Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] One Piece Eleştirilerinin Zemini (1045'ten Spoiler)

One Piece'in Gidişatından Memnun musunuz?

• Evet, memnunum.

Kullanılan: 37 23.3%
  • Hayır, değilim.

Kullanılan: 122 76.7%

• Kullanılan toplam oy
    159
Selam herkese, yıllardır bu forumu ziyaretçi olarak takip ederim. Smoker ve eski üyelerden Dragon'un (keşke geri gelse) yazdıklarını halen okurum. Ziyaretçi olarak üye mesajlarını görüntüleme seçeneği kalkınca, üye olmaya karar verdim. Rahat 13-14 yıldır takip ettiğim serinin geldiği nokta beni çok rahatsız ettiği için ilgisi ve vakti olan arkadaşlarla tartışmak istediğim şeyleri yazmak istiyorum. Forum kurallarına göre yeni üyenin yeni konu açmasına engel bir şey görmedim, ama bir kural ihlal ettiysem özür dilerim şimdiden.

Neyse, konuma döneyim. Buradaki bir çok arkadaşın da rahatsız olduğu temel durum şu ki manganın genel atmosferi ve bu zamana kadar sevdiğimiz bir çok tema sadece iki bölüm ile alaşağı edildi. Bunu 1045 spoiler resimlerinin doğru olduğunu varsayarak yazıyorum bu arada (hala inanmak istemesem de). Peki bu atmosfer ve tema kelimelerinden neyi kastediyorum.

*Luffy her zaman neşeli, reel gerçeklikten ve mantıktan uzak hareket eden, kafasına koyduğunu da kimseye aldırış etmeden yapan bir karakterdi. Ama iş sevdiği birisi için, bir şeyi korumak ya da kurtarmak için dövüşmeye geldiğinde serideki belki de en ciddi ve kararlı karaktere dönüşürdü. Baratie Arc'ından başlayın aklınıza tüm final boss'ları getirin... Luffy'nin bazı sıradışı teknikleri başta komik gelse de hepsi bir plana hizmet eden, rakibi deviren hamlelerdi. Ama bunların birinde bile Kaido ile dövüşündeki cıvık atmosferi göremezsiniz. Çünkü gülmenin zamanı değil o anlar. Düşünün, Onigashima milletin üstüne düştü düşecek, tüm tayfan, kınlar, müttefiklerin perperişan olmuş, Kaido yenilmezse ortaya bir felaket çıkacak ama sen durup "ne kadar da eğleniyoruz dimi?" modunda dövüşebiliyorsun. İşte bu bugüne kadar bize gösterilen tüm ciddi vs'lerin atmosferine ters. (Whole Cake ve Wano boyunca hep aynı şeyi düşündüm: Serinin geneline en uygun gidişat Big Mom ve Kaido'nun Luffy'nin yanına geçmesi olurdu, çünkü bir bakıma hepsi benzer "özgür" bir dünya hayali kuruyor. Bazı adamları dövüşerek yenemezsin deseydi Oda, işte o zaman kendi türünün en özgün mangası derdik, ve efsane olurdu. )

*Şeytan meyveleri ve Haki, serideki temel güç unsurları. Daha önce de tutarsız dövüşler oldu, kabul. Ama baktığınızda ortada fiziksel güç dışında bir de irade ön plana çıkıyordu. Karşısında kim olursa olsun Luffy'nin iradesi hep daha kuvvetliydi. O yüzden bazı dövüşlerde Luffy tekrar tekrar ayağı kalksa da rakipleri onun son bir hamlesi ile devriliyor. Misal Doflamingo, denizciler onu tutuklayana kadar bir şekilde kendine gelemez miydi? Ama bence bu güne kadar Oda şunu vurguluyordu: bu adamlar sadece yenilmiyor, aynı zamanda pes ediyor. Katakuri de buna güzel örnek bence. Hatta bu "miras alınan irade" kavramının Luffy'e bu kadar uymasının sebebi buydu. Şimdi ne oluyor peki? King flashback'inden anlıyoruz ki Kaido'nun hayali (dolayısıyla iradesi) Luffy'ninkinden çok da farklı değil, sadece yöntemleri zıt. Güç desen zaten "yaşayan en güçlü yaratık" denmiş onun için. Burada tutulacak en az tutarlı yol sayabilirim ama biz değişen bir meyve, limitleri belli olmayan (hatta belki limiti olmayan) bir güç uyanışı görüyoruz. Ama halen Kaido'nun iradesinde ve gücünde gözle görülür bir azalma yok. Bu yüzden bu dövüş giderek anlamsız hale geliyor. E o zaman bu kadar power-up a ne gerek vardı diyorsunuz.

*Çizim kalitesi başlı başına bir problem. Ama çizerin kendi eserine saygısı yoksa ben ne yapayım diyip geçicem bundan sonra.

Ek olarak bir türlü anlam veremediğim bir konu var. Yurt dışındaki ünlü One Piece inceleme yapan kanallara bakıyorum, Twitter'a bakıyorum. Herkes aşırı memnun şu son twist'ten. Kültürel bir şey mi acaba diye düşünmeye başladım. Çizer alenen daha önce verdiği kesin ifadeleri çiğneyip değiştiriyor. Ama bunda birçok kimse bir sorun görmüyor. Ayrıca bu foreshadowing meselelerinde Oda'yı olmadığı bir seviyeye yükseltme çabası neden? Daha ilk bölümden belliydi diyenler var, mümkün olabilir mi? Akla daha uygun gelen "eski bölümleri gözden geçirip üstüne uygun hikaye döşüyor" demek iken, her şey önceden belliydi diyip teori üretmek, Oda'ya olmadık bir edebi-kalite yüklemek onu "vardır bir bildiği" deyip eleştirelemez kılıyor. Çok anlamsız ve yanlış bir tutum bana kalırsa.

Bu konu altında güncel spoiler konuları dışında söylemek istediği şeyler olan arkadaşlarla tartışmak güzel olur bence. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Olması gerektiği gibi gidiyor bence eski dövüşlerde de arada komedi unsuru oluyordu. Misal sanji, zoro bayginken luffy enele vurunca gözleri cartoon gibi çıkması vb. Bayginken derken senin ada milletin üstüne düşecek ciddiyet dediğin için.

Lucci luffy dövüşünde de komedi unsurları var az sabredin bence.

Ha elestirilecek yer yokmu var ama genel olarak guzel seri. Yazar en bastan tasarlarken eglence olsun diye aciklamisti.

Açıkçası eleştirdiğim kısımlar olmasına rağmen ben iki sayıdır eğleniyorum,gülüyorum.Sonuçta bu seriyi eğlenmek için okuyor ve izliyorum.

Bazen serilere çok tutarlı olup olmamasına bakmamak lazım bence.Eğlenmekte önemli.

Bu yüzden gidişattan mennun musunuz? sorusuna evet dedim.

Oda benim için en yapmaması gereken şeyi yapıyor şuan. Luffy'nin karakteriyle oynuyor, Luffy'nin karakterini elinden alırsan Weevil'in şaklaban hali kalır geriye. Luffy herzaman ciddiydi, örnek:

Açıkçası eleştirdiğim kısımlar olmasına rağmen ben iki sayıdır eğleniyorum,gülüyorum.Sonuçta bu seriyi eğlenmek için okuyor ve izliyorum.

Bazen serilere çok tutarlı olup olmamasına bakmamak lazım bence.Eğlenmekte önemli.

Bu yüzden gidişattan mennun musunuz? sorusuna evet dedim.
Luffy ciğimiz Gear 4 e geçtiğinden beri çok ciddileşti seri. Bunda düşmanlarında aşırı tehlikeli oluşu sebepti gerçi. Yonkoular ise bu serinin tehlike nirvanaları. Aslında okuyucunun tepkisi Luffyi bu duruma sokması değil Yonkouları bu hale getirmesidir.

Şimdi tamam başlarda da troll dövüşler vardı. Ama fark şuydu. Bu dövüşler deki düşmanlar direkt troll karakterlerdi. Hani Buggy, Wapol, Foxy falan troll tiplerdi. Fakat ne zaman Crocodile, Enel, Lucci gibi düşmanlar gelirdi o zaman dövüşler ciddiyete binerdi. Ya şöyle bir sahne gördük biz Crocodile dövüşünde

Yani evet gene arada komik paneller oluyordu bu dövüşlerde ama onlara gülüp geçiyorduk çünkü onlar anlık panellerdi. Herkes bu Kaido'nun göz kırpmasına falan kızmıştı ama bence o kadar kızılacak bir sahne değildi bence. Şimdi bu dövüşe geliyoruz direkt komediye çevirdi dövüşü. Hayır seri komedi serisi değil. Hani olacaksa da şu dakikadan sonra olacak bir seri değil.

Bazılarınız şunu ''Ya zaten ana olay dövüşler değil hikaye.'' diyebilir. Ana olay olmasa bile önemli yere sahip bir etken dövüşler. Size dövüşleri çok iyi olup hikayede batıran yada hikayesi çok iyi olup dövüşten kaybeden seriler söyleyebilirim. Yani dövüşlerde önemli.

Öyle yani. Ne diyim... Sinirliyim ama aynı zamanda üzgünüm. Sevdiğim bir serinin böyle gitmesi beni çok üzüyor.

Wano'yu en başından beri eleştiriyordum. Güç dengesinin en fazla bozulduğu ve fan servis sahnelerin arttığı bir arc'tayız. Wano'daki çoğu karakteri sevmememin sebebi de bu. Son 2 bölüme kadar yine idare ediyorduk ama meyve ve looney tunes sahneleri işi çok bozdu. En önemlisi ''Luffy sıradan bir meyveyle zirveye çıktı'' işini tek kalemde silip attı. Bu çocuğun belki de özel olmayan tek yanı buydu.

Yurt dışıyla ilgili de yorumum şu şekilde. Reddit gibi sayfalarda düzgün bir eleştiri yapmaya çalışırsan yersin ağzına downvote, tıklanmadığı sürece yorumun bile gözükmez. Millete hoş gözükmek istiyorsan mecbur ''haha çok iyi'' yapacaksın. Zevksiz adam da çok tabi. Mesela Wano arc'ının animesinin eskisinden iyi olduğunu söyleyen büyük bir kitle var. Abartı animasyonlar, karakteri yakından gösterip kolaya kaçmalar, eskisinden bile uzun sahne geçişleri, fazladan filler sahneler gibi gerçekleri görmezden geliyorlar.

Luffy'nin meyvesi Lastik Meyvesi olarak kalsaydı ne değişirdi? Hiçbir şey.
Luffy'nin meyvesi Nika Meyvesi olarak değişince ne oldu? Hikayenin genelinde bir sürü senaryo boşluğu oluştu.

Luffy, Lastik Meyvesi ve Haki gücü ile Kaido'yu devirseydi bu kadar gömülür müydü? Hayır.
Luffy', Nika Meyvesi ve ondan gelen anlamsız bir sürü mucizevi güç ile Kaido'yu devirince ne olacak? Serinin sonraki dövüşlerinin hiçbir anlamı kalmayacak.

Dört İmparator bize neredeyse 600 bölüm önce tanıtıldı ve bunların korsanlıkta zirve isimler olduklarını öğrendik. Geldiğimiz noktada bu zirve isimlerin gördüğü muamele ortada. Yani bunların üstünde çok daha güçlü olan başka kimse kalmadı. Eğer Oda bu iki ismin hakkını gerçekten verseydi, ki Kaido'nun hakkını yeterince verdi, bir sonraki bölümünü sabırsızlıkla beklediğimiz bir seri okuyor olurduk. Ancak şu an ben bu seriyi "sonraki bölümde nasıl saçmalayacak acaba" motivasyonu ile takip ediyorum.

Ana karakter, dünyanın en güçlü varlığı denilen birinin ejderha formuyla ip atlıyor. En ağır Kaido düşmanı bile adamı bu kadar yerin dibine sokmazdı. Ben başka bir şey demiyorum.

Ha bir de kimse gelip de "haftalık takip ettiğinizden saçmalıklar gözünüze batıyor" gibisinden konuşmasın. Bu forumun büyük çoğunluğu Dressrosa'dan beridir güncel takip ediyordur seriyi. Tüm Kek Arkı'nda da saçmalıklar vardı, ama "plot armor" deyip geçiyorduk. Wano'da olanları plot armor bile açıklayamıyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık