Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

One Piece'de Retcon

One Piece'de Retcon var mı?

• Kullanılan toplam oy
    29
Oda herhangi bir şeyi önceden çıkardığı zaman kocaman bir boşlukla yapıyor. Kocaman bir yapboz var sadece çevresini oluşturuyor ama içine dalmıyor. Uzun uzun arcları oluştururken kimimize göre filler kimimize göre detaylı anlatımla arcları uzatırken de bir yandan da diğer taraftaki boşlukları dolduruyor. Haki meselesi çok iyi bir örnek. Konsept oluştu ama bazı şeyler o yapbozdan taştı. Hakiyi gösterme yönünde başta hiçbir şey bulunmazken sonra sonra iyice siyah renkle görmeye başladık. Al sana boru gibi retcon örneği. Tabi ilk haliyle biraz çeliştiği için göze sokuluyor tabi. Ama şunu bile adamakıllı yaptı. Hakinin görünümünü düzensiz yaptı, sonradan düzenlı görünümün ileri düzey olduğunu söyledi, bu arc en üst düzey busoshokuyu görüyoruz.

Oda her ne kadar bazen etrafından dolaşmalı anlatımı abartsa da en azından tutarsızlık oluşturmamaya özen göstermesi yönünden takdire şayan. Mesela Bleach'e bak. Gene gömmeye başlamayayım ama daha ilk arc kimse doğru düzgün havada durmuyor uçmuyorken sonra herkes uçmaya başlıyor. Yok havada ruh parçacığı partikülüymüş varmış da bilmem ne. Neden doğru düzgün kimse kullanmıyordu peki o zaman ilk arclarda?

Varlık yaratık her ne haltsa, kelime oyunu önemsiz. İsterse balık adam olsun.
Neden önemsiz olsun ya. Kaido'nun daha ne olduğu bile belli değil. Seride onun insan diye geçtiğini bile görmedim. :D

Tamamda üst düzey olması başka. Var böyle bir şey. O tamam. Ama hakiyi anlatırkende ilk olarak en iyisinden de başlamazsınn be Rayleigh kardeş. :/
Hayır bu çocuk niye ağzını ayırıyor? Eğitim bittiği için geri döndü sanıyorduk biz Rayleigh'i ama meğer Shakky çağırmış. xd
İleride verilen her bilgi geçmişte verilmediği için onu retcon yapmıyor. Kaldı ki geçmişte en güçlü silahlanma tekniği budur falan da denmedi. Ne değişen ne de eklenen bir şey var. Daha çok açıklanan bir durum söz konusu. :/

Neden önemsiz olsun ya. Kaido'nun daha ne olduğu bile belli değil. Seride onun insan diye geçtiğini bile görmedim. :D

İleride verilen her bilgi geçmişte verilmediği için onu retcon yapmıyor. Kaldı ki geçmişte en güçlü silahlanma tekniği budur falan da denmedi. Ne değişen ne de eklenen bir şey var. Daha çok açıklanan bir durum söz konusu. :/
Denmemesi Retcon yapan şey zaten sevgili cutting . :/ Bunu gösteriyorsan bak Luffy bu hakinin en üst versiyonlarından birisi yonkolara meydan okuyacaksan bundaysta olman gerekir demeliydi. Rayleigh eğitmeni değil mi bu adamın? xS Burada bir değiştirme var. Ha yoksa burada koca bir yanlış anlatım var demektir. Hem ilk başta gösterip hem de Luffy'nin bunu Hyo'dan öğrenmesi seride net bir kusurdur. Nasıl bir kusur olduğunu sen seç. xd

Denmemesi Retcon yapan şey zaten sevgili cutting . :/ Bunu gösteriyorsan bak Luffy bu hakinin en üst versiyonlarından birisi yonkolara meydan okuyacaksan bundaysta olman gerekir demeliydi. Rayleigh eğitmeni değil mi bu adamın? xS Burada bir değiştirme var. Ha yoksa burada koca bir yanlış anlatım var demektir. Hem ilk başta gösterip hem de Luffy'nin bunu Hyo'dan öğrenmesi seride net bir kusurdur. Nasıl bir kusur olduğunu sen seç. xd
Canım benim kusur işte. Hani seride daha önce örneği görmesek ve böyle bir teknik var deseler retcon diyeceğim, ama seride örneğini gördük zaten. Sonradan da bunu gelişmiş silahlanma hakisi olduğu açıklandı. Ortada koka gibi sonradan eklenen bir durum yok. Ray'in açıklamaması işin saçma kısmı.

Retcon denilince kafanda ne canlanıyor bilemiyorum. Mesela çizgi romanlardan örnek verecek olursam; Iceman karakterini sonradan ''aslında o geydi'' demeleri bir retcon örneğidir. Fakat seri dinamiği içerisinde yer alan bir tekniğin açıklanması retcon olmuyor. Ray'in anlatmaması ise kurguda eksikliktir.

Naruto'da olduğu kadar yok ancak evet, var.

Örnek olarak WB'yi verebilirim. İlk başta Kaido'nun insan değil en güçlü varlık olarak canavar gibi lanse edilmesi, sonrasında aslında Roger'in en büyük rakibi olmadığının ortaya çıkması vb.

Canım benim kusur işte. Hani seride daha önce örneği görmesek ve böyle bir teknik var deseler retcon diyeceğim, ama seride örneğini gördük zaten. Sonradan da bunu gelişmiş silahlanma hakisi olduğu açıklandı. Ortada koka gibi sonradan eklenen bir durum yok. Ray'in açıklamaması işin saçma kısmı.

Retcon denilince kafanda ne canlanıyor bilemiyorum. Mesela çizgi romanlardan örnek verecek olursam; Iceman karakterini sonradan ''aslında o geydi'' demeleri bir retcon örneğidir. Fakat seri dinamiği içerisinde yer alan bir tekniğin açıklanması retcon olmuyor. Ray'in anlatmaması ise kurguda eksikliktir.
Benim retcon dememe sebep olan şey, Rayleigh'in açıklamamasının hatta ilk gösterdiği şey olması.

Bu bana açıklamamaktan ziyade önemsiz gösterilmiş olduğu düşüncesini veriyor.

Şöyle diyeyim, birine bir şeyi anlatırken ilk başta en basit halini anlatırsın. Matematikte ilk başta sayıları, dört işlemi öğretmek gibi. Ya da enstrüman öğrenirken notalar ve diyafram gibi.

Bunun Rayleigh tarafındn ilk gösterilmesi bana bu fikri verdi.

Doğru düzgğn pek açıklanmasa da hemen hemen hepimiz Kral Hakinin adam bayıltmaktan fazlasına sahip olduğunu düşünüyoruz. Ama Rayleigh en basit haliyle karşısındaki file bayıltarak kullanıyor.Gözlem hakiyi geliştiren geleceği de görüyor ama Rayleigh yine en basit şekilde filin saldırılarını savuşturarak bunu kullanıyor. Ya da yine o hakinin logialara dokunma niteliğinden bahsediyor.

Dikkat ettiysen hepsi de hakinin en basit halleri. İşte varlık farketme, bayıltma, öngörüp saldırıdan sıyrılmak gibi daha yeni dünyaya yeni girmiş Luffy, Zoro ve Sanji'nin dahi yapabildikleri şeyler.

İşte Rayleigh'in bu açıklamalarında bu hakinin de yer alması onu basit bir şey olmuş düşüncesini doğuruyor.

Öte yandan bu üst dediğimiz türü zamanında Hancock'un kardeşleri ya da Sentomaru tarafından da kullanılıyor. Şimdi ise Luffy Kaido'yu yenmek için bu hakiyi öğreniyor.

Sentomaru ve Hancock'un kardeşleri geleceği görebilselerdi Katakuri'nin özelliği şimdiki kadar extrem gelir miydi sana?

Benim retcon dememe sebep olan şey, Rayleigh'in açıklamamasının hatta ilk gösterdiği şey olması.

Bu bana açıklamamaktan ziyade önemsiz gösterilmiş olduğu düşüncesini veriyor.

Şöyle diyeyim, birine bir şeyi anlatırken ilk başta en basit halini anlatırsın. Matematikte ilk başta sayıları, dört işlemi öğretmek gibi. Ya da enstrüman öğrenirken notalar ve diyafram gibi.

Bunun Rayleigh tarafındn ilk gösterilmesi bana bu fikri verdi.

Doğru düzgğn pek açıklanmasa da hemen hemen hepimiz Kral Hakinin adam bayıltmaktan fazlasına sahip olduğunu düşünüyoruz. Ama Rayleigh en basit haliyle karşısındaki file bayıltarak kullanıyor.Gözlem hakiyi geliştiren geleceği de görüyor ama Rayleigh yine en basit şekilde filin saldırılarını savuşturarak bunu kullanıyor. Ya da yine o hakinin logialara dokunma niteliğinden bahsediyor.

Dikkat ettiysen hepsi de hakinin en basit halleri. İşte varlık farketme, bayıltma, öngörüp saldırıdan sıyrılmak gibi daha yeni dünyaya yeni girmiş Luffy, Zoro ve Sanji'nin dahi yapabildikleri şeyler.

İşte Rayleigh'in bu açıklamalarında bu hakinin de yer alması onu basit bir şey olmuş düşüncesini doğuruyor.

Öte yandan bu üst dediğimiz türü zamanında Hancock'un kardeşleri ya da Sentomaru tarafından da kullanılıyor. Şimdi ise Luffy Kaido'yu yenmek için bu hakiyi öğreniyor.

Sentomaru ve Hancock'un kardeşleri geleceği görebilselerdi Katakuri'nin özelliği şimdiki kadar extrem gelir miydi sana?
İlk gösterdiği şey derken? İlk Camie'yi kurtarırken gösterdi. Luffy'ye öğretirken göstermedi. :D Ben de yanlış yazmışım önceki yorumumda. Hancock'un kardeşleri falan kullanamıyor. en azından bildiğimiz bu.

ilk gösterdiği yer burası.

Burada da hakinin asıl gerçek dövüşlerde geliştiği söyleniyor. Yani her şey öğretmekle olmuyor. Gerçi yinede hiç bahsetmemesi işin saçma kısmı.

Gözlem hakisini geliştiren her kişi geleceği göremiyor. Luffy'nin görme sebebi başka. Doğasında vardı zaten bu.

One Piece de retcon yok. Retro fitting var. Yeniyi eskiye bağlayıp devam ediyor.
Adam başta düşünmeden yazıyor. 3-4 arc sonra konuya geri döndüğünde düşünüp geçmişe yönelik ekleme yapıyor. 5, 6 defter dolduran adam retcon yapsa sıfırlar sifirlar geçerdi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık