Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Adaletin Olmadığı Yerde Bireylerin Kendi Adaletini Uygulaması Doğru mu?

Sizce Adaletin Olmadığı Yerde Bireylerin Kendi Adaletini Uygulaması Doğru mu Yanlış mı?

• Kullanılan toplam oy
    75
Bana sorarsan doğrunun evrensel bir tanımı olduğunu düşünmüyorum. Doğru kelimesini nasıl anlamlandırıyorsan ve tanımlıyorsan öyle yorumla bence :/
İnsanların olaylara karşı vermeleri gereken tepkilere dair doğru olan nedir sorusuna cevap vermek belki de imkansızken; bir insan, mutlak doğru sandığı kendi adalet anlayışını farklı koşullarda, kaç sefer uygularsa uygulasın her defasında da bu soruya yanlış cevap vermiş olacaktır. Diyebilurum. :m

Yanlış, ancak anlaşılabilir bir yanlış. Gücü adaleti düzeltmeye yetmeyen birey ya sineye çekecektir ya da kendi adaletini uygulayacaktır. Bunun için kişiyi suçlamaya vicdanım el vermiyor ama günümüz sosyal toplum düzeninde bu içinden çıkılamayacak kaosu getirir.

Adaleti uygulayacak kişinin adaleti uygulama konusundaki yetkinliğini sorgulamak lazım. Araba kullanmak için ehliyet almak gerekiyor, adaleti uygulamak için de bir ehlilik gerekir. Öyle elini kolunu sallayan herkes adaleti sağlamaya kalksa herkes adaleti kendine göre yontar. %90 ve üzeri oranda yanlış.

Pardon. Konuyu anlamamışım tam. Çok şükür adiliz diyecektim.
Bir 10 yıl üniversite okusunlar inanılmaz adalet sağlarlar ;)

Kısasa kısas görünürde mükemmel bir yöntemdir. Ancak demokratik değildir.İnsan haklarından en önemlisi olan yaşam hakkı ile çelişen yanları var. Adalet dediğimiz şeyi yapılan suçun yapanın yanına kar kalmaması olarak tanımlarsak insanların değişik yöntemlerle adalet uygulamasının tamamen onların "kültürleri" ile alakalı olduğunu görürüz.Kültür dediğimiz şey her şeyi etkiliyor .Adaleti bile etkiliyor.

Bu ülkede adalet olmayışının daha doğrusu uygulanmayışının en büyük sebebi kültür ve eğitimdir.Ancak kültür ne kadar iyi olursa olsun "eğitime" baskın gelirse Türk adaleti denen şeyle karşılaşırız yani adı var kendi yok misali.Çözüm eğitimin kültüre baskın gelmesidir.Buda ancak eğitime yatırımla olur. Dine harcanan gider kaleminin eğitime harcanmadığı aşikar. Bu durum siyasilerinde işine geldiğinden toplum büyük oranda yozlaşır.Bu yozlaşma aynı bir virüs gibi vücuda yerleşir. İlaç olmazsa vücut ölmese bile hasta olarak yaşama devam eder....

Bu hastalık bazı bireylerde yüksek oranda ciddileşir.Yani toplum kendi adaletini uygulayan insanlarla karşılaşır.Halk ise olan bitene "nerede bu adalet" sloganı ile suçu başkalarına atar.Yarın ise unutulur.Bu "unutma" yukarıda anlattığım kültür yüzündendir.

İnsanların olaylara karşı vermeleri gereken tepkilere dair doğru olan nedir sorusuna cevap vermek belki de imkansızken; bir insan, mutlak doğru sandığı kendi adalet anlayışını farklı koşullarda, kaç sefer uygularsa uygulasın her defasında da bu soruya yanlış cevap vermiş olacaktır. Diyebilurum. :m
İyi yada kötü, doğru yada yanlış diye bir şey yok, biri gelip ağzını yüzünü eline verirse doğru ve yanlışın olmadığını ona da söylemeni senden rica ediyorum.

İyi yada kötü, doğru yada yanlış diye bir şey yok, biri gelip ağzını yüzünü eline verirse doğru ve yanlışın olmadığını ona da söylemeni senden rica ediyorum.
Öyle bir durumda kimsenin mantığını kullanıp durumu ölçüp biçip ona göre davranacağını sanmıyorum. Düşünebilme kabiliyetimizin olduğu kadar duygularımızın da olmasının sebebi bu tür durumlarda mantıkla, zırvalıklarla kafa karışıklığına sebep olmadan direkt hızlıca anlık harekete geçmemizi sağlamaları. Sana sataşan, ağzını yüzünü dağıtan bir adama karşı aynını yapmanın doğruyla alakası falan yok, hayatta kalmakla alakası var bence.

Bence değil.Herkesin ahlak anlayışının farklı olduğu gibi adalet anlayışı da farklı olduğu için bireylerin kendi adaletlerini uygulaması sıkıntı yaratabilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık