Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] 800 Yılın Teorisi

Bu teori,

• Kullanılan toplam oy
    71
Hepsi tutmasa da büyük bir kısmı tutacaktır.Güzel teori one piece de konunun gidişatı ile çoğu kısmı uyuşan bir teori olmuş.Ama çok önemli bir sorun var Japonların çok ama çok büyük kısmı ateist yani semavi dinlerin herhangibirine tabii değiller çok az miktarda Hristiyan var ve Budistler var yani Oda'nın dini görüşünü bilmiyorum ama halkının çoğunda olduğu gibi ateist se herhangibir dini göndermede bulunabileceğini sanmıyorum.Tabi adam hristiyansa olabilir mutlaka etkilenir yarattığı hikayede ama düşük ihtimal olarak görüyorum.

Son düzenleme:
Reenkarneyi yanlış söyledim. Demek istediğim şuan nasıl Luffy’e Joy Boy diyorsak ondan önce Ace ondan önce Roger vs vs gidiyor mudur acaba
Cumhurbaşkanlığı gibi düşünmek gerek bunu, reenkarne olmuyorsun sonuç olarak yapacağına inanılan kişi oluyor.(günümüz siyasetini katıp kötülemeyin başka ülke üzerinden düşünün :D )
Rogerın başarabileceğine inanılmış Joyboy ünvanı takılmış olabilir. Şu an da luffy nin yapacağına inanılıyor ona joyboy deniyor. Luffy de yapamazsa bir başkasına denecek. Anlayacağın joyboyun ruhu luffy nin içinde yaşamıyor sanırsam

Ek:
Bildiğiniz gibi iki şapka var. Biri Roger'dan Shanks'a oradan da Luffy'ye geçen, biri de Marie Geois'te.

Bu şapkalar da muhtemelen krallık sembolü. Bu büyük olanın da şu sahneden dolayı Shirahoshi'nin olduğunu düşünüyorum.

Bu noktada karşımıza şöyle bir durum çıkıyor. İki kraldan biri yeryüzünün diğeri ise denizlerin kralı oluyor bana kalırsa. Yani Luffy yeryüzünün kralı, Shirahoshi'de denizlerin kralı. Ama bildiğimiz gibi One Piece'te bir de gökyüzü adaları var, Enel aya gidiyor falan. Bu nedenle göklerin de bir kralı olması şahsen beni şaşırtmaz ve böyle bir kralın da olduğunu düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi gökyüzü de tarih boyunca genelde kutsal varlıkların bulunduğu/yaşadığı yer olarak düşünülür. Buna dair bir göndermeyi One Piece'te de görüyoruz: Kutsal Ejderler. Burada kutsal olarak kullanılan İngilizce sözcüğün Celestial'in diğer anlamlarında göksel/gök ile ilgili olan anlamlarını da görüyoruz. Tabi burada esas anlam Japonca'sında ama Japonca bilmiyorum. Ama muhtemeken iki anlamı da barındırıyordur. Bunun yanında Boş Yüzyıl'da olan savaş sonunda bu kimselerin 10.000 metre yukarıya yani göğe çıkmasının nedeninin de bu kutsaliyet nedenyile olduğunu düşünüyorum.

Şimdi de "Göklerin kralı kimdi?" sorusu ve Boş Yüzyıl'daki savaş hakkında bir iki sallama yapacağım.

Bence bu savaş öncesinde dünyayı 3 kral yönetiyordu, Göklerin Kralı, Yerin Kralı ve Denizlerin Kralı. Beni böyle düşünmeye hem bu şapka ile krallar arasında kurduğum bağ, hem de serideki Antik Silah isimleri itiyor. Bidliğiniz gibi Poseidon Deniz Tanrısı, Plüton yer altı, madenler, ekinler vs. olmak üzere yer ile ilişkili bir tanrı ve Uranüs'te uzay yani bir nevi gökler ile ilgili bir tanrı. Bu üz kralın bir nedenle anlaşmazlığa düştüğünü ve kendisini kutsal gören Göklerin Kralının bu anlaşmazlıkta bir cepheyi, Yerin ve Denizlerin Krallarının da diğer cepheyi oluşturduğunu düşünüyorum. Bu anlaşmazlığın nedeni de One Piece. Teorinin yukarıdaki kısımlarında One Piece'in ne olabileceği hakkında söylediklerime şimdi bir ekleme daha yapıyorum. One Piece herkesin eşitçe ve kardeşçe yaşadığı bir dünyanın yanında üç dünyanın yani gök, yer ve deniz sakinlerinin bir arada yaşadığı bir dünya vaadi olduğunu düşünüyorum. Bu çıkarımı yapmamın nedeni de Joy Boy'un Balıkdamlara verdiği söz (galiba ne söz verdiğini tam bilmiyoruz :d) ve o sözü ile bağlatılı olması muhtemel olan Noah. Söz muhtemelen Balıkadamlara o karanlık sulardan çıkarmaya dairdi. Bir diğeri ise göğe uçan Shandora hariç şuana kadar gökte hiç Kitabe görmemiş olmamız. Bunun yanında yerden 10.000 metre yukarıda yaşayanlar ve yerden 10.000 metre aşağıda yaşayanlar arasındaki zıtlığa da dikkatinizi çekmek isterim. Yani biri ne kadar 'kutsalsa' diğeri o kadar 'aşağılık'.

Bu projeye Göklerin Kralı'nın, kendisine kutsaliyet atfettiği ve diğerleri ile bu nedenle eşit statüde yaşayamayacağını düşündüğü için karşı çıktığını düşünüyorun. Yani yukarıda değindiğim gibi kendisini 'Tanrı' olarak gördüğü için karşı çıktı ve bu karşı çıkış da savaşa sebebiyet verdi. Ve muhtemlen İm'de bu kralın soyundan geliyor. Savaşı kazanan Göklerin Kralı ve 'Tanrı' olmak isteyen müttefikleri (Alabasta hariç.) savaşı kazandılar. Göklerin Kralı 'Baş Tanrı'lığa Tarı, kutsallık vs. ile ilgili göndermelerden gene yukarıda bahsetmiştim. yükselip perdelerin ardına geçerken, diğer krallar da 'Tanrı'lığa yükseldiler. Bu krallar muhtemelen Donquixote'ler ile ilgili Boş Yüzyıl öncesinde anlatılanlar ile benzer özellikler sergiliyorlardı. Yani zalim, herkese yukarıdan bakan, ülkeyi ve halkını kendi malı gibi gören vs. tiplerdi. Savaşın kazanılmasıyla da ortadan kaldırılmak istenen eşitsizlik, zalimlik vs. kök saldı ve kurumsallaştı. Bu durumu da Joy Boy'um yiğidim, Luffy bozacak ve One Piece'i gerçek kılacak.

Özetle, eskiden 3 kral vardı: yerin göğin ve denizin kralları. Bu üç kraldan ikisi yani denizin ve yerin kralları, yeri göğü ve denizi eşit kılmak ve herkesin bir arada yaşadığı bir dünya kurmak istedi. Bu duruma kendisini kutsal gören ve tanrı kompleksine giren despot göğün kralı karşı çıktı ve savaştılar. Yerin ve denizin kralları bu savaşı kaybetti. İm'de bu göğün kralının soyundan geliyor. Ve muhtemlen üç kral, 3 de hasır şapka var.

Son düzenleme:
Ek:
Bildiğiniz gibi iki şapka var. Biri Roger'dan Shanks'a oradan da Luffy'ye geçen, biri de Marie Geois'te.

Bu şapkalar da muhtemelen krallık sembolü. Bu büyük olanın da şu sahneden dolayı Shirahoshi'nin olduğunu düşünüyorum.

Bu noktada karşımıza şöyle bir durum çıkıyor. İki kraldan biri yeryüzünün diğeri ise denizlerin kralı oluyor bana kalırsa. Yani Luffy yeryüzünün kralı, Shirahoshi'de denizlerin kralı. Ama bildiğimiz gibi One Piece'te bir de gökyüzü adaları var, Enel aya gidiyor falan. Bu nedenle göklerin de bir kralı olması şahsen beni şaşırtmaz ve böyle bir kralın da olduğunu düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi gökyüzü de tarih boyunca genelde kutsal varlıkların bulunduğu/yaşadığı yer olarak düşünülür. Buna dair bir göndermeyi One Piece'te de görüyoruz: Kutsal Ejderler. Burada kutsal olarak kullanılan İngilizce sözcüğün Celestial'in diğer anlamlarında göksel/gök ile ilgili olan anlamlarını da görüyoruz. Tabi burada esas anlam Japonca'sında ama Japonca bilmiyorum. Ama muhtemeken iki anlamı da barındırıyordur. Bunun yanında Boş Yüzyıl'da olan savaş sonunda bu kimselerin 10.000 metre yukarıya yani göğe çıkmasının nedeninin de bu kutsaliyet nedenyile olduğunu düşünüyorum.

Şimdi de "Göklerin kralı kimdi?" sorusu ve Boş Yüzyıl'daki savaş hakkında bir iki sallama yapacağım. Bence bu savaşa öncesinde dünyayı 3 kral yönetiyordu, Göklerin Kralı, Yerin Kralı ve Denizlerin Kralı. Beni böyle düşünmeye hem bu şapka ile krallar arasında kurduğum bağ, hem de serideki Antik Silah isimleri itiyor. Bidliğiniz gibi Poseidon Deniz Tanrısı, Plüton yer altı, madenler, ekinler vs. olmak üzere yer ile ilişkili bir tanrı ve Uranüs'te uzay yani bir nevi gökler ile ilgili bir tanrı. Bu üz kralın bir nedenle anlaşmazlığa düştüğünü ve kendisini kutsal gören Göklerin Kralının bu anlaşmazlıkta bir cepheyi, Yerin ve Denizlerin Krallarının da diğer cepheyi oluşturduğunu düşünüyorum. Bu anlaşmazlığın nedeni de One Piece. Teorinin yukarıdaki kısımlarında One Piece'in ne olabileceği hakkında söylediklerime şimdi bir ekleme daha yapıyorum. One Piece herkesin eşitçe ve kardeşçe yaşadığı bir dünyanın yanında üç dünyanın yani gök, yer ve deniz sakinlerinin bir arada yaşadığı bir dünya vaadi olduğunu düşünüyorum. Bu çıkarımı yapmamın nedeni de Joy Boy'un Balıkdamlara verdiği söz (galiba ne söz verdiğini tam bilmiyoruz :d) ve o sözü ile bağlatılı olması muhtemel olan Noah. Söz muhtemelen Balıkadamlara o karanlık sulardan çıkarmaya dairdi. Bir diğeri ise göğe uçan Shandora hariç şuana kadar gökte hiç Kitabe görmemiş olmamız. Bunun yanında yerden 10.000 metre yukarıda yaşayanlar ve yerden 10.000 metre aşağıda yaşayanlar arasındaki zıtlığa da dikkatinizi çekmek isterim. Yani biri ne kadar 'kutsalsa' diğeri o kadar 'aşağılık'.

Bu projeye Göklerin Kralı'nın, kendisine kutsaliyet atfettiği ve diğerleri ile bu nedenle eşit statüde yaşayamayacağını düşündüğü için karşı çıktığını düşünüyorun. Yani yukarıda değindiğim gibi kendisini 'Tanrı' olarak gördüğü için karşı çıktı ve bu karşı çıkış da savaşa sebebiyet verdi. Ve muhtemlen İm'de bu kralın soyundan geliyor. Savaşı kazanan Göklerin Kralı ve 'Tanrı' olmak isteyen müttefikleri (Alabasta hariç.) savaşı kazandılar. Göklerin Kralı 'Baş Tanrı'lığa yükselip perdelerin ardına geçerken, diğer krallar da 'Tanrı'lığa yükseldiler. Bu krallar muhtemelen Donquixote'ler ile ilgili Boş Yüzyıl öncesinde anlatılanlar ile benzer özellikler sergiliyorlardı. Yani zalim, herkese yukarıdan bakan, ülkeyi ve halkını kendi malı gibi gören vs. tiplerdi. Savaşın kazanılmasıyla da ortadan kaldırılmak istenen eşitsizlik, zalimlik vs. kök saldı ve kurumsallaştı. Bu durumu da Joy Boy'um yiğidim, Luffy bozacak ve One Piece'i gerçek kılacak.

Özetle, 3 eskiden 3 kral vardı: yerin göğin ve denizin kralları. Bu üç kraldan ikisi yani denizin ve yerin kralları, yeri göğü ve denizi eşit kılmak ve herkesin bir arada yaşadığı bir dünya kurmak istedi. Bu duruma kendisini kutsal gören ve tanrı kompleksine giren despot göğün kralı karşı çıktı ve savaştılar. Yerin ve denizin kralları bu savaşı kaybetti. İm'de bu göğün kralının soyundan geliyor. Ve üç kral olduğu için de muhtemeken 3 hasır şapka var.
Teorinin başında Dünya Soylularının isimlerinden bahsetmişsin.Japonca'da Tenryuubito diye yazılıyorlar ve Türkçeye çevirdiğimizde Kutsal Ejderler oluyor

Teorinin başında Dünya Soylularının isimlerinden bahsetmişsin.Japonca'da Tenryuubito diye yazılıyorlar ve Türkçeye çevirdiğimizde Kutsal Ejderler oluyor
Celestial sözcüğünün diğer anlamları üzerinde durdum ve şöyle de bir wiki bilgisi var. "Tenryūbito?, literally meaning "Heavenly Dragon Folk" yani Göksel Ejderha Halkı diyor.

Celestial sözcüğünün diğer anlamları üzerinde durdum ve şöyle de bir wiki bilgisi var. "Tenryūbito?, literally meaning "Heavenly Dragon Folk" yani Göksel Ejderha Halkı diyor.
Türkçeye genel olarak Kutsal Ejder diye çevrildiği için ben kelimelerden o anlamı çikardım.Ama dediğin gibi Celestial kelimesi göksel olarak kullanılmış olabilir.

Türkçeye genel olarak Kutsal Ejder diye çevrildiği için ben kelimelerden o anlamı çikardım.Ama dediğin gibi Celestial kelimesi göksel olarak kullanılmış olabilir.
Gök de dilimizde aslında kutsal anlamını da barındırı. Gök Börü derken kutsal kurt, Gök Tanrı derken Kutsal Tanrı kastediliyor aslında. Bu nedenle iki anlamı da barındırması kuvvetle muhtemel. Gök Ejderhaları ya da Göksel Edjerhalar desek de aslında Kutsal Ejderhalar ile aynı kapıya çıkıyor. Ek olarak https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tianlong

Ek: Divine, Holy vd. kelimeleri değil de Celestial kelimesini kullanmalarının bir nedeni olmalı bence.

@kuroashi.no.sanji1993 şu tenryuubito ya bir açıklık getir. Boş mu salladım merak ediyorum. :d

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık