Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Çizgi Roman Sohbet, Soru, Haber ve Tartışma

Marvel' in aynı DC' nin olduğu gibi biraz daha yetişkinlere hitap eden serileri, kahramanları var mı, önerebileceğiniz? Sırf kan, vahşet ve ahlaksızlığın ön planda olmasından değil de biraz daha karakterlerin iç dünyalarına girilmesinden bahsediyorum.
Şimdilerde bunları kullanmıyorlar ama Marvel'ın 2000'lerin başında MAX ve Marvel Knights adlı etiketleri vardı. Hangi serilerin biraz daha yetişkinlere yönelik olduğunu ayırt etmede fayda sağlıyorlardı. Özellikle MAX etiketli serilerde grafik şiddet unsurları bolca olurdu, bu etiket altında genelde Punisher, Nick Fury, Luke Cage ve Blade gibi karakterleri gördük. Ama tabii bu yapıdaki seriler sırf o 10-15 yıllık zaman penceresiyle sınırlı değil.

Geçen gün listelediklerimden seçecek olursam
Frank Miller'ın Daredevil'ı (Daredevil #168-191, #226-233; Daredevil: The Man Without Fear #1-5): Özellikle "Born Again" adıyla geçen #226-233. sayılar bu anlamda daha çok tatmin edecektir.

Al Ewing ve Joe Bennett'in Immortal Hulk'ı (Immortal Hulk #1-45, devam ediyor): Ben korku türünü normalde sevmesem de bu da çok başarılı bir body horror yani beden defermasyonu üzerinden korku ve gerilim ögeleri inşa eden türün örneği.
Chip Zdarsky ve Marco Checchetto'nun Daredevil'ı (Daredevil Vol 6 #1-28, devam ediyor): Yine devam etmekte olan bir seri. Daredevil'ın işlediği bir cinayetle yüzleşme sürecini çıkış noktası olarak aldığı için yetişkinlere yönelik bir teması olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

Brian Michael Bendis ve Michael Gaydos'un Alias'ı (Alias #1-28): Eğer Jessica Jones dizisini izlediysen kaynak aldığı bu çizgi romanın yetişkin ögeler konusunda diziden eksiği yok, fazlası var. Karakterin psikolojisi üzerine epey eğiliyor.

David Michelinie ve Bob Layton'un Iron Man'i (Iron Man #114-157, 215-250)
Dennis O'Neil'ın Iron Man'i (Iron Man #160-208)
Bu iki Iron Man döneminin belirli kısımlarında Tony Stark alkol sorunları sebebiyle epey dibi görüyor, özellikle O'Neil döneminde başına çok kötü olaylar geliyor.

John Byrne'ün Sensational She-Hulk'ı (Marvel Graphic Novel #18, Sensational She-Hulk #1-8, 31-50): Biraz seks satar düsturundan yola çıkıldığı için ve Deadpool'dan önce dördüncü duvarı çılgınlar gibi kırdığı için yetişkin alanına dahil edebiliriz diye düşünüyorum.

Nick Spencer'ın Captain America'sı (Captain America: Sam Wilson #1-25, Captain America: Steve Rogers #1-19, Secret Empire #0-10, Secret Emipre Omega #1): Bunlar da epey politik yapıdalar, yazar Nick Spencer zaten siyaset geçmişi olan birisi. Kutuplaşma, göçmenlik ve çeşitli konulara ilişkin epey şey söyleniyor. Sam Wilson serisinin AltEvren'de bir incelemesini yapmıştım zamanında, buradan onu da inceleyebilirsin.

Tek tek kontrol etmedim ama bunların dışında listede yer alanlardan MAX ve Marvel Knights etiketli diğer seriler şunlar olsa gerek:
Brian Michael Bendis ve Alex Maleev'in Daredevil'ı (Daredevil Vol 2 #26-50, 56-81)
Ed Brubaker ve Michael Lark'ın Daredevil'ı (Daredevil Vol 2 #82-119, Daredevil #500)
Peter Milligan ve Mike Allred'in X-Factor/X-Statix'i (X-Force #116-129, X-Statix #1-26)
Christopher Priest'in Black Panther'ı (Black Panther Vol 3 #1-62)
Garth Ennis'in Punisher'ı (Punisher Vol 5 #1-12; Punisher #1-6, 13-37; Punisher Vol 7 #1-60, Punisher: Born #1-4)

Ayrıca bunların dışında J. Michael Straczynski'nin Supreme Power, Steve Gerber'in Howard the Duck, Jim Steranko'nun Nick Fury serilerini de tavsiye ederim.

Şimdilerde bunları kullanmıyorlar ama Marvel'ın 2000'lerin başında MAX ve Marvel Knights adlı etiketleri vardı. Hangi serilerin biraz daha yetişkinlere yönelik olduğunu ayırt etmede fayda sağlıyorlardı. Özellikle MAX etiketli serilerde grafik şiddet unsurları bolca olurdu, bu etiket altında genelde Punisher, Nick Fury, Luke Cage ve Blade gibi karakterleri gördük. Ama tabii bu yapıdaki seriler sırf o 10-15 yıllık zaman penceresiyle sınırlı değil.

Geçen gün listelediklerimden seçecek olursam
Frank Miller'ın Daredevil'ı (Daredevil #168-191, #226-233; Daredevil: The Man Without Fear #1-5): Özellikle "Born Again" adıyla geçen #226-233. sayılar bu anlamda daha çok tatmin edecektir.

Al Ewing ve Joe Bennett'in Immortal Hulk'ı (Immortal Hulk #1-45, devam ediyor): Ben korku türünü normalde sevmesem de bu da çok başarılı bir body horror yani beden defermasyonu üzerinden korku ve gerilim ögeleri inşa eden türün örneği.
Chip Zdarsky ve Marco Checchetto'nun Daredevil'ı (Daredevil Vol 6 #1-28, devam ediyor): Yine devam etmekte olan bir seri. Daredevil'ın işlediği bir cinayetle yüzleşme sürecini çıkış noktası olarak aldığı için yetişkinlere yönelik bir teması olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

Brian Michael Bendis ve Michael Gaydos'un Alias'ı (Alias #1-28): Eğer Jessica Jones dizisini izlediysen kaynak aldığı bu çizgi romanın yetişkin ögeler konusunda diziden eksiği yok, fazlası var. Karakterin psikolojisi üzerine epey eğiliyor.

David Michelinie ve Bob Layton'un Iron Man'i (Iron Man #114-157, 215-250)
Dennis O'Neil'ın Iron Man'i (Iron Man #160-208)
Bu iki Iron Man döneminin belirli kısımlarında Tony Stark alkol sorunları sebebiyle epey dibi görüyor, özellikle O'Neil döneminde başına çok kötü olaylar geliyor.

John Byrne'ün Sensational She-Hulk'ı (Marvel Graphic Novel #18, Sensational She-Hulk #1-8, 31-50): Biraz seks satar düsturundan yola çıkıldığı için ve Deadpool'dan önce dördüncü duvarı çılgınlar gibi kırdığı için yetişkin alanına dahil edebiliriz diye düşünüyorum.

Nick Spencer'ın Captain America'sı (Captain America: Sam Wilson #1-25, Captain America: Steve Rogers #1-19, Secret Empire #0-10, Secret Emipre Omega #1): Bunlar da epey politik yapıdalar, yazar Nick Spencer zaten siyaset geçmişi olan birisi. Kutuplaşma, göçmenlik ve çeşitli konulara ilişkin epey şey söyleniyor. Sam Wilson serisinin AltEvren'de bir incelemesini yapmıştım zamanında, buradan onu da inceleyebilirsin.

Tek tek kontrol etmedim ama bunların dışında listede yer alanlardan MAX ve Marvel Knights etiketli diğer seriler şunlar olsa gerek:
Brian Michael Bendis ve Alex Maleev'in Daredevil'ı (Daredevil Vol 2 #26-50, 56-81)
Ed Brubaker ve Michael Lark'ın Daredevil'ı (Daredevil Vol 2 #82-119, Daredevil #500)
Peter Milligan ve Mike Allred'in X-Factor/X-Statix'i (X-Force #116-129, X-Statix #1-26)
Christopher Priest'in Black Panther'ı (Black Panther Vol 3 #1-62)
Garth Ennis'in Punisher'ı (Punisher Vol 5 #1-12; Punisher #1-6, 13-37; Punisher Vol 7 #1-60, Punisher: Born #1-4)

Ayrıca bunların dışında J. Michael Straczynski'nin Supreme Power, Steve Gerber'in Howard the Duck, Jim Steranko'nun Nick Fury serilerini de tavsiye ederim.
İnanılmaz yararlı bir derleme oldu, çok teşekkürler. ?

Constantine' le kafayı yemiş durumdayım, ilk defa bu kadar fanlık derecesine gelecek kadar sevdim bir karakteri. Dışarı çıkarken normalde kapşonlu üstüne kot ceket giyerdim, palto giymeye başladım. 2 yıllık saçları kestirmeyi düşünüyorum. En kötüsü bir anlık parlamayla sakalları sinek kaydı yaparsam diye çok korkuyorum. Sadece birkaç grafik novel artı 20 bölüm falan okudum bu arada.

Üye silindi 6669

Batman Superman karaktersizine ayarı veriyor.

batman: Ölmemi isteseydin çoktan ölürdüm. benimle yüzleşmene bile gerek yoktu. Isı görüşünü kullanabilir ve beni uzaydan bile öldürebilirdin. Üstündeki kan Ollie'ye( Okçu) mi ait? Bizim en ahlaklı ve merhametli dostumuzdu. Durma ollie'nin ölümüne de bahane bul. Ben Dinah'ı (Siyah kanarya) ararım ve ona neden çoğunluğun iyiliği için Ollie'nin ölmesi gerektiğini söylerim. Neden burada olduğunu biliyorum Clark. Bunu daha önce görmüştüm. Seni durdurabilceğimi düşünüyorsun, çok derinlerde bir yerde bunu yapmamı istiyorsun.

superman: Kes sesini!

batman: Dediğini yapsaydım, sesimi kesseydim çok daha kolay olurdu değil mi? Mesela büyük bir metal kostüm giyip sürekli sana vursaydım? Seni kriptonite maruz bırakıp acı hissetmeni sağlasaydım? Beklentilerinin tam tersini yaparak seni üzdüğüm için özür dilerim Clark ama hiçbiri olmayacak, seninle dövüşmeyeceğim. Seni öldürmeden seni yenebilecğeimi sanmıyorum. Ve ben senin gibi değilim. Ben katil değilim.

Karaktersiz Bane'in Batsy'ye yaptığını yapar.

batman: İlerde kendine ne dersen de, bu anı hatırlamanı istiyorum. Çoğunluğun iyiliği için işkence yaptığın anı.

superman: Ben bunu yapmak istememiştim.

batman: Elbette istememiştin. Suç zaten hep başkalarındadır değil mi? Böylece yaptığın zulümlere de kolaylıkla bahane bulmuş olursun. Sen kahraman filan değilsin bir serserisin o kadar!

Sonrası

Avatarım'dakı şahıs New 52 Superman'dir. Injustice'dakı karaktersiz değildir.

Adamlar bir ton fantezi işledikleri çizgi romanda bile S400 mevzusunu es geçmeyip, ülkeyi Rusya yancısı yapmışlar. Paragöz dedikleri Kanada'yı da affetmemişler. En ufak propaganda fırsatını bile kaçırmıyor herifler. :S

Denk geldim de Superman ailesinin ölümünde Dr. Manhattanın parmağı olduğunu öğrenip onu bulmaya gidiyor. Sonra Dr. Manhattan ile savaşmak yerine doğru olanın dünyayı saran kötülükle savaşmak olduğuna karar verip savaşmıyor kendisi ile. Dr. Manhattan bundan çok etkilenip evrendeki kötülüğü yok ediyor, ruhunu Clark adını verdiği küçük bir çocuğa aktarıyor ve mutluluğa bu şekilde ulaşacağını düşünüyor.

Anlamadığım o ara Supermanı da yok etti mi. Okuma fırsatım yok iş güç merak ettim okuyan var mı acaba bu evrnti (Doomsday clock)

Dr. Manhattan ne güçlüymüş lan :d

Denk geldim de Superman ailesinin ölümünde Dr. Manhattanın parmağı olduğunu öğrenip onu bulmaya gidiyor. Sonra Dr. Manhattan ile savaşmak yerine doğru olanın dünyayı saran kötülükle savaşmak olduğuna karar verip savaşmıyor kendisi ile. Dr. Manhattan bundan çok etkilenip evrendeki kötülüğü yok ediyor, ruhunu Clark adını verdiği küçük bir çocuğa aktarıyor ve mutluluğa bu şekilde ulaşacağını düşünüyor.

Anlamadığım o ara Supermanı da yok etti mi. Okuma fırsatım yok iş güç merak ettim okuyan var mı acaba bu evrnti (Doomsday clock)

Dr. Manhattan ne güçlüymüş lan :d
Kendisi dahil her şeyi yok ediyor, bildiğin evreni sıfırlıyor.

Justice Leauge, Manhattan'a dalıyor topluca, Manhattan da hepsini tokatlayıp gönderiyor. Öyle böyle değil sahip olduğu güç. Watchmen dizisinde bu adamı bir avuç çapulcuya yedirdiler.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık