Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] One Piece Eleştirilerinin Zemini (1045'ten Spoiler)

One Piece'in Gidişatından Memnun musunuz?

• Evet, memnunum.

Kullanılan: 37 23.3%
  • Hayır, değilim.

Kullanılan: 122 76.7%

• Kullanılan toplam oy
    159
Şimdi tamam başlarda da troll dövüşler vardı. Ama fark şuydu. Bu dövüşler deki düşmanlar direkt troll karakterlerdi. Hani Buggy, Wapol, Foxy falan troll tiplerdi. Fakat ne zaman Crocodile, Enel, Lucci gibi düşmanlar gelirdi o zaman dövüşler ciddiyete binerdi. Ya şöyle bir sahne gördük biz Crocodile dövüşünde

Yani evet gene arada komik paneller oluyordu bu dövüşlerde ama onlara gülüp geçiyorduk çünkü onlar anlık panellerdi. Herkes bu Kaido'nun göz kırpmasına falan kızmıştı ama bence o kadar kızılacak bir sahne değildi bence. Şimdi bu dövüşe geliyoruz direkt komediye çevirdi dövüşü. Hayır seri komedi serisi değil. Hani olacaksa da şu dakikadan sonra olacak bir seri değil.

Bazılarınız şunu ''Ya zaten ana olay dövüşler değil hikaye.'' diyebilir. Ana olay olmasa bile önemli yere sahip bir etken dövüşler. Size dövüşleri çok iyi olup hikayede batıran yada hikayesi çok iyi olup dövüşten kaybeden seriler söyleyebilirim. Yani dövüşlerde önemli.

Öyle yani. Ne diyim... Sinirliyim ama aynı zamanda üzgünüm. Sevdiğim bir serinin böyle gitmesi beni çok üzüyor.

Aslında herkes alışkın Luffy nin işi sulandırmasına ama bu dediğin gibi çok kısa sürerdi. Ve evet İşin kötüsü Luffy nin final dövüş tarzının artık bu olacak olması ..

Ne güzel bulmuşsun işte O YORGUNLUKTA Gear 5 i sağlayacak mantıklı gücü.Bir bedeli de var .Herkes Kral haki ile Gear 4 ü birleştirmesini beklerken Loney Tunes olmadı

Benim, Luffynin dövüşten keyif almasıyla bir sorunum yok. Önümüze bozuk bir meyve sundu, açıklayana kadar "bozuk" olarak değerlendirecem. Benim sinirime giden 3 hakide son seviyeyken kafa kafaya dövüştüğün, tek açıkta seni öldürebilecek kadar güçlü bir rakibin varken uyanış gücüyle nasıl adamı ip yapacak kadar güçleniyorsun ? wanodaki güçlenmelerin çoğunun ne altyapısı var ne de mantığı bu rakipler zirve olmadan önceki son sınavlar.. yonko saganın son arc'ının rakipleri.. bu kadar zorlama şekilde bizim tarafa zafer verince bu sefer ağızda bayat bir tat kalıyor. Bizim kadro, Kaido ve linlinden daha mı çok hakediyor şimdi kral olmayı ? üzgünüm Oda ama bana kendi çizdiğin arcta bu soruya evet Luffy daha çok hakediyor diyecek bir senaryo sunmadın, One Piece batmadı ama Wano kesinlikle seri için büyük bir düşüş arcı. Yabancı kısmına gelirsek ben o meseleyi hiç çözemedim ya

Olması gerektiği gibi gidiyor bence eski dövüşlerde de arada komedi unsuru oluyordu. Misal sanji, zoro bayginken luffy enele vurunca gözleri cartoon gibi çıkması vb. Bayginken derken senin ada milletin üstüne düşecek ciddiyet dediğin için.

Lucci luffy dövüşünde de komedi unsurları var az sabredin bence.

Ha elestirilecek yer yokmu var ama genel olarak guzel seri. Yazar en bastan tasarlarken eglence olsun diye aciklamisti.
Evet biraz da beklenti ile ilgili sanırım. 31 yaşına geldim, başka şeyler arıyorum haliyle :) Ciddiyet derken, ortada ölüm-kalım meselesi haline gelmiş bir mesele var. Luffy'nin hareketlerine diğerlerinin karikatürize tepkiler vermesi ile Luffy'nin dalga geçer gibi dövüşmesi arasında fark var bana göre.

... Bizim kadro, Kaido ve linlinden daha mı çok hakediyor şimdi kral olmayı ? üzgünüm Oda ama bana kendi çizdiğin arcta bu soruya evet Luffy daha çok hakediyor diyecek bir senaryo sunmadın, One Piece batmadı ama Wano kesinlikle seri için büyük bir düşüş arcı. ...
Sadece dövüşlere odaklı bir hikaye değil, bir yandan da "kahramanın yolculuğu" teması baskın değil mi bu seride? Dediğin gibi, eğer Luffy KK olmayı tek hakeden kişi ise bu herkesi (öyle yada böyle) dövüşerek yenmesi yüzünden olmak zorunda değil. Bunu bize gösterecek onca afilli hatta ilham verici yol varken işi dalgaya almak, hele bu kadarını 25 sene sonra yapmak, beni üzüyor.

En nihayetinde herkesin kendi bakış açısı. Ama ben bu eleştirileri kendim için anlamlandırmak, beğenenin de argümanlarını anlamak istiyorum.

Eleştirilerin zemini haklı.3-5 aydır takip eden yeni heyecanla yeni okumuş/izlemiş kişiler değiliz büyük çoğunluk olarak.Algılarımız farklı.10 senedir seriyi takip edenler serinin ciğerine kadar biliyordur.O yüzden neyin ne kadar bozduğunu görmemiz daha kolay.Hani daha bir hevesle oturup izleyen kimseler değil forumun büyük bir kısmı.O kitleyi zaten animeyi hayranlıkla izlemesinden anlayabilirsiniz.Çünkü yeni başlamış seriye aşırı hayran kalmış (doğal olarak ) animenin bile kötü olduğunu farketmiyor.Kızmıyorum sadece algı farklılığı diyorum.Animeyi güncelde şu an mükemmel algısıyla izleyen haliyle mangayı çok daha önüne koyacaktır.

800 senedir bir tane meyvenin peşinde olan ''dünya hükümeti'' var. Ve bu meyveyi serinin bütün zirve karakterleri gördü, hiçbirisi tek kelime etmedi. Roger WB'ye her şeyi anlatırken JoyBoy'u es geçmiş olabilir mi arkadaşlar, peki ya meyvesini? WB'den gizler mi sizce, ki bu WB ölmeden önce One Piece gerçek diyebilecek şekilde bu hikayeye ve Roger'a olan saygısını gösterdi. Bunları söyleme sebebim WB'nin bu meyveyi bilme olasılığı. Bence kesinlikle bilmesi gerekiyordu. Ama hiçbir tepki göstermedi meyveye. Sizin için bilmedi olarak kabul edelim.

Dünya Hükümetinin bu meyveyi 800 sene aradığını biliyoruz, hükümeti yıkabilecek bir güç olduğunu biliyoruz, tanrı meyvesi olduğunu biliyoruz, mistik zoan olduğunu biliyoruz ve ''dünyanın en saçma gücü'' olduğunu biliyoruz. Bir kişi bana 20 yıllık süren bu seride bu meyvenin yakalanması için Dünya hükümetinin gösterdiği herhangi bir çabayı ispat edebilir mi? CP0 senin istihbarat ajanların değil mi? Yolla East Blue'ya. Niye yollamadın? Enies Lobby'e yolla. Sen onun ID'den kaçtığını biliyorsun, MF'ye geleceğini biliyorsun. Asker kıyafetiyle sok en iyi ajanlarını orduya. Çocuğa tek atsınlar, geçsinler. Onca hengamenin arasında Smoker buna sopasıyla vuracak aralığı buldu. Senin özel ajanlar çok rahat ulaşırdı Luffy'ye. İşin özü şu, bu açıkça okuyucu salak yerine koymaktır. Ortada bu meyveyi 800 senedir arayan bir Hükümet yok arkadaşlar. Aksini söyleyen bu mangayı okumamıştır bile.

Şu son 2 bölümden önce millete "sevmediğin şey için 2 satır nefret yazısı niye yazarsın ki" diyen insandım onu yapan insanlara dönüştüm. Bırakırım böyle devam ederse sadece forumu özlerim tartışmaya değer seriydi benim gözümde hiçbir seriye bu değeri vermemiştim.

Nika eğlenceli ve insanları mutlu eden birisi olarak tanıtıldı. Sanki E. Oda, Luffy'yi de Nika (ya da JoyBoy) gibi eğlenceli birisi olarak göstermek için dövüşü bu şekilde çiziyor. Hâlbuki buna hiç gerek yoktu. Luffy bir çok dövüşten sonra insanları mutlu ediyor ve eğlenceli şeyler yapıyordu. Arlong Park, Skypia, Water 7, Thriller Bark vs. hepsinde insanları kurtarıp onları eğlendirmişti. Bence E. Oda dövüşü böyle çizeceğine insanlar arasında Hasır Şapkalı Luffy'nin zor durumda olanları kurtarması ve gittiği yerlere mutluluk götürdüğüne dair bir söylenti çıkarsa daha iyi olurdu. Böylece Luffy'de Nika gibi efsaneleşebilirdi. Hem insanların Nika'yı bilmesine gerek yok. Nika, Nika olarak kalsın, Luffy, Luffy olarak kalsın. Nika'yı bilenler Luffy ile bir ilişki kurabilir ama bu benzerlik düzeyinde kalırdı. Kalması gerekirdi.

Zunesha'nın JoyBoy uyandı demesi var birde.
Luffy bir anda hem Nika hem JoyBoy oldu. Meyvesi mistik zoan çıktı. Bunun yüzünden benim aklımda bir çok soru işareti oluştu. Bana göre seride önemli tutarsızlıklar baş gösterdi.

Eleştirilerin zemini benim şahsi fikrimce haklı.Şu son iki bölüm ile birlikte o kadar çok mantık hatasına şahit olduk ki artık Oda nasıl sıvar diye düşünüyorum ama aklıma bir şey gelmiyor.

Bence sıkıntılardan birisi, insanlarn Lastik meyvesinin çok basit sıradan bir meyve olarak görmesi. Benim gibi önceden bu meyvenin aslında en iyi 10 meyve arasında olduğunu söyleyenler çok fazla değildi, onlara göre Luffy lastik gibi sıradan bir meyveyi bile çok iyi kullanıp en iyisi olacaktı, ama işler o kadar kolay değil.

Dünyanın en güçlüsü olmaktan bahsediyoruz.

Luffy sıradan bir meyve ile, en üst düzey meyve + Haki kullanıcılarını nasıl yenecekti? En güçlü 10 kişi arasına girdiğin vakit One Piece evreninde milyonlarca kişi, yetenek ve meyve gücü var, o kadar kolay değil o işler. Oda'yı bu konuda eleştirmiyorum.

Luffy öbür türlü nasıl en güçlü olacaktı? ''Haki seviyesi hepsini geçsin'' , tamamda niye Haki seviyesi o kadar güçlü olacak? Yani nasıl ve neden? Pek mantıklı değil. Garp'ta dünyanın en güçlü adamı olup, Roger'a eşit olup, Shiki'ye karşı kendisine çöp dedirtmezdi olay D. olmaksa veya monkey D. ailesinden olmaksa. Dragon dünyanın en güçlü adamı ilan edilirdi, onunda tecrübesi var Luffy'de olmayan.

Roger nasıl güçlendi? Adam yıllardır Kral Haki'yi kullana kullana tecrübe ile en üst düzeye çıkarmış. Luffy'nin o kadar büyük bir zamanlık hakkı yok, 10 senelik zaman atlaması olmayacağına göre.

Kaldı ki Roger dünyanın en güçlüsü değil, onca tecrübesine rağmen Beyazsakal'ı yenemiyor. Xebec'i, Garp'tan yardım alarak, ve Xebec'e belki de ihanet ettikleri için yeniyor. Yani Roger'ın en güçlüsü olmuş gibi bir durumu bile yok onca zamana ve tecrübeye rağmen.

Luffy'de Roger'ın tecrübesi yok, özel silahı ve kılıcı yok, ve sadece sıradan lastik meyvesi olacak, ama Roger'ı geçecek? Bana mantıklı gelmedi. Oda Luffy'nin meyvesini bence hiçbir zaman sıradan bir meyve olarak göstermedi, şimdi bunun seviyesini zirveye çıkardı, çünkü serinin içerisinde Luffy başka türlü en güçlü olamazdı.

Peki Oda bunu başından beri bunu planladı mı? Bence evet.

Zaman atlaması öncesi:
-Nami'nin bile Luffy'nin hayvani sezgilerinin Chopper'dan daha iyi olduğunu söyletmesi.
- Luffy'nin adeta bir Antik Zoan gibi iyileşebilmesi ve dayanma gücü olması.
- Serinin son düşmanı olarak görülen karaktere, şeytan meyvesi gücünü iptal edebilme yeteneği vererek, kendi ana karakterine en büyük zorluk çıkaracak tarzda bir eşleşmeyi serinin başından beri ayarlaması. Karasakal'a Kaido'nun veya Big mom'ın meyvesi gibi çok güçlü başka bir meyve gücü de verebilirdi, ancak verdiği güç direk meyve gücü iptal ederek rakip ile kendisini eşit seviyelere getirebilen bir yetenek, kasıtlı yapılmış yani.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık