Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Dil Öğrenme Platformu

Saygıdeğer Korsanfan Ailesi, yeni bir konuyla daha karşınızda olma şerefini huzurlarınızda duyuruyorum. Konumuzun gayesi, konu isminden de anlaşıldığı üzere; Dil Öğrenmek üzerine kurulu. Burada herkes dil öğrenmek adına neler yapabileceği/yaptığı, bu konu hakkında tavsiyeler, hangi dilleri bildiği vs. gibi pek çok, dile dair hususu tartışacağımız, bilgilerimizi aktaracağımız geniş çaplı bir bilgi aktarım konusu olmasını temenni ediyorum. Sizinde konuyu nasıl geliştireceğimize yönelik tavsiyelerinizi dört gözle bekliyorum. İyi forumlar diliyor, konumuzdan en iyi şekilde istifade edebilmeyi istirham ediyorum.

Benim kendi çapımda kullandığım yöntemleri aktarayım;

Uygulama bazlı; Duolingo(temel), Speaky(canlı olarak)
Öğreneceğim dile dair bir sözlük uygulaması.

Onun haricinde öğrenmek istediğim dilin metinlerini alıp, kendi çapımda çevirmeye çalışmam, o dile dair gramer bilgileri, o dile dublajı yapılmış veya direk o dil ile çekim yapılmış film/dizi izlemek gibi teknikler kullanıyorum.

Herkes bildiği dilleri ve öğrenmeyi amaçladığı dilleri de yazsa nasıl olur?

Mesela; İngilizce orta seviyeli, Arapçayı gramer olarak ileri seviyeli olarak biliyorum, gibi.
Öğrenmek/geliştirmek istediğim diller; İngilizce, Arapça, Japonca

Son düzenleme:
Gramere çok emek vermek bir seviyeden sonra büyük hata bence. Girişte ve üst seviyelerde kasmak lazım. Diğer seviyelerde takıntı haline gelirse öğrenmeyi yavaşlatır. Tecrübe ile öğrenmek iyidir.
Aynen, Doulingo uygulaması temeli atmaya yarıyor, Speaky uygulaması pratikte yardımcı oluyor mesela. En son gramere gireriz zaten, o işin son raddesi gibi.

Forumda yabancı dili ana dili gibi gelişmiş olan arkadaşlarla speaky uygulamasından görüşebiliriz.

İngilizce bilmem gerektiğini düşünüyorum ama pek üstüne düşmüyorum maalesef. Yine de belirtmiş olayım ve benim gibi neredeyse hiç ingilizce bilmeyenler için;

Altyazılı film izlerken çift alt yazılı izlemek iyi oluyor. Netflix için şöyle bir chrome eklentisi var tavsiye ederim.

Çeviri ile kendisini geliştirmek isteyenlere

ODTÜ Read at Work 1-2 ve Reading Plus kitaplarını öneririm. Bir yandan günlük kelime ezberleyip 3 günde bir bu kelimeleri tekrar ediyordum ben. Bir yandan da bu kitapları okuyup bilemediğim kelimelere bakıyordum. Tabi dil konusunda uzun süre kitaba şuna buna para vermeyin bence. Çünkü benim gibi üşengeçseniz yarıda bırakıyorsunuz. Çok faydalarını görsem de ben de bu kitaplardan sadece Read at Work 1'i tamamen bitirebildim. Allahtan para vermemiştim : )) Ama hepsinin çok faydasını gördüm ve kabaca İngilizce metinleri anlamama faydalarını gözlemledim. Tabi çalışmayı bırakırsanız ve benim gibi hayatında İngilizceye pek yer yoksa zamanla unutuyorsunuz bir çok şeyi.

Hazır konusu açılmışken sormuş olayım. Faydasını gördüğüm güzel yöntemlerden biri de İngilizce bulmaca kitapları. Buna yönelik uygulamalar çok iyi olur aslında. Evet Words of Wonders gibi güzel uygulamalar var ancak bunlar sadece İngilizce ve açıklama yok. Sadece harflerden kelime oluşturuyorsun. Belki unutmamaya faydası olur ama yeni kelime öğrenmek için çok elverişli değil. Klasik çengel bulmaca tarzında İngilizce soru İngilizce cevap veya Türkçe soru İngilizce cevap tarzı uygulamaların çok faydası olabileceğini düşünüyorum. Tabi İngilizce soru-İngilizce cevap olan bulmacalarının amacı bulmaca çözdürmek değil de öğretmek olmalı yoksa zor olur. Bu tarz bulmacaların olduğu bildiğiniz telefon uygulaması veya online web site varsa önerirseniz sevinirim. Üşenmezsem arada bakarım : ))

Şu Voscreen ile pratik yapmayı herkes biliyordur muhtemelen ama madem böyle bir konu açılmış belki denk gelmeyen vardır linki bulunsun : ))

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık