Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] One Piece Eleştirilerinin Zemini (1045'ten Spoiler)

One Piece'in Gidişatından Memnun musunuz?

• Evet, memnunum.

Kullanılan: 37 23.3%
  • Hayır, değilim.

Kullanılan: 122 76.7%

• Kullanılan toplam oy
    159
Soruyu anlamadım?

Nami'nin Luffy hakkındaki o sözü onun Zoan olmasına nasıl dayanak olabilir? Kör bir adam haki sayesinde çoğu insandan daha iyi görüyor. Her şeyi duyma gücüyle taştaki yazıyı okuyanlar var. Zoan meyvesiyle alakalı durumlar değil bunlar. Haki ve her şeyi duymayla alakalı bir şey bu.

Bence sıkıntılardan birisi, insanlarn Lastik meyvesinin çok basit sıradan bir meyve olarak görmesi. Benim gibi önceden bu meyvenin aslında en iyi 10 meyve arasında olduğunu söyleyenler çok fazla değildi, onlara göre Luffy lastik gibi sıradan bir meyveyi bile çok iyi kullanıp en iyisi olacaktı, ama işler o kadar kolay değil.

Dünyanın en güçlüsü olmaktan bahsediyoruz.

Luffy sıradan bir meyve ile, en üst düzey meyve + Haki kullanıcılarını nasıl yenecekti? En güçlü 10 kişi arasına girdiğin vakit One Piece evreninde milyonlarca kişi, yetenek ve meyve gücü var, o kadar kolay değil o işler. Oda'yı bu konuda eleştirmiyorum.

Luffy öbür türlü nasıl en güçlü olacaktı? ''Haki seviyesi hepsini geçsin'' , tamamda niye Haki seviyesi o kadar güçlü olacak? Yani nasıl ve neden? Pek mantıklı değil. Garp'ta dünyanın en güçlü adamı olup, Roger'a eşit olup, Shiki'ye karşı kendisine çöp dedirtmezdi olay D. olmaksa veya monkey D. ailesinden olmaksa. Dragon dünyanın en güçlü adamı ilan edilirdi, onunda tecrübesi var Luffy'de olmayan.

Roger nasıl güçlendi? Adam yıllardır Kral Haki'yi kullana kullana tecrübe ile en üst düzeye çıkarmış. Luffy'nin o kadar büyük bir zamanlık hakkı yok, 10 senelik zaman atlaması olmayacağına göre.

Kaldı ki Roger dünyanın en güçlüsü değil, onca tecrübesine rağmen Beyazsakal'ı yenemiyor. Xebec'i, Garp'tan yardım alarak, ve Xebec'e belki de ihanet ettikleri için yeniyor. Yani Roger'ın en güçlüsü olmuş gibi bir durumu bile yok onca zamana ve tecrübeye rağmen.

Luffy'de Roger'ın tecrübesi yok, özel silahı ve kılıcı yok, ve sadece sıradan lastik meyvesi olacak, ama Roger'ı geçecek? Bana mantıklı gelmedi. Oda Luffy'nin meyvesini bence hiçbir zaman sıradan bir meyve olarak göstermedi, şimdi bunun seviyesini zirveye çıkardı, çünkü serinin içerisinde Luffy başka türlü en güçlü olamazdı.

Peki Oda bunu başından beri bunu planladı mı? Bence evet.

Zaman atlaması öncesi:
-Nami'nin bile Luffy'nin hayvani sezgilerinin Chopper'dan daha iyi olduğunu söyletmesi.
- Luffy'nin adeta bir Antik Zoan gibi iyileşebilmesi ve dayanma gücü olması.
- Serinin son düşmanı olarak görülen karaktere, şeytan meyvesi gücünü iptal edebilme yeteneği vererek, kendi ana karakterine en büyük zorluk çıkaracak tarzda bir eşleşmeyi serinin başından beri ayarlaması. Karasakal'a Kaido'nun veya Big mom'ın meyvesi gibi çok güçlü başka bir meyve gücü de verebilirdi, ancak verdiği güç direk meyve gücü iptal ederek rakip ile kendisini eşit seviyelere getirebilen bir yetenek, kasıtlı yapılmış yani.
Burada @Smoker ın önceki yorumuna da ek olarak şunu sormak lazım o zaman: Meyve değişmeseydi de tüm bunlar gomu gomu meyvesinin uyanışı sonucu olan über yetenekler deseydik ne değişirdi? Hem böylece beş kadim in söylediklerindeki tutarsızlıktan da kurtulurduk. Meyveyi değiştirip üstüne bir de "bunca zaman peşindeydik" denince, senaryoda 10 delik açılıyor.

Verdiğin foreshadowing örnekleri de aslında bizim yorumumuz. Eskiden ben de severdim ve yakaladıkça hoşuma giderdi. Ama iş 700-800 bölüm önceden aklındaydı noktasına gelince durup bir düşünmek lazım. Onların üstüne bu kurguyu inşa etti demek daha akla uygun. Kısacası başından beri planlandı demek büyük bir varsayım.

Bir de kendi eleştirimin özüne bağlı kalmak adına söyleyeyim... Kahramanın bugüne kadarki yolculuğunun özüne aykırı gördüğüm için sıkıntılı buluyorum bu değişiklikleri. Yoksa gerisi biraz da estetik algısına, senaryo açıklarına olan toleransınıza göre değişir.

Nami'nin Luffy hakkındaki o sözü onun Zoan olmasına nasıl dayanak olabilir? Kör bir adam haki sayesinde çoğu insandan daha iyi görüyor. Her şeyi duyma gücüyle taştaki yazıyı okuyanlar var. Zoan meyvesiyle alakalı durumlar değil bunlar. Haki ve her şeyi duymayla alakalı bir şey bu.
Görmek, sezmek veya duymaktan bahsetmedim.

''Hayvani sezgi'' kelimesi özellikle kullanılmış, ve Chopper'da hayvan zoan yeteneğine sahip olduğu için onunla kıyaslanmış bir durum var. Yani, Luffy atıyorum, Sanji ile veya Usopp ile kıyaslanıp, onun sezgileri seninkinden iyi denseydi, dediğine doğru derdim. Ama burada kıyas ''hayvani sezgiler'' veya hayvani içgüdüler, ve başka bir hayvan gücü kullanan Chopper ile özellikle kıyaslanması. Bu kıyası yapanın da öyle Haki veya dövüş işlerinden çok anlamayan Nami'nin sadece gözlemlemesi ile oluyor.

Özellikle bir ortamda güçlü kişiler güçlerini gösterip, Haki güçlerini etrafa yaydığında bundan ilk önce etkilenen ve kaçanlar hayvanlar oluyor One Piece aleminde, Oda özellikle buna da dikkat çeken birisi. Roger ile WB karşılaşması öncesi hayvanların tepkileri, ve ondan önce yine gördüğümüz örnekler.

Görmek, sezmek veya duymaktan bahsetmedim.

''Hayvani sezgi'' kelimesi özellikle kullanılmış, ve Chopper'da hayvan zoan yeteneğine sahip olduğu için onunla kıyaslanmış bir durum var. Yani, Luffy atıyorum, Sanji ile veya Usopp ile kıyaslanıp, onun sezgileri seninkinden iyi denseydi, dediğine doğru derdim. Ama burada kıyas ''hayvani sezgiler'' veya hayvani içgüdüler, ve başka bir hayvan gücü kullanan Chopper ile özellikle kıyaslanması. Bu kıyası yapanın da öyle Haki veya dövüş işlerinden çok anlamayan Nami'nin sadece gözlemlemesi ile oluyor.

Luffy'nin ve Chopper'ın yapıp, Zoan yemeyen birisinin yapamayacağı sezgiden örnek verebilir misin? İnsanların sezgileri abartılırken zaten hayvan örnekleri verilir. Kurt kulaklı, örümcek hisli, şahin gözlü vs.

Luffy'nin ve Chopper'ın yapıp, Zoan yemeyen birisinin yapamayacağı sezgiden örnek verebilir misin? İnsanların sezgileri abartılırken zaten hayvan örnekleri verilir. Kurt kulaklı, örümcek hisli vs.
Haki kullanmayanlar arasında Luffy, Chopper'dan bile daha iyi hayvani sezgilere sahip olduğu söylendi, yani Luffy o dönem Haki kullanmadığı için ben bunu tamamen önceden beri Zoan olarak tasarlanmasına bağlıyorum. Zoro veya Sanji'de bu hayvani sezgiler Luffy'de olduğu gibi gösterilmedi, ve Chopper'dan bile daha iyi denmedi. Haki kullandıktan sonra olay farklı tabii ki, bu hayvani sezgilere gerek kalmıyor. Yani, senin dediğinin olması için zaman atlaması öncesi Luffy'yi Gözlem Haki kullanıcısı olarak kabul etmemiz gerekiyor. Eğer bu Zoan'dan değil Haki'den diyorsan. Luffy zaman atlaması öncesi net şekilde Gözlem Haki kullanamıyordu, haliyle kimin güçlü kimin güçsüz olduğunu ayırt edemezdi. Bence tek mantıklı açıklaması Zoan olmasından ötürü hayvani sezgilerinin diğerlerinden, hatta Chopper'dan bile üstün olması.

Haki kullanmayanlar arasında Luffy, Chopper'dan bile daha iyi hayvani sezgilere sahip olduğu söylendi, yani Luffy o dönem Haki kullanmadığı için ben bunu tamamen önceden beri Zoan olarak tasarlanmasına bağlıyorum. Zoro veya Sanji'de bu hayvani sezgiler Luffy'de olduğu gibi gösterilmedi, ve Chopper'dan bile daha iyi denmedi. Haki kullandıktan sonra olay farklı tabii ki, bu hayvani sezgilere gerek kalmıyor. Yani, senin dediğinin olması için zaman atlaması öncesi Luffy'yi Gözlem Haki kullanıcısı olarak kabul etmemiz gerekiyor. Eğer bu Zoan'dan değil Haki'den diyorsan. Luffy zaman atlaması öncesi net şekilde Gözlem Haki kullanamıyordu, haliyle kimin güçlü kimin güçsüz olduğunu ayırt edemezdi. Bence tek mantıklı açıklaması Zoan olmasından ötürü hayvani sezgilerinin diğerlerinden, hatta Chopper'dan bile üstün olması.
Oda bunu en baştan tasarladıysa, 30. SBS'de Lastik Meyvesi'ni Paramecia olarak göstermesi okuyucuyu kandırmak değil midir?

Beni hiç rahatsız etmiyor bölümler zevk aldığım yerler çok sınırlı kaldı o yüzden bir bağım kalmayalı 10 sene olmuştur.

Seri de mimiğim bile oynamıyor bazen iyiymiş dediğim yerler oluyor o kadar.

Yorumlarım uç noktalarda oluyor genelde ama oda insanlar ile uğraşması zevkli geliyor ondan yoksa hissettiğim şeyleri çok nadiren yazıyorum ,yazdıklarım hep rol.
Hafif psikopatlik var gibi bende.

Yarım bırakamama huyum yüzünden resimlere bakıp geçiyorum ama artık onu bile yapamayacak kadar sıkıldım.

Ben haki olarak düşünüyorum. Dediğin gibi, Nami bunlardan anlamadığı için basit olarak hayvani sezgiler demiş. Yukarıda bahsettim, çevremizde insanları fiziksel olarak överken hayvanları örnek gösteririz. Tilki gibi koku almak, at gibi koşmak vs. bir sürü örnek çıkar. Nami onun sezgilerini güçlü görmüştür, Chopper'ın hayvan olmasından dolayı onu örnek göstermiştir. Zaman atlaması öncesi Fatihin hakisini kullanan Luffy, rahatlıkla gözlem hakisini de kullanmıştır.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık