü Adam, biri de Denizcilerin Kahramanı. Garp'ın her türlü şu an ki amirallerin üstünde bir adam olduğu bariz. İşte bu nokta amirallerin güç seviyesini değerlendiriş şekline göre Garp'ın gücünü yorumlayacağın bir noktaya geliyor.

Buggy'nin tayfaya katılma zamanı belli değil. Garp Bogartla beraber tüm tayfaya kafa tutmaya gidiyor, buradan anladığımız gibi birbirlerini ölümün kıyısına getirmemişler Garp Rogerı dövmüş tayfası da sürekli kaçırmış ve yardım etmiş.
Bence Roger Garp ı dövdü ve Rayleigh Garpı kaçırıp gitti. Bence seri baştan yanlış Garp KK idi.

Onu diyorum ben de.

Biri meyve yese merdivenleri daha hızlı tırmanır diye düşünüyorsun. Mesela Luffy'nin düzgün bir yumruk atmasını öğrenmesi yıllarını aldı. Düşündüğün zaman o kadar küçük yaşta haki kullanma olanağı yoktu. Ama Luffy o kadar küçük olduğu için yıllarını aldı ustalaşması. Diğer yandan Sabo meyveyi yedikten 3 dakika sonra hiken salladı. Bunu diyorsun. Haklısın bir yerde ama bu gücün karşılığında da haki var. Haki de iradeyi simgelediği için bence daha büyük bir güç meyveden. O yüzden bu açığı da böylece kapatmış oluyor mangaka.

Meyvesi olmayan kendisini hakide geliştirir. Meyvesi olan da meyvede geliştirir, hakide zayıf kalır. Burada iki taraf için de teraziye konulacak artılar var. Mesela Shanks'ın meyvesi yok ama hakide parçalıyor adam. Yarın Wb'nin Shanks kadar hakisi çıkmazsa şaşırmam. Çünkü (yine hep dediğim gibi) böyle çoklu güç dengeleri içinde 1 güç unsuru sonucu ve seviyeyi belirlemez.
Haklı olduğun kısımlar var bende katılıyorum doğrusu. Konunun bu kadar üstünde durmamın sebebi Luffy gibi Dof gibi MF saymazsak eğer(ki o haline rağmen adanın kıyı kısmınını boylu boyuna böldü) WB gibi adamlar hakinin yanında meyvelerini de oldukça iyi kullanabiliyorlar. Mesela Luffy G4 formu haki ve meyveyi bir araya getirip G3 seviyesini aşırı derecede katlıyor.

Bir de şöyle bir durum var WB'yi düşünelim bir deprem çatlağı oluşturuyor, metrelerce Tsunami oluşuyor. Bunu Garp yapabilir miydi? Bunu da geçelim hadi WB'nin Tsunami oluşturmak için harcadığı çabaya 10 birim diyelim. Garp'da hakisiyle bu dalganın hem basıncından hemde vuruş etkisindeki darbeden korunmak için haki kullandırtalım. Şimdi Garp kısmında ne kadar gideceğini bilmediğimden ona birim vermeyeceğim. Sence hangisi daha az efor sarf eder? İşte bu yüzden bir miktar meyvenin de etkisi olacaktır kendi adıma konuşursam.

Ayrıca, resmi çeviride "Wb ile Roger denk dövüşüyordu" falan da demiyor. Roger ile dövüşüp canlı çıkan tek kişi WB diyor:
Resmi çevirileri siteye attığımdan beri insanlar dönüp dönüp inandıklarını sorgulamaya başladı :D
Wb ve Garp fanları üzgün.

Güzel konu olmuş. Benim gözümde her türlü Roger > diğerleri. Garp da, Sengoku da, WB de dahil. Adam ezmiş geçmiş. Taktik maktik yok, bam bam bam yapmış adam :D

İnsan la bunlar. İlla birinin diğerinin önünde olduğu zamanlar olmuştur. Bm,shiki gibi kişiler belki ara ara Rogerdan daha güçlü olmuşlardır. Fakat genel maksimumlarına baktığımız zaman Roger daha üstün işte.
Robot mantığıyla düşünürseniz zaten anlamazsınız seriyi.
Yani cevap evet.

Ayrıca, resmi çeviride "Wb ile Roger denk dövüşüyordu" falan da demiyor. Roger ile dövüşüp canlı çıkan tek kişi WB diyor:
Resmi çevirileri siteye attığımdan beri insanlar dönüp dönüp inandıklarını sorgulamaya başladı :D
Wb ve Garp fanları üzgün.
Garp, Squardo ile Shiki'nin de canlı çıktığını bildiğimiz için canlı yani ''lived'' den kastettiği şey Korsan Kral ile bir dövüşten sonra sağ salim sapa sağlam çıkabilen tek adam anlamına geliyor diye düşünüyorum. O sebeple öyle söyledim.

Garp ile Shiki'nin de canlı çıktığını bildiğimiz için canlı yani ''lived'' den kastettiği şey sağ salim dövüşten çıkabiliyor anlamına geliyor diye düşünüyorum. O sebeple öyle söyledim.
Buggy kendi gördüklerini söylüyor, Roger'ın 30 senedir falan korsan olduğunu düşünürsek bunun bi' en az 21-22 senesinden fazlasını görmediğini söyleyebiliriz.(Roger öldüğünde Shanks 15 yaşındaydı keza Buggy de öyle, 7 yaşında katıldılar diyelim ki hiç sanmıyorum :D, kimse 8 sene gemide bulunan birine Rookie demez)
Garp Shanks'ı Luffy'nin aklını çelmesinden tanıyor, WB'nin Shanks'ı ve Buggy'i anımsamasını düşünürsek, Garp Shanks'ı daha önce hiç görmemiş bile olabilir.
Shiki Roger ile değil, tüm tayfa ile deniz savaşı veriyor ve kafasına tahta monte olunca yeniliyor zaten. "Dövüş" değil savaş denir ona :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık