Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Enel

'Diğer Kişiler' forumunda Smoker tarafından 11 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Biz kullarına geri dön artık, Enel-sama.

  43 oy
  64.2%
 2. Gelsin de biraz daha dayak yesin.

  24 oy
  35.8%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 17,578
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Enel
  (Eneru), Skypeia olarak bilinen gökyüzü adasının eski "Tanrı"sıdır.

  İki yıl önce Enel, gerçekleştirmek istediği bazı kötü emeller yüzünden Hasır Şapka Korsanları ile karşı karşıya gelmiştir. Monkey D. Luffy ile dövüşmüş, ancak dövüşü kaybetmiştir. Yenilgisinin ardından tanrı toprakları olduğuna inandığı ve "Vearth" adını verdiği Ay'a gitmiştir. Enel, o dönem Ay'da hüküm sürmekte olan Uzay Korsanları'nı yenmiş ve Otomata denilen küçük robotlardan oluşan ordusu ile Ay'a hükmetmeye başlamıştır.

  Görünümü

  Enel oldukça uzun boylu, kaslı ve açık sarı renkte saçları olan bir adamdır. Kafasına her zaman beyaz renkte bir bandana takar. Kulak memeleri göğsüne kadar uzanır ve uçlarında elmas biçimli altın küpeler vardır.

  Tanrı olduğunu düşündüğü için oldukça ihtişamlı görünen bir sureti vardır. Altına şalvar benzeri, üzerine siyah çizgiler olan turuncu renkte bir giysi giyer. Belinde mavi renkte bir kuşak bağlıdır. Kuşağın bir ucu yere kadar uzanır. Altına giydiği giysisinin üzerinde açık mavi renkte bir başka kıyafet daha vardır.

  İki kolu ve iki bacağında altından kalın bilezikler bulunur. İki ayak başparmağında altın yüzükler vardır. Çıplak ayakla dolaşır. Genelde elinde altından yapılmış bir asa tutar.

  Kemerli bir burnu vardır. Enel'in üst kısmı tamamen çıplaktır. Sırtında Skypeia/Birka kökenli kişilerde olan kanatların yerine, üzerinde dört tane Tomoe şekli olan davula sahip devasa bir halka vardır. Bu davullar onun Japonların inandığı yıldırım tanrısı Raijin'e benzemesini sağlar. Hatta "200,000,000 Volt Amaru" isimli tekniğini kullandığında bu benzerlik daha da artar.

  Kişiliği

  Enel: Yahahahahahahahaha!!

  Nami: Sen... ne yaptın!?

  Enel: Meleklerle birazcık alay ettim.

  Luffy: Ne yani... Tanrı olman istediğin her şeyi yapabileceğin anlamına mı geliyor!?

  Enel: Aynen öyle! Yaşam ve Dünya bana ait. Şimdi senin de hayatını alacağım.

  -Enel'in kendisinin Tanrı olması konusundaki görüşü.

  Enel kendini yenilmez bir Tanrı olarak görür. İlahi bir gücünün olduğuna ve hiçbir zaman ölmeyeceğine inanır. Bu yüzden istediği her şeyi yapabileceğini sanır. Bunların sonucunda korkusuz, çocukça bir kibri olan ve dünyayı umursamayan birine dönüşmüştür. Enel kendisi dışında kimseyi önemsemez. Binlerce kişinin ölecek olmasından hiç rahatsızlık duymaz. Hatta insanları öldürmenin tanrısal görevi olduğuna inanır. Skypeia'ya kıyametini yaşatırken bu yüzden manyakça gülmüştür. Kısa terimlerle özetlemek gerekirse; Enel tamamen psikopat ve kafayı yemiş bir adamdır. Ay'ın kendisi için var olduğunu düşünmesi ve oranın Tanrı'nın toprakları olduğuna inanması bu durumu net şekilde ortaya koyar.

  İnsanlar Tanrı'dan korkmaz. Çünkü korku, Tanrı'nın ta kendisidir.

  -Enel'in genel Tanrı görüşü.

  Çok rahat ve hedonistik bir yaşam tarzı vardır. "Tanrısal görevleri"ni yapmadığı zamanlarda tek yaptığı şey yemek, içmek ve uyumaktır. Güzel kadınları hizmetine almıştır. Bu tutumu savaş sırasında rahat olmasına neden olmuştur. Rakibi ona vurmak için çabalarken o dalga geçmiş, rakibini ciddiye bile almamıştır. Hatta Kamakiri ile olan dövüşünün ortasında ölümsüzlüğünü ve üstünlüğünü kanıtlamak istercesine uyumuştur. Yine de bazen Usopp gibi gereksiz şeyler yapan kişiler onu rahatsız eder.

  Enel öngöremediği bir durumla karşılaştığı zaman şoka girer. Wiper'ın Ret Kadranı'nı kullanacağını anladığında ve Luffy'nin yıldırımdan etkilenmediğini anladığında bu açıkça görülmüştür. Böyle durumlarda dehşete düşmüş bir surat ifadesi takınır.

  Enel, Luffy ile karşılaştığında kendi Tanrı kompleksi ve çok güvendiği mantrasından dolayı sahip olduğu korkusuzluk yüzünden Luffy'yi fazla ciddiye almamıştır. Ancak dövüşün ilerleyen safhalarında Luffy üstünlüğü ele geçirmeye başlayınca, Enel "yenilmez" unvanını riske atmak istememiş, bu yüzden de Luffy'yi dövüş dışı bırakmaya çalışmıştır. Aslında pek belli etmese de Luffy'ye yenilmekten korktuğu için onunla kapışmak istememiştir.

  Enel kendini çok beğenmiş biri olsa da, gerektiği zaman rakiplerinin hakkını verir. Nico Robin'in altın şehri bilmesinden etkilenmiş, gemideki karşılaşmalarında Luffy'nin çok cesur biri olduğunu söylemiştir.

  Yetenek ve Güçleri

  Enel, Skypeia'nın Tanrısı olduğu dönemde bütün ada üzerinde mutlak bir söz hakkına sahipti. Luffy'ye yenilip, burayı terk ettikten sonra bu ayrıcalıklarını kaybetmiştir.

  Son derece güçlü bir adamdır. Luffy, lastik olmasının avantajı sayesinde Enel'in yıldırım tabanlı saldırılarından etkilenmemiş ve ona vurabilmiştir. Enel böyle bir dezavantaja rağmen Luffy ile başa baş şekilde mücadele edebilmiştir. İlk gösterildiğinde bir Shandia savaşçısı olan Kamakiri'yi hiç uğraşmadan yenmiştir. Daha sonra yine aynı kabilenin bir savaşçısı olan Laki'yi yenmiştir.

  Enel oldukça zeki biridir. Skypeia'da çoğu kişinin ne olduğunu bilmediği altının ne kadar değerli olduğunu anlamıştır. Ancak Luffy ile karşılaştığında lastik diye bir şeyin olduğunu öğrenmiştir. İnanılmaz bir varsayım kabiliyetine sahiptir. Öyle ki Robin'den önce Shandora'nın Altın Çanı'nın Üst Bahçe'de değil, daha yükseklerde olduğunu anlamıştır. Aşırı kibirli olduğu için başlattığı ölüm kalım oyununda kendisi ile birlikte beş kişinin hayatta kalacağını öngörmüştür. Luffy, Nola'nın içinde olduğu için onun bu öngörüsü yanlış çıkmıştır. Öngörüsünü doğru çıkarmak için Skypeia'nın eski tanrısı Gan Fall'u indirmiştir.

  Çok iyi bir manipülatör olduğu söylenebilir. Shandia ve Skypeia arasındaki 400 yıllık husumeti başarılı bir şekilde kullanmış ve Fall dönemindeki barışı bozarak ülke içerisinde kaos ve iç savaş çıkarmıştır. Altın Çan'ın yerini bulabilmek için Üst Bahçe'de küçük bir ölüm-kalım mücadelesi başlatmış, bu sayede kendi amaçlarına odaklanabilmiştir. Üst Bahçe'deki yıkıntılardan 400 yıllık tarihin tam olarak neler içerdiğini ve o tarihi bilgilerden nasıl faydalanabileceğini anlamıştır. Ayrıca "Hasır Şapka Korsanları" içerisinde en zeki ve iyi manipülatör olarak görülen Robin'i bile kurnazlığı ile atlatmıştır.

  Enel, inanılmaz bir fiziksel güce sahiptir ve çok iyi akrobatik hareketler yapar. Bu hareketliliği sayende Luffy'yi dövüşte oldukça zorlamıştır. Tek ayağı ile Roronoa Zoro'nun kafasına basarak onu yere yapıştırmıştır. Zoro Enel'in canavarımsı bir güce sahip olduğunu belirtmiştir.

  Mekanik Bilgisi
  Enel'in yüksek derecede mekanik ve teknoloji bilgisi vardır. Uçan gemisi Maxim'i tamamen kendisi tasarlamıştır. İçindeki mekanik aksamda meydana gelen herhangi bir hasarı onarabilir. Fırtına bulutu üretim sistemini, elektriksel güç üretimi sistemini kendisi yapmıştır. Ayrıca ana motorların hasar alması durumunda geminin düşmesini engellemek için Jet Kadranları'nı kullanarak bir acil durum mekanizması oluşturmuştur.

  Şeytan Meyvesi
  Enel, Logia türü bir Şeytan Meyvesi olan Goro Goro no Mi'yi yemiştir. Meyvesi yıldırıma hükmedebilir, yıldırımlar yaratabilir ve yıldırıma dönüşebilir. Doğrudan bedeninden geçirerek ya da sırtındaki davulları kullanarak rakiplerine yıldırım dalgaları gönderebilir. Davullarından yaptığı saldırıların isimleri birçok kültürdeki yıldırım tanrılarının adından gelir. Gemisi ve gücünü kombine ederek kullandığında bütün bir adayı yok edebileceği gösterilmiştir. Meyvesinin sahip olduğu şok gücü sayesinde, ölümün kıyısında iken kalbini yeniden çalıştırabilir. Tüm bu güçlerinin yanında, yıldırım hızında hareket edebilir. İnanılmaz hızı yüzünden ondan gelen saldırıları savuşturması oldukça zordur. Tüm bu üstün yeteneklerden dolayı Goro Goro no Mi "yenilmez" olarak tabir edilen Şeytan Meyveleri'nden biridir.

  Enel, mini seride görüldüğü üzere nefes almaya ihtiyaç duymaz. Atmosfer dışında yaşayabilir. Tüm bu güçlerine rağmen meyvenin yalıtkan maddeler üzerinde bir etkisi olmamaktadır. Bu yüzden Enel ne kadar uğraşırsa uğraşsın, Luffy'nin lastik bedenine yıldırımını kullanarak zarar verememiştir. Ayrıca diğer tüm Şeytan Meyvesi kullanıcıları gibi, Enel deDeniztaşı'na karşı savunmasızdır.

  Yıldırımın anlık ortaya çıkardığı sıcaklık, güneş yüzeyindeki sıcaklığın on katıdır ve o andaki voltaj değeri yaklaşık bir milyar volttur. Bu bilgiden yola çıkarak Enel'in üretebildiği maksimum voltaj değeri olan 200.000.000 voltun 10.000 derecelik bir sıcaklığa eşit olduğu söylenebilir. Ancak Enel'in attığı yıldırımlar çarptığı kişiyi tamamen kül etmez. Sadece ufak yanıklara sebep olur ve iç organlara zarar verir. Tabii yeterli etkiye sahip olduğu zaman öldürür. Enel'in çarptığı kişiyi kül eden tek saldırısı El Thor isimli saldırıdır. Bu saldırının dinamiği beş saniyeden fazladır. Bu saldırı voltaj değeri olarak 60.000.000 volt bile olmamasına rağmen, saf bir kaya tabakasını eritmiştir.

  Haki
  Enel, bir Haki türü olan Kenbunshoku Haki'ye sahiptir. Bu güç gökyüzü adalarında daha çok "Mantra" adı ile bilinir. Enel, Şeytan Meyvesi güçleri ile Haki gücünü kombine ederek kullandığı için, Skypeia'da konuşulan her şeyi duyabilir.

  Haki gücü sayesinde rakibinin kendisine yaptığı saldırıları önceden sezebilir. Bu sayede saldırıları rahatlıkla savuşturabilir. Gücün temeli, rakibinin aklından geçen düşünceleri okumaya dayanır. Enel, havadaki elektromanyetik dalgaları hissedebildiği için tüm Skypeia'da konuşulanları duyabilir ve inanılmaz bir menzil aralığındaki her şeyi hissedebilir. Enel'in rahiplerinin sadece yakınlarda olan kişileri sezebildiği göz önüne alınırsa, Enel'in sahip olduğu Kenbunshoku Haki'nin seviyesi de açıkça ortaya çıkar.

  Enel, gelişigüzel yapılan saldırıları sezemez. Luffy bunu keşfettiği zaman Enel'e vurabilmek için yumruklarını duvardan sektirmiştir. Ayrıca Luffy'nin dev bir yılan olan Nola'nın midesinde olduğunu anlayamamıştır. Luffy dışarı çıkınca onun varlığından haberdar olmuştur. Bu yetenek kişiyi olduğundan daha hızlı biri yapmaz. Yani kişinin öz hızı yapılan saldırının hızından az ise, gelen saldırı görse bile bundan kaçamaz. Bu yüzden Enel, Luffy'nin kendisine yaptığı son saldırıyı görmesine rağmen savuşturamamıştır. Ayrıca sahip olduğu Mantra gücünün mükemmel olmadığını bizzat Enel'in kendisi söylemiştir.

  Silahı

  Nonosama Bo
  Enel silah olarak oldukça uzun ve altından yapılmış bir sopa kullanır. Enel sopasını genelde değersiz ve ölmek üzere olan rakiplerine karşı kullanır. Ancak yıldırım tabanlı gücünün Luffy'ye işlemediğini anlayınca, ona karşı da sopasını kullanmak zorunda kalmıştır. Hatta Luffy'nin düz vuruşlardan da etkilenmediğini fark etmiş, bu yüzden sopasına yeniden şekil vererek onu üç başlı bir mızrağa dönüştürmüştür.

  Ek Bilgiler

  - Enel'in saçları normalde kıvırcıktır. Bandana taktığı için saçları düz görünür. Bandanasız halini aşağıda görebilirsiniz;

  [​IMG]

  - Diğer birçok One Piece karakterinde olduğu gibi Enel'in de kendine has bir gülüş tarzı vardır; Yahahahaha!

  - Eğer Enel bir korsan olsaydı, ödülü 500.000.000 Belly olurdu.

  - Enel, Birka kökenli biri olmasına rağmen sırtında kanatları yoktur. Kanatlarının olması gerektiği yerde halka üzerine geçirilmiş davullar vardır.

  - Enel herhangi bir Haki türü kullandığı görülen ilk kötü karakterdir. Ayrıca korsan ya da Denizci olmayan ilk düşmandır.

  - Enel şimdiye dek karşılaşılan düşmanlar içerisinde Dünya Hükümeti, Korsanlar, Shichibukai ya da Ödül Avcıları ile bağlantısı olmayan tek kişidir.

  - Enel İtalya'daki bir elektrik şirketinin adıdır.

  - Enel'in davullarındaki Tomoe şekilleri Japonya'daki hanedanlık armalarında çokça kullanılan bir figürdür. Aynı şekil, Sentomaru'nun giysisinde ve Germa 66'in bayrağında da bulunur.

  - Enel, 3. ve 4 One Piece Popüler Karakterler anketinde 22. sıradaydı. Ancak 5. ankette 48. sıraya gerilemiştir.

  - U.nlimited Adventure oyununun çoklu oyuncu modunda Enel'in adı "Eneru" olarak geçer.

  - Enel, 2008'de yapılan We Are!'ın remiks versiyonuna dek hiçbir anime açılışında görünmemiştir.

  - Monkey D. Luffy sahip olduğu Şeytan Meyvesi gücü nedeni ile Enel'in "doğal düşmanı" olmuştur. Donquixote Rosinante'nin söylediğine göre D. Ailesi, "Tanrının Doğal Düşmanları"dır. Kendisini Tanrı olarak gören Enel'in adında D. olan ve meyve bakımından kendisinin doğal düşmanı olan birine yenilmesi bu söylem için hoş bir ayrıntıdır.

  - Enel'in yıldırımı animede ve seri ile bağlantılı oyunlarda mavi renktedir. Yıldırımın mangadaki orijinal rengi ise sarıdır. Aşağıda görebilirsiniz;

  [​IMG]

  Künye

  Adı: Enel
  Okunuşu: Eneru
  İngilizce Adı: Eneru
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 254, Anime 167
  Bağlantıları: Tanrı Ordusu (Eski), Otomata
  Unvanları: Skypeia Tanrısı (Eski)
  Lakabı: Tanrı (Jap. Goddo, İng. God)
  Durumu: Canlı
  Doğum Günü: 6 Mayıs

  Şeytan Meyvesi
  Adı: Goro Goro no Mi (Tr. Gümbürtü Gümbürtü Meyvesi, Rumble-Rumble Fruit)
  Anlamı: Yıldırımın Sesi
  Türü: Logia

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Enel
  Çeviren: Smoker
  Yayınlayan: http://korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 8 Eyl 2016
 2. alpl7 Üye

  alpl7 (Üye)
  Mesaj Sayısı 38
  Üyelik Tarihi3 Şub 2009
  nedense açtığın konularda beni en çok şaşırtan ek bilgiler başlığı oluyor. saçı kıvırcık olacakmış süper yaa
  çeviri için teşekkürler
   
 3. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 17,578
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Dragon'u çevirmeye başlamıştım. Bırakayım istersen.
   
 4. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 17,578
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Elektrik şirketinin adı olması güzel ayrıntı.
   
 5. Triblanka (Üye)
  Mesaj Sayısı 69
  Üyelik Tarihi30 May 2009
  Eğer Enel'in kafasında bandana olmasaydı saçlarının kıvırcık olacağını Oda doğrulamıştır.

  çıkarma kalsın :D
   
 6. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 17,578
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Öyleymiş.
   
 7. Mesaj Sayısı 22
  Üyelik Tarihi28 Tem 2009
  En iyi meyveye sahip olduğunu düşündüğüm karakter bunu hakiyle birleştirseydi ve dünya üzerinde olsaydı neler yapabiliceğini tahmin bile edemiyorum
   
 8. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 17,578
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  En geç 1 saat.
   
 9. alpl7 Üye

  alpl7 (Üye)
  Mesaj Sayısı 38
  Üyelik Tarihi3 Şub 2009
  bir bilgide ben ekliyim japonyada yıldırım tanrısı denilince akla enel gibi sırtında halkalar olan bir adam akla geliyor. yani enel tipik bir elektirik kamisi
  [​IMG]

  bu da ünlü bir kılıçmıdır bilmem ama thunder kami yazınca bu çıkıyor. işarete dikkat enelle aynı, kılıcın adı yıldırım tanrısı.

  [​IMG]

  edit: pardon işaret aynı değilmiş ama benzer diyebiliriz. sarı arka fon üzerine spiralli bir şekil.
   
 10. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 17,578
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Aslında Enel, Bilkan'ın kanatsız hali onun yerine halkaya geçirilmiş davullar koymuş.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık