Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Game of Thrones (2011-2019)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 44 72.1%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 17 27.9%

• Kullanılan toplam oy
    61
Kitap çıksın ingilizcesini okuyacağım. O kadar bekledik bir de o kadının çevirmesini bekleyemem. Martin ayrı çevirmen ayrı uyuşuk.

Adam her kitabı zaten 5 6 yılda çıkartıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Kalite istiyorsanız bekleyeceksiniz. Adam akıllı eser 3 yılda falan çıkmaz. Dizi içinde kendinden ödün vermiyor ben olsam bende vermezdim.

Adam her kitabı zaten 5 6 yılda çıkartıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Kalite istiyorsanız bekleyeceksiniz. Adam akıllı eser 3 yılda falan çıkmaz. Dizi içinde kendinden ödün vermiyor ben olsam bende vermezdim.
Alakası bile yok. Tolkien, dünyanın en çok satan kitaplarından biri olan The Lord of the Rings serisini yazmaya 1937'de başladı, 1949 yılında da üç kitabın yazımını bitirdi. 12 yıllık bir sürede böyle bir eser meydana getirdi. Seriyi meydana getiren üç kitap 1954-1955 yılları arasında basıldı. 2 yılda yani. Yıla böldüğümüz zaman her kitap için 4 yıl harcanmış oluyor. Yani adam akıllı bir eser 3-4 yılda çıkabiliyormuş. Üstelik bu seriyi yazarken, bir yandan da asıl yazmak istediği Silmarillion için uğraşıyordu.

Martin, A Song of Ice and Fire serisini 1991 yılında yazmaya başladı, 5 yıl sonra yani 1996 yılında serinin ilk kitabı yayınlandı. Sonraki kitap 1998, bir sonraki de 2000 yılında çıktı. Ondan sonraki iki kitap 2005 ve 2011 yılında çıktı. İlk kitabın yayınlanmasından bu yana 20 yıl geçmiş, elde sadece 5 kitap var. 6. kitabın ne zaman çıkacağı belli bile değil üstelik. 5 yıldır bekliyoruz.

Rowling, Harry Potter serisini yazmaya 1997 yılında başladı, 2007 yılında da hikayesini tamamladı. 10 yıllık bir süreçte 7 kitap yayınladı. Neredeyse 1.5 yılda bir kitap çıkarmış gibi oluyor yani.

Son düzenleme:
Alakası bile yok. Tolkien, dünyanın en çok satan kitaplarından biri olan The Lord of the Rings serisini yazmaya 1937'de başladı, 1949 yılında da üç kitabın yazımını bitirdi. 12 yıllık bir sürede böyle bir eser meydana getirdi. Seriyi meydana getiren üç kitap 1954-1955 yılları arasında basıldı. 2 yılda yani. Yıla böldüğümüz zaman her kitap için 4 yıl harcanmış oluyor. Yani adam akıllı bir eser 3-4 yılda çıkabiliyormuş. Üstelik bu seriyi yazarken, bir yandan da asıl yazmak istediği Silmarillion için uğraşıyordu.

Martin, A Song of Ice and Fire serisini 1991 yılında yazmaya başladı, 5 yıl sonra yani 1996 yılında serinin ilk kitabı yayınlandı. Sonraki kitap 1998, bir sonraki de 2000 yılında çıktı. Ondan sonraki iki kitap 2005 ve 2011 yılında çıktı. İlk kitabın yayınlanmasından bu yana 20 yıl geçmiş, elde sadece 5 kitap var. 6. kitabın ne zaman çıkacağı belli bile değil üstelik. 5 yıldır bekliyoruz.

Rowling, Harry Potter serisini yazmaya 1997 yılında başladı, 2007 yılında da hikayesini tamamladı. 10 yıllık bir süreçte 7 kitap yayınladı. Neredeyse 1.5 yılda bir kitap çıkarmış gibi oluyor yani.
Herkes aynı zihin ve hayal gücüne sahip değil ne yazık ki. Kitap yazmak yetenek işi hele bir de bambaşka konularda bir şeyler kaleme çalıyorsanız hayal gücünüzü sonuna kadar kullanmak zorundasınız insanlar sizi okurken şaşırmak falan istiyor eh böyle bir eseri yaratmak içinde ilham gerektiriyor. İlham gelmiyorsa istediğiniz kadar yakının yinede eser erkenden bitmeyecek. Sırf okuyucuyu susturma amaçlı eseri hızlandıracaksa yazımını hiç yazmasın daha iyi. Ayrıca Harry Potter'ı hiç sevmem ben, finalinden tut hikaye akışına kadar çok yavan bir eser.

Herkes aynı zihin ve hayal gücüne sahip değil ne yazık ki. Kitap yazmak yetenek işi hele bir de bambaşka konularda bir şeyler kaleme çalıyorsanız hayal gücünüzü sonuna kadar kullanmak zorundasınız insanlar sizi okurken şaşırmak falan istiyor eh böyle bir eseri yaratmak içinde ilham gerektiriyor. İlham gelmiyorsa istediğiniz kadar yakının yinede eser erkenden bitmeyecek. Sırf okuyucuyu susturma amaçlı eseri hızlandıracaksa yazımını hiç yazmasın daha iyi. Ayrıca Harry Potter'ı hiç sevmem ben, finalinden tut hikaye akışına kadar çok yavan bir eser.
4 senede 3 kitap çıkaran adam, 16 senede sadece iki kitap çıkarmışsa ortada bir sorun var demektir bana göre. Martin bilerek ve isteyerek yazmıyor. 6. kitabı bitmiş olmasına rağmen "Ufak rötuşlar yapıyorum" diyerek yayınlamıyor. Son kitap için en son "Dizinin 6. sezonu çıkmadan elinizde olur" demişti. 6. sezon başladı, hala ses seda yok. Bu şişkonun okuruna saygısı falan yok, bildiğin okurları süründürmek istiyor. . Örnek vereyim;

4. kitapta karakterlerin yarısına yer verip, diğerlerini de yazdığını, ancak çok uzun olacağı için kitabi ikiye bölmeye karar verdiğini söyleyip güya hazır olan kitabi 6 sene sonra çıkardı. Yani seriyi başından itibaren kitaplardan takip eden biri, Tyrion Lannister'in akıbetini ancak 10 sene sonra öğrenebildi.

Bu eleman sürekli söz verip tutmayan birisi. Yazamıyorsa, ilham gelmiyorsa söylesin ve insanları beklentiye sokmasın o zaman. Kitabın neredeyse hazır olduğunu söyleyip, sonradan yazamadığını açıklayan bir adam bu. Çıkmamış şu 6. kitaptan sonra bir tane daha var. Bu adam gelmiş 67 yaşına zaten. 6 senede bir kitap yayınlayacak da, biz de göreceğiz.

Ben olsam kitaplarını okumazdım. Martin'in bir gözü toprağa bakıyor artık. Bu yazım hızı ile ölmeden evvel bu seriyi bitirebileceğini pek sanmıyorum. Siz bu seriyi dizilerden bilin bence. Sonra 6-7 sene kitap beklersiniz bizim gibi. Adam kitap yazacağı yere nelerle uğraşıyor;

Abi bırakda adam biraz keyfine baksın ya 70 yaşında zaten ve 1 tane kitap kaldı zaten :D he dersin daha derin konulara insin gitsin Azor-ai mi onun zamanı anlatsın dersin anlarım ama bildiğim kadarı ile winds of winter ya çıkmış yada yazın geliyor olması lazım zaten. Son kitabıda yazmıştır not olarak :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık