Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
IM'ın altyapısı yok demek yanlış olur.Daha doğrusu Im'ın bulunduğu mevkinin altyapısı.Hikayenin temeli buna dayanıyor.Serinin başından beri dünya hükümetinin kuruluşuyla ilgili bir gizemden bahsediliyor.Kutsal ejderlerden bahsediliyor.
Naruto'da saçma bir Madara-Kaguya ilişkisi vardı.One Piece gibi değildi.Naruto baş karakter odaklı bir seri.One Piece ise baş karakter üzerinden hikayeyi anlatıyor.One Piece'te varsa yoksa Luffy ya da hasır şapkalar değil.
Güçlüleri son dakika tanıtması güzel olmaz ama erkende tanıtmasına gerek yok ama bir kaç istisna olabilir örneğin ilk tanıdığımız Shichibukai Mihawk.Gerçi şimdi ilk tanıdığımız shichibukai Buggy oluyor :hhh:
Mihawk'ın erken tanıtımı Zoro'nun gelişimi için gerekliydi bence
Ama Im'in altyapısı farklı bir şey dünya hükümetinin altyapısı farklı bir şey.Oda bize bu zamana kadar hükümetin zirvelerini gorosei olarak gösterdi.Ben Im'in varlığına ilişkin en ufak bir ipucu hatırlamıyorum.Yani bu kadar goroseiyi gözümüze soktuktan sonra bir anda Im diye bir adamın ortaya atılması tuhaf.Dediğim gibi Im'in varlığına ilişkin çok ipucu da yoktu.

''Op'ta varsa yoksa Luffy ya da hasır şapkalar değil'' demişsin ama katılmıyorum hocam.Opta hasır şapkalar dışında birçok olay birçok karakter olsa da seri %98 Luffy ve hasır şapkalar eksenli gitti.İşte bi ara Reverie gibi bizimkilerin olmadığı bir arc gördük ki arc bile denmez kısacık bir şeydi.Naruto'da en azından Naruto hariç diğer karakterleri de görüyorduk.Ne bileyim mesela Sasuke tarafını görüyorduk.Jiraiya'nın Pain olayını ya da son savaşın başlarında Naruto kadar kageleri falanda görüyorduk.Yani Naruto'yu ve Luffy'i kendi serisi içindeki görünme sıklığı,ağırlıklı işlenme olarak kıyaslarsak Luffy daha ağır basar.Naruto serisi bu kadar ana karakter eksenli gitmiyordu bence.

Kaldı ki Op Naruto'dan daha geniş bir evren.Yani ana karaktere odaklanmasa bile işleyebileceği şey sayısı Naruto'dan daha fazlayken mangaka yine de ana karakter odaklı gidiyor.

Luffy gamma knife saldırısını yemesinden hemen sonra iç organlarında lastik özelliğini kullanmasıyla hasarını önleyebilir miydi?
Şimdi buna cevap verebilir miyiz bilemiyorum. Doflamingo'nun bu saldırıyı yemesi mangaka tarafından planlanmış, eğer Doflamingo değil de başka bi şekilde bunu Luffy yeseydi mangaka öncesinde bir hazırlık yapmak zorunda olurdu. Luffy'nin lastiğinin koruyucu özelliğini veya ne bileyim lastik bedeni üzerinde kontrolünü falan görürdük. Ki Doflamingo'nun ipler üzerindeki hakimiyeti ve sonrasındaki uyanış güçleriyle bunu iplerle iç organlarını dikebiliyor diye kotarabildiği gibi Luffy'e de yapması gerekirdi. Tabiki dövüşün devam etmesini isteseydi.

Fakat bunları geçip Luffy'nin şu anki halinde iç organlarına yediği bir saldırıda organlarına Doflamingo gibi ilk yardım uygulaması mümkün değil görünüyor. İlk yardım uygulasa da uygulamasa da dövüşün sonuna kadar yine Doflamingo gibi ayakta kalacağı kesin ama. Zamanında kaç kere iç organlarına rokuougan yeyip yine de doğrulmuş adam burda düşecek değil.

O zaman dost zaten. Kk olup dost olmadan önce kapışıp yaralanıp sonra dost olmuş olabilirler. Bunlar kesin değil ihtimal sadece. Ben kesinlikten değil ihtimal dahilinde olmasından bahsediyorum.

Mesela shanks ve mihawk. Shandk düello etmeye mi geldin diyor. Oysaki dostlar. Düello yapsa birisi belki de yaralanacak bilemeyiz.
Arada bir dostluk ilişkisi oluşmadı için aradan biraz zaman geçmeli. Roger ve Beyazbıyık içerken, Roger'ın daha yeni kral olduğu gayet açık. İhtimal böyle açık şeylerde kullanılmaz. Senin ihtimal mantığına göre, seride kesin olan durum sayısı çok aza iner.

Yorumun tamamı söylediğim şeyi yapıyor, yine de karşılık veriyorsun. Kendin bile kesinlikten emin değilken emin konuşmaya çalışıyorsun. Sabahtır bundan bahsediyorum size. Sadece bulanık verileri yorumluyorsunuz. Bunu yaparken de kendinizi biraz kaybediyorsunuz.

Çevirisinde "well before pirate age" tabiri var. Korsan çağının hemen öncesinde demek oluyor bu.
https://thelibraryofohara.com/2018/12/03/vivre-card-databook-vol-4-all-the-new-information/

Olamaz! Olamaaaaz! bunu kabul edemem! Yalan bu!

"Rocks gören anti-Garp" taklidi yaptım. :(
Well before, hemen öncesinde demek olmuyor. "Much before", "earlier" gibi bir anlamı var. Ben çevirecek olsam "Korsan Çağı'ndan daha da önce" ya da "epey önce", "pek önce" gibisinden çevirirdim. Kesin olan şey, "hemen öncesinde" demek olmadığı malesef. "Right before Pirate Age" dese dediğin gibi bir anlamı olurdu.

Belli olmamış güç kıstası üzerinden kendi mantığınla argüman oluşturup herkesin de senin gibi bunu kabul etmesini bekliyorsun,hakikaten gülünç.
Hadi o benim mantığım diyelim. Roger'a engel olamayıp Roger'dan sonra da en güçlü ünvanını da alamayan Garp'ı Roger'la denk görmek neyin mantığı ? Yazdığım şeyler seride olmamış gibi davranıp "o senin mantığın arkadaş" demek de ayrı bir gülünç o zaman :bilmem:

Funduska

Hadi o benim mantığım diyelim. Roger'a engel olamayıp Roger'dan sonra da en güçlü ünvanını da alamayan Garp'ı Roger'la denk görmek neyin mantığı ? Yazdığım şeyler seride olmamış gibi davranıp "o senin mantığın arkadaş" demek de ayrı bir gülünç o zaman :bilmem:
Roger'ın kendisi ''Birbirimizi defalarca öldürüyorduk Garp'' demişken,Garp'ın Roger ve Wb ile aynı klasmanda olduğunu kabul etmemek sadece senden beklenebilirdi.Bunun yanında Garp'ta Roger dövüşlerinden kalan herhangi bir yara izi yokken,Wb'de hala sızlayanlardan mevcut hani uyandırayım reis.

Roger'ın kendisi ''Birbirimizi defalarca öldürüyorduk Garp'' demişken,Garp'ın Roger ve Wb ile aynı klasmanda olduğunu kabul etmemek sadece senden beklenebilirdi.Bunun yanında Garp'ta Roger dövüşlerinden kalan herhangi bir yara izi yokken,Wb'de hala sızlayanlardan mevcut hani uyandırayım reis.
" Birbirimizi defalarca öldürmeye çalıştık." olacak o.Ölümün eşiği muhabbetlerinden sonra asıl gerçek anlaşılmıştı neyse ki.

Birbirini öldürecek kadar yakın güçte olan adamlardan biri Dünyanın en güçlü adamı olarak anılmıyorsa gerisi teferruattır. Garp adam değil onu biliyoruz da insan da mı değil de ünvan onu kapsamıyor ? :oops:

Öte yandan Garp'ın Roger'ı o kadar yakalamak isteyip bir kere bile yakalayamamış olması ve Roger'ı en son kendisinin teslim olması Garp hakkında tutunduğunuz, daha ne zaman dövüştükleri belli olmayan malum cümlenin çürüklüğünü de gösteriyor zaten.

Zoro'da boydan boya yara izi var. Yarın Zoro Mihawk'ı yense ve Mihawk yaşamaya devam etse Zoro'da boydan boya yara izi var ama Mihawk'ta yok mu diyeceksin ?

Shanks'ta da yara izi var? Seneler önce Shanks'ı çizen Bb iki sene önce Shanks'ı görünce kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırıp neden kaçıyor ?

Yara üstünden yola çıkıp bana Garp>Wb iması yapıyorsun ama mangakanın Wb'ye verdiği koskoca ünvanı görmezden gelip Garp'ın bu ünvanı alamayışına bir açıklama getiremiyorsun. Ancak ne zaman dövüştükleri belli olmayan Roger-Garp ikilisinin cümlesinden yola çıkarak Roger=Garp>Wb dersin sen.

Kimin hangi dayanakları kullanıp neyi nasıl savunduğu çok belli :gamyon:

Son düzenleme:

Funduska

Birbirini öldürecek kadar yakın güçte olan adamlardan biri Dünyanın en güçlü adamı olarak anılmıyorsa gerisi teferruattır. Garp adam değil onu biliyoruz da insan da mı değil de ünvan onu kapsamıyor ? :oops:

Öte yandan Garp'ın Roger'ı o kadar yakalamak isteyip bir kere bile yakalayamamış olması ve Roger'ı en son kendisinin teslim olması Garp hakkında tutunduğunuz, daha ne zaman dövüştükleri belli olmayan malum cümlenin çürüklüğünü de gösteriyor zaten.

Zoro'da boydan boya yara izi var. Yarın Zoro Mihawk'ı yense ve Mihawk yaşamaya devam etse Zoro'da boydan boya yara izi var ama Mihawk'ta yok mu diyeceksin ?

Shanks'ta da yara izi var? Seneler önce Shanks'ı çizen Bb iki sene önce Shanks'ı görünce kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırıp neden kaçıyor ?

Yara üstünden yola çıkıp bana Garp>Wb iması yapıyorsun ama mangakanın Wb'ye verdiği koskoca ünvanı görmezden gelip Garp'ın bu ünvanı alayışına bir açıklama getireyorsun. Ancak ne zaman dövüştükleri belli olmayan Roger-Garp ikilisinin cümlesinden yola çıkarak Roger=Garp>Wb dersin sen.

Kimin hangi dayanakları kullanıp neyi nasıl savunduğu çok belli :gamyon:
Ünvan Akainu'yu da kapsıyordu ama dünyanın en güçlü adamına 2 delik açtı reis o nasıl olacak ? Wb en güçlü iken kimseden yara almaması lazım değil mi o zaman senin argümanına göre ? Demek ki yakın güçte olunca da yeterli.

Garp'ın Roger'ı yakalayabilmesi için Garp>Roger olması lazım,böyle bir şey söz konusu değil.Roger=Garp olsa bile Garp Roger'ı yakalayamaz,Roger'ın tayfası var,Garp'ın kimi var ?

Zoro örneğini zorolanarak yazmışsın heralde o kadar alakasız.

BB güle oynaya ortamı terk ediyor,kaçma yok kaçma dediğin Akainu'yu gördüğünde ki gibi olur.

Garp>WB iması yok,Wb bile yara almışken Garp yara almamayı başarmış,bu övgüye layık bir başarıdır.Ünvan konusunda WB zaten en güçlüdür,mangayı inkar eden yok hani öyle bir yazmışsın ki sanki bunun aksini iddia eden biri var da onunla tartışıyosun ? Hayali birileri ile mi tartışıyosun reis ?

Well before, hemen öncesinde demek olmuyor. "Much before", "earlier" gibi bir anlamı var. Ben çevirecek olsam "Korsan Çağı'ndan daha da önce" ya da "epey önce", "pek önce" gibisinden çevirirdim. Kesin olan şey, "hemen öncesinde" demek olmadığı malesef. "Right before Pirate Age" dese dediğin gibi bir anlamı olurdu.
Well before, kullandığın duruma göre hemen öncesi veya "ciddi/belirgin bir zaman öncesi" anlamlarına gelebilir. Ancak burada, çok öncesi anlamına gelmediğini düşünmek pek yersiz değil.
Right before, doğrudan başlangıcın öncesini tarif eder. Yani önce unvan verildi sonra çağ başladı gibi bir anlam çıkar. Benim bahsettiğim "hemen öncesi" ise biraz daha geniş bir zamanı kapsıyor.
Much before başlangıcın çok öncesini anlatır. Bu süreye uzun yıllar da ekleyebiliriz.
Burada bir şahsın, edebi yönü güçlü olmak zorunda olmayan bir şahsın çevirisinden bahsediyoruz ve yazdıklarımızın hiçbiri kesin değil tabi ki. Bunu peşinen belirtmek gerekiyor. Ancak burada Much veya Right kelimelerini kullanmayıp well gibi biraz daha muğlak bir tanım kullanması, ilkini daha kabul edilebilir kılıyor. Yani kastettiği, benim de belirtmek istediğim gibi, çağ başlamadan kısa süre öncesi olmalı. Böyle belirtmemin sebebi, aynı şahsın başka bir yerde "All it says is that he already attained the title of "world's strongest man" before the Great Pirate Age even began." ifadelerini de kullanmış olması. İki çevirisinde de çok önce veya başlamadan hemen önce tabirlerini özel olarak kullanmıyor da çağın başlamasından önce ifadesini kullanıyor.
https://mobile.twitter.com/newworldartur/status/1069159428497317890
Yani Roger'ın kaybolduğu o 1 yıldan bahsediliyor olma olasılığı daha makul geliyor bana bu durumda.

Sanırım doğrudan Japoncadan çevirmemiz gerekecek yine. İkinci el çeviri her zaman sorun çıkarıyor. Bunu yapsak bile kesin bir şey çıkacağını sanmıyorum gerçi.
Bana kalırsa kısa süre öncesinden bahsediyor. Aksi olsa çağın başlangıcı belirtilmez ve çağdan önce ifadesi kullanılırdı. Veya Roger zamanında da en güçlüydü gibi bir tabir kullanılabilirdi.

Dip not:
Öyle veya böyle, Beyazsakal'ın bu unvanı çağ başlamadan önce aldığı ve bu unvanın Roger öldü diye verilmediği kesin. Bu apayrı ve benim girmeyeceğim bir tartışma konusu tabi. Burada da sadece gördüğüm bir yanlışı düzeltiyordum o kadar. Ne bir iddia atıyorum ortaya ne de bir iddiayı savunuyorum. Genelde yanlış anlaşılıp karşı tez sürdüğüm düşünülerek tartışılmaya çalışılıyor. Bu yüzden maalesef bunu da belirtmek durumundayım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık