Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

94. Akademi Ödülleri

28 Mart 2022 tarihinde yapılacak olan Akademi Ödülleri adayları belli oldu.

En İyi Film

Belfast

Coda

Don't Look Up

Drive My Car

Dune

King Richard

Licorice Pizza

Nightmare Alley

The Power of the Dog

West Side Story

En İyi Yönetmen

Kenneth Branagh, Belfast

Ryusuke Hamaguchi, Drive My Car

Paul Thomas Anderson, Licorice Pizza

Jane Campion, The Power of the Dog

Steven Spielberg, West Side Story

En İyi Kadın Oyuncu

Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye

Olivia Colman, The Lost Daughter

Penelope Cruz, Parallel Mothers

Nicole Kidman, Being the Ricardos

Kristen Stewart, Spencer

En İyi Erkek Oyuncu

Javier Bardem, Being the Ricardos

Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog

Andrew Garfield, Tick Tick Boom

Will Smith, King Richard

Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Jessie Buckley, The Lost Daughter

Ariana DeBose, West Side Story

Judi Dench, Belfast

Kirsten Dunst, The Power of the Dog

Aunjanue Lewis, King Richard

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Ciarán Hinds, Belfast

Troy Kotsur, Coda

Jessie Plemmons, The Power of the Dog

JK Simmons, Being the Ricardos

Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

En İyi Film Müziği

Don’t Look Up - Nicholas Britell

Dune - Hans Zimmer

Encanto - Germaine Franco

Parallel Mothers - Alberto Iglesias

The Power of the Dog - Jonny Greenwood

En İyi Orijinal Senaryo

Belfast

Don’t Look Up

King Richard

Licorice Pizza

The Worst Person in the World

En İyi Uluslararası Film

Drive My Car

Flee

The Hand of God

Lunana: A Yak in the Classroom

The Worst Person in the World

En İyi Yapım Tasarımı

Dune

Nightmare Alley

The Power of the Dog

The Tragedy of Macbeth

West Side Story

En İyi Kurgu

Don’t Look Up

Dune

King Richard

The Power of the Dog

Tick, Tick… Boom!

En İyi Sinematografi

Dune - Denis Villeneuve

Nightmare Alley - Guillermo del Toro

The Power of the Dog- Jane Campion

The Tragedy of Macbeth - Joel Coen

West Side Story - Steven Spielberg

En İyi Kostüm Tasarımı

Cruella

Cyrano

Dune

Nightmare Alley

West Side Story

En İyi Animasyon Filmi

Encanto

Flee

Luca

The Mitchells vs. The Machine

Raya and the Last Dragon

En İyi Ses Miksajı

Belfast

Dune

No Time to Die

The Power of the Dog

West Side Story

En İyi Özgün Şark
ı
King Richard

Encanto

Belfast

No Time to Die

Four Good Days

En İyi Kısa Film

Ala Kachuu — Take and Run

The Dress

The Long Goodbye

On My Mind

Please Hold

En İyi Belgesel

Ascension

Attica

Flee

Summer of Soul

Writing with Fire

Moderatör tarafında düzenlendi:
Green Knight, The French Dispatch gibi filmler yokken Don't Look Up gibi avam eğlendiren bir çöp parçası nasıl bu kadar adaylık alabilir.

Neyse... Umarım, Chlao Zhao'nun Nomadland'i ve Bong Joon-ho'un dan sonra yine bir Asyalı kardeşimiz olan Ryusuke Hamaguchi'nin Drive My Car'ı kazanır.

Son düzenleme:
İçlerinde tek izlediğim Drive My Car diğerlerini bilmiyorum. Onu da Murakami sevdiğim için izlemiştim bu yuzden umarım en başarılısı o olur.

En iyi film: Belfast
En iyi yönetmen: Jane Campion
En iyi kadın oyuncu: Kristen Stewart
En iyi erkek oyuncu: Denzel Washington
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Judi Dench
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Ciaran Cinds
En iyi film müziği: Madres Paralelas

Dune almamalı, Coda iyi ama almamalı, Dont look up kesinlikle buranın filmi değil, King Richard izlemicem. Willims kardeşlerden nefret ederim hele iyi yarı olan yokmu berbat biri. Amerikanların klasik şişirmelerine gelmeyin. Özür dilerim Will simth.

Belfast ve Devil my car izlemedim, bence diğerleri Oscarlık film değil.

En iyi kadın kesin zaten, Prenses Diana'yı kim oynarsa oynadığı kişiden dolayı Oscar alıcağı için bir espirisi yok.

Diğerlerini bişey demicem.

Filmleri izlemedim belki bir iki tanesine bakarım.West Side Story ünlü filmdir tekrar çekilmesi güzel sebebini anlıyorum.Macbeth de öyle sanırım bir 10 uyarlama olmuştur.Nightmare Alley de sanırım tekrar çevrim.Oyunculardan da inşallah Jessica alır ödülü hakediyor.

Önemli bir bölümünü izleyebildim bu sene de, birkaç eksiği daha tamamlayabilirsem ödül szeonu filmlerinden alacağımı almış olacağım. West Side Story en merak ettiğim filmlerden biri, daha birkaç gün önce malum ortamlara düştü ama bir yarım saat kadar başına otursam da tamamlayacak vaktim olmadı. Yine de izlediğim kadarıyla çok iyi duruyordu. Belfast ve King Richard yine izlemediğim filmlerden bazıları.

Genel görüşüm çok iyi bir sinema yılı olduğu yönünde, bir önceki yıldaki salgının kuvveti sebebiyle pek çok önemli proje 2021'e sarkmış. Yine de o kadar filmin arasından benim bu yıl en beğendiğim film ödül sezonunda tamamen görmezden gelinen The French Dispatch oldu açıkçası. Beş kez izledim, etrafıma da izlettim. Wes Anderson bu filmle kendi tarzını iyice suyunu çıkararak yansıtmak istemiş. Şahane setler kurulmuş, birbirinden keyifli üç ayrı hikaye var, oyuncular zaten yıldızlar geçidi. Bir de en sonda gördüğümüz Fransız çizgi roman tarzıyla çizilmiş dergi kapakları inanılmaz hoşuma gitti. Velhasıl benim için hem Wes Anderson'ın en beğendiğim filmi oldu hem de geçtiğimiz on yılın en sevdiğim birkaç filmi arasına girdi ki yönetmene öyle tapan biri de değilim aslında. Eleştirmenler ve seyirci gözünde bir The Grand Budapest Hotel seviyesinde bulunmadığı için olması gerekenden çok daha fazla görmezden gelindiğini düşünüyorum. Ayrıca bu ödül sezonundan bir film dışlandıysa tam dışlanıyor arkadaş, bu da saçma. Hadi The French Dispatch ana kategorilere girecek kadar iyi bulunmadı diyelim de prodüksiyon tasarımı kategorisinde boy göstermemesi kepazelik. Ödül sezonunun dışında kalmasına anlam veremediğim diğer iki şahane film de The Last Duel ve The Green Knight.

Bir de bu seneki Marvel filmleri de çok iyiydi ya. Spider-Man: No Way Home, Shang-Chi ve Eternals; Oscarlar için o sene bu sene mi acaba dedirttiler ama biraz iyimserlikti tabii.

Adaylık listelerinde bolca gördüğümüz filmlere gelirsek de The Power of the Dog zaten büyük kategorilerin yarısını süpürecek gibi ki hakkıdır da. Drive My Car, Licorice Pizza, tick, tick...BOOM!, Dune, The Tragedy of Macbeth de gayet iyilerdi. Özellikle tick, tick...BOOM!'da Andrew Garfield'ın performansına bayıldım. Kısacası bu yıl izlediğim filmlerin çoğundan keyif aldım ben. Zaten PTA'sından Coen'ine popüler yönetmenlerin yarısı film çıkardı bu sene. Edgar Wright bile The Last Night in Soho'yla bir şeyler denedi mesela. Bu senenin filmlerine bir şans verin derim ben.

Tahmin girelim, adettendir:
Film: The Power of the Dog
Yönetmen: Jane Campion - The Power of the Dog
Erkek Oyuncu: Benedict Cumberbatch - The Power of the Dog
Kadın Oyuncu: Nicole Kidman - Being the Ricardos
Yardımcı Erkek Oyuncu: Kodi Smit-McPhee - The Power of the Dog
Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana Debose - West Side Story
Özgün Senaryo: Belfast
Uyarlama Senaryo: Drive My Car

Bu sene izleyebildiklerimi dahil ederek favorilerim veya favorim olmamasına rağmen alacağını düşündüklerimi ben de buraya bırakmak istedim.

En iyi Film: The Power of the Dog
Yönetmen: Jane Campion
En iyi Kadın Oyuncu: Burada da kalbim Kristen'da olsa da tahminim Penelepo Cruz
En iyi Erkek Oyuncu : Kalbim Benedict diyor ama Will Smith kazanacak gibi hissediyorum, performansını beğendiğim için de alsa üzülmem.
Yardımcı Kadın: Ariana Debose
Yardımcı Erkek: Kodi Smit
Film Müziği: Dune
Orijinal Senaryo: The Worst Person in the World, galiba ama bu kategoriden pek emin değilim sadece filmi seviyorum ve umarım ödül alır.
Uluslarası: Drive My Car
Yapım Tasarım: Dune
En iyi Kurgu: The Power of the Dog
Sinematografi: the Tragedy of Machbeth
Kostüm: Dune
Animasyon: Umarım Flee ama Encanto alacak gibi. Keşke bu kategoride Belle de olsa ama animeler çok nadir Animasyona aday gösteriliyor.
En iyi Ses ve Özgün Şarkı için bir fikrim yok pas geçiyorum. Kısa film veya belgeselleri izlemedim.

Bu yıl filmler konusunda fazlasıyla ikilemde kaldığım bir yıl oldu. Animasyonlar hariç tüm filmleri izledim. Genel olarak başarılı bir Oscar sezonu olduğunu düşünüyorum. Tahminlerim ise;

En iyi film : Kurguda çok küçük de olsa birkaç aksaklık olmasa Belfast diyeceğim ama The Power of the Dog'da kusursuz bir sinematografi var. Tercihimi ondan yana kullanıyorum ama Belfast'ı daha çok sevdim.
En iyi yönetmen : Filmleri görmeden listeye baksam açık bir şekilde Paul Thomas Anderson diyeceğim ama maalesef diyemiyorum. Kenneth Branagh'dan yana oy kullanıyorum.
En iyi kadın oyuncu : Jessica Chastain. Kristen Stewart hariç diğerlerinden biri de olsa şaşırmam. Zira bana göre yeri ancak Ahududu ödülleri olur. O rol oyunculuğu bu kadar zayıf birini haketmiyordu.
En iyi erkek oyuncu : Will Smith
En iyi yardımcı kadın oyuncu : Kariyerine saygıdan Judi Dench olmazsa Ariana DeBose
En iyi yardımcı erkek oyuncu : JK Simmons
En iyi özgün senaryo : Belfast
En iyi uyarlama senaryo : The Power of the Dog
Yabanci dilde en iyi film : Drive My Car
En iyi özgün şarkı : Belfast - Down to Joy (Neredeyse tüm film boyunca yine Kuzey İrlandalı Van Morrison dinliyoruz.)
En iyi özgün müzik : The Power of the Dog

Son düzenleme:
Dune çok övüldüğü için onu izledim sadece, diğerlerini de ilk defa görüyorum. Bu sebepten ötürü, elimde pek bir seçenek yok, Dune diyorum.

Dune yorumu;
Ortalama üstü bir film. Teknolojisi olmayan Star Wars diye özetleyebilirim. Dini konulardan bol bol demeçler vermişler. Dune diye fakir, her tarafı sahra çölüne dönmüş bir gezegen var. Burada yaşayan çöl bedevisinden hallice insanlar var, teknoloji görmemişler, kabileler halinde yaşıyorlar, dış dünyadan bihaberler falan. Dış dünyadan, uzaylı diyebileceğimiz, Dûne'lu olmayan insanlar, bu dünyadan hak iddia ediyorlar, sanki babalarının malı gibi kullanmak istiyorlar. Gezegenin önemi de kısaca, yakıt ikmali. Gezegende bulunan kum'un içinde baharata benzer bir çeşit uzay yakıtı maddesi bulunuyor. Bu madde ile uzay seyehati yapılabiliyor. Hal böyle olunca, bu gezegen de epey değerli bir hale geliyor. Bu gezegeni kiralayan, filmin başındaki topluluk, aşırı zenginleşiyor. Çok zenginleştikleri için İmparator başka bir aileye bu toprakları kiralıyor. Amaç, zenginleşen aileyi kontrol altında tutmak. Filmin ana olayı(gezegeni kontrol etmek) da, yeni kiracı aile, eski kiracı aile ve dûne insanları arasında dönüyor. Bu kadar malûmat yeter. Bir video önereceğim, ondan da bilgi edinebilirsiniz...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık