Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Heath Ledger'in yeri hep ayrı kalacak ama Joaquin Phoenix beni fena halde heyecanlandırıyor.
Çizgi roman hiç okumadım, orda da öyle midir bilmiyorum ama pembe anne geçmişi biraz canımı sıktı. Gotham'daki iyi aileler canımı sıkıyor. Yozlaşmış kültürün temelleri ailede atılır.
Joker'ın geçmişi tam bir muamma. Her seferinde farklı bir hikaye anlatıyor. The Killing Joke çizgi romanında Batman ona geçmişi ile ilgili soru sorduğu zaman, tam olarak nasıl bu hale geldiğini hatırlamadığını söylüyor. Her hatırladığında farklı bir geçmiş aklına geliyor yani.

Çok iyi gözüküyor Film de, oyunculuk da. Heath Ledger'ın efsaneleştirdiği bu rolü, uzun zaman sonra, onun kadar kimse olamaz tabi ki ama en azından jared Leto Jokerinden sonra çok çok iyi bir Joker izleyeceğiz gibi. Bu arada "Ben mi yanılıyorum yoksa sapıtıyorlar mı"? çok iyi replik.
Bana göre Heath Ledger'ın Joker performansı çok fazla abartılıyor. Joker çizgi romanlarda ve animasyon serilerinde böyle bir karakter değil. Yani o filmde izlediğimiz Joker ile orijinal karakterin bir alakası yok. Adam var olan karakteri kendisi yorumlamış ve çok da güzel bir karakter ortaya çıkarmış. Ancak daha iyisinin gelmeyeceğini söylemek aşırıya kaçıyor bence.

Jared Leto'dan daha iyi olacağı kesin. Jared Leto'yu anmamak bile gerekir aslında da neyse. Phoenix'in kafadan kırık, ruh hastası karakterleri oynama konusunda bir tecrübesi de var. Ayrıca pek aksiyon da gözükmüyor gibi fragmanda, yani tam bir dönüşüm filmi gelecek gibi, CGI basalım vur kırlı çizgiroman filmlerinden farklı bir film geliyor. Gelsin de izleyelim.
Dram filmi olması daha isabetli bir karar olur.

Bana göre Heath Ledger'ın Joker performansı çok fazla abartılıyor. Joker çizgi romanlarda ve animasyon serilerinde böyle bir karakter değil. Yani o filmde izlediğimiz Joker ile orijinal karakterin bir alakası yok. Adam var olan karakteri kendisi yorumlamış ve çok da güzel bir karakter ortaya çıkarmış. Ancak daha iyisinin gelmeyeceğini söylemek aşırıya kaçıyor bence.
Evet kendi yorumu olduğunu biliyorum. Tabi ki de onun gibi biri çıkabilir ama onun gibi yine olamaz kimse, çünkü ilk olan unutulmaz mı diyeyim, yoksa ilk göz ağrım derler ya o yüzden mi dir bilmem adamın üstüne kimseyi koyamıyorsun. Heath, Jokeri bambaşka bir yere taşıdı ki, bence şuan ki Joker de onu andırıyor gibi geldi bana. O yüzden ondan iyisi gelmeyecek gibi oluyor bizler için.

Heath Ledger yarattığı karakterle geçmişi ve geleceği süpürdü. Şu ana dek üstünü yok, net. Jacques severim lakin, maalesef hâlâ Ledger görünüyor. Film zaten Logan varı bir trajik dram temasına sahip gibi. Bilmiyorum, sıkıcı görünüyor şu an için.

“I used to think that my life was a tradegy, but now I realize it’s a comedy..''

Bu repliği çok beğendim, karakterin psikolojisini derinlemesine işleyecekler gibi duruyor. Çekimler falan da on numara, tam bir dönem filmi havası var. Phoenix'de sağlam hazırlanmış role, adam baya bir deri bir kemik olmuş ya. Şu yüzüne gülümseme koyduğu çocuğun Bruce Wayne olabileceğini söylüyorlar, hoş bir detay olur öyle çıkarsa.

Ekim ayında çıkacak Joker filmi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence çok iyi bir iş geliyor. Çoğu kişi Joker'ı, Joker yapan şeyin gizemli olması olduğunu ve böyle kimliği bilinen biri ile yola çıkılması konusunda hata yapıldığını düşünüyor. Ancak ben buna katılmıyorum. Joker'ı, Joker yapan şey kimliğinin bilinmemesi değil, eylemlerinin arkasında harhangi bir motivasyon olmamasıdır. Kara Şövalye filminde Alfred, Joker hakkındaki en iyi tanımı yapıyor. Hatırladığım kadarıyla diyaloğu buraya yazayım.

Bruce: Suçlular karmaşık değildir.
Alfred: Yıllar önce Burma'da asker olarak bulunuyordum. Yetkililere rüşvet olarak gidecek değerli taşlar bir haydut tarafından çalınmıştı. Bizi haydutu bulmak için görevlendirdiler. Altı ay boyunca araştırma yaptık, ancak değerli taş satmaya çalışan kimseyi bulamadık. Sonra bir gün, bir köydeki çocukların ceviz büyüklüğünde yakutlar ile oynadığını gördük. Haydut çaldığı taşları sağa sola atıyormuş. Bunun iyi bir sportif faaliyet olduğunu düşünüyormuş. Böyle adamlar ile pazarlık edemezsiniz, onları korkutamazsınız ya da bir şeye zorlayamazsınız. Böyle adamlar sadece dünyanın yanıp kül oluşunu izlemek isterler.

Fragmandan ben tam olarak böyle bir Joker tadı aldım. Phoenix'in nasıl bir oyuncu olduğunu da herkes biliyor zaten. Adam fragmanın birinci dakikasında öyle bir "What?" demiş ki, duyunca bile akıl sağlığının yerinde olmadığı anlaşılıyor.

Joaquin Phoenix bu rolü en iyi oynayabilecek insanlardan. Dediğin gibi 'what' demesi bile belli ediyor.
Bence çok güzel bir film bizi bekliyor. Fragmandan anladığım Joker'in eylemleri bir noktaya kadar halk tarafından destek görücek gibi. Sonra Joker zamanla tehdit oluşturacak.
Beklentim büyük.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık