Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] 954: Bir Ejderhanın Kanatlarında

Bölüm nasıldı?

• Kullanılan toplam oy
    190
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ejderhalar zaten uçan varlıklar oldukları için Bir Ejderhaya Kanat Vermek Gibi şeklinde bir çeviri yapmak bana saçma geldi, o yüzden bu şekilde çevirdim. Ki benim yaptığım çevirinin orijinal halinde de Like the Wings on a Dragon olarak geçiyordu başlık.
Çeviri malesef doğru değil. Verilmek istenen anlamı vermek yerine, içinde ejderha geçen bir cümle koyup anlamı tamamen yok etmişsin. MS'de ve JB'deki bölüm ismi tam olarak aynı olmasa da verilmek istenen anlam aynı. Bölüm adı, zaten güçlü olan birşeyin daha da güçlenmesi anlamına gelen bir deyimmiş Japoncada. Yani zaten Kaido ayrı bir belaydı, bir de BM ile ittifak oldular. Birdi iki oldu misali. Bir çevirmen olarak anlamı aktarabilmek elzemdir. O sebeple anlamı tamamen bozmak yerine, ingilizce sitelerdeki gibi birebir çeviriyi koyup alta not düşülebilirdi. Birebir çeviri yapıp alta deyimin orjinal anlamını açıklayıcı bir not düşmek en mantıklısı. Çünkü hem bu deyimin Kaido'nun bir ejderha olmasından ötürü önemi var, hem de bunu karşılayacak bir deyimimiz yok. Çeviri şöyle olabilirdi: "Ejderhaya kanat eklemek/vermek gibi" ya da "Ejderhada kanat bitmesi (çıkması/yeşermesi anlamında) gibi".

Enies Lobby baskını esnasında Zoro'nun karşısına Pas Meyvesi yemiş bir adam çıkar. Zoro adamın gücünü bilmediği için Kar Akışı isimli kılıcı paslanarak yok olur. Zoro'ya yeni bir kılıç lazımdır, ancak kılıç alacak vakit olmamıştır.
Yol, bizimkileri Korku Barkası'na götürür. Burada Gölge Meyvesi'nin gücü ile canlanmış zombiler vardır. Bu zombilerden birisi Wano'nun ulusal kahramanı olan Ryuma'dır. 23 sene önce bu kahramanın cesedi ve kılıcı mezarından çalınmıştır. Bir kılıca ihtiyacı olan Zoro, Ryuma'yı gördüğü anda kılıcını ondan almayı kafasına koyar. Çünkü Zoro'nun üçüncü bir kılıca ihtiyacı vardır. Dövüş sonunda Ryuma yenilir ve kendi isteği ile kılıcını Zoro'ya verir. Zoro artık ihtiyacı olan üçüncü kılıca kavuşmuş olur.
Zaman geçer, bizimkilerin yolu Punk Hazard'a düşer. Burada iki tane Wanolu elemanı gemiye alırlar. Elemanlardan biri Ryuma'nın kılıcını görür görmez Zoro'ya saldırır. Çünkü kılıcı onun çaldığını düşünmektedir. Bu noktada kılıcın ülke için çok önemli olduğu ortaya çıkar. Zoro daha sonra Wano'ya gelir. Kendisinden yine bu kılıç istenir, ama vermeye yanaşmaz. Çünkü Zoro'nun üç kılıca ihtiyacı vardır. Ne zaman Hazan Suyu kalitesinde bir kılıç kendisine önerilir, o zaman kılıcı ülkeye geri iade etmeyi kabul eder.

Zoro'nun her zaman üç tane kılıca ihtiyacı vardı. Bu kılıçlardan sadece Ahenk Yolu manevi değeri yüzünden kıymetli. Diğer ikisi sadece Zoro'nun ihtiyacını karşılıyor. Zoro da bu yüzden yerine başka kılıç önerildiği zaman Hazan Suyu'nu vermeyi kabul ediyor. Bu durum ne karaktersizlik, ne çakallık, ne de başka bir şey. Kılıcı verip vermemek kendi tercihi tabiki. Ancak yıllardır acı çekmiş bir halkı bir nebze de olsa mutlu edebilecek bu harekette bulunmasaydı, Zoro'dan ciddi anlamda soğurdum.
Ve reis son noktayı koydu :alkis:.

Bi kolcular eksikti seriden gizem hiç eksik olmuyor ah bi de açıklansa şu gizemler. Bölüm çok güzeldi bence. 2 gün birden atlaması şaşırttı beni gene bi şeyler çıkacak ordan gibi bakalım.

Eğer mapustaki siluet drake çıkarsa Oda siluet konusunda çığır açmış olacak.
Önceden zaten göstermiş olduğu bir karakteri
geri siluet haline getirerek Guinness rekorlar kitabına girmeyi düşünüyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık