Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] 800 Yılın Teorisi

Bu teori,

• Kullanılan toplam oy
    71
5. seçenekte olsaymış (okumadım, çok uzun diye). Olaya kafa yormaktansa, okuyarak öğrenmek daha hoş. Her bir manga karesinden bir şeyler çıkarmaya gerek duymuyorum. İlk zamanlar (29 yaşındayım, belki 10 sene önce kadar) hoşuma gidiyordu teoriler, kafa yormalar ama şuan sadece keyfini çıkarma taraftarıyım.

Yinede emek var, eline sağlık.

5. seçenekte olsaymış (okumadım, çok uzun diye). Olaya kafa yormaktansa, okuyarak öğrenmek daha hoş. Her bir manga karesinden bir şeyler çıkarmaya gerek duymuyorum. İlk zamanlar (29 yaşındayım, belki 10 sene önce kadar) hoşuma gidiyordu teoriler, kafa yormalar ama şuan sadece keyfini çıkarma taraftarıyım.

Yinede emek var, eline sağlık.
Uzun yazdığım için özür diler, teşekkürün için de rica ederim.

Ellerine sağlık.

"Boş yüzyıl" değil de, "kayıp yüzyıl" çevirisi daha revaçta bildiğim kadarıyla.
Veya bu tarz şeyler İngilizce bırakılsa daha doğru kalıyor: "Blank Century (FUNimation)", "100-Year Void (Viz Manga)" veya direk "Void Century" olarak.
Türkçe olarak "boş yüzyıl" dendiğinde oluşan algı bariz bir şekilde yanlış oluyor, dümdüz çeviri yapmak çoğu zaman çalışmadığı gibi burada da çalışmıyor.

Dinlerden esinleniliyor zaten serinin ilk bölümünden beri. Zoro'nun saldırılarının isimleri örnek olarak verilebilir.
Lakin yüzde yüzlük bi esinlenme olmuyor hiçbir zaman, yalnızca ucundan accık esinleniliyor. Zoro'nun saldırı isimleri Budizm/Hinduizm öğeleri içermesine rağmen Zoro bir apateist mesela.
Zaten bu sebeple seri, tahmin edilemez statüsüne erişiyor.
Özetle: şurada şu rakamlar var, şu mitolojide şöyle rakamlar var, bu tarihsel hikayede böyle rakamlar var, dinin kitabın şurasında şu rakamlar var, bu yüzden bu rakamlar çalışacak demek 998 bölümdür tutmuyor.
Zaten ilk örneği verdim, Zoro'nun saldırı isimleri Budizm'de geçiyor diye Zoro'ya Budist dersen yanılırsın. Zoro apateisttir.
Nasıl tutmuyor olduğuna bir örnek de senin yazdıklarından vereyim:
Hükümet kurucusu kutsal ejder soyu 20'dir, 19 değil.
19 kutsal + 5 kadim = 24 teorisi çalışmaz yani.

Orjinal Poseidon'un gücü hiçbir zaman kaybolmadı. Kan yoluyla nesilden nesile aktarıldı. Lakin önceki nesillerde bilindiği kadarıyla güç uyandırılmadı.
Zaten deniz kralları diyorlar ki, "bu sefer herşey yolunda gidecek". Yani bundan öncekilerde de herşeyin yolunda gitme ihtimali vardı, ama son seferlerde gitmemiş.
Deniz kralları kayıp yüzyıldan 800 yıl sonrasını işaret etmiyor yani, sadece 1 nesil sonrasını işaret ediyor.

Bunun yanı sıra, şuanki Poseidon Shirahoshi'dir, evet. Deniz krallarının bahsettiği "hükümdarımız" da Shirahoshi'dir, evet.
Lakin buluşacak 2 hükümdardan 1.sinin (800 değil, yalnızca 10 yıl öncesinden) Shirahoshi olacağı belliyken, 2.sinin Luffy olacağı belli değil. Nasıl ? Şöyle:
-Luffy'nin Balıkadam Adası'nda yaptığını belki Xebec veya Roger yapacaktı ama Poseidon gücü uyanmamıştı o dönemde.
-Belki Roger, hastalığı olmasa ve hala yaşıyor olsa 60lı yaşlarında yapabilirdi.
-Belki Oden idam edilmese ve hala yaşıyor olsa yapardı.
-Daha güncel döneme gelirsek, Luffy'nin yaptığını belki Ace yapacaktı Mf'da ölmemiş olsaydı mesela.
-Veya tam tersi, Buggy'nin Luffy'i idam edişi tamamlansaydı, veya Magellan'ın zehri iyileştirilemeseydi, veya Mf'dan sonra Law ameliyat etmeseydi, veya Luffy Katakuri'nin elinde kalsaydı, Luffy yapamazdı.

Joy Boy'un Balıkadam Adası'na verdiği ve tutamadığı söz dışında, kehanet var tabi bir de bahsedilmesi gereken.
Wb'ın son sözlerinden de anlaşılacağı üzere, tüm D'lerin eşit şansı var kehanet üzerinde. Oyaji yatırımını Ace'e yapıyor, Shanks Luffy'e yapıyor, Teach'in dahi şansı var Wb bahsettiği için.
Yani Luffy, Shirahoshi hesabı kehanetteki kişi veya bahsedilen hükümdar değildir. Über süper bir özelliği de yoktur zaten Luffy'nin. Roger hem canlı hem cansız maddeleri duyabilmesine rağmen kehanetteki kişi değildi. Luffy sadece canlıları duyuyor, cansızları duyamıyor. Roger kehanetteki kişi değilse, Luffy'nin kehanette olma şansı bile yok.

Özetle: Luffy'nin yaptığı tek şey, sadece Joy Boy'un tutamadığı sözünü gerçekleştirmek ve bunu kehanet hakkında bilgisi olan herhangi bir karakter yapabilirdi.
Gerçi Luffy Noah'ı parçalamayı tamamlasaydı bırak sözü tutmayı, sözün içine mıçmış olacaktı :D

Luffy'nin, "800 yıl önceki Joy Boy'un reenkarnesi", "kehanetteki kişi" veya "deniz krallarının bahsettiği 2. hükümdar" olduğuna dair bir veri yok yani ortada, hatta tam aksine veriler var hemen yukarıda örneklerini verdiğim.

Joy Boy'un reenkarnesinin Momonosuke çıkma ihtimali, Luffy çıkma ihtimalinden daha fazla.

Hükümet kurucusu kutsal ejder soyu 20'dir, 19 değil.
19 kutsal + 5 kadim = 24 teorisi çalışmaz yani.
20 değil 19. Nefertariler Alabasta'dan ayrılıp Mary Geoise'a gitmiyorlar.

bu sefer herşey yolunda gidecek". Yani bundan öncekilerde de herşeyin yolunda gitme ihtimali vardı, ama son seferlerde gitmemiş.
Evet 800 yıl önce işler düzgün gitmemiş.
Lakin buluşacak 2 hükümdardan 1.sinin (800 değil, yalnızca 10 yıl öncesinden) Shirahoshi olacağı belliyken, 2.sinin Luffy olacağı belli değil. Nasıl ? Şöyle:
-Luffy'nin Balıkadam Adası'nda yaptığını belki Xebec veya Roger yapacaktı ama Poseidon gücü uyanmamıştı o dönemde.
-Belki Roger, hastalığı olmasa ve hala yaşıyor olsa 60lı yaşlarında yapabilirdi.
-Belki Oden idam edilmese ve hala yaşıyor olsa yapardı.
-Daha güncel döneme gelirsek, Luffy'nin yaptığını belki Ace yapacaktı Mf'da ölmemiş olsaydı mesela.
-Veya tam tersi, Buggy'nin Luffy'i idam edişi tamamlansaydı, veya Magellan'ın zehri iyileştirilemeseydi, veya Mf'dan sonra Law ameliyat etmeseydi, veya Luffy Katakuri'nin elinde kalsaydı, Luffy yapamazdı.
Tüm bunlar olduğu ve olacağı için Luffy Joy Boy. Zaten Madam Sharly'de her şeyi görüp bilen biri değil. Onun bilmemesi Lufy'nin vaat edilen kişi olmadığı anlamına gelmez. Kaldı ki teoriyi şöyle olmasyadı ya da böyle olsaydı diyerek yazamam çünkü somut olaylar varken neden yapayım?

Roger kehanetteki kişi değilse, Luffy'nin kehanette olma şansı bile yok.
Zaten kehanet Luffy gelecek demiyor, biri gelecek diyor.

Söylediklerin Luffy'nin vaat edilen kişi olduğu gerçeğini çürütmüyor. Momo'nun olma ihtimali de yok. Zira Pedro Kozukilerin ve Minklerin bu vaat edilen kişiyi yüzyıllardır beklediklerini söylüyor.

Pedro'nunkine benzer Neko'nun da beyanı var.

Bir de teorinin ham halinde reenkarnesi olabileceğini yazdım ama miras kalan isteğin nesilden nesile aktarıldığını dile getirdim daha sonra. Yani Roger'ında Luffy'ninde Joy Boy olmasına bir engel yok. Zira nesilden nesile miras kalıyor.

Düşünceleein ve eleştirilerin için teşekkür ederim. :sapkali:

20 değil 19. Nefertariler Alabasta'dan ayrılıp Mary Geoise'a gitmiyorlar.
Nefertariler Marie Geois'e gidiyolar yazmadım bro :D
Biraz daha detaylı yazayım madem net anlaşılamamışsa: Nefertariler de Dünya Hükümeti'nin kurucu 20 ailesinden biridir ve Dünya Hükümetini, gene tekrar edeyim, toplam 20 aile kurmuştur. Daha da net açıklayamam sanırım.

Evet 800 yıl önce işler düzgün gitmemiş.
Öyle bişey yazmıyor. Yukarıdaki alıntıda olduğu gibi, yine yazılmayan şeyleri görüyor elf gözlerin :D
Kaç yıl önce düzgün gitmediği ve/veya kaç yıldır düzgün gitmemenin sürdüğü belli değil.
Bunun yanı sıra, 800 yıldır işlerin sürekli düzgün gitmediği de söylenmiyor.
Orjinal Poseidon ve kızlarına ortalama 80er yaş ömür biçsen örnek olarak kafalarda canlanması açısından, 10 nesil Poseidon vardır kaba hesapla.
1. nesil orjinal Poseidon, 10. nesil Shirahoshi örneğin.
Hangilerinin gücünü uyandırıp, hangilerinin uyandırmadığı bilinmiyor 1. ve 10. dışında.
Ama 10.dan önce uzunca bir süredir uyanmamış güç, bu biliniyor sadece.
800 falan veya herhangi bir geçmişe yönelik rakam yok ortada.

Sen öyle olduğunu iddia ediyorsun ama ben yazdığın şeylerin herhangi bir somut olaya dayanmış olduğunu göremedim yukarıdaki örnekte olduğu gibi.

Tüm bunlar olduğu ve olacağı için Luffy Joy Boy. Zaten Madam Sharly'de her şeyi görüp bilen biri değil. Onun bilmemesi Lufy'nin vaat edilen kişi olmadığı anlamına gelmez. Kaldı ki teoriyi şöyle olmasyadı ya da böyle olsaydı diyerek yazamam çünkü somut olaylar varken neden yapayım?
Joy Boy'un sözünü Luffy yumruklarıyla parçalıyor yazdım ama alıntıladığın yerin hemen altında somut örnek olarak :/ Orayı da alıntılasaydın keşke.

Zaten kehanet Luffy gelecek demiyor, biri gelecek diyor.

Söylediklerin Luffy'nin vaat edilen kişi olduğu gerçeğini çürütmüyor. Momo'nun olma ihtimali de yok. Zira Pedro Kozukilerin ve Minklerin bu vaat edilen kişiyi yüzyıllardır beklediklerini söylüyor.
Pedro'nunkine benzer Neko'nun da beyanı var.
Söylediklerimin net bir şekilde Luffy'nin kehanetteki kişi olmadığını kanıtlamasının yanı sıra, ben Momo'nun kehanetteki kişi olduğunu söylemiyorum zaten. Momo'nun ihtimalinin dahi Luffy'den daha çok olduğunu söylüyorum. Luffy'nin Joy Boy reenkarnesi olmasının imkansızlığından 89 kere bahsettiğim için denklemi daha fazla açıklama gereği duymadım. Nefertariler mevzusunda olduğu gibi açıklayayım madem:
Roger kehanetteki kişi zaten değil, kendi ağzıyla söylüyor adam.
Luffy kehanetteki kişi HİÇ değil. Roger değilse, Luffy olması imkansız otomatikman aralarındaki güç ve amaç farkından ötrü, bahsettim önceki mesajımda.
Momo'nun kehanetteki kişi olma ihtimali, Luffy ve Roger'dan daha fazla. Bakınız, hala Momo kehanetteki kişidir demiyorum.

Bir de teorinin ham halinde reenkarnesi olabileceğini yazdım ama miras kalan isteğin nesilden nesile aktarıldığını dile getirdim daha sonra. Yani Roger'ında Luffy'ninde Joy Boy olmasına bir engel yok. Zira nesilden nesile miras kalıyor.
Üçüncü cümlende "muhtemel joy boy", devamında "doğuştan joy boy" diyorsun Luffy için.
"Luffy'nin (Joy Boy'umuzun)" diyorsun bir yerde.
İlk mesajının en sonunda da "Joy Boy Tanrı'nın elçisi gibi bir şey. Luffy de bir nevi onun yeniden vücut bulmuş hali."

Son mesajınla Roger'ın da Joy Boy olmasına bir engel yok diyorsun :/

Luffy = Joy Boy diyorsun sanıyordum, demiyormuşsun sanırım :D
Ortaya koyduğun şeyin ne olduğu konusunda kayıbım ben şuan. Hadi yakşamlar kolay gelsin herkese

Hükümeti'nin kurucu 20 ailesinden biridir ve Dünya Hükümetini, gene tekrar edeyim, toplam 20 aile kurmuştur. Daha da net açıklayamam sanırım.
Hocam ben de Kutsal Ejder değiller diyorum, kuruluşta olduklarını ben de biliyorum ama 19 tane Kutsal Ejder soyu var, 20 değil. Bilmem anlatabildim mi?

Orjinal Poseidon ve kızlarına ortalama 80er yaş ömür biçsen örnek olarak kafalarda canlanması açısından, 10 nesil Poseidon vardır kaba hesapla.
1. nesil orjinal Poseidon, 10. nesil Shirahoshi örneğin.
Hangilerinin gücünü uyandırıp, hangilerinin uyandırmadığı bilinmiyor 1. ve 10. dışında.
Ama 10.dan önce uzunca bir süredir uyanmamış güç, bu biliniyor sadece.
800 yıl önce istenilenin başarılamadığı biliniyor. Joy Boy'un Balıkadam Adası'na bıraktığı kitabeden anlıyoruz bunu zira sözünü tutamadığı için özür diliyor. Yani Elf gözlerim değil Joy Boy'un özründen biliyoruz bunu.

Gene somut gerçeklere göre değil varsayımlara göre yorum yapıyorsun. Poseidon'nun birkaç yüyılda bir geldiği biliniyor ama bu süre tam belli değil, ondan 80 diyemeyiz. 100 desek bile buna Balıkadamlar dair bir kayıt ve kanıt tutardı diye düşünüyorum. Ayrıca Poseidon'un gücünün uyanmadığı kişiye neden Poseidon diyorsun onu da anlamadım.

Üçüncü cümlende "muhtemel joy boy", devamında "doğuştan joy boy" diyorsun Luffy için.
"Luffy'nin (Joy Boy'umuzun)" diyorsun bir yerde.
İlk mesajının en sonunda da "Joy Boy Tanrı'nın elçisi gibi bir şey. Luffy de bir nevi onun yeniden vücut bulmuş hali."

Son mesajınla Roger'ın da Joy Boy olmasına bir engel yok diyorsun :/

Luffy = Joy Boy diyorsun sanıyordum, demiyormuşsun sanırım :D
Ortaya koyduğun şeyin ne olduğu konusunda kayıbım ben şuan. Hadi yakşamlar kolay gelsin herkese
O yazdıklarımda da tutarsızlık yok çünkü en başta seri ile ilgili bilgi veriyorum ve Luffy'nin Joy Boy olduğu kesin değil ama ben teorimi onun Joy Boy olması üzerine kurduğum için doğuştan diyorum. Roger'ın Joy Boy olması Luffy'nin doğuştan Joy Boy olmasına da engel değil zira Roger öldükten 5 yıl sonra doğuyor Luffy. :s

Açık bulacağım diye bu kadar zorlama varsayımlar yapmana ve söylediklerimi bağlamından koparmana gerek yok.

İyi akşamlar.

Güzel teori ellerine sağlık. Joy Boy sürekli reenkarne mi oluyor acaba ? Belki de Luffy'den önceki Joy Boy Ace idi.
Onu bilemem ama zannetmiyorum öyle olduğunu. Reenkarne değil de miras kalan arzu olarak formüle edilmiş seride.

Joy Boy'un sözünü Luffy yumruklarıyla parçalıyor yazdım ama alıntıladığın yerin hemen altında somut örnek olarak :/ Orayı da alıntılasaydın keşke.
Gemi bir daha yapılamayacak bir şey değil ki. Onu parçaladığı için Joy Boy değildir nasıl diyebiliriz?

Söylediklerimin net bir şekilde Luffy'nin kehanetteki kişi olmadığını kanıtlamasının yanı sıra, ben Momo'nun kehanetteki kişi olduğunu söylemiyorum zaten. Momo'nun ihtimalinin dahi Luffy'den daha çok olduğunu söylüyorum. Luffy'nin Joy Boy reenkarnesi olmasının imkansızlığından 89 kere bahsettiğim için denklemi daha fazla açıklama gereği duymadım. Nefertariler mevzusunda olduğu gibi açıklayayım madem:
Roger kehanetteki kişi zaten değil, kendi ağzıyla söylüyor adam.
Luffy kehanetteki kişi HİÇ değil. Roger değilse, Luffy olması imkansız otomatikman aralarındaki güç ve amaç farkından ötrü, bahsettim önceki mesajımda.
Momo'nun kehanetteki kişi olma ihtimali, Luffy ve Roger'dan daha fazla. Bakınız, hala Momo kehanetteki kişidir demiyorum.
Roger değilse Luffy imkansız demek. Neye göre, sana göre. Çünkü adam Roger'dan güçsüz. Gerçekten güzel argüman. :s Benim sözümün kıymeti yok onu anladım da Pedro'nun Neko'nun sözünün de mi kıymeti yok? Bunlat kesin kanıt olmadığı için de en başta muhtemel diyorum ya zaten. :s

Sen öyle olduğunu iddia ediyorsun ama ben yazdığın şeylerin herhangi bir somut olaya dayanmış olduğunu göremedim yukarıdaki örnekte olduğu gibi.
Teoriyi dayandırdığım serideki somut gerçekleri ispatlamam gerektiğini bilmiyordum. Galiba şunu bilmiyoruz o bilmediğimiz kısım şöyle olabilir varsayımları, şunu biliyoruz deyip o temelde bir şeyler söylemekten daha muteber senin için. Teorinin her söylediğinin seride olmasını mı bekliyorsun anlmadım. :s Adı üstünde teori, somut olaylardan yola çıkıp bu böyle olmuş olabilir dediğin bir şey. Ben kesin böyle demiyorum zaten. Bunlar bunlar bence bunu işaret ediyor diyorum.

Reenkarneyi yanlış söyledim. Demek istediğim şuan nasıl Luffy’e Joy Boy diyorsak ondan önce Ace ondan önce Roger vs vs gidiyor mudur acaba
Roger belki olabilir ama Ace'in olma ihtinali yok bana kalırsa. Çünkü aynı anda iki kişi olmuş gibi oluyor.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık