Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Game of Thrones (2011-2019)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 44 72.1%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 17 27.9%

• Kullanılan toplam oy
    61
Bölüm iyiydi de beklentileri karşılayamadı. Bir sürü karakter var ve hepsini göstermeye çalıştılar ama başarılı olmadılar.Başarılı olamadılar diyorum çünkü beklentiler çok yüksekteydi. Daha iyi yapılabilirdi.

Alıntı yapmamışın ama mesajı bana yazdığın belli oluyor. Ben sana alıntı yaparak cevap vereyim.
İlk olarak kimsenin adına sanat tanımı yapmadım. Kimse bunu beğenemez de demedim. Bunu beğenen kaliteli iş izlememiştir dedim ve hala da diyorum. Eğer bu bölümü izleyip beğendiysen kaliteli bir iş izlememişsin. Senin için keyifli ve güzel bir bölüm olabilir tabi, Akasya Durağı ve Cennet Mahallesini de keyifle izleyen tanıdıklarım var ve onları yargılamıyorum. Renkler zevkler meselesi. Ama bölümün neresini tutsan elinde kalıyorken sevmiş olsan bile kaliteli olmadığını belirtebilmelisin.
Game of Thrones 8. sezonun 3. bölümü insan aklıyla billur geçen bir bölümdü. Çekim maliyeti dışında Akasya Durağı veya Cennet Mahallesi'nin herhangi bir bölümü ile aynı kalitedeydi.
Tv şovları içerisinde kaliteli olan savaş sahneleri neler var sinema filmi üzerinden değil. Merakımdan soruyorum tamamiyle. Büyük ihtimal Night King reyiz içinde lokma döktüreceğim izmirli arkadaşları beklerim :D

Alıntıdır , beğendim sizle paylaşmak istedim.

Azor ahainin aslında olmaması;

8. sezon 3. bölümle birlikte doğruluğu kesinleşmiş bir gerçektir. daha önce bir yerde görmüştüm ancak kaynağı hatırlamıyorum. bu yüzden aklımda kalan kadar anlatacağım. parçalar birleşince dizideki her şeyi baştan sona açıklıyor aslında bu teori.

öncelikle azor ahai kehanetine bir bakalım:

”dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. azor ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. erit, döv, katla. erit, döv, katla. kılıç tamam olana kadar. ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.

o bir kahramandı, baştan başladı. bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. azor ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. azor ahai’nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. “nissa nissa” diye seslendi kadına, karısının adı buydu. “göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma.” kadın, adamın dediğini yaptı ve azor ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve ışık getiren yaratıldı.”

bir de 1. sezon 2. bölümde ve kitapta da geçen bir sahneye bakalım:

"hizmetçi: qarth’lı bir tüccar ejderhaların aydan geldiğini söylemişti.
khaleesi: aydan mı?
hizmetçi: ayın bir yumurta olduğunu söyledi, khaleesi. bir zamanlar gökyüzünde iki ay varmış. ama biri güneşe çok yaklaşıp sıcaktan çatlamış ve içinden binlerce ejderha dökülerek güneşin ateşini içmişler.
diğer hizmetçi: ay yumurta değil. ay bir tanrıça. güneşin karısı."

efsanenin kitapta başka bir bölümde anlatılışında ise binlerce ejderhanın yanarak dünyaya düşüşünden bahsediliyor. tıpkı bir meteor yağmuru gibi.

bu iki kehaneti birbiriyle şu şekilde bağdaştırabiliriz:

azor ahai efsanesinin ve ejderhaların varoluşunun 8000 yıl önceye dayandığı kitaplarda sürekli vurgulanıyor. 'peki 8000 yıl önce ne olmuş olabilir' diye düşündüğümüzde de ortaya tüm bunları açıklayacak çok kuvvetli bir sav çıkıyor.

8000 yıl önce 2 adet ay olması ve ay'lardan birine bir göktaşı çarpmış olması aslında tüm kehanetleri ve efsaneleri birbirine bağlıyor. parçalanan ayın taşları meteor olarak dünya'ya düşmüş olabilir. bu teori yaz-kış dengesinin düzensiz oluşunu da çok güzel açıklığa kavuşturuyor. düşen meteorların dünya'nın eksenini bozması sonucu uzun kış, 10 yıllık kış, 10 yıllık yaz, uzun yaz gibi mevsimleri de mantıklı kılıyor.

westeros'tan bu olayı izleyen bir insanın ve bir ışık rahibinin gözünden bakarsak; ay tutulması sırasında yanan bir kılıç gibi bir kuyruklu yıldız, ay'a saplanıyor ve onu öldürüyor. sanki güneş yanan bir kılıcı ay'ın kalbine saplıyor gibi. nasıl olsa ay güneş'in karısı değil mi?

essos'lular ise bu olayı ejderhalarla bağdaştırıyor çünkü ejderhalar ilk olarak valyria'da görülüyorlar. tıpkı efsanede anlatıldığı gibi binlerce ejderha yumurtadan çıkıp yeryüzüne iniyorlar. tıpkı meteorlar gibi. ve ejderhaların 'uzun kış geldiğinde ötekiler'i durdurabilecek tek güç' olduğuna inanılıyor. bu yüzden dünyaya geldiklerine inanılıyor.

yani iki kültürden de bu olaya dair yorumlama ve efsaneler bu olayı uzun kış'la bağdaştırıyor.

yani bu sonuçta şunu diyebiliriz ki; azor ahai, aslında bir kişi değil, bir olayın ismi. uzun kışın habercisi. tıpkı 'winter is coming' sözü gibi.

Reis kim tarafından olursa olsun basit ölmemeliydi. Bazı arkadaşlar insanların takıldığı tek şey arya’nın öldürmesi sanıyor.

Jon wight almaya gidip kapana kısıldığında “tek şansımız ejderhaların gelmesi” demişti. Orda berric “hayır bi şansımız daha var. Onu (nk’yi işaret etti) öldür. Hepsini o yarattı o ölse hepsi biter.” Demişti. Jon buna cevap olarak sadece “you dont understand” demişti. Açıklama yapamadı bile. NK’yi öldürmek ihtimaller arasında değildi Jon için.

Jon öldürecek olsa bile nasıl teoriler vardı çoğunuz biliyorsunuz. Normal bi şekilde yenmesi beklenmiyordu zaten.
Jon koşarken NK’ye yetişip orda 1 vs 1’de öldürse ben daha çok sinirlenirdim.

Jon yenecekse teorilerdeki light bringer’la yenerdi. Ve kılıcı soktuğunda o anı bize yaşatacak düzgün bi müzik, NK’nin büyüsünün yavaşça bozuluşu ve belki biraz insanlaşışı, hava durumunun değişimi falan olurdu. Yahu adamın “ölüm sahnesi” yok. Bıçak adama değiyor adam yok oluyor.

“Savaşın ortasında light bringerı nasıl yapıp teke tek atacak yea” diyenlere soruyorum. NK herkesin ölmesini beklemeyip bran’e niye hemen gitti? Jon’a her karşılaşmalarında “come at me bro” çeken adam bran yerine azor ahai’ye takık çıkabilirdi. Yanında whitewalkerlar olsa bile “karışanı kendim keserim” bakışı atabilirdi. Tabi ben bu teorinin tutmasını da istemem.

Ben buraya daha önce de yazdım. Hiçkimse tek başına öldürememeliydi böyle bi canavarı. O popüler teoriyi ihtimaller arasına koymamın tek sebebi aynı anda jon, dany, melisandre ve belki berric’in (ilham kaynağı) beraber yapabileceği bişeydi.

Birçok karakterin elinde ejderha veya valyrian steel var ve birçoğu için “NK’yi öldürecek” diye teoriler yazıldı. İsteseler bu bölümde adamı itin g..üne sokmak yerine ne kadar küçümsendiğini gösterebilirlerdi.

Adamı direk ejderha ateşine bağışıklı yapmaya ne gerek var? 2 vs 1 dalmışsınız adamın ejderhası gitmiş. Bunun cezası olarak yaralansın işte. Orda zırhı düşseydi mesela en azından. Biraz yanık ve yaralı olsaydı da aşırı karizmatik yapılabilirdi. Ateşi büyüyle durdurup ejderhayı ağır yaralardı daha fazla yanmadan.

O zırh düşünce orman çocuklarının koyduğu ejderha camı (ejder camı koydular diye hatırlıyorum) gözle görülür hale gelirdi belki. Daha önce de yazdığım gibi jon adamı o haldeyken yakalayıp yaralasa (o sırada ölüleri dirilttiğinden kendini tam koruyamaz. Ölü ordu için yaralanmayı göze alır), arya’yı bu bölümdeki gibi yakaladığında bran’i koruyan jaimie arkadan kılıç soksa ve orda arya bu bölümdeki taktiğiyle bıçağı tam o ejderha camına soksa ben bişey demezdim. Savaştaki saçma stratejiye kızardım sadece.

Daha önce benzer bişey yazdım biliyorum da ısrarla sadece öldüren kişi arya diye kızıyoruz sananlar olduğunu gördüm. Yazdığım şekilde herkesin bi payı varken arya öldürse benim için problem olmazdı. Sıkıntı sadece öldüren kişi değil öldürülme şekli. Basit öldü. O şekilde kim öldürse tepki verilirdi.
Hatta ne kadar takım halinde uğraşıp öldürseler de son darbede adam direk toz olunca yine tepki verilirdi.

Bi de berric’in 10 kere dirilme sebebini çok saçma yaptılar. Aryaya bu yüzden gıcık oldum ben. Lord of light herşeyi aryaya göre ayarlamış gibi gösterildi. Ordu orda aryaya zaman kazandırmak için var, berric onu korumak için dirilmiş, melisandre herşeyden haberdar ve herşeyi arya için ayarlıyor.

Edit:

Benzemiyor değil. Bilmeyenlere açıklayayım bu harcanan karakter tanrı seviyesinde (bildiğimiz hristiyanlıktaki tanrı) görülen “ölüm”. Tek fark bu adamın 8 sezon hypelanan villain olmaması.

Son düzenleme:
Alıntıdır , beğendim sizle paylaşmak istedim.

Azor ahainin aslında olmaması;

8. sezon 3. bölümle birlikte doğruluğu kesinleşmiş bir gerçektir. daha önce bir yerde görmüştüm ancak kaynağı hatırlamıyorum. bu yüzden aklımda kalan kadar anlatacağım. parçalar birleşince dizideki her şeyi baştan sona açıklıyor aslında bu teori.

öncelikle azor ahai kehanetine bir bakalım:

”dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. azor ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. erit, döv, katla. erit, döv, katla. kılıç tamam olana kadar. ama soğutmak için suya soktuğunda çelik parçalara ayrıldı.

o bir kahramandı, baştan başladı. bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı ve dövdüğü kılıç, ilkinden daha iyi görünüyordu. azor ahai bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı ama kılıç canavarın kalbine değer değmez yine parçalara bölündü. azor ahai’nin kederi büyüktü, ne yapması gerektiğini bilmiyordu.

üçüncü gün, kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. kılıç, kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı. “nissa nissa” diye seslendi kadına, karısının adı buydu. “göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden daha fazla sevdiğimi unutma.” kadın, adamın dediğini yaptı ve azor ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. kadının içindeki bütün kan, bütün cesaret, bütün güç çeliğe aktı ve ışık getiren yaratıldı.”

bir de 1. sezon 2. bölümde ve kitapta da geçen bir sahneye bakalım:

"hizmetçi: qarth’lı bir tüccar ejderhaların aydan geldiğini söylemişti.
khaleesi: aydan mı?
hizmetçi: ayın bir yumurta olduğunu söyledi, khaleesi. bir zamanlar gökyüzünde iki ay varmış. ama biri güneşe çok yaklaşıp sıcaktan çatlamış ve içinden binlerce ejderha dökülerek güneşin ateşini içmişler.
diğer hizmetçi: ay yumurta değil. ay bir tanrıça. güneşin karısı."

efsanenin kitapta başka bir bölümde anlatılışında ise binlerce ejderhanın yanarak dünyaya düşüşünden bahsediliyor. tıpkı bir meteor yağmuru gibi.

bu iki kehaneti birbiriyle şu şekilde bağdaştırabiliriz:

azor ahai efsanesinin ve ejderhaların varoluşunun 8000 yıl önceye dayandığı kitaplarda sürekli vurgulanıyor. 'peki 8000 yıl önce ne olmuş olabilir' diye düşündüğümüzde de ortaya tüm bunları açıklayacak çok kuvvetli bir sav çıkıyor.

8000 yıl önce 2 adet ay olması ve ay'lardan birine bir göktaşı çarpmış olması aslında tüm kehanetleri ve efsaneleri birbirine bağlıyor. parçalanan ayın taşları meteor olarak dünya'ya düşmüş olabilir. bu teori yaz-kış dengesinin düzensiz oluşunu da çok güzel açıklığa kavuşturuyor. düşen meteorların dünya'nın eksenini bozması sonucu uzun kış, 10 yıllık kış, 10 yıllık yaz, uzun yaz gibi mevsimleri de mantıklı kılıyor.

westeros'tan bu olayı izleyen bir insanın ve bir ışık rahibinin gözünden bakarsak; ay tutulması sırasında yanan bir kılıç gibi bir kuyruklu yıldız, ay'a saplanıyor ve onu öldürüyor. sanki güneş yanan bir kılıcı ay'ın kalbine saplıyor gibi. nasıl olsa ay güneş'in karısı değil mi?

essos'lular ise bu olayı ejderhalarla bağdaştırıyor çünkü ejderhalar ilk olarak valyria'da görülüyorlar. tıpkı efsanede anlatıldığı gibi binlerce ejderha yumurtadan çıkıp yeryüzüne iniyorlar. tıpkı meteorlar gibi. ve ejderhaların 'uzun kış geldiğinde ötekiler'i durdurabilecek tek güç' olduğuna inanılıyor. bu yüzden dünyaya geldiklerine inanılıyor.

yani iki kültürden de bu olaya dair yorumlama ve efsaneler bu olayı uzun kış'la bağdaştırıyor.

yani bu sonuçta şunu diyebiliriz ki; azor ahai, aslında bir kişi değil, bir olayın ismi. uzun kışın habercisi. tıpkı 'winter is coming' sözü gibi.
Yazı çok güzel olmuş. Mit ve gerçekliğin kesişimi her zaman ilgi çekici olmuştur.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık