Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Çizgi Roman Sohbet, Soru, Haber ve Tartışma

Mangalar çizgi romanları donunda sallar. Çizgi roman dalgasının safi pazarlama stratejisi olmasından ve binbir türlü tekrar ve farklı kalemlerden çıkma fantezi hikayelerle sonsuza kadar devam edip okuyucuyu sömürme politikası gütmesinden tiksinirim.
Vallaha bizde bir şeyler okuyozda bi çizgi roman okuduğumuzda bambaşka evrenle bağlantısı çıkıyor bu ne lan diyorum mangalar evet okumak daha kolay.

Vallaha bizde bir şeyler okuyozda bi çizgi roman okuduğumuzda bambaşka evrenle bağlantısı çıkıyor bu ne lan diyorum mangalar evet okumak daha kolay.
O bağlantı yapılan bütün evrenler karakterler hikayeler olay örgüleri vs ortak bir akılın elinden çıkıp bir noktada toplanmış, sona erdilirmiş, değiştirilmemiş olsa eyvallah der okursun. Bugün OP 1082.bölüme gelmiş. Ippo'yu güncel takip eden insanlar var. Mesele uğraştıracak olması değil mesele buna değmeyecek olmasında. Kim ölmüş kim kalmış x karakterin hangi hikayede karakteri nasılmış gücü nasılmış vs her an değişme potansiyeli olan şeyleri anlık olarak tüketip devamına yükselemem ben. Oda'nın yaptığı retconları dahi midem kaldırmıyor

Hocam birde brian miachael bendis marvel verse ne oliyor onun kendi olusturdugu evren mi yoksa cizgi romanlarimi.
Brian Michael Bendis 2000'lerin başından itibaren yaklaşık 15 yıl boyunca Marvel'ın pek çok önemli hikayesini yazdı, büyük Marvel event'lerinin aşağı yukarı yarısı ondan çıktı ve toplamda da çok fazla çizgi roman çıkardı. Ben mesela kendisinin yazdığı 820 sayı çizgi roman okumuşum, muhtemelen Marvel için yazdığı çizgi romanların sayısı 1000'i buluyordur. O gördüğün "brian miachael bendis marvel verse" başlığı Bendis'in yazdığı çizgi romanları kronolojik sıraya koyan bir okuma rehberidir diye tahmin ediyorum. Kendisi ana evrende Daredevil, Alias, Avengers, Guardians of the Galaxy ve Iron Man gibi serileri, Ultimate evreninde ise ağırlıklı olarak Spider-Man ve yine çeşitli event öykülerini yazdı. Ama kendi ismiyle anılan, tamamen kendisnin yönlendirdiği bir evren yok.

Tabii bunun gibi başlıklar kafa karıştırıcı olabilir, o yüzden genel mantığı anlaman açısından "Marvel Soru - Cevap" başlığında daha önce bir başka üyeye açıkladığım şu mesaj faydalı olabilir:
Aslında böyle tartışmalarda ana evren ve diğer alternatif evren hikayeleri ayrımlarını yapmak gerektiğinden insanların kafasında biraz yanlış bir algı oluşabiliyor. Earth-616 olarak isimlendirilen, evrene bu ismi veren de Alan Moore'dur bu arada, ana evren devamlılığı Marvel'dan çıkan çizgi romanların çok çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Kabaca bir tasvirle 80 yıldır Marvel'dan çıkan tüm çizgi romanların %90'ı bu ana devamlılıkta geçiyordur, %5'i 2000-2015 arasında ikincil ve yeni okurlarca giriş yapması daha basit evren olarak pazarlanan Ultimate evreninde, kalan %5'i de yazarların ana devamlılığa uymayacak bazı uçuk fikirlerini işlemek için kullandıkları ve genelde o öyküyle sınırlı kalan başka alternatif evrenlerde geçiyordur. Ama işte senin ilk sorundaki gibi ekstrem olayların ve örneklerin merak edildiği durumların pek çoğu bu uçuk alternatif evren senaryolarında karşımıza çıkabildiği için bu tür konularda çokça evren ayrımlarının bahsi geçiyor. Böyle olunca da insanlar üzerinde "Marvel'da bir sürü farklı evren var, hangisi hangisinde bilmek zor." gibi bir algı oluşabiliyor. Halbuki raftan çekip alabileceğin herhangi bir Marvel çizgi romanı çok yüksek ihtimalle ana devamlılık içindedir zaten.

Bu karışıklığa başlığın erken aşamalarında açıklık getirmek iyi oldu aslında, sorun için teşekkürler.

Sıfırlanma mevzusuna gelirsek de Marvel evreni 80 yıllık tarihinde bir kez bile sıfırlanmadı, yani o 40'larda çıkan Captain America, Human Torch, Namor çizgi romanlarından bu yana günümüze gelinene kadar anlatılan öyküler hep bu Earth-616 devamlılığı içinde yer alıyor. Tabii daha ufak çaplı yamalar zaman zaman oluyor. Örneğin 2000'lerde Spider-Man'in Mary Jane ile evliliğini silip onu daha eski statükosuna döndüren One More Day hikayesi en bilinen örneği. Bu yamalara retcon diyoruz, tümden evren sıfırlanması ise reboot olarak ifade ediliyor. Dediğim gibi Marvel evreninde hiçbir zaman reboot söz konusu olmadı ama DC'de yıllar içinde iki örneği var. 1985'te Crisis on Infinite Earths'ün ardından ve 2011'de New 52 süreciyle ana evrenlerine reboot çekildi.

@cpx @Solid Snake acaba iron man 2020 başlamadan önce başka seri okumak gerkeli mi türkçe buldumda.
Bu Türkçe bulduğun 2020 yılında Dan Slott'un yazdığı seri ise öncesinde Dan Slott'un yazdığı Iron Man sayılarını okuman faydalı olur, çünkü kendisi yazdığı hikayeleri devam ettirip Iron Man 2020 başlığı ile tamamlamıştı. Eğer 90'lardaki konsept ise Iron Man 2020 başlıklı o tek sayıyı tke başına okuyabilirsin.

Bu Türkçe bulduğun 2020 yılında Dan Slott'un yazdığı seri ise öncesinde Dan Slott'un yazdığı Iron Man sayılarını okuman faydalı olur, çünkü kendisi yazdığı hikayeleri devam ettirip Iron Man 2020 başlığı ile tamamlamıştı. Eğer 90'lardaki konsept ise Iron Man 2020 başlıklı o tek sayıyı tke başına okuyabilirsin.
https://www.ucracizgiroman.com/2022/05/iron-man-2020.html?m=1 dediğim bu bunun oncesinde ne okunması gerekli bana link atarsanız ben belki türkçesini bulurum.

Brian Michael Bendis 2000'lerin başından itibaren yaklaşık 15 yıl boyunca Marvel'ın pek çok önemli hikayesini yazdı, büyük Marvel event'lerinin aşağı yukarı yarısı ondan çıktı ve toplamda da çok fazla çizgi roman çıkardı. Ben mesela kendisinin yazdığı 820 sayı çizgi roman okumuşum, muhtemelen Marvel için yazdığı çizgi romanların sayısı 1000'i buluyordur. O gördüğün "brian miachael bendis marvel verse" başlığı Bendis'in yazdığı çizgi romanları kronolojik sıraya koyan bir okuma rehberidir diye tahmin ediyorum. Kendisi ana evrende Daredevil, Alias, Avengers, Guardians of the Galaxy ve Iron Man gibi serileri, Ultimate evreninde ise ağırlıklı olarak Spider-Man ve yine çeşitli event öykülerini yazdı. Ama kendi ismiyle anılan, tamamen kendisnin yönlendirdiği bir evren yok.

Tabii bunun gibi başlıklar kafa karıştırıcı olabilir, o yüzden genel mantığı anlaman açısından "Marvel Soru - Cevap" başlığında daha önce bir başka üyeye açıkladığım şu mesaj faydalı olabilir:
Hocam birde bi video da daha görmüştüm bu çizgi roman okuma sıraları ve sunu sunu okudum my anime list gii platformun adi ne olmadi bu adamin kileri okurum.

https://www.ucracizgiroman.com/2022/05/iron-man-2020.html?m=1 dediğim bu bunun oncesinde ne okunması gerekli bana link atarsanız ben belki türkçesini bulurum.
Tamamdır, bu Dan Slott'un Iron Man 2020'si tamamlandıktan sonra başlayan Cantwell'in serisi. Bunun öncesinde bir şey okumana gerek yok, buradan başlayabilirsin.
Hocam birde bi video da daha görmüştüm bu çizgi roman okuma sıraları ve sunu sunu okudum my anime list gii platformun adi ne olmadi bu adamin kileri okurum.
MyAnimeList'e benzer olarak şöyle bir site var benim kullandığım: https://leagueofcomicgeeks.com/dashboard
Okuma sıraları olarak ComicBookHerald diye bir site var, oraya bakabilirsin. Ama genel yaklaşım olarak herhangi bir yazarın bir karakterin/serinin yazarlığını devraldığı noktadan başlamak sana bütünlüklü bir okuma tecrübesi sağlayacaktır. Bunlara da genel anlamıyla "run" deniyor, mesela az önce Dan Slott'un Iron Man'inden bahsettim, "Dan Slott's Iron Man Run" dendiği zaman burada 2018'de başlayan Tony Stark: Iron Man #1-19 sayıları ve 2020'de başlayan Iron Man 2020 #1-6 sayıları kast edilmiş oluyor. Yani toplamda 25 sayılık bir süreç. Buna benzer ifadelerle de internette aratabilirsin merak ettiğin serileri, "Jonathan Hickman's Fantastic Four Run" mesela. Eğer İngilizce okumaya karar verirsen aşağıdaki linkte bir sitede okur oylamasıyla seçilen bir "En iyi 100 Çizgi Roman Run'ı" listesi var, bunlar da güzel tavsiyeler oluşturacaktır:

J michael donemi amazing spider mande şu anda 47. Sayidayim şu an çok iyi gidiyor morlunun sonu bana çok sacma geldi açıkcası ama docto octavius geldi biraz zirve yaşıyacağız bence.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık