Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Geçmişten Bugüne Smoker

İşte Ace vs Smoker olayını Ace vs Jinbe ve ya Smoker vs Jinbe den değerlendirmen yanlış. İki Logia birbirleriyle dövüşürken Meyve güçleri ne şekilde birbirine etki eder bilemeyiz. Kaldıki burada Adil bir dövüş yok. Aynı iki sene önce Luffy'nin Smoker'a vuramaması gibi. Luffy orada Smoker'a vuramadı diye ondan güçsüz değildi. Aynı şekilde Ace'te muhtemelen Smoker'a vuramayacak. Ama Jinbe, Smoker'ı Ace'ten daha kolay yener. Bu yüzden One Piece de böyle karakterler için güç seviyesi yoktur. Amiraller ve ya 4 imparatordan bahsetmiyoruz sonuçta. Yanlış değerlendiriyorsun yani.
Ben konuyla ilgili ilk mesajımda Ace vs Smoker için şunları yazdım:
T. Law, şimdiki Smoker'ın Ace'i yenebileceğini söylemiş. Ace, muhtemelen Busoshoku Haki kullanmıyordu, bir ihtimal Oda Haki'nin büyüsünü erkenden bozmamak için Teach ile dövüşünün başlarında bize göstermemiş olabilir. Busoshoku'suz bir Ace'in Smoker'ı yenmesi oldukça zor olur. Ateşin dumana üstünlük sağlama durumu olur mu bilmiyoruz. Animenin aksine mangada bu karşılaşma hakkında yalnızca Ace'in şu yorumu bulunuyor (Türkçe meali: Sen "duman" olabilirsin, ama ben "ateşim". Güçlerinin benim karşımda hiç şansı yok). Her iki meyvenin de birbirlerine zarar veremeyeceğini varsayarsak 2 yılın ardından gücüne güç katmış Smoker'ın Ace'i yanabileceğini söyleyebiliriz. Ha bu demek değildir ki Smoker'ın seviyesi Ace'ten yüksektir. Her şeyden önce Ace, Beyazsakal Korsanları'nın 2. Tümen Komutanı idi. 3. adam Jozu'nun Kuzan, 5. adam Vista'nın ise Mihawk ile kapışacak kadar güçlü olduklarını biliyoruz. Ace'i bu kişilerden aşağı tutanlara anlam veremiyorum. Ace'in artık tembellikten midir nedendir bilmediğimiz bir şekilde Busoshoku Haki'si yoktu (başta dediğim gibi Oda'nın kurgusuna da kurban gitmiş olabilir), ama muazzam bir meyvesi vardı. Bu meyveyi ustaca kullandığı da su götürmez bir gerçek. Ace'in seride yenildiği 2 adam da (Teach ve Sakazuki) Mera Mera no Mi'ye üstünlük kuracak yeteneklere sahiptiler. Sakazuki'nin Magu Magu'su hiyerarşik olarak yukarıdaydı. Teach için ise tüm meyve kullanıcılarının antisi diyebiliriz. Gücünün en büyük kaynağı meyvesi olan bir adam için ne kadar ters durumlar değil mi? Bu nedenle Ace'in talihsiz olduğunu düşünüyorum. Ace'in meyvesine karşı herhangi bir üstünlüğü olmayan kişilere karşı performansı ise hiç fena değil. Henüz çaylakken Jinbe ile yaptığı 5 günlük dövüşün sonunda yenişemediklerini biliyoruz. Marineford'da Kuzan'ın Ace'e üstünlük kuramadığını da hatırlarsınız. Kısacası şu anki Smoker, belki Ace'i yenebilir, ama bu seviyesinin Ace'ten yüksek olduğu anlamına gelmez. Şu anda bile Luffy'nin Jinbe ile denk gibi gösterildiğini göz önünde bulundurarak henüz Ace kadar güçlü olmadığını düşünüyorum. Doflamingo'yu yendiğinde Ace'e ulaşacaktır.
Sonrasında T. Law, Smoker'ın seviye bazında da Ace'ten üstün olduğunu iddia etti, cevabım da buna ithafendi. Mangada Ace'in sözlerinin göz dağı amaçlı olma olasılığının yanında bir ihtimal orada Ace ateşin dumandan üstün olduğunu da belirtiyor olabilir. Bu ihtimali göz ardı ederek şu anki Smoker'ın muhtemelen galip geleceğini yazdım; ama bu Smoker, Ace'ten güçlü demek değildir dedim. T. Law Jinbe'nin Boa Hancock'u yeneceğini ve Boa Hancock'un da Smoker'ı yeneceğini kendisi söyledi, ben de bu örneği kullandım. Yoksa ikisinin güçleri başka durumlar altında da incelenebilir. Mesela her ikisini de Corrida Kolezyumu'na atsak Ace daha etkin olmayacak mı? Anladığım kadarıyla sen de Bavs da bu konuda benimle hemfikirsiniz, benim cevabım aşağıdakini yazan T. Law'aydı.
- Benim Fiziksel güçten kastım o değil. Sana hata bulmuyorum şimdi okudumda anlatamamışım demek istediğimi. Benim Demek istediğim 2y önceki Smoker her kulvarda Ace den güçlüdür Buda Seviye olarak Smoker i Ace den yüksek yapar.
Ben öyle birşey ima ettim mi?Birbirlerinden tamamen farklı iki logiayı Jinbe üzerinden kıyaslamanın yanlış olduğunu savunuyorum.Gerekçesinide belirttim.Ace'i böyle değerlendirdiğim kanısına nerden vardın anlamadım.
O zaman gerekçesini anlamadım ben. Olası bir Ace vs Smoker'da ateşin dumana üstünlüğü yoksa ve Ace vs Teach'in başlarında Oda Haki'nin büyüsünü erkenden bozmamak amacıyla değil gerçekten de Ace'te olmadığı için Haki göstermediyse Smoker'ın galip geleceğini ben de söylüyorum zaten.

O zaman gerekçesini anlamadım ben. Olası bir Ace vs Smoker'da ateşin dumana üstünlüğü yoksa ve Ace vs Teach'in başlarında Oda Haki'nin büyüsünü erkenden bozmamak amacıyla değil gerçekten de Ace'te olmadığı için Haki göstermediyse Smoker'ın galip geleceğini ben de söylüyorum zaten.
Neden hep Smoker ve Ace tartısıyormusuz gibi cevaplar yazıyorsun anlamadım gitti.
Ben sana ilk cevabimda boldladıgım kısım üzerinden cevap verdim.Yani yanlıs buldugum nokta tamamen farklı iki logiayı Jinbe uzerinden kıyaslaman.

Tamam orada mantıklı yazmışsın ama Smoker ve Ace'i olaya katman yanlış olmuş. Oda bu iki adamı dövüştürmeye kalkmıştı ama sonra dövüştürmedi, Smoker'ın o zamanda elinde Kairoseki Juttesi vardı. Ama yinede Ace'e öyle dalmamıştı. Ace onları engellemiş ve oradan ayrılmış. Smoker Jutteyle saldırırdı yeneceğini düşünseydi. Yani Smo haki biliyor diye 500 milyon Ödüllü Ace'i özellikle Roger'ın oğlunu yeneceğini sanmıyorum. Ace buna izin vermez, herşey karakterde bitiyor. Ama bu tip durumlarda Meyve güçleride çok önemli. Sadece Ace vs Smoker için değil One piece de bu genel olarak önemlidir. Kaç bin kiremit vuruşlu Balıkadam Hack Barto'ya dokunamadı bile. Barto tuvaletini yapıyordu hatta. Sonrası en son bölümde adam baltaya Haki yüklemiş ama karşıdaki adamın vücudunu yinede yaramamış. Yani herşey haki değil, Meyve gücü , teknik gibi şeylerde önemli ben bunu savunuyorum. Adamın meyvesi olmaz ama kendine özgü bir tekniği olur o da çok işe yarar olabilir yani.
- Hoca ilk mesajımda mantıklı yazdım da sonrasında o mesajdakinden farklı bir şey yazmadım ki.
- Aynı şeyi savunuyoruz demek ki.

@Solid Snake
En bastan belirtseydin keske:)
Aslında bana cevaben yazdığın ilk mesajında bile koyulaştırdığın kısımda "Smoker, Ace'ten güçlüdür demek için de öncelikle Jinbe'yi yeneceğini kabul etmek gerekiyor" yazıyor. Ben de en başından beri "Smoker, Ace'i yener demek için" ile "Smoker, Ace'ten güçlüdür demek için" sözlerinin farklı olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Edit:
Neden hep Smoker ve Ace tartısıyormusuz gibi cevaplar yazıyorsun anlamadım gitti.
Ben sana ilk cevabimda boldladıgım kısım üzerinden cevap verdim.Yani yanlıs buldugum nokta tamamen farklı iki logiayı Jinbe uzerinden kıyaslaman.
Bu cevabını görmeden önce yazdım mesajımı, ama üstüne eklemem gereken bir şey yok gibi.

Konu niye Smoker ve Ace ile ilgili? Daha adil bir vs bulamadın mı Güç seviyelerini belirlemek için? Smoker vs ( Ona vurabilen birisi )
Konu Smoker ile Ace değil, Smoker. Bu mesajımda başlık altında daha öncesinde bahsi geçen tüm isimleri Smoker karşısında kendimce değerlendirdim (Portgas D. Ace, Barholomew Kuma, Boa Hancock, Smoker ve Vergo), yani hiçbirini tartışmaya ben eklemedim. Bunların içinden de yalnızca Ace meselesi uzadı. Karakterlerin güç seviyeleri üzerine ben zaten zamanında epeyce kafa yordum, hatta şöyle bir başlığım var: http://www.korsanfan.com/forum/konu/13220-karakterlerin-guc-seviyeleri

Evet açıklığa kavuştu nihayet :D
Sevindim :D.

Buyur açıkla o zaman Mihawk örneğini o zaman.Sonuçta tek atacak olsa direk atardı mantığında olan sensin.

Mihawk tek atamazdı diyemezsin Luffy k.hakisi sayesinde bunu bizzat gördü ki görmese bile atacağını bütün forum kabul eder zaten.

Mihawk iplemedi de diyemezsin çünkü bizzat kendisi Shanks kusura bakma kendimi tutmayacağım dedi ki tutmadı zaten.Boşuna kaçmadı Luffy,o araya giden adamlar da boşuna girmedi.

Senin dediğin şekil tek olayı bence yeni dünya seviyesindeki adamlar için saçma olur.Senin dediğin şekli anca Vergo gibi mallık yapan veya Caribou gibi ezik adamlarda görürüz.Ama bizim tartıştığımız adam Smoker bir zahmet darbelerden kaçsın e bir zahmet 1-2 darbe de vursun.Sonuçta Law'a dalan kendisi.Bu seviye adamlar ne kadar yenilecek de olsa mal değil kendisini az buçuk savunur hatta arada 1-2 tane vurabilir.Ama tek darbede iniyorsa tek yediği gerçeği değişmez ve bu durum Smoker'ı küçültmez,Bellamy ve Tashigi gibi eziklerle aynı torbaya koymaz.Çünkü durum rakibin dfsi ile ilgili Smoker'ın ezikliği ile değil.Güncel mangada Dof vs Law olsa Law zaten Dof'un saldıracağını biliyor,gücünü boşuna korumadı az buçuk savunur kendisini ama Dof'un tekte alacak bir dfsi var.Smoker'a yaptığını ona da yapabilir ha olay 5-10 dk fazla sürer ama netice değişmez.Tek olayı forumda alçaltıcı bir ifade olarak kullanıldığı için sorun oluyor.İşte a bye tek attı b amma ezik çıktı vs.Benim düşündüğüm durum ise çok farklı.Ben vsnin tek vuruşta bitme durumundan bahsediyorum sadece.Tek yiyeni küçük görmüyorum kaldı ki Vergo,Smoker gibi adamlar nasıl ezik görülebilir.
Mihawk tek atabilse, atardı. Mangada gördüğün üzere atamadı. Kenbonshoku Haki kullanıp kurtulması, tek yemediği anlamına geliyor zaten. Mihawk'ın namı var diye, rakipleri gücünü de mi kullanmasın?

Sen "Tek vuruşta yenmek" ve "Tek atmak" kavramlarını anlayamıyorsun. Tek vuruşta yenmek demek, işleyen saldırın sonucu tek seferde dövüşü bitirmektir. Law'ın Smoker'ı ve Zoro'nun Daz Bones'u yenmesi buna örnektir. Bu adamlar arasında dövüş olmuş, bir taraf ilk işleyen saldırısında dövüşü bitirmiştir. Tek atmak demek, rakibine hiç şans vermeden kazanmaktır. Luffy'nin Bellamy'yi, Newgate'in Ronse'u ve Doflamingo'nun Smoker'ı yenmesi de buna örnektir. Bu adamlar arasında dövüş bile olmamış, taraflardan biri tek seferde olayı bitirmiş. Umarım anlatabilmişimdir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık