Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Karasakal Gerçekten Kötü mü?

Sizin düşünceniz.

• İyidir

Kullanılan: 10 5.7%
  • Kötüdür

Kullanılan: 128 73.1%
  • Ne iyi ne de kötüdür

Kullanılan: 46 26.3%

• Kullanılan toplam oy
    175
Olması gerektiği gibi bir korsan olması ile kötü olması ile ilişkisi ne? Yahu bir tecavüzcü de olması gerektiği gibi tecavüzcü olduğu için normal mi bakılıyor bu olaya? Abi şu olayın mantığı ne yani?

Kötülük iyilik gibi kavramlar değişebilir evet. Ama bu kişilerle alakalı değildir. Nedenlerle alakalıdır. Yani ortada kötü bir durum vardır. Birisi öldürülmüştür. Ama olayın nedenine bakınca kişinin kendi canını korumak için böyle bir zorunluluktan kaldığı gibi bir neden vardır. Bu kişi için kötüdür diyemeyiz. Bu anlamda değişebilir.

Ama benim bir yakınım birisini öldürmeye çalışırken o kişi kendini korumak için yakınını öldürüyorsa ve ortada benim yakınımın o kisiyi öldürmek için hiçbir sebebi yoksa benim o kişi için kötüdür diyememem lazım. Bu kişiden kişiye bu şekilde değişecek kavramlar değil bence iyilik ya da kötülük.
Katılıyorum.

İyiliğin ve kötülüğün nedenlerde aranması gerektiğini savunuyorum bende. Bir karakterin veya gerçek hayattan bir insanın yaptığı eylemlere ''Neden?'' sorusunu sorarak aramalıyız iyiliği ve kötülüğü.

Karasakal'a gelince. Bence One Piece Evreninde baş villain olma potansiyeli taşıyan yegâne kötü karakter. Yaptığı işler boyunu aştı. İzlerken ufaktan bir gıcık kapmıyor değilim. Okuyucunun bunu hissedebilmesi mangakanın başarısıdır.

Olması gerektiği gibi bir korsan olması ile kötü olmasının ilişkisi ne? Yahu bir tecavüzcü de olması gerektiği gibi tecavüzcü olduğu için normal mi bakılıyor bu olaya? Abi şu olayın mantığı ne yani?

Kötülük iyilik gibi kavramlar değişebilir evet. Ama bu kişilerle alakalı değildir. Nedenlerle alakalıdır. Yani ortada kötü bir durum vardır. Birisi öldürülmüştür. Ama olayın nedenine bakınca kişinin kendi canını korumak için böyle bir zorunlulukta kaldığı gibi bir neden vardır. Bu kişi için kötüdür diyemeyiz. Bu anlamda değişebilir.

Ama benim bir yakınım birisini öldürmeye çalışırken o kişi kendini korumak için yakınımı öldürüyor ise ve ortada benim yakınımın o kişiyi öldürmek için hiçbir sebebi yoksa benim o kişi için kötüdür diyememem lazım. Kişiden kişiye bu şekilde değişecek kavramlar değil bence iyilik ya da kötülük.
one piece evrenindeki doğruları ve yanlışları biz belirlemiyoruz ve kendi dünyamızdaki doğruları ve yanlışları onepiece evreniyle bağdaştıramayız.Olayın nedenleri ile alakalıdır demişsin,karasakal birisini öldürse öldürülen kişinin arkadaşları dostları bunu kötülük olarak görür,karasakal tarafında bu yapılması gerekilen bir şey olarak görülür.Önceki mesajımda söylediğim gibi iyi veya kötü biri değildir,korsandır ve hayalleri için her şeyi yapabilen birisi bence.Dediğim gibi anket şıkları şöyle olmalıydı;
Şimdiye kadar yaptıkları doğrudur.
Şimdiye kadar yaptıkları yanlıştır.

one piece evrenindeki doğruları ve yanlışları biz belirlemiyoruz ve kendi dünyamızdaki doğruları ve yanlışları onepiece evreniyle bağdaştıramayız.Olayın nedenleri ile alakalıdır demişsin,karasakal birisini öldürse öldürülen kişinin arkadaşları dostları bunu kötülük olarak görür,karasakal tarafında bu yapılması gerekilen bir şey olarak görülür.Önceki mesajımda söylediğim gibi iyi veya kötü biri değildir,korsandır ve hayalleri için her şeyi yapabilen birisi bence.Dediğim gibi anket şıkları şöyle olmalıydı;
Şimdiye kadar yaptıkları doğrudur.
Şimdiye kadar yaptıkları yanlıştır.
Kötülük nedir?

Nasıl OP dünyasında farklı oluyor bu kavram?

Kötü dediğimiz kavram sadece bizim dünyamızda geçerli birşey değil. Her yerde aynı.

Konuda resmen mahalle baskısı yapılıyor :/

Bende kötü dedim adama Banaro olayı sebebiyle ama konuda fanatik bir şekilde kötü demeyene karşı çıkılıyor.

Hikayenin kimin açısından işlendiği ne kadar önemlidir sorusun cevabı niteliğinde bir konu olmuş :alkis:

Konuda resmen mahalle baskısı yapılıyor :/

Bende kötü dedim adama Banaro olayı sebebiyle ama konuda fanatik bir şekilde kötü demeyene karşı çıkılıyor.

Hikayenin kimin açısından işlendiği ne kadar önemlidir sorusun cevabı niteliğinde bir konu olmuş :alkis:
Kötü demeyene fanatik bir şekilde karşı çıktığım yok kardeşim. Biraz üstüme alındım o yüzden cevap verdim. Ama bana neden kötü değildirin açıklamasını güzel bir şekilde yapanı göremedim.

Ve adam olması gerektiği gibi korsandır. O yüzden kötü değildir denilince bana saçma geliyor. Bu adam korsan sıfatıyla doğmuyor. Zaten yaptığı seçimlerden dolayı kendi özgür iradesi ile yaptığı seçimlerden dolayı bu ismi alıyor. Ve de kötü şeyler yapıyor. Yani bir tecavüzcü için kötü değildir. Çünkü adam tecavüzcü olduğu için bunu yapıyor. Olması gerektiği gibi işte denilse sen ne dersin?

@Bulut

One Piece evrenindeki doğru yanlışları sen belirleme zaten. Doğru yanlış olması kötü ya da iyiyi tam olarak tanımlamaz bence.

Evet nedenlerle alakalıdır dedim. Ve dediğin şeyin cevabını verdim. İnsan algısı işin içindeyse de her insanın ortak gözle bakabileceği iyilik kötülük kavramı olmalıdır. Yoksa zaten iyi kötüden bahsedemeyiz.

Kötü demeyene fanatik bir şekilde karşı çıktığım yok kardeşim. Biraz üstüme alındım o yüzden cevap verdim. Ama bana neden kötü değildirin açıklamasını güzel bir şekilde yapanı göremedim.

Ve adam olması gerektiği gibi korsandır. O yüzden kötü değildir denilince bana saçma geliyor. Bu adam korsan sıfatıyla doğmuyor. Zaten yaptığı seçimlerden dolayı kendi özgür iradesi ile yaptığı seçimlerden dolayı bu ismi alıyor. Ve de kötü şeyler yapıyor. Yani bir tecavüzcü için kötü değildir. Çünkü adam tecavüzcü olduğu için bunu yapıyor. Olması gerektiği gibi işte denilse sen ne dersin?

@Bulut

One Piece evrenindeki doğru yanlışları sen belirleme zaten. Doğru yanlış olması kötü ya da iyiyi tam olarak tanımlamaz bence.

Evet nedenlerle alakalıdır dedim. Ve dediğin şeyin cevabını verdim. İnsan algısı işin içindeyse de her insanın ortak gözle bakabileceği iyilik kötülük kavramı olmalıdır. Yoksa zaten iyi kötüden bahsedemeyiz.
Korsandır yapar diyene bende katılmıyorum. Olayın kim ya da ne olduğunla alakası yok. Ancak Teach'e sırf Ace, Thatch, Luffy ya da WB gibi nedenlerle kötü demek kişiden kişiye değişir. Bu yüzden aşırı itirazı gerek yok diyorum.

Ben kötü dedim çünkü kabul edilemeyecek bir amaçla sivillere zarar verdi. Yoksa korsan korsanı öldürür, savaşçı savaşçıyı öldürür ya da meşru bir neden vardır biri birini öldürür ... gibi durumlar benim açımdan kötülük değil. Sen birini öldürecek konumda isen, biri için tehlike isen ölmen de doğaldır. İyi ya da kötü ol fark etmez.

Birde çıkar için aldatmak insanı kötü yapıyorsa herkes kötüdür diyelim. Bu durumlar çok değişken. Örneğin Teach'in denizcileri aldatmasıyle Jinbe'nin Linlin'i aldatması benzer eylemeler. Ama gidip Jinbe için aldattı diye kötü diyen çok az. Hatta adam gibi adam diye ortalık yıkılıyor. Ama takdir edersin ki Jinbe Linlin'i çok zor duruma düşürecek bir şekilde aldattı.

Burada Linlin'in iyi ya da kötü olması önemsiz. Kötü birini aldatmak iyidir diye bir şey olamaz. Daha çok örnek verebilirim iyi denilen karakterler ile ilgili ama gerek yok. Açık bir durum çünkü. Bu durum da hikayenin kimin tarafında olduğu ile alakalı.

Kişiden kişiye değişmeyen kötülükler vardır denilmesine katılıyorum. Verdiğin cinsel suç örneği kişiden kişiye değişmez. Herkes kötüdür der. Ancak bu tek eylem. Tüm kötü denebilen şeyleri aynı kefeye koyamayız.

Yani Teach konusunda cinsel suçun yeri yok. Teach o kadar düşecek biri değil. Örneğin sende bilirsin Griffith iyidir dersen hemen Casca örneği verilir ve tartışma biter. Yani Griffith'e iyi biri demek imkanlar dahilinde değil. Ama Teach böyle bir şey yapmadı ve Bonney örneğinde görebileceğin gibi bunu yapacak biri de değil. Yani Teach kötüdür denebilir ama bu tarz bir kötülüğün dahil olduğu kümede değildir.

Korsandır yapar diyene bende katılmıyorum. Olayın kim ya da ne olduğunla alakası yok. Ancak Teach'e sırf Ace, Thatch, Luffy ya da WB gibi nedenlerle kötü demek kişiden kişiye değişir. Bu yüzden aşırı itirazı gerek yok diyorum.

Ben kötü dedim çünkü kabul edilemeyecek bir amaçla sivillere zarar verdi. Yoksa korsan korsanı öldürür, savaşçı savaşçıyı öldürür ya da meşru bir neden vardır biri birini öldürür ... gibi durumlar benim açımdan kötülük değil. Sen birini öldürecek konumda isen, biri için tehlike isen ölmen de doğaldır. İyi ya da kötü ol fark etmez.

Birde çıkar için aldatmak insanı kötü yapıyorsa herkes kötüdür diyelim. Bu durumlar çok değişken. Örneğin Teach'in denizcileri aldatmasıyle Jinbe'nin Linlin'i aldatması benzer eylemeler. Ama gidip Jinbe için aldattı diye kötü diyen çok az. Hatta adam gibi adam diye ortalık yıkılıyor. Ama takdir edersin ki Jinbe Linlin'i çok zor duruma düşürecek bir şekilde aldattı.

Burada Linlin'in iyi ya da kötü olması önemsiz. Kötü birini aldatmak iyidir diye bir şey olamaz. Daha çok örnek verebilirim iyi denilen karakterler ile ilgili ama gerek yok. Açık bir durum çünkü. Bu durum da hikayenin kimin tarafında olduğu ile alakalı.

Kişiden kişiye değişmeyen kötülükler vardır denilmesine katılıyorum. Verdiğin cinsel suç örneği kişiden kişiye değişmez. Herkes kötüdür der. Ancak bu tek eylem. Tüm kötü denebilen şeyleri aynı kefeye koyamayız.

Yani Teach konusunda cinsel suçun yeri yok. Teach o kadar düşecek biri değil. Örneğin sende bilirsin Griffith iyidir dersen hemen Casca örneği verilir ve tartışma biter. Yani Griffith'e iyi biri demek imkanlar dahilinde değil. Ama Teach böyle bir şey yapmadı ve Bonney örneğinde görebileceğin gibi bunu yapacak biri de değil. Yani Teach kötüdür denebilir ama bu tarz bir kötülüğün dahil olduğu kümede değildir.
Dediklerine katılıyorum. Ki hayali için yaptı denilen şeyleri de es geçtim. Onlar da tartışılır. Ama bana göre direk kötülüğünü ortaya çıkaran veri Luffy'e yaptığı konuşmadır. Dressrosa'da Luffy'nin orda olduğunu duyunca amaçsız bir şekilde direk yarasına tuz basmak için abinin idamına geç kaldın diyip kahkakayı basıyordu. Basit bir örnek gibi duruyor ama Teach'in kötü biri olduğunu bundan zevk aldığını direk ortaya koyan bir kısımdı o benim için.

Ayrıca ben nedenlerle ortaya çıkar diyorum. Yoksa dediğin gibi aldatmak kötüdür. Ama bu eylemi yapan herkes kötü müdür? Değildir. Jinbei-Big Mom örneği veriliyor. Ama Big Mom'ın nasıl biri olduğu ortada. Jinbei'yi kolunun altına almasında bile bir zorunluluk var. Adam ülkesi ve nakaması için böyle bir zorunlulukta kalmış. Şeker gitmediği sıra adasını yok ediyordu. Tayfadan çıkmak istedi ki çıkmak isteyebilir. Bunun bedelini de direk kendi ödemeye hazırdı. Ama Big Mom kirli oynayıp bundan yakınlarında zarar görür diyor. Bahsettiğim nedenler bunlar. Jinbei'nin Big Mom'a karşı tutumu da ortada. WB'ye karşı tutumuda ortada. O yüzden Jinbei için iyi deniliyor.

Teach tayfadan ayrılmak istiyorum diyip meyve için de Thatch'i düelloya davet etse WB ne yapardı? Jinbei bunu direk Big Mom ile konuşuyor. Yapacaklarını söylüyor. Teach gibi öldürüp kaçmıyor. Demir kuralı boz muyor?

Benim hayalim 10 liraya sahip olmak diyelim adamın birini kesip elindeki beş lirayı alsam sorun olmayacak mı ?
Korsan diye kötü olmayacak hali yok ya, önemli olan krekterin artık amacı neyse o yolda ilerlerken nasıl ilerlediğidir yoksa bana ne korsan olsun yada olmasın :bilmem:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık