Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

94. Akademi Ödülleri

En iyi yardımcı erkek oyuncu : JK Simmons
JK Simmons'ın aday dahi olması şaşırttı beni ya, ödüle uzanacağını hiç beklemiyorum. Being the Ricardos'ta öyle bir görünüp çıkmış gibiydi. Ayrıca Aaron Sorkin yönetmenlikte fazla ısrarcı olmasa mı acaba? Senaryolarını iyi yönetmenlerin elinden izlemeyi tercih ederim.

Dune çok övüldüğü için onu izledim sadece, diğerlerini de ilk defa görüyorum. Bu sebepten ötürü, elimde pek bir seçenek yok, Dune diyorum.

Dune yorumu;
Ortalama üstü bir film. Teknolojisi olmayan Star Wars diye özetleyebilirim. Dini konulardan bol bol demeçler vermişler. Dune diye fakir, her tarafı sahra çölüne dönmüş bir gezegen var. Burada yaşayan çöl bedevisinden hallice insanlar var, teknoloji görmemişler, kabileler halinde yaşıyorlar, dış dünyadan bihaberler falan. Dış dünyadan, uzaylı diyebileceğimiz, Dûne'lu olmayan insanlar, bu dünyadan hak iddia ediyorlar, sanki babalarının malı gibi kullanmak istiyorlar. Gezegenin önemi de kısaca, yakıt ikmali. Gezegende bulunan kum'un içinde baharata benzer bir çeşit uzay yakıtı maddesi bulunuyor. Bu madde ile uzay seyehati yapılabiliyor. Hal böyle olunca, bu gezegen de epey değerli bir hale geliyor. Bu gezegeni kiralayan, filmin başındaki topluluk, aşırı zenginleşiyor. Çok zenginleştikleri için İmparator başka bir aileye bu toprakları kiralıyor. Amaç, zenginleşen aileyi kontrol altında tutmak. Filmin ana olayı(gezegeni kontrol etmek) da, yeni kiracı aile, eski kiracı aile ve dûne insanları arasında dönüyor. Bu kadar malûmat yeter. Bir video önereceğim, ondan da bilgi edinebilirsiniz...

Dennis Villeneuve bence Yorgos Lanthimos'la beraber son yılların en abartılmış yönetmenlerinden biri. Blade Runner 2049'u orijinal filmle kıyaslayanları gördükçe deliriyorum. Ama Dune'da gerçekten çok iyi iş çıkarmış. Yüzüklerin Efendisi'nden beri hep aradığımız o epik fantezi dünyası hissini nihayet bir filmden biraz olsun alabildik. Ayrıca sen filmi nasıl buldun? Yorum demişsin ama konuyu özetlemişsin :D

JK Simmons'ın aday dahi olması şaşırttı beni ya, ödüle uzanacağını hiç beklemiyorum. Being the Ricardos'ta öyle bir görünüp çıkmış gibiydi. Ayrıca Aaron Sorkin yönetmenlikte fazla ısrarcı olmasa mı acaba? Senaryolarını iyi yönetmenlerin elinden izlemeyi tercih ederim.

Dennis Villeneuve bence Yorgos Lanthimos'la beraber son yılların en abartılmış yönetmenlerinden biri. Blade Runner 2049'u orijinal filmle kıyaslayanları gördükçe deliriyorum. Ama Dune'da gerçekten çok iyi iş çıkarmış. Yüzüklerin Efendisi'nden beri hep aradığımız o epik fantezi dünyası hissini nihayet bir filmden biraz olsun alabildik. Ayrıca sen filmi nasıl buldun? Yorum demişsin ama konuyu özetlemişsin :D
Ortalama üstü demişim. Benim için ortlama üstü olan filmler, iyidir.

Bu filmlerin çoğunu izlemedim ama eminim ki Dune en azından 1-2 tane ödül alacaktır. Almalı mıdır? Hayır. Ama alacaktır...

Aslında bu konuda katılıyorum. Tahminlerimi istediğim değil, alacağını düşündüklerim olarak yaptım, yoksa filmlerin bir kaç tanesi dışında çoğunu sevdim. Paul Thomas Anderson'ın Licorice Pizza'sı beklentilerimi tam olarak karşılamadı. Kötü bir film değildi ama genç yaşına rağmen efsane filmler yapmış bir yönetmen olarak çok daha iyisini bekliyordum. West Side Story'de de Spielberg'den esktra bir şey görmedim. Sahneyi sinamaya taşımış sadece. Don't Look Up ve Nightmare Alley de bana göre oscarlık filmler değildi. The Hand of God biraz sıkıntılı olmasa oyumu Drive My Car yerine ondan yana kullanacaktım. Ciarán Hinds yardımcı oyuncuda tercihim ama bu dalda Amerikalı oyuncuları sadece 1 sn kameraya baksalar bile tercih ettiklerinden herhalde şaşırtmaz dedim. 5 belgeselden sadece 3 tanesini izledim. Flee öne çıkan oldu. Jessica Chastain'i adaylığa taşıdıkları The Eyes of Tammy Faye benim çok beğendiğim bir film oldu ama nedense sadece saç makyaj dalına layık görülmüş. Muhtemel filmlerin hiçbirinde güçlü kadın rolleri olmadığından diğer filmler içerisinden seçmişler kadın adayları. Bu da enteresan olmuş biraz.

Aslında bu konuda katılıyorum. Tahminlerimi istediğim değil, alacağını düşündüklerim olarak yaptım, yoksa filmlerin bir kaç tanesi dışında çoğunu sevdim. Paul Thomas Anderson'ın Licorice Pizza'sı beklentilerimi tam olarak karşılamadı. Kötü bir film değildi ama genç yaşına rağmen efsane filmler yapmış bir yönetmen olarak çok daha iyisini bekliyordum. West Side Story'de de Spielberg'den esktra bir şey görmedim. Sahneyi sinamaya taşımış sadece. Don't Look Up ve Nightmare Alley de bana göre oscarlık filmler değildi. The Hand of God biraz sıkıntılı olmasa oyumu Drive My Car yerine ondan yana kullanacaktım. Ciarán Hinds yardımcı oyuncuda tercihim ama bu dalda Amerikalı oyuncuları sadece 1 sn kameraya baksalar bile tercih ettiklerinden herhalde şaşırtmaz dedim. 5 belgeselden sadece 3 tanesini izledim. Flee öne çıkan oldu. Jessica Chastain'i adaylığa taşıdıkları The Eyes of Tammy Faye benim çok beğendiğim bir film oldu ama nedense sadece saç makyaj dalına layık görülmüş. Muhtemel filmlerin hiçbirinde güçlü kadın rolleri olmadığından diğer filmler içerisinden seçmişler kadın adayları. Bu da enteresan olmuş biraz.
Licorice Pizza, PTA'nın diğer işlerine göre biraz daha ufak bir proje intibası verdiğinden ben pek beklentim olmadan izlemiştim ama epey beğendim. West Side Story evet, biraz beklentilerimin altında kaldı, daha büyük bir şölen sunulabilirmiş ve başroldeki Rachel Zegler'ın performansını pek beğenmedim açıkçası. Nightmare Alley yılın nadir hayal kırıklıklarından biri, En İyi Film kategorisinde işi yok kesinlikle.

Sıralamada Madres Paralelas izlediğim en son film oldu. Bir Pedro Almodovar filmiyle kapanışı yapmanın yakışacağını düşündüm. Hastanede çocukların karışması gibi bir klişeyi olduğu gibi değil çok daha farklı yönleriyle beyaz perdeye taşıyacağından emindim. Hikayelerin birbirine ağ örer gibi bağlanması çok etkileyiciydi, zaten hikayeleri hep yaralı insanlar olur. İspanyolca dışında çektiği ilk İngilizce film olması biraz tedirgin etmişti, izlerken de aynı fikirde oldum. Oyunculukların iyi olması bir nebze rahatlattı.(Özellikle hayranı olduğum Rossy de Palma.) Hayal kırıklığım olduğunu yine de inkar edemeyeceğim. Benim için büyük bir isimdir Almodovar. Düşününce çok iyi filmler var evet ama bir o kadar da hayal kırıklıkları varmış. @Solid Snake

Filmlerin büyük bölümünü izledim, The French Dispatch ve The Green Knight'ın sinematografi adaylığı almaması, Don't Look Up'ın En İyi Film adaylığı alıp Machbeth'in almaması inanılmaz gerçekten. Hem Altın Küre hem de BAFTA'da En İyi Film'i TPOTD'a vermeleri ayrı saçmalık; yönetmenlik, sinematografi ve oyunculuklara dair lafım yok, bunlar güçlü yönleriydi ama adaylar arasında En İyi Film'i vereceğim son filmlerden biri olur. Son günlerde CODA'ya verilecek diye söylentiler dolaşmaya başladı, tatlı bir filmdi ama bence o da hak etmiyor.

(Almasını istediklerim / muhtemelen verecekleri):
En iyi Film: Dune / TPOTD
Yönetmen: Jane Campion / Jane Campion
En iyi Kadın Oyuncu: Kristen Stewart / Kristen Stewart
En iyi Erkek Oyuncu : Denzel Washington / Will Smith
Yardımcı Kadın: - / - (Yorum yapabilecek kadarını izlemedim.)
Yardımcı Erkek: - / Troy Kotsur (Benim için öne çıkan biri olmadı.)
Film Müziği: Dune
Orijinal Senaryo: Licorice Pizza / Licorice Pizza
Uluslarası: - / Drive My Car (hâlâ izlemedim, sinemada izlemek istiyordum ama bir türlü vakit bulamadım gitmeye)
Yapım Tasarım: Macbeth / Dune
Sinematografi: Dune da alsa Machbet de alsa sevinirim, bu ikisinden birine gider muhtemelen zaten.
En İyi Ses Miksajı: Dune
En İyi Özgün Şarkı: - / -

Altın Küre, Bafta ve Critics' Choice ödüllerinden sonra Yapımcılar Birliği ve Yönetmenler Birliği de kendi ödüllerini vererek aşağı yukarı Oscar ödüllerini netleştirdi sayılır.
Yüksek olasılıkla;

-En İyi Yönetmen : Jane Campion kesin gibi ancak Licorice Pizza ile Paul Thomas Anderson az da olsa şans sahibi.
-En İyi Film : Şimdiye kadar en iyi film ve en iyi yönetmenin verileceği ödül nadir olarak aynı filme gittiği için burada işler karıştı. Dolayısıyla Coda bir adım öne çıktı. Dune ve Don't Look Up ise sıfır şans verilen filmler arasında.
-En İyi Kadın Oyuncu : Jessica Chastain net bir şekilde bekleniyor. Sebebi ise kadın rolleri içerisinde daha uzun bir grand-prix i olması. Az da olsa ona yakın Penélope Cruz görünüyor. Listede sıfır şans verilen tek isim Kristen Stewart.
-En İyi Erkek Oyuncu : Will Smith. Zorlayacak başka isim yok.
-En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu : Ariana DeBose tüm ödüllerde bu ödülü aldı. Kesin görülüyor.
-En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu : Troy Kotsur. Kesin sayılır bu da.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık