Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Donquixote Doflamingo

bhdr

Açıkçası bilerek kısa kestim. Çünkü bu konuyu uzatsaydım; İlk olarak arkadaşların gözü korkardı. Malum genel olarak okumayı pek seven bir millet değiliz. İkinci olarak site kurallarını ihlal edebilirdim. Çünkü hem dini hem de siyaseti kapsıyan bir konu aslen. Zaten yazımda "Kısaca bu kadar." diye belirtmiştim...

Spoiler bölümünü saçma bulabilirsiniz şimdiden belirteyim...
Herneyse isterseniz şu sayfadaki yazılanları okuyabilirsiniz
http://michaels ikkofield.blogspot.com/2012/11/rothschild-hanedanlg-filistin-ve-yeni.html
(bir kelimeyi göstermediği için direk adresi yazdım artık kopyala-yapıştır yaparsınız ve ilk iki kelimenin arasındaki boşluğu siliniz.)

İlk giriş bölümündeki o kısa (tek cümlelik) paragrafları geçin. Hafif uzunluktaki iki pararagrafın altında "İşte bu tek dünya... " diye başlayan bir yer var, oradan başlamanızı tavsiye ederim.

Arkadaşın yazıları genel olarak hoşuma gider ancak biraz fazla argo konuşuyor o ayrı :(

Şu sayfadan da (en alt bölüm) bu ailenin soyundaki bazı kişilerin isimleri veriliyor http://tr.wikipedia.org/wiki/Rothschild_ailesi
Bu arada bu aile servet, güç ve gizlilikleriyle anılır. Bu yüzden çok fazla, en azından istediğiniz düzeyde bilgi edinemiyebilirsiniz.
(en son yazdığım linkin "Kültürel refaranslar" bölümünün ilk cümlesinde bahsediliyor.)

Bir örgütün (ismini vermiyorum zaten paylaştığım linkleri okyunca anlarsınız) başında (ya da kurucusu olan) 13 tane aile var (bilindiği kadarıyla) ve şu anda en baştaki aile Rothschild ailesi olarak biliniyor. Bu örgütün amacını da göz önüne alırsak Kutsal Ejderler'e de benzetilebilir.

Saygılar...
OP de böyle benzerliklerin olduğunu bende düşünüyordum Rotschild tarzı efsaneleşmiş aileleri ben de tenryubitto lara benzetmiştim ama direk don kişotların benzediğini fark etmemişim.

Dof reyisin sonu yaklaşıyo.Biraz bişeyler yazalım bari.

Geçmişini kafadan sallamıyodur inşallah.Durup dururken birden geçmişini anlatmaya başlaması tuhaf geldi.Oda-sama Joker lakabını vermişte bi repliği var filmde Jokerin.

Bu yüzüm nasıl oldu biliyor musun? Bir zamanlar karım vardı. Çok güzeldi. Çok endişelendiğimi, daha fazla gülmem gerektiğini söylerdi. Kumar oynadı, tefecilere borçlandı.Yüzünü çizdiler.Ameliyat için paramız yoktu, buna dayanamıyordu. Onu tekrar gülerken görmek istiyordum. Yaralarını umursamadığımı bilmesini istiyordum. Bende ağzıma bir jilet soktum ve bunu yaptım. Sonra karım bana bakmaya dayanamadı ve beni terk etti.

Cervantes"in Don Kişotu"da aynı

Ana karakterimiz don quijote; başkalarının doğrularını değil, kendi doğrularını yaşayan özgürlüklerin adamıdır. kendi kafasında yarattığı dünyasında, kendi gerçekleri ile yaşar.

İnandıklarına uysun diye hem iyilik hem kötülük yapmaya cüret edebilmekte ancak bir doğrunun peşinde koşmaktadır. yaptıklarıyla ve yapamadıklarıyla, kendine yarattığı gerçeklikle, onun içinde kaybolmasıyla dikkat çeker. cervantes kahramanı yaratırken kahraman da bir yandan kendini yaratmaktadır hiçbir şeyden, hiç kimseden.
saygıdeğer kişilik anlamına da gelen don sözcüğünün gerektirdiği biçimde şövalyeliği tüm gerekleriyle yerine getirmeye çalışan sevgili quijote ölümsüzlüğe ermesinden 400 sene sonra bile sağlıklı bir ruh haline sahip olup olmadığı konusunda tartışmalara sürüklemektedir kendisinden etkilenenleri. zira onun yaptıklarını yapabilecek kişi ya don quijote'dur ya da düpedüz deli.

Edmondo de amicis

“don kişot hazin ve muhteşem bir karakterdir. onun saplandığı sabit fikir bir şikâyettir. hayatı, rüyalarımızın, hayallerimizin, hayal kırıklıklarımızın, doğru yoldan sapıtmalarımızın bir hikâyesidir. mantığın hayal ile, gerçeğin yalanla, idealin realite ile olan savaşıdır.
hepimiz yeldeğirmenlerini devler sanırız. hepimiz, zaman zaman, bir heyecanın tesiriyle yükselmeye çabalar ve alay ile, hakaret ile geriye itiliriz. hepimiz azametle gülünçlüğün bir halitasıyız ve emellerimizin büyüklüğü ile onları gerçekleştirmekte duyduğumuz aciz arasındaki ebedi tezadı, derin bir acı ile duyarız."
hepimiz dünyanın farklı yerlerinde, farklı isimlerle aynı donkişotu oynuyoruz.

Güzel göndermeler var.Dof"un gözlüklerin anlamını çözdüm galiba.

"Söylendiğine göre aşkın bakırı altın, fakirliği servet, göz çapaklarını da inci gibi gösteren gözlükleri varmış."don quijote

Doflamingo ölsün veya ölmesin, dayak yesin veya yemesin su meyve ismini acıda söyle e.oda ki konuyu kilitleyeyim :D

Avatar daki Zuko gibi belki reis de kutsal ejderlerin kralı olur ilerde. Bizim oğlan son savaşta kutsalları yenince reisi başına getirir. Bunları sen yönet der , kontrol altında tutmasını ister.

Oda doffy'nin yan hikayesini yazsa 10 numara olur. En azından gerçek bir karekter okumuş olurduk.Saf kendi istekleri için neler neler yapmıştır reis. Niye kk olmak istiyor, olduktan sonraki amacı ne bunları çok merak ediyorum.

Dof reyisin sonu yaklaşıyo.Biraz bişeyler yazalım bari.

Geçmişini kafadan sallamıyodur inşallah.Durup dururken birden geçmişini anlatmaya başlaması tuhaf geldi.Oda-sama Joker lakabını vermişte bi repliği var filmde Jokerin.

Bu yüzüm nasıl oldu biliyor musun? Bir zamanlar karım vardı. Çok güzeldi. Çok endişelendiğimi, daha fazla gülmem gerektiğini söylerdi. Kumar oynadı, tefecilere borçlandı.Yüzünü çizdiler.Ameliyat için paramız yoktu, buna dayanamıyordu. Onu tekrar gülerken görmek istiyordum. Yaralarını umursamadığımı bilmesini istiyordum. Bende ağzıma bir jilet soktum ve bunu yaptım. Sonra karım bana bakmaya dayanamadı ve beni terk etti.

Cervantes"in Don Kişotu"da aynı

Ana karakterimiz don quijote; başkalarının doğrularını değil, kendi doğrularını yaşayan özgürlüklerin adamıdır. kendi kafasında yarattığı dünyasında, kendi gerçekleri ile yaşar.

İnandıklarına uysun diye hem iyilik hem kötülük yapmaya cüret edebilmekte ancak bir doğrunun peşinde koşmaktadır. yaptıklarıyla ve yapamadıklarıyla, kendine yarattığı gerçeklikle, onun içinde kaybolmasıyla dikkat çeker. cervantes kahramanı yaratırken kahraman da bir yandan kendini yaratmaktadır hiçbir şeyden, hiç kimseden.
saygıdeğer kişilik anlamına da gelen don sözcüğünün gerektirdiği biçimde şövalyeliği tüm gerekleriyle yerine getirmeye çalışan sevgili quijote ölümsüzlüğe ermesinden 400 sene sonra bile sağlıklı bir ruh haline sahip olup olmadığı konusunda tartışmalara sürüklemektedir kendisinden etkilenenleri. zira onun yaptıklarını yapabilecek kişi ya don quijote'dur ya da düpedüz deli.

Edmondo de amicis

“don kişot hazin ve muhteşem bir karakterdir. onun saplandığı sabit fikir bir şikâyettir. hayatı, rüyalarımızın, hayallerimizin, hayal kırıklıklarımızın, doğru yoldan sapıtmalarımızın bir hikâyesidir. mantığın hayal ile, gerçeğin yalanla, idealin realite ile olan savaşıdır.
hepimiz yeldeğirmenlerini devler sanırız. hepimiz, zaman zaman, bir heyecanın tesiriyle yükselmeye çabalar ve alay ile, hakaret ile geriye itiliriz. hepimiz azametle gülünçlüğün bir halitasıyız ve emellerimizin büyüklüğü ile onları gerçekleştirmekte duyduğumuz aciz arasındaki ebedi tezadı, derin bir acı ile duyarız."
hepimiz dünyanın farklı yerlerinde, farklı isimlerle aynı donkişotu oynuyoruz.

Güzel göndermeler var.Dof"un gözlüklerin anlamını çözdüm galiba.

"Söylendiğine göre aşkın bakırı altın, fakirliği servet, göz çapaklarını da inci gibi gösteren gözlükleri varmış."don quijote
Güzel olmuş bu yazı, Aşk için takıyor gözlükleri doflamingo, rakibine vururken aşk ile inanç ile vuruyor:D

İp gucunu birisi demisti eskiden (belki sensindir belkide bu site bile degildir hatirlamiyorum)
cok mantikli gelmisti ama bana soyle geliyorki kendisine arc ayrilmaz cunku Luffy le teke tekte Luffy nin hic sansı yok gibi
Ayrıldı,Sopaladı

Sabo yaşasaydı 20li yaşlarında olacaktı. Doflamingo ise 41 yaşında adam. Nasıl Sabo olabilir?
Ayrıca Sabo öldü yahu, neden kabullenmiyorsunuz?
:///

Son zamanlarda askerleriyle, tayfasıyla girdiği ilişkiye bakarak kesin olarak şunu söyleyebilirim ki: Donquixote D. Oflamingo! Bunu da buraya yazdım...
Az kalsın tutturakcakmış

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık