Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsanın Doğada Yaşanan Olaylara Müdahalesi Hakkında Bir Soru

Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız?

• Kullanılan toplam oy
    54
Her habitat kendi döngüsünü kurar,dış müdahale başka sorunları doğurur.Eğerki avcı hayvan işgalci türse müdahale edilebilir(kıyılarımızdaki balon balıkları,avusturalyadaki kediler v.b.)ki ışgalci türler insanlar tarafından bilinçli ve bilinçsiz şekilde doğaya salınıyor.

Çok gereksiz bir soru olmuş. Burada hayatta kalmaya çalışan iki canlı grubu var. Birinin lehine bir şey yapmak merhamet ya da iyilik değil bir çeşit tanrıcılık olur sadece. Aslana yardım edersen tavşan/sincap ölür. Tavşana/sincapa yardım edersen aslan ölür. Kimin ölüp kimin yaşayacağına karar verme hakkına sahip olduğumuzu düşündürten nedir?
Doğanın şartları acımasız. Ama düzeni sağlayan da bu acımasızlık. Doğanın düzenine müdahale edebilecek bir tür değiliz, çünkü biz de o aslandan, tavşandan, sincaptan farklı değiliz.

Doğanın düzenine müdahale edebilecek bir tür değiliz, çünkü biz de o aslandan, tavşandan, sincaptan farklı değiliz.
Şimdi müdehale etmeyelim kısmı bir yere kadar da sincaptan ya da aslandan farklı değiliz yaklaşımı da bana çok da doğru gelmiyor. Hatta tehlikeli buluyorum. Hümanizm gibi insanı tanrılaştıran bir bakış açısıyla da söylemiyorum bunu. Aksine farkındalıksa mesele buna kendinin farkında olmak da dahildir. Çünkü insanın etkisi ve erimi hatta sahip olduğu imkanlarla diğer gördüğümüz canlılarınki bir değil. Bu yaklaşım bir çeşit tevazu mu bilmiyorum ama insan eğer gerçekçi olacaksa evrene olmasa da diğer canlılara karşı bir etki gücüne sahip. Bu gücü doğru kullanabilmenin bir yönü de bu gücün varlığını kabul etmek.
Bir varlığın bir imkanı varsa imkan yokmuş gibi davranalım dersen kötü niyetli olanı bunu öyle bir kullanır ki aklımız hayalimiz şaşar. Basit bir örnekle; ormanları koruma ya da yıkma imkanı vardır insanın ve bu imkanı sıkı bir şekilde koruma yönünde kullanmalıdır. Peki bu imkan ve gücü göz ardı edersen ne mi olur? Sen korumazken yıkanlar yakanlar çıkar. Kimileri buna karşı işte oksijen üretimi azalır da insan da zarar görür diyecekse de bu kişiler kendi kısa hayatları içinde bunu önemsemiyor zaten. Yaşadığı yerlere de baksan yayla dersin. Çok da umrunda olmaz yani. Kendini farklılaştırmayacaksın diye de farklı olduğun noktayı inkar edersen bunun farkında olanlar da bunu kendi faydası için başkalarına zarar verse de kullanır. İnsan kibirlenmemeli elbette ama diğer canlılara olan etkisini de görmezden gelmemeli.
Bu dediklerim de insanın bir farkı yok gibi ifadelere karşı. Yoksa evet ceylanı kurtarayım derken aslana da zarar vermemek lazım bunu zaten söylemiştim ben de.

Evet benim kastettiğim doğa tam olarak oydu. Bilimsel anlamında kullanılacağını düşünmediğim için belirtmedim ama konuyu açmadan önce de içimde bir huzursuzluk vardı belirtip belirtmeme durumunda.

Insanlar ve hayvanlar arasında benzerlik olduğunu inkar etmiyorum ama algılayışım bana her zaman benzerlikler olsa da, arada, ortaya çekilen ince bir çizgi gibi farkın sonradan oluştuğunu söylüyor. Belki dediğin gibi farklı anlamdırmanın sonucudur.
ince çizgi o bahsettiğim zıtlaştırmada yatıyor. bişeyi anlamak için dışında olman gerekir, insan kendini soyutlayarak anlam yükler, anlam yükledikten sonra da parçası olduğunu kabullenir. gerçi kabullenişinin de bi yaptırımı yoktur, zaten öyledir. yabancılaşmak bi anlam arayışıdır.
@twei senin kadar emek vermedim diye beğenmedin mi :/
benim kitabımda bi wow 5 like a bedeldir. yaklaşımını sevdimdi.

sen de beni beğenmemişsin.......

Şimdi müdehale etmeyelim kısmı bir yere kadar da sincaptan ya da aslandan farklı değiliz yaklaşımı da bana çok da doğru gelmiyor. Hatta tehlikeli buluyorum. Hümanizm gibi insanı tanrılaştıran bir bakış açısıyla da söylemiyorum bunu. Aksine farkındalıksa mesele buna kendinin farkında olmak da dahildir. Çünkü insanın etkisi ve erimi hatta sahip olduğu imkanlarla diğer gördüğümüz canlılarınki bir değil. Bu yaklaşım bir çeşit tevazu mu bilmiyorum ama insan eğer gerçekçi olacaksa evrene olmasa da diğer canlılara karşı bir etki gücüne sahip. Bu gücü doğru kullanabilmenin bir yönü de bu gücün varlığını kabul etmek.
Bir varlığın bir imkanı varsa imkan yokmuş gibi davranalım dersen kötü niyetli olanı bunu öyle bir kullanır ki aklımız hayalimiz şaşar. Basit bir örnekle; ormanları koruma ya da yıkma imkanı vardır insanın ve bu imkanı sıkı bir şekilde koruma yönünde kullanmalıdır. Peki bu imkan ve gücü göz ardı edersen ne mi olur? Sen korumazken yıkanlar yakanlar çıkar. Kimileri buna karşı işte oksijen üretimi azalır da insan da zarar görür diyecekse de bu kişiler kendi kısa hayatları içinde bunu önemsemiyor zaten. Yaşadığı yerlere de baksan yayla dersin. Çok da umrunda olmaz yani. Kendini farklılaştırmayacaksın diye de farklı olduğun noktayı inkar edersen bunun farkında olanlar da bunu kendi faydası için başkalarına zarar verse de kullanır. İnsan kibirlenmemeli elbette ama diğer canlılara olan etkisini de görmezden gelmemeli.
Bu dediklerim de insanın bir farkı yok gibi ifadelere karşı. Yoksa evet ceylanı kurtarayım derken aslana da zarar vermemek lazım bunu zaten söylemiştim ben de.
Yalnız bu dediğinin dengi şöyle bir şey; "Herkes çöpünü yere atıyor, ben de atayım. Herkes çalıyor, ben de çalayım."
Yani niyetini anladım ama sonucu buna çıkıyor. O yüzden çok düşünülmesi gereken bir şey değil. Biz insanlar doğadaki diğer canlılara göre farkındalık ve imkan bakımından daha avantajlıyız bu doğru. Ama bu bizi otomatikman doğanın üstüne çıkarmıyor, efendi yapmıyor. Sadece diğer türlere göre üstün olduğumuz yanımızı gösteriyor. Farkımız yok derken kast ettiğim buydu.

He bu gerçeği gözardı edip bu üstünlüğü lehine kullanan art niyetlilere ne olacak? Yapabileceğimiz bir şey yok. Malesef bizim de sınırlarımız bu kadar. Yasalar koyuyor, önlemler alıyor, yaptırımlar uyguluyor, insanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bir yandan da teknoloniyi kullanarak daha önce verilmiş hasarları gidermeye çalışarak doğadaki kötü etkimizi silmeye çalışıyoruz. Başka da yapılacak bir şey yok.

Soru bir gurup insan sırf su içiyorlar diye yüzlerce hayvanınotomatik tüfekler ile öldürüp bırakıyorlar kurtarır mısınız olsa Evet kurtarırım derdim. Ama doğal düzel içinde ölen öldüren hayvanlar keyif için bunu yapmıyor. Bir doğal Hayat alanına sırf denge için kurt sürüsü bırakıyorlardı. Yani hadi otçullar siz yiyin için eğlenin olayı yok onlarda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık