Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dünya Erkekler İçin Mi Dizayn Edilmiştir?

Dünya Erkekler İçin Mi Dizayn Edilmiştir?

• Evet

• Hayır

• Kısmen

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
İlk olarak bilimadamı değil biliminsanı diyerek kavramları düzeltmeliyiz. Aslında bunun bir çok sebebi var. İlk olarak günümüzde hala maalesef kadınların okumasına karşı çıkan aile bireyleri var bu yüzden yoğun bir aile baskısıyla mücadele ediyorlar. Onun dışında kadınların iyi eğitim hakkı elde etmesi üzerinden o kadar da uzun bir süre geçmedi bundan 90-100 yıl önce kadınların kütüphaneye bile gitmesine tuhaf bakılıyordu veya buna benzer bir örnek heykeltıraş Camille Claudel'ın hayatını okurken yaşadığı dönem 19.-20.yy'da Fransa gibi sanatın çok geliştiği bir yerde kadınların sanat okullarına gitmesine izin verilmediğini bu yüzden anca ustalardan eğitim alabildiğini okumuştum. Başka bir sebep ise günümüzden bir örnek olacak. Aslında birçok kadının başarılarını göremiyoruz en yakın örneği yakın zamanda sayın Özlem Türeci için kullanılan Uğur Bey'in eşi sıfatı ile anılması veya Rosalin Franklin gibi ünlü bir biliminsanın zamanında hakkının yenmesi gibi. Yazım biraz karmaşık oldu ama kısaca kadınların ataerkil bir toplumda düşünüldüğünden daha fazla sorun ile mücadele etmesi gerektiği fikrindeyim.

Türk medyası son bir kaç yıldır iş adamı yerine iş insanı diyor.

Kadınlar öldürülmeye devam ediyor.

Çözüm dil yapısıyla uğraşmak değil.

Ulan ne evrimmis psikolojisine bile bağladılar.
Psikolojinin içinde evrim zaten bir olgudur. Evrimsel psikoloji diye bir ders mevcut.

Dünyanın böyle bir dizaynı olduğunu düşünmüyorum. Türler içi çok farklı görevler var cinsiyetlere göre. Mesela bakınca kara dul, denizatı, bal arısı gibi bazı hayvanlarda sanki herşey aksine dişi için oluşmuş gibi gözüküyor.
İnsanlar için böyle bir durum var mı dersek zannetmiyorum. Belli bir çağ ve belli bir toplum için böyle bir geçerlik var mı onu sorgulamak lazım. Çünkü zaman ve mekân sosyolojik boyuttaki olguları etkiliyor.
Günümüz Türkiyesinin özellikle Karadeniz ve Doğu bölümünde yaşayan bir çok kişi dünyanın erkekler için oluştuğunu varsayarsak ilerliyor. Örneklendirmek gerekirse:
Bir adamın kızı onun malı gibi oluyor. Kızı vermiyorum lafı bile çok iğrenç bir laf. Bir kişi kimsenin malı değildir.
Çalışma hayatında kadınlara 2. Sınıf insan gözüyle bakılıyor.
Kadının hayattaki en önemli gayesi birisiyle beraber olmamak ve bir anne olmaktan geçiyor. Yanlış anlaşılma olmasın annelik kutsaldır. Fakat bir insanın tek hayat gayesi olması çok zalimce birşey değil midir.
Aynı şekilde bu ataerkil yapıda erkeklerde eziliyor. Ağlaması bir erkeğin zayıflık gözüküyor.
Erkekte tesfik çok eşlilik oluyor. Yüzlerce kişi ile beraber olan erkek daha değerli oluyor.
Bunun dışında hareket özgürlüğü olarak kısıtlı bir kadın. Atıyorum saat 12 de dışarıda ise aranıyor oluyor bir kadın fakat bir erkek istediği gibi gezebiliyor.
Şiddet olaylarında ve taciz gibi durumlarda kadın yine suçlu görülebiliyor bilmemne.
Yani dünyanin veya insanların böyle bir dizaynı yok. Belli başlı gelişmemiş ortaçağ kültürlerinin var.

Peki neden hala daha fiziksel güçle pek de alakası olmayan meslekler hala erkekler tarafından kapılıyor? Bilimadamlarının çoğu erkek, siyasetçiler erkek, mühendisler erkek. Aşçılarda bile en iyi şefler erkeklerden çıkıyor. Neden yani?

Toplumdaki cinsiyetçilik bitti demedim ki ben jsjsjsjsjsjsjs.

Sadece kadın - erkek eşitsizliği sorununa klasik feminist argümanlarının dışından bakmaya çalışıyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık