Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Game of Thrones (2011-2019)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 44 72.1%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 17 27.9%

• Kullanılan toplam oy
    61
Cidden şunu mantıklı bulabiliyor musun ? Adam insanüstü bir varlık hacı.Ateşte yanmıyor,ejderha tekliyor falan filan.Arya istediği kadar eğitim alsın ederi gördük ki en fazla Brienne.Yani hala insani sınırlar içerisinde olan biri.Karşısında o kadar özelliği olan biri bu kadar kolay ve hele hele Arya tarafından öldürülmemeli.

Bak ne olsa tatmin olurduk söyleyeyim.AA olayını işleselerdi bundan çok daha iyi olurdu ki bende zaten NK AA tarafından öldürülcek falan sanıyorum.Jon neden dirildi ? Jon dirildikten sonra Melisandre değil mi bunun arkasında bu AA bu AA diye gezen ? Eğer şu olayı işleselerdi en azından AA olucak kişi de aynı NK gibi büyülü güçlere falan sahip olur öyle savaşıp yenilirdi.Bundan çok daha epik ve iyi bir son olurdu.Kaldı ki 8 sezondur hypelanan bir konu bu akgezen konusu.

Bölümü daha izleyemedim.Fakat dövüş sahneleri vs. istediği kadar epik olsun.8 sezon akgezen hypelıcan,Jon 8 sezon güneyde boşuna savaşıyonuz asıl olay kuzeyde dicek ve bu uğurda canını vericek,dizinin prolog kısmı bile akgezenler üstüne olucak,8 sezon winter is coming diceksiniz ve sonuç 1 bölümde aradan çıkaraksınız akgezenleri ?

Hadi bunu da geçtim.Bir önceki sayfada falan NK'nin sahip olduğu özellikleri yazdım.Bu kadar fazla özelliği olan NK varken bu adamı harcayıp gidip Cersei'yi son boss yapıcaksınız ? Bilemiyorum da bana göre fazlasıyla saçma.Şu senaryo konusundaki cahil halimle ben bile bunlardan daha iyi senaryo yazardım.Ve ciddiyim bu konuda.S.çmış atmışlar.
Bildiğim kadarıyla AA'nın Night King'i öldürdüğü hiç bir yerde geçmiyor bunun yanında hem klişe olmasın gözüyle bakılan yerde göze parmak çalıp klişenin dibine vurulacak senaryoyu istiyorsan yani AA çıkacaktı da Night King adama hadi madem geldin teke tek kapışalım mı diyecekti ? Bölümü tam izlemediğin için bazı şeyleri söylemiyeyim ama bahsettiğin senaryodan çok daha mantıklı bitirdiler. Erken öldü yada çok gizemli kaldı olayına katılırım ama Night King gibi bir orduya sahip olan adamın teke teke çıkması ve kaybetmesi mevcut senaryodan 10 kat daha mantıksız ve klişe olurdu.

Bildiğim kadarıyla AA'nın Night King'i öldürdüğü hiç bir yerde geçmiyor bunun yanında hem klişe olmasın gözüyle bakılan yerde göze parmak çalıp klişenin dibine vurulacak senaryoyu istiyorsan yani AA çıkacaktı da Night King adama hadi madem geldin teke tek kapışalım mı diyecekti ? Bölümü tam izlemediğin için bazı şeyleri söylemiyeyim ama bahsettiğin senaryodan çok daha mantıklı bitirdiler. Erken öldü yada çok gizemli kaldı olayına katılırım ama Night King gibi bir orduya sahip olan adamın teke teke çıkması ve kaybetmesi mevcut senaryodan 10 kat daha mantıksız ve klişe olurdu.
Bu tarzdaki klişeye karşı olmadım ben.Kaldı ki klişeden ziyade bana en mantıklı gelen senaryo buydu.İnsanüstü bir varlığın karşısına insanüstü biri çıkarırsın kapışırlar.NK öyle yenilseydi kimse bir şey demezdi.Çünkü karşısındaki de insanüstü bir varlık olmuş olucaktı.

Ayrıca o orduya sahipken teke tek çıkması mantıksız diyorsun da e şimdi ne oldu ? O orduya sahipken Arya tarafından öldürülmedi mi ? Hadi bunu da geçtim geçen bölüm Bran değil mi ''Saklanmıcak bana gelicek'' diyen ? E tamam işte NK yine bu bölümdeki gibi Bran'e giderken karşısına AA çıkardı kapışırlardı.Gayette olurdu yani.Senin mantıksız dediğin şeyin altyapısını geçen bölüm Bran sayesinde kurdular kısacası.

Ne olsa tatmin olacaktınız ben işin o kısmını merak ettim şimdi ? Teke tek kapışmaya gelmeyen ve ordusu yenilemeyecek olan adama Arya dururken Jaime mi yoksa Jon mu suikast yapacaktı ?
Suikast falan olmayacaktı işte. Adam Jon ile bire bir kaldığında bile mantıklı olanı yapıp savaşta ölenleri kaldırdı, sonra basıp yoluna devam etti. Mantıklı olan ordusu ile birlikte Kings Landing'e yürümesi olacaktı. Artık vardıklarında Cercei'ye de tak edip bir yolunu bulurlardı.

Yalnız Cersei şimdi çıkıp "11'e 11 halı saha maçı yapalım, kazanan tahtı alsın" dese, bizimkiler takım çıkaramaz. Herkes öldü.

Yalnız Cersei şimdi çıkıp "11'e 11 halı saha maçı yapalım, kazanan tahtı alsın" dese, bizimkiler takım çıkaramaz. Herkes öldü.
Onu diyorum çok berbat bir senaryo. Tüm dünyayı yutacak bir kara kış geliyor ama ceremesini bir tek Jon ve tarafı, Khalesi ve ordusu çekiyor. Cercei'nin gücünde hiçbir azalma yok. Khalaesi'nin ordusu gidiyor 2 ejderhası gidiyor. Kış birtek bunlara geldi. Cercei de oturur sefasını sürer.

Ne olsa tatmin olacaktınız ben işin o kısmını merak ettim şimdi ? Teke tek kapışmaya gelmeyen ve ordusu yenilemeyecek olan adama Arya dururken Jaime mi yoksa Jon mu suikast yapacaktı ?
Al yazayım sana bir senaryo. Saçma ama bir deneyeyim.
Bran Nk beni geliyor der. Zayıf yönleri de V. çeliği ve ejderhalar der. Sonra Arya hariç herkes ile senin başarılı olacağını gördüm falan der. NK de Bran'ın yaptığı şeyleri görüp önlem alır. Diğer Ak Gezenler diğer önemli karakterlerle meşgul olur. Ejder ateşi de etki etmediğinden(ki saçmalık bu bence)Bran'ı alt ettiğini düşünür ve Melisandre'yi hesaba katmaz, Melisandre'nin rolü de Arya'yı Nk'ı öldürmeye hazırlamak olur, yani rastgele sen var ya sen gibi diyalog yaşanmaz, baştan beri bir amaca hizmet etmiş gibi olur. Nk'nın dikkati bir şekilde dağıtılır ve herkes başarısız olunca Arya dikkat dağınıklığı sayesinde bıçağı batırmayı başarır.
Boktan ama dizideki saçmalıktan daha iyidir. Madem Melisandre'yi getiriyorsun daha etkili bir biçimde kullan bari de kurgu berbat gözükmesin.

Sen ki daha Andallar karaya çıkmadan önce bu topraklarda olan, en az 10 bin yaşında olan bir yaratıksın. İnsanlar yıllarca seninle mücadele etmişler, püskürtmüşler ama öldürememişler. Mimar Brandon Stark bunlarla baş edilmez deyip dünyadaki en büyük yapıyı inşa etmiş, yapının sürekli yükseltilmesi talimatını vermiş. Kahramanlar Çağı gelmiş geçmiş bir tane adam seni öldürmeye muktedir olamamış. Ama havadan zıplayan bir tane küçük kız seni yedi cehenneme göndermiş, ulan buna kargalar bile güler.

Savaş taktiği boktandı. Hele Dothrakların saldırısı. Dothrakların süvari oldukları ve açık alanda daha çok iş yapacakları doğru. Ancak sen böyle bir hücum yaptıramazsın arkadaş adamlara saçmalık bu. Meşhur hilal taktiğini yapsan daha mantıklı. Lekesizler mızraklarla bekler, sağa sola dizilmiş dothrak süvarileri ölü ordusunu kıskaca alarak temizlemeye çalışır.

Her yerde ateş tuzakları olmalıydı. O kadar askerin var, kademe kademe ateş tuzak hattı kurmalıydın. Lekesizler çekilir, tuzak ateşe verilir sonra Lekesizler gene savunma nizamı alır savaş kızışınca gene aynı şey ta ki kaleye kadar. Olabildiğince savunma yapmayacak mısın, savunma böyle yapılır.

Night King'in kumandanları da bir cacık yapmadı. Yahu bu nasıl bir savaştır? Zaman Çarkı inşallah böyle saçmalıklardan ari olur da diyardaki 4 büyük kumandanın şovuna tanık oluruz(aslında 5 hatta 6 da neyse okursanız öğrenirsiniz.) Dizi gerçekçi olsun diye sadece savaşın karmaşasını gösteriyor, biraz disiplinini de göstermen lazım. O savaş anında kumandanların reaksiyonunu göstermen, savaş için taktik değiştirmeleri göstermen lazım. Kumandan dediğin en önde hurra gidip savaşan adam değildir. Gene Zaman Çarkı'ndan alıntı yapacağım ama ne güzel dedirtiyor orada yazar karaktere.

"Çatışmaya yaklaşmayı düşünmüyorum, bu yüzden zırha ihtiyacım yok. Kılıç çeken bir general değneğini bırakmak zorunda kalır ve sıradan bir askere dönüşür."

Gerçekçi gerçekçi diyoruz ya işte dizi burada şu ana kadar hiç gerçekçilik örneği gösteremedi. Kumandanların savaş içerisinde haberciler vasıtasıyla verdikleri komutlar. Varsa yoksa hurra, dizide herkes Robert Baratheon anasını satayım.
Cercei ile savaştıktan sonra bu savaş yaşansaydı cidden eyvallah diyebilirdim ama bu ne saçma bi son oldu.

Bölüm akıcılığı kötüydü. Rhegal nereye kayboldu? Dany neden izledi Jonun gidişini? Kütüphanede Aryayı farkedemeyen zombiler, sığınakta insan olduğunu nasıl öğrendiler? Sığınağın duvarları kayadan olmalıydı bildiğin köstebek gibi kazmışlar.

Dothrakilere hiç bir şey demiyorum zaten saçmalığın daniskasıydı.

Melisandrenin bağlanışı çok vasattı, Lekesizlerden bi 300 Spartalı defansı beklerdim Kalkanlarını hiç kullanmadılar. Hendekler neden derin değildi ulan çıldıracağım ya.

Arya oraya geldi eyvallah da nasıl uçtu bir şeye basarak mı zıpladı arkası boş hareketler yaparak NK’yi harcadılar.

Keşke ilk Cercei indirip sonra bu savaş yaşansaydı cidden fan servis yapmışlar afiyet olsun herkese.

Martin senin de ananı bacını demek isterdim ama demiyorum.
@Tilqi_Gin

Savaş rezaletti. Nedenlerine gelelim;

Ordu formasyonu çok yanlış, zaten kafadan kaybediliyor savaş. Sen savunma yapıyorsun, o yüzden taarruza geçmemen gerekir. Ölüler saldırana kadar beklemeleri gerekirdi. Saldırı gelirken ejderhalar ile sorti atarak, mümkün mertebe ölüleri yavaşlatmaları gerekirdi. Bunun yerine orada duran ölülerin üzerine Dothraki ordusunu gönderdiler. Sonuç? Koca atlı ordu bir dakikadan kısa sürede yok edildi.

Kale önündeki hendekler daha derin olmalıydı, hadi derin yapmadınız diyelim. Hangi akla hizmet mancınıkları hendek önüne koyarsınız. Sonuç ne oldu? Ölüler hendek önüne kadar geldiğinde mancınıklar onların olduğu tarafta kaldı. Halbuki mancınıklar kale surlarının dibine konuşlandırılsaydı, ölüler hendek önünde emir beklerken onlara ağır zaiyat verilebilirdi. Hoş, öylece duran ölülere ok atan bir kişi bile yoktu. Mal mal bakıyorlardı.

Emir komuta zinciri diye bir şey zaten yok. Ölüler gelince ortalık birbirine girdi. Halbuki her bölüğün başına birini getirip, böyle bir durumda ne yapacaklarını anlatmaları gerekirdi. Sonuç? Millet sağa sola kaçtı, ortalık karıştı, düzen bozuldu. Sonra da ölüler rahatça kaleye girip, milleti katletti.

Bunu yazan senaristler hayatlarında hiç Age of Empires, BfME2, Command & Conquer, Total War ya da ne bileyim Cossack falan da mı oynamamış? Bu nasıl bir savaş stratejisi yahu?
Ben zaten bu dizide adam akıllı emir komuta zinciri göremedim. Kitapta da savaşın önünde yardırıp giden komutanlar var, Robert Baratheon gibi. Hatta adamın olayı o zaten. Delip geçiyor, hattı bozuyor. Ama daha mantıklı savaşanlar da var, Tywin Lannister gibi. Orduyu 4'e böler, geriden izler, nereye yardım lazımsa askerini oraya sürer. İlk savaşta Tyrion ve vahşilerini nehir tarafına koymuştu yanına da mızraklıları ki Tyrion'un hattı yarılınca mızraklılar yarılmış tarafı nehre sürsün, işini bitirsin. Taktik budur işte. Burada öyle değil. Taktikler basit, sanki çocuklar yapmış gibi. Ned Stark bütün taktik bilgisini Robb Stark'a mı verdi arkadaş, kafanı kullan biraz. Sur savunmasında elindeki azıcık garnizonla yabanıllara karşı savunabilirken burada bir cacık yok.

Atlı hücumu böyle olmaz ama. Madem atlıları kullanacaksın birazcık mantıklı kullan. Dothrak ordusunu ikiye bölüp uzak uçlara yerleştirirsen araya giren ölüler ordusu üç ordu tarafından tost olur, en azından birazcık daha fazla zaman kazanırsın. Ahanda bu benim rastgele düşünmem ile bulduğum basit bir taktik.
Hücum dediğin öyle rastgele yapılmamalı. Körü körüne taarruz kendinden en azından sayıca eşit düşmana yapılır, bir tarih hocamız bize taarruz için 2ye 1'lik bir hücum gücü gerekir demişti bir keresinde. Tabi ki bunda sürpriz saldırıları falan hariç tutuyorum, zaten burada da öyle sürpriz bir saldırı falan yok. Eşit güç burada yeterli olurdu, zaten ölüler öyle büyük bir müdafaa yapmıyorlar.
Night King çok basit bir şekilde aradan çıkarıldı. Zoruma giden Cercei ve Westeros tarafının hiçbir şey yaşamaması.Jon ve Khallesi tarafı güçlerinin %90'ının kaybettiler. Şimdi yarım yamalak binbir güçlükle Westeros'a doğru yürümeleri ve orayı almalarını Cercei'nin onlar karşısında sırıta sırıta çok daha güçlü bir durumda olmalarını seyrederiz.
Arya'nın Law gibi ışınlandığını da gördük. Ulan havadaki Ejderha'yı buzdan mızrak ile tekleyen adam Arya'nın çakısını öldü ya la.:S Savaş taktikleri boktandı. Evet böyle bir bölüm bile yine az bir şey olsa da heyecanlandırıyor. Ama boktan olduğunu değiştirmiyor.

Diğer gıcık kaptığım tarafları yok değil. Sam gerizekalısı yüzünden ölen adama üzüldüm. Yavşak Sam bir de ardına bakmadan kaçıyor. Allah belanı versin.

Böyle saçma bir şekilde Night King öleceğine onunla başa baş dövüşebilecek yetenekte bir Jon ya da güçte bir Jon sürseler piyasaya daha iyi. Ulan Night King'in büyüsü var o şekilde gücü var da bizim tarafta neden öyle bir güç olamıyor? Hadi olamıyor. O zaman Night King orayı süpürüp gidecekti. Olay Westeros'a kadar taşınacaktı. Bütün dünya tehlikeyi hissedecekti. Ve birlikte bir çözüm bularak büyük savaş taktikleri ve büyülerle işlerini bitirecektiler. Ben böyle saçma bir kurgu görmedim.
Hepsine katılıyorum.Senaristlere sövmemek için kendimi zor tutuyorum.
Birazcık kafa yorun be. Böyle bağlayış böyle strateji mi olur?!!

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık