Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Japonya Tarihi

Japonyada yillardir yasayan birisi olarak soyluyorum. Herseye 50 defa ozur dilemelerinin veya tesekkur etmelerinin ezilmislikle hic bir alakasi yok. Bu japonca dan da gelen bir kultur. Mesela bir japona basit bir iyilik yapsan, sana en az 3-4 karsilasmanda tekrar tekrar tesekkur eder. Hastanede kan verdiginde bile igneyi batirmadan once senden 4-5 defa ozur diler.
Ama kadinlarin 2. planda olmasi konusu dogrudur. Kadinlar genellikle erkeklerden alttadir is hayatinda. Tabi ki son donemlerde bunlar konusulur hale geldi. Bazi sorunlarin uzerine gidiliyor. Ama bu butun asyada olan bir sey.
Kültür olması bir neden olamaz. Bu tarz abartılı davranmalarının bir sebebi olmalı. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gördüğüm için bir çıkarımda bulunmuştum. Geçmişte yaşadıkları onları buna itmiş ve çocuklarına böyle davranmayı aşılamış olabilirler. Bunun yorumunu sen daha sağlıklı yaparsın, sonuçta Japonya’da yaşıyorsun :)

Kültür olması bir neden olamaz. Bu tarz abartılı davranmalarının bir sebebi olmalı. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gördüğüm için bir çıkarımda bulunmuştum. Geçmişte yaşadıkları onları buna itmiş ve çocuklarına böyle davranmayı aşılamış olabilirler. Bunun yorumunu sen daha sağlıklı yaparsın, sonuçta Japonya’da yaşıyorsun :)
Japon tarihine bakildiginda savasci bir toplumdur tipki turk toplumu gibi. Savas demek guc demek. Dogal olarak erkekler fiziksel olarak guclu oldugu icin, kadinlari genel olarak evde kalip cocuklarina bakan ve esine hizmet eden kisiler olmuslar. Kucuklugunden beridir boyle yetistigi icin onu kabul etmistirler.
Ama tesekkur etmeleri ve ozur dilemelerinin bu konuyla cook uzaktan alakasi olabilir. Bir erkekle de karsilassan bir kadinla da karsilassan bu boyledir.
Japon kizlarina gelirsek(biraz uzmanlik alanim olur :D ) Japon erkeklerine karsi genellikle ezik durumdadirlar. Yani evlenince ailenin butun yuku kadinlardadir.
Ama Japon kadinlar genellikle yabanci erkeklerle evlendiklerinde daha baskin karakter olurlar. Yani erkegi yoneten ve cileden cikaran eleman olurlar. Tabi ki bunun yine istisnalari vardir.

Samurayları ve dolaylısıyla Japonya tarihini, özellikle feodal ve erken modern tarihini anlatan bir video. Bu kanalı çok severim, müthiş kaliteli iş yapıyorlar, bu video da çok güzel olmuş. Çoğumuzun sevdiği Last Samurai filmi ne kadar gerçeği yansıtıyor gibi şeylerin cevabı kafanızda netleşebilir :) Veya samuraylar, samuraylık ilk olarak nasıl doğdu, kimlerden esinlenildi vesaire detaya boğmadan anlatıyor.

Video tabi İngilizce, sonraları Türkçe altyazı eklenir mi bilmem. Ama İngilizce altyazısı var en azından, daha rahat oluyor anlaması.

Üyeliğim sonunda onaylanmış :at: İlk yorumum bu konuya nasipmiş demek ki :fool:

Konuya gelirsek ilk söylemek istediğim şey kadının ikinci planda kalmasına çok değinilmiş. Türk kültüründe de böyle denilip benzetmeler yapılmış. Aslında bu biraz Türklerin İslama geçişinden sonra olan bir olay. İslamiyet öncesi Türk kültürünü baz alan kaynaklara bakarsak kadın bayağı ön planda bizim kültürümüzde. Kökenimiz zaten Orta Asya ya bizde de böyleydi denilmesine dayanamadım sadece :oleyo:

İkinci bir konu ise Japonya'da kalan bir arkadaşım orada yaşayan insanların bitmek bilmeyen kendini kanıtlama arzusundan bahsetmişti. Yaptıkları çoğu eylemin insanlara kendilerini şirin gösterme arzusu olduğunu, bir süre sonra bu yapmacıklığın hissedildiğini söylemişti.Toplumların değer verdiği şeyler çok farklı olabiliyor gerçekten. Türkiye'de de kurnazlığın alkışlanması gibi :of:

Üyeliğim sonunda onaylanmış :at: İlk yorumum bu konuya nasipmiş demek ki :fool:

Konuya gelirsek ilk söylemek istediğim şey kadının ikinci planda kalmasına çok değinilmiş. Türk kültüründe de böyle denilip benzetmeler yapılmış. Aslında bu biraz Türklerin İslama geçişinden sonra olan bir olay. İslamiyet öncesi Türk kültürünü baz alan kaynaklara bakarsak kadın bayağı ön planda bizim kültürümüzde. Kökenimiz zaten Orta Asya ya bizde de böyleydi denilmesine dayanamadım sadece :oleyo:

İkinci bir konu ise Japonya'da kalan bir arkadaşım orada yaşayan insanların bitmek bilmeyen kendini kanıtlama arzusundan bahsetmişti. Yaptıkları çoğu eylemin insanlara kendilerini şirin gösterme arzusu olduğunu, bir süre sonra bu yapmacıklığın hissedildiğini söylemişti.Toplumların değer verdiği şeyler çok farklı olabiliyor gerçekten. Türkiye'de de kurnazlığın alkışlanması gibi :of:
Aslinda bu yapmaciklik olayi turklerin dusuncesi. Turkler cok yilisik insanlar. Yani birisiyle arkadassan hemen kendini asiri yakin hissedip el sakalari ve bu tarz seyler yaparlar. Yani samimi olunca arkadasinin kisisel alanina mudahele etmeyi kendilerinde hak bilirler. Bir cok toplum gibi japonlarda bu konuda genellikle kisisel alana dikkat ederler. Bir japon arkadasin sana her zaman bunu gozeterek davranir. Bu yuzden asiriya kacacak sekilde sana yaklasmaz. Hep seni rahatsiz edebileceginden cekinir. Bu yuzden bizim kulturumuze benzer kisiler japonlarin samimi davranmadiklarini dusunurler. Bu kisilerin yuzde doksanin hic japon arkadasi olmamistir ve tamamen tahmini soylerler.
Japonlar arkadaslik konusunda yapmacik davranmazlar. Ama karsidakini kirmamak veya kotu imaj vermemek icin sana kizsada belki yuzune ilk basta soylemez. Ama soylemeye baslarsa da gozunun yasina bakmaz. O yuzden kimse japon birisi karsisinda haksiz duruma dusmek istemez. Cunku hakliysa seni ezer.

Japonyada Line App kullaninca video yada manga felan okuyunca point veriyor. Bende japoncami gelistirmeme yardimci oluyor diye genellikle bu videolari ve mangalari okuyorum. Bu gun birsey okurken ulkeleri tanitiyorlardi ve Turkiye kismini gorunce sasirdim. Youtubeye de videosunu koymuslar. Tam japon tarzinda cok guzel yapmislar.

Konu çok güzel olmuş. 2-3 gündür otobüslerde kitap okur gibi okudum. Konuyu açanın da hortlatanın da eline sağlık

Konu için teşekkürler. Meiji Döneminde hakkında bilgi sahibi olmak istiyordum az da olsa tatmin etti. Keşke 1.Dünya Savaşı ve 2.Dünya Savaşı ve soğuk savaş döneminde japonya tarihi de gelebilseydi... :(

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık