Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Dil Öğrenme Platformu

Kelimeleri, sade öğrenmektense cümle içinde öğrenmek çok işe yarıyor.
Ancak yeni başlayanlar İngilizce cümle kuramadığı için kelimeleri yalın öğrenmeye çalışıyorlar.
Böyleleri için güzel bir strateji var. Her kelimede olmasa da çoğu kelimede işe yarıyor.

Teknik şu: Kelimeyi Türkçe cümle içinde kullanmak.
Örnek:
1. Uyurken başımın altına pillow koyarım.
2. Susadığımda water içerim.
3. Ben kör genç bir dilenciyim, street street gezerim.

Ancak yeni başlayanlar İngilizce cümle kuramadığı için kelimeleri yalın öğrenmeye çalışıyorlar.
Böyleleri için güzel bir strateji var. Her kelimede olmasa da çoğu kelimede işe yarıyor.

Örnek:
aman hocam yıldırma yemeyel... ah pardon konunun olayı buydu dimi :d

bu arada youglish örneğini daha önce vermiş olmalıyım ama bilmiyorsanız gümüşün bahsettiği yöntemle harmanlanarak kullanılabilirdsiniz.

mesela arama kısmına kelimeyi yazıyorsunuz, o da size adındaki göndermeden anlaşılacağı gibi bağzı youtube videoları ve aradığınız kelimenin cümle içinde kullanımını sunuyor. altında tüm cümle de yazıyor. böylece belki de birden fazla kelimeye de denk gelip aklınıza tutunmasını sağlayabilirsiniz.

edit:bu arada vocagarden ekşi başlığında da önerilmiş, aklın yolu bir :d

Örnek:
Sonra orderları geçince bir toplantı set edip mailleri çek edince de problem çıkmaz mı bu yöntemle ya Silver ustam? Bilemedim, bir taraftan öğrenirken öbürünü de hiç edenler çok olur bu yöntemle sanki. O dilde düşünebilmeyi de öğrenmek zorlaşabilir.

Sonra orderları geçince bir toplantı set edip mailleri çek edince de problem çıkmaz mı bu yöntemle ya Silver ustam? Bilemedim, bir taraftan öğrenirken öbürünü de hiç edenler çok olur bu yöntemle sanki. O dilde düşünebilmeyi de öğrenmek zorlaşabilir.
Sadece başlangıçta. Cümle kurmayı öğrenene kadar kaydını düştüm bu yüzden. Bir de kullanmak derken günlük hayatta kullanmak demek istemedim. Örneğin kelime defteri tutuyorsun, sadece kelime yazmak yerine bu yöntemle yazılabilir. Cümle kurmayı öğrendikçe terk edilmesi gerekiyor. Zaten her kelimede işe yaramıyor.

Temel seviye dahil içeriğin büyük bölümü paralı. Ucuz olsa bile ömürlük olmayan böyle yerlere para verilmez. Kaydolursun ama fırsatın olmaz vs.
Hayır koy her seviyenin başına iki reklam izleyelim nedir yani : |

Son düzenleme:
Temel seviye dahil içeriğin büyük bölümü paralı. Ucuz olsa bile ömürlük olmayan böyle yerlere para verilmez. Kaydolursun ama fırsatın olmaz vs.
Hayır koy her seviyenin başına iki reklam izleyelim nedir yani : |
vocagarden ekşi başlığında youglish önerilmiş demek istemiştim. ben bedava edinilecek şeylere para vermem :dd

aman hocam yıldırma yemeyel... ah pardon konunun olayı buydu dimi :d

bu arada youglish örneğini daha önce vermiş olmalıyım ama bilmiyorsanız gümüşün bahsettiği yöntemle harmanlanarak kullanılabilirdsiniz.

mesela arama kısmına kelimeyi yazıyorsunuz, o da size adındaki göndermeden anlaşılacağı gibi bağzı youtube videoları ve aradığınız kelimenin cümle içinde kullanımını sunuyor. altında tüm cümle de yazıyor. böylece belki de birden fazla kelimeye de denk gelip aklınıza tutunmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı özel isimlerin okunuşunu öğrenmede çok işe yarıyor bu, sık sık kullanıyorum ben de. Gerçi çıkardığı sonuçların bir kısmı yanlış oluyor haliyle.

Ben bu konuda pek tecrübeli biri değilim. Ancak dil çalışmadığım zamanlarda öğrendiklerimi unutmamak için yaptığım iki şeyi örnek olarak vermek isterim. Belki sizin de işinize yarar:

1- Reddit gibi İngilizce sitelerde gezip sürekli okuma yapmak. (İngilizce gazete de okuyabilirsiniz. Artık ilginizi ne çekiyorsa.)

2- Adventure Time, Regulary Show gibi hem yetişkinleri eğlendirebilecek hem de ağır bir dile sahip olmayan çizgi dizileri altyazısız izlemek. İlk başlarda bu çok faydalı olmuştu bana. Günlük dilimi inanılmaz geliştirdi. Şu sıralar çizgi film izlemek yerine daha önceden altyazıyla izlediğim dizileri altyazısız izliyorum.

Bu taktikleri denemenizi tavsiye ederim. Hem eğlenip hem de farkında bile olmadan dilinizi başkangıç seviyesinin üzerine çıkarabilirsiniz.

3,5-4 sene önce İspanyolca kursuna gitmiştim. O ara gayet iyi biliyordum fakat 2. kur bitince (A1) üniversite sınavını bahane edip devam edemedim. Sonrasında daha kasmayıp büyük hata yaptım. Şimdi tekrar eski notlarıma bakarak ve "Language Learning with Netflix" eklentisini kullanarak Netflix'te Türkçe/İspanyolca eş zamanlı altyazı ile geliştirmeye çalışıyorum.

-Twitter olsun Instagram olsun hedeflediğiniz dilde içerik paylaşan yerleri takip etmek (özellikle haber sayfaları),

-Bahsettiğim Language Learning with Netflix eklentisini kullanmak,

-Kulak aşinalığı için hedeflediğiniz dilde videolar, diziler ve filmler izlemek,

-Eğer İngilizce biliyorsanız, İngilizce dizi/film vs. içerikleri hedeflediğiniz dilin altyazısı ile izlemek, gibi şeyler büyük fayda sağlar.

Fakat en önemli şey pratik, o dile maruz kalmaz ve kullanmazsanız oldukça yavaş gelişiyor. Üniversiteden önce İngilizcem iyiydi zaten fakat üniversite %100 İngilizce eğitim verdiği için ilk birkaç hafta şok etkisi yaratmış olsa da zamanla hiç beklemediğim kadar gelişti. Yani o dilde bir şey dinlemek ve konuşmanın etkisi çok büyük. Eminim bahsedilmiştir, Duolingo, Memrise vs. gibi bu iş için tasarlanmış uygulamalardan belirli kalıpları ve kelimeleri (özellikle en çok kullan kelimeleri öğretmeye çalışır bu uygulumalar) öğrenmenin de faydası var tabii ki.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık