Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsanın Doğada Yaşanan Olaylara Müdahalesi Hakkında Bir Soru

Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız?

• Kullanılan toplam oy
    54
Şıklarda duruma göre değişirde olmalı bence.

Hz. Musaya(Aleyhüsselam) bir serçe gelir sakla beni der ve koynuna girer sonra bir şahin gelerek ya Musa o benim rızkındı onu bana ver der. Zor bir durumda kalan Peygamber kendi etinden keserek şahine verir ve işi çözer. Doğa dediğimiz şey kendinden bir varlık değildir ALLAH(Celle Celalühü) ın yarattığı organik besin zincirine göre işleyen bir sistemdir. Her canlı ölümü tadacaktır muhakkak yani eğer bu besin zincirini bozacaksak onun yerine ayrı bir zincir koymak şart olur ki bu zavallı hayvanlar aç kalmasın. Dünya ince ölçülere göre insanlara soğuk uzay boşluğunda bir barınak ve gemi olmaktadır, üstün teknoloji ve ilm eseri bu gezegene oda Allahın(Celle Celalühü) bir mahlukatıdır denilip iyi davranılmalı ve içinde yaşıyan hayvanata, nebatata vs... zulm edilmemelidir.

Bu soru çocuk Hitler’i öldürür müydünüz gibi olmuş.
Hitler ölür aynısını Thomas yapardı yani bir şey farketmezdi.

Diyelim aslanlardan kurtardık yine çita veya başka bir hayvana yem olurlardı.

Yani ben şahsen doğayı akışına bırakırdım sanırım.

Soruyu pek anlamadım. Pofuduk şeyler aşkına mı yoksa bu belgeselleri izlerken ki reaksiyonumuz mu?

Bilimsel bir cevap ise aslan, tavşan veya sincap gibi küçük hayvanları kendine av olarak seçebilmesi için büyük avların ortadan kaybolması lazım. Doğal seleksiyona ters. Ayrıca gen aktarımına engel olunursa, bugün yaşadığımız dünyaya ayak uydurma sistemini bozmuş olursun. Belgeselciler veyahut bu konunun hedefi minvalinde meslek edinen kişiler, bırak avcının avını kurtarmasına müdahaleyi sürüden ayrılıp dağdan kayan pengueni, donan fok yavrularını, ağaçtan bir hiç uğruna düşen kuş yavrularını, katil arıların kovanları basıp öldürmelerine vs vs engel olmaz, olamaz. Bu genetik aktarım varsayımsal olarak milyonlarca yıla ayrılmış. Basit olarak avcı olarak nitelendirilen bir çok canlının gözlerinin yüzlerinin önünde (hedefe kilitlenmekte daha iyi), bir çok av türünün de gözlerinin 360 derece görüş sağlamasının (avcıyı farkedebilmekte daha iyi) nedeni gibi.

Ben karışmam. Bir kere bir belgesel görmüştüm. Yavru bir fil vardı aslanlara yakalanan. Haberi yok hiç bişiden. Kaçmadığı için öldürmüyorlardı bile. Canlı canlı yemişlerdi. Öyle bir durumda müdahale ederdim. Onun dışında yok etmem.

Soruyu pek anlamadım. Pofuduk şeyler aşkına mı yoksa bu belgeselleri izlerken ki reaksiyonumuz mu?

Bilimsel bir cevap ise aslan, tavşan veya sincap gibi küçük hayvanları kendine av olarak seçebilmesi için büyük avların ortadan kaybolması lazım. Doğal seleksiyona ters. Ayrıca gen aktarımına engel olunursa, bugün yaşadığımız dünyaya ayak uydurma sistemini bozmuş olursun. Belgeselciler veyahut bu konunun hedefi minvalinde meslek edinen kişiler, bırak avcının avını kurtarmasına müdahaleyi sürüden ayrılıp dağdan kayan pengueni, donan fok yavrularını, ağaçtan bir hiç uğruna düşen kuş yavrularını, katil arıların kovanları basıp öldürmelerine vs vs engel olmaz, olamaz. Bu genetik aktarım varsayımsal olarak milyonlarca yıla ayrılmış. Basit olarak avcı olarak nitelendirilen bir çok canlının gözlerinin yüzlerinin önünde (hedefe kilitlenmekte daha iyi), bir çok av türünün de gözlerinin 360 derece görüş sağlamasının (avcıyı farkedebilmekte daha iyi) nedeni gibi.
Valla açık konuşayım bende bu mesajı tam anlamadım. Tam olarak sorunun neresini anlayamadın? Pofuduk şeylerden ziyade aslana yem olabilecek her türlü hayvan geçerli. Sincap veya tavşan sadece aklıma gelen ilk örnek :/

Ben karışmam. Bir kere bir belgesel görmüştüm. Yavru bir fil vardı aslanlara yakalanan. Haberi yok hiç bişiden. Kaçmadığı için öldürmüyorlardı bile. Canlı canlı yemişlerdi. Öyle bir durumda müdahale ederdim. Onun dışında yok etmem.
Sırtlanlar ve afrika yaban köpekleri canlı canlı ve genelde cinsel organa saldırıp zayıf düşürerek yiyorlar. İzleyince üzülüyorum ama doğanın işleyişi de böyle.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık