Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Enma, Güç Artışı Sayılır mı?

Sizce hangisi ?

• Bal gibi power up kardeşim.

• Dışarıdan öyle görünüyor ama değil.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
tekrar düşününce fikrim değişti.

kılıçların bir sınıfı, bir seviyesi, birde ekstra özellikleri olmalı diye düşünüyorum.

sınıfı high class, middle class, low class gibi olabilir. 12 lik, 21 lik 50 lik vb. sınıfa karşılık geliyor olmalı.

kılıçların bir de seviyesi var. muhtemelen savaşarak yada haki ile yükseltiliyor. belli bir seviyeden sonra kılıç kararıyor. low class bir kılıcı karartmak kolay iken, high class bir kılıcı karartmak çok çok zor olmalı. kaido kendi silahından bahsederken +8 bauga falan diyordu. yamato ise +5 bauga diyordu. rakamlar yanlış olabilir ama silahın seviyesini belirttiklerini düşünüyorum.

kılıçların birde ekstra özellikleri olabiliyor, bazıları lanet şeklinde kullanıcının dezavantajına olabileceği gibi, bazıları enma gibi saldırı gücü verebilir, bazıları kinemonun ki gibi elemental bazlı yetenekler verebilir. kılıcın bir meyve özelliği olmasını da burda değerlendirebiliriz.

kılıçların sınıfları ilk dövüldüklerinde belli oluyor ve herkes bu sınıfı anlayabiliyor. yani kılıcın ömrü boyunca sınıfı değişmiyor olabilir. ama mesela low class bir kılıcın seviyesini arttırdınız, belki bir yerden sonra kılıç sınıf atlayıp middle class olabilir. sonraki seviye artışları için çok daha fazla emek verilmesi gerektiği için. oda bununla ilgili birşey gösterene kadar bilemeyeceğiz.

şimdiki zamanda birisi yeni bir kılıç döverse ve bu kılıç en iyi kalitede dövülmüş ise 12 tane olan kılıç sayısı 13 olabilir. bu rakamlar değişmez değil yani. 12'likler ile 50'likleri birbirinden ayıran belirgin bazı özellikler olmalı. tashigideki kitabın her sene tekrar basılıyor olabileceğini düşünüyorum.

zoro'nun shusui yi verip enmayı alması wano arcı için power up'tır. hem zoro shusuiye göre daha güçlü saldırılar yapabilecek. hem de bu kılıç kaidoya odeni hatırlatacağı için hikayede bir öneme sahip olabilir. wano sonunda enma ile mi devam eder yoksa enmayıda bırakır mı görürüz. ben enmanın yada shusuinin zoronun nihai silahlarından biri olacağını düşünmüyorum. bu silahlar asıl sahipleri ile isim yapmış silahlar. zoro muhtemelen kendi için kılıç dövdürecek yada kimsenin kullanmadığı bir kılıcı alacak.

Son düzenleme:
Son 2 yılda 2 imparator geldi seriye, son (en az) 30 yılda Whitebeard Murakumogiri'yi kalıcı olarak karartamadı.
Yani bir kılıcın kalıcı olarak karartılabilmesi über süper zor bir mevzu.
Ve malzeme kalitesi+işçiliği Great Grade olarak kabul görmüş bir kılıç kalıcı olarak karartılabilmişse: artık 21 değil, 20 Great Grade ve 12 değil, 13 Supreme Grade kılıç vardır dünya üzerinde diye bir yayın yapılır gazeteler vasıtasıyla, artık 4 değil 5 deniz imparatoru vardır yayınının yapıldığı gibi.
nE Beyazsakal zamanlarında kılıç karartma muhabbetlerinin düşünüldüğünü mü sanıyorsun ? :p Özellikle şimdiki gibi

Power down tabii ki. Kaido'yu kesen tek kılıç diye yutturdular reyize. Kaido'yu bir ben kesmedim. Zaten efsanevi Ryuma nere Oden nere. Adından bile asalet akıyordu kılıcın. Gitti mis gibi kılıç gitti.

Kılıçların seviye atladığına kim karar veriyor? Bu hususta yazılı bir kural falan yoktur, yani herkes kafasına göre kılıcını bir sınıfa sokabilir, kimsenin gelip test edecek hali yok. Hani böyle Kılıç Loncası falan olsa seride, bu adamlar bu tür şeylere karar verse anlayacağım, ama öyle bir şey de yok. Kararma şartı olsa daha iyiydi, o olmadığından X kişi çıkıp "Benim kılıcım bundan sonra 13. Üstün Kılıç" dese, kendi çalıp kendi oynuyor mu diyeceğiz? Yahut yetkili birinin onay vermesi mi gerekiyor? Seviyenin adı da 12 Üstün Kılıç olmaz zaten, Üstün Kılıç diye bir seviye vardır ve bu seviyede yalnızca 12 kılıç var demektir. Bunu Yonko, Shichibukai vs. gibi kavramlarla karşılaştıramazsın, tamamen farklı bir şey.

Kusura bakma, ama cidden yazdığın şeylerin elle tutulur bir yanı yok bana göre. O yüzden bu tartışmaya devam etmeye lüzum görmüyorum. İleride görürüz belki kimin haklı olduğunu.
Tashigide kılıçların seviyesini falan yazan bir kitap var. Oradan bakıp söylüyor. İpponmatsu ve hitetsu ve mihawk da kılıç seviyelerinden haberdar. Muhtemelen şuan olmasa da ileride bu seviyeleri kimin belirlediğini o kitabı yazanlar kimdir nedir bilgisi gelir. Sonuçta elde bir kitap varsa, birisi bu kılıçları seviyelendirmiş. Vegapunk, Wanolular, Hükümet artık kimse göreceğiz. Tabi kılıcın seviyesini yapan demirciler de belirleyebilir. Mesela hitetsu odenin 21lik kılıcını da, ilk 50den dahi olmayan sandai kitetsuyu da yapmış. Muhtemelen kalfalık döneminde sandaiyi yaptı. Ustalık döneminde ame'yi yaptı. Muhtemelen dünyanın en iyi 12 demircisi zirve silahlarını yapıp mesleği bıraktı. En iyi 12 onlarınki oldu. Böyle böyle gitti. Zamanla bu 12den daha iyileri de yapıldı. Kimisi kırıldı yok oldu. Yani bu 12 sürekli değişmiş de olabilir. Tabi bu dediklerim hep ihtimal. Sonuçta elimizde tam veri yok. Sadece bir kitap ve bu kitabı hazırlarken tüm kılıçları incelemiş ve seviyelendirmiş biri veya birileri var. Onlar da kim belli değil. Kitabın dış kapağını görseydik denizci logosu falan varsa denizciler yapmış derdik.

Power up değildir elbette Enma fazladan haki falan vermiyor olanı tüketiyor ve Zoro bunu kontrol etmeyi öğrenince diğer kılıçlarından farkı kalmayacaktır ama öğrenene kadar dezavantaj bile sayabiliriz (dövüş için)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık