Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Crocodile

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 • Crocodile-sama'nın askerleriyiz!

  Kullanılan: 135 61.4%
 • Kendi halinde mafyacılık oynuyor işte.

  Kullanılan: 85 38.6%

 • Kullanılan toplam oy
  220

Crocodile (Kurokodairu), gizemli bir suç örgütü olan Baroque Works'ün eski patronudur. Serideki gidişatı etkilemiş ve birçok yerde önemli rollere bürünmüş biridir. Monkey D. Luffy'yi kesin olarak yenen ve ölüme mahkum eden ilk kötü karakterdir. Ayrıca Luffy'yi birden fazla defa yenebilen az sayıda kişiden biridir. Crocodile eskiden bir Shichibukai'ydi, ancak çöl krallığı Alabasta'yı ele geçirmeye çalıştığı için unvanı elinden alınmıştır.

Crocodile, Luffy sayesinde Impel Down'dan kaçmış ve kaçak korsan grubu bile birlikte Marineford Savaşı'na katılmıştır. Savaşın ardından adamı Daz Bones ile birlikte Yeni Dünya'ya gitmiştir. Şu andaki durumu ve yeri bilinmemektedir.

Görünümü

Crocodile uzun boylu, geniş göğüslü, geniş omuzlu, kaslı kollara, kaslı bacaklara ve kalın bir boyuna sahip bir adamdır. Epey solgun bir ten rengine sahiptir. Siyah saçları (Animede koyu mordur) standart erkek saçından uzundur ve geriye doğru taralıdır. Dövüştüğü zamanlarda taralı saçları dağılır ve bukleleri yüzüne düşer. Crocodile'ın vücudunda çok sayıda ve çeşitli yara izleri vardır. En çok göze çarpanı yüzünü yatak bir şekilde geçen büyük yara izidir. Bir savaş esnasında sol elini kaybettiği düşünülmektedir. Olmayan elinin yerinde altın alaşımlı bir kanca takılıdır. İçine batık gözleri ve ince kaşları vardır. Crocodile her zaman derin ve sakin bir ses tonuyla konuşur. Genellikle ağzında bir puro ile dolaşır.

Crocodile, giyimi itibariyle bir mafya babasını andırır. İlk gösterildiğinde sırtında siyah kürk ve ayaklarında da parlak ayakkabılar vardı. Üzerinde siyah çizgiler olan koyu portakal renginde bir gömlek giyiyordu. Boynunda ise mor renkte kadife bir eşarp bulunuyordu.

Impel Down'a kapatıldığında, diğer mahkumlar gibi o da standart mahkum üniforması giymiştir. Nedendir bilinmez, elinin yerinde olan altın kancasının onda kalmasına izin verilmiştir. Hücresinden çıkarıldıktan sonra, Newkama Diyarı'nda üzerine yeni elbiseler giymiştir. Bu kez boynuna yeşil bir eşarp bağlamış, siyah gömlek, siyah gri karışımı palto ve gri bir pantolon giymiştir. Marineford Savaşı'nın ardından Alabasta'da giydiği kıyafete benzer şık kıyafetlere bürünmüştür.

Tüm görünümlerinde sağ kulağındaki altın küpe göze çarpar. Yine çoğu zaman yüzük parmağı hariç diğer tüm parmaklarına değişik ve değerli yüzükler takar.

Crocodile'ın hayvan teması timsahtır. Bananawani olarak bilinen timsahları evcil hayvanlar olarak kullanması ve yaralı yüzünün timsah gülüşüne benzemesi aradaki bağlantıyı güçlendirir.

Crocodile çocukluğunda, tıpkı şimdiki haline benziyordu. Özellikle saçları şimdi olduğu gibi arkaya doğru taralıydı. Yüzündeki yara izi ve altın kancası yoktu. Basit elbiseler giyiyordu ve belinde bir tabanca vardı.


Kişiliği

Crocodile kendisine ve yeteneğine aşırı güvenen birisidir. Buna olan inancının boşa olmadığı Luffy'yi iki kez yenmesi, iki galibiyetinde de onu ölümün eşiğine getirmesi ile açıkça görülmüştür. Kendinden zayıf olan rakiplerle oynamayı sever. Dengi olmayan kişilerle yaptığı dövüşlerde yüzünden gülümsemesi eksik olmaz ve ara ara kahkaha atmayı ihmal etmez. Tüm bunlara rağmen sonunu kendine olan bu aşırı güveni getirmiştir. Luffy'nin iradesini hafife aldığı için yenilmiştir.

Soğukkanlı birisidir. Birini öldürmek istiyorsa, bunu iki kez düşünmez. Standart kötü adamlar gibi rakibini yenmeden önce iki saat nutuk atmaz, doğrudan işini bitirir. Kendisi ile dalga geçilmesine aşırı tepki veren biridir. Sanji'nin Den Den Mushi'den kendisine hakaret etmesine ve Luffy ile olan ikinci düellosunda Nico Robin'in Luffy'nin yaptığı yoruma gülmesine çok sinirlenmiştir. Bu konudaki aşırı hassasiyeti, sinirlendiği durumlarda rasyonel düşünememesine yol açar.

Crocodile kendisi ile alay edilmesine çok sinirleniyor olsa da, ironik olarak bunu kendisi başkalarına çok sık yapardı. Düşmanlarının yapmaya çalıştığı şeyleri değersiz olarak görür ve kendinden aşağıda olanları farklı bir sınıfa yerleştirirdi. Bu düşünceleri Luffy ile olan dövüşünden sonra değişmiştir. Serideki en atarlı ve kendini beğenmiş karakterlerden biridir. Kendisini çok üstün gördüğünden ödül konusunda kendinin 3 misli olan Donquixote Doflamingo'yu küçümsemiş, adını duyanın bile korkudan titrediği Dracule Mihawk'a gider yapmıştır.

Crocodile, eğer gerçekten çok sinirlenmişse rakibini öldürür. Fakat o anki şartlar imkan veriyorsa, kurbanını dayanılmaz bir acı ile ölüme terk eder. Birinci ve ikinci düellolarda Luffy'yi doğrudan öldürmek yerine, ölüme terk ettiği için, Luffy geri dönüp Crocodile'ı yenebilmiştir. Gerçi Luffy'yi öldürmemesi çok sonraları onun işine yaramıştır, zira Luffy sayesinde hapishaneden kaçabilmiştir. Luffy'ye yaptığı gibi eskiden adamı olan Galdino'yu da öldürmek yerine, timsahlarına yem olarak atmıştır.

Crocodile, emrindeki adamlara önem vermeyen ve onlarla arasında herhangi bir duygusal bağ kurmayan bir adamdır. Hedefleri uğruna her şeyi yapabilecek biridir. Ütopya Operasyonu sırasında patlayacak büyük bombanın, o an Alubarna'da bulunan ve birçoğu yüksek rütbeli olan tüm adamlarını öldüreceğini bildiği halde, bunu umursamamıştır. Ayrıca görevlerinde başarısız olan Galdino ve Robin'i öldürmeye çalışmıştır. Crocodile için kendisinden başka herkes birer piyondur. Ancak güçlü olanlar az da olsa Crocodile'ın saygısını kazanabilir. Buna örnek olarak Bones gösterilebilir.

Crocodile şerefe ve onura pek önem vermez. Luffy ile olan üçüncü mücadelesinde onu zehirleyerek öldürmeye çalışmıştır. Bu hareket savaş sırasında daha zalimce kabul edilen bir saldırı biçimidir. Ayrıca savaş esnasında Squard tarafından yaralanan Edward Newgate'e artık güçten düşmüş ve zayıf bir adam olduğu için sinirlenmiştir.

Crocodile alaycı bir insandır. Korsanlar Kralı olmanın onun için bir anlamı yoktur. Özellikle romantik korsan yaşamlarıyla dalga geçer. Standart bir korsandan farklı olarak nam salmaktan ya da hazine sahibi olmaktan çok, askeri güce önem verir. Büyük hayallerin peşinde koşanları aptal olarak nitelendirir. Birkaç defa güvenin ve inancın çok salakça düşünceler olduğunu, bu düşüncelere sahip çok kişi öldürdüğünü söylemiştir.

Crocodile, Luffy'ye yenildikten ve Shichibukai unvanını kaybettikten sonra dış dünyaya olan ilgisini kaybetmiştir. Adamları ile tutulduğu Denizci üssünde çıkan isyan sonucu diğer adamları kaçarken, o sadece yerinde oturmuştur. Impel Down'dan bile kaçma gibi bir düşüncesi yokken, belki bir ihtimal Newgate'i öldürebileceğini düşündüğü için kaçmıştır.

Kesinlikle korkusuz bir adamdır. Bilinen tek endişe belirtisini, Luffy ile olan üçüncü dövüşünde göstermiştir. Bir işe giriştiğinde karşısındakinden asla çekinmez. Newgate, Mihawk, ve Sakazuki gibi seri içerisinde korkulan ve güçlü kişilere çekinmeden saldırmıştır. Denizci üssünde tutulduğu sürede kaçmayı hiç düşünmemiş, kendisini o modda hissetmemiştir. Hatta Impel Down'a kapatılacağını öğrendiğinde gülümsemekle yetinmiştir. Crocodile Impel Down mahkumları içerisinde durumundan şikayetçi olmayan tek kişiydi. Tutsak olduğu sürede hücresinde kendi kendine eğlendiği sanılmaktadır. Ayrıca hapishaneden kaçmayı düşünmeyen tek mahkum olduğu da söylenebilir. Eğer Newgate'i öldürme şansı olabileceğini düşünmese hapishaneden kaçmayacağı tahmin edilmektedir.

Crocodile'ın salt kişiliği, Alabasta'da aldığı yenilgiden sonra bir ölçüde değişmiştir. Hapishaneden kaçış sırasında yanındakilere yardım etmiş, hatta kendisine önerilen yardım tekliflerini bile kabul etmiştir. Onun tamamen kalpsiz biri olduğunu düşünenler bile bu durumda şaşırmıştır. Önce yandaşlarının ölmesine ses çıkarmayan, bazen bunu kendisi yapan Crocodile, savaş esnasında sık sık yandaşlarının hayatlarını kurtarmıştır. Bir kez Portgas D. Ace'in idam edilmesini engellemiş, Luffy ve Bones'u Mihawk'ın elinden almıştır. Şüphesiz savaşta yaptığı en büyük kıyak, artık kaçma şansı kalmayan Luffy ve Jinbe'yi Sakazuki'den kurtarmasıdır. Ancak tüm bunları kurtardığı kişileri sevdiğinden değil, Denizciler'in istediklerini almalarını istemediği için yapmıştır. Savaşın ardından yoluna adamı Bones ile birlikte Yeni Dünya'da devam etme kararı almıştır.

Birçok One Piece karakterinde olduğu gibi, Crocodile'ın da kendine has bir gülüş tarzı vardır; Kuhahahaha!. Animede gülüşü olması gerekenden daha yavaştır ve "hahaha" yerine, arada esler vererek "ah-ah-ah" şeklinde güler.

Yetenek ve Güçleri

Crocodile son derece zeki ve kurnaz bir adamdır. Yıllarca gölgelerden Baroque Works'ü idare etmiş, halka ve Dünya Hükümeti'ne kendini bir kahraman gibi göstermiştir. Çoğu kişiden farklı olarak elinde bilgi olmadan ya da çok az ipucu ile doğru sonuçları bulabilmesi de oldukça akıllı olduğuna bir kanıttır.

Anlık çıkarım yapma konusunda iyi olduğu, Hasır Şapkalar'ın kollarına bandajlar sarmasının Bentham'ın araya sızma girişimini engellemek için yapıldığını anlamasından anlaşılabilir. Ülke kralının halkın gözündeki imajını başarı ile zedelemiş, buna ek olarak Dans Tozu ile ülkede yapay bir kuraklık yaratarak iç savaşın fitilini ateşlemiştir. Tüm bunları yaparken de dikkatleri hiç üzerine çekmemiştir.

Alabasta'da Crocodile'ın ne kadar iyi bir stratejist ve manipülatif bir kişi olduğu açıkça görülmüştür. Yıllarca Baroque Works gibi büyük bir organizasyonu adamlarına yüzünü göstermeden ve kimliğini açıklamadan (Robin hariç) yönetebilmiştir. Aynı zamanda Alabasta halkına kendini bir kurtarıcı olarak göstermiş, Dünya Hükümeti'nin kendisine vermiş olduğu Shichibukai unvanını hakkını vererek kullandığının sanılmasını sağlamıştır.

Kendi Şeytan Meyvesi üzerinde tam bir hakimiyeti söz konusudur. Buna ek olarak diğer birçok karakterden farklı olarak Şeytan Meyveleri hakkında epey bilgi sahibidir. Gardiyan Canavarlar'ı gördüğü anda, onların meyvelerinin Uyanık Zoan tipi olduğunu anlamıştır. Crocodile bunu söyleyene kadar, diğerleri bırakın meyvelerin türünü bilmeyi bu hayvanların Şeytan Meyvesi kullandığının bile farkına varamamıştır.

Crocodile, Luffy ile yaptığı iki dövüşü kesin olarak kazanmış, üçüncü dövüşte yenilmiştir. Lakin şans ve diğer insanların yardımı olmasa, Luffy üç dövüşte de kesin olarak ölürdü. Luffy ilk dövüşte karnından delinerek bir kum bataklığına atılmıştır (Robin tarafından kurtarılmıştır), ikinci dövüşte, vücudundaki tüm sıvı emilip kupkuru bir şekilde ölüme terk edilmiştir (Kurumadan önce havaya attığı su topları üzerine düşerek onu kurtarmıştır), üçüncü dövüşte ise zehirlenmiştir (Robin'in verdiği panzehir sayesinde kurtulmuştur). Dahası Luffy'nin kanı Crocodile'ın güçlerini iptal etmiyordu, sadece ona vurmasına olanak sağlıyordu. Ayrıca sürekli akan kanı içindeki zehrin etkisini göstermesini yavaşlatmıştır. Yine de Luffy kesin ölümden Robin sayesinde kurtulmuştur. Eğer Robin olmasaydı, yenilmesine rağmen uzun vadede dövüşü Crocodile kazanmış olacaktı.

Eski bir Shichibukai olan Crocodile'ın gücü, Dünya Hükümeti tarafından da iyi bilinmektedir. Her ne kadar 81.000.000 gibi düşük bir ödüle sahip olsa da, bu onun güçsüz biri olduğunu kanıtlamaz. Zaten direkt olarak dünyanın en yüksek güvenlikli hapishanesi Impel Down'un 6. Katı'na, yani dünyanın en güçlü suçlularının tutulduğu kata hapsedilmesinden boş biri olmadığı anlaşılabilir.

Fiziksel Yetenekleri
Her ne kadar Logia tipi meyvesi Crocodile'ın fiziksel hasarları almasını engellese de fiziksel dayanıklılığı ve acı eşiği oldukça yüksek biridir. Üçüncü dövüşlerinde Luffy'nin her vuruşu ona işlediği halde Luffy'yi oldukça zorlamıştır, ayrıca elmas formundaki Jozu'dan doğrudan bir omuz darbesi almasına rağmen bilincini kaybetmemiştir.

Crocodile ilk güç gösterisini Puppu olarak bilinen bir korsan kaptanını ve tayfasını yenerken yapmıştır. Luffy, Mihawk'a karşı oldukça zorlanırken ve ondan gelen saldırıları güçlükle engelleyebilirken Crocodile araya girip Mihawk'ı kesin olarak durdurmuştur. Üstelik öyle güçlü bir rakip karşısında olmaktan hiç endişe duymamıştır. Dahası Mihawk'ı aşağılamaktan da geri kalmamıştır. Buna ek olarak Doflamingo ile de başabaş mücadele edebilmiştir. Bu iki kişi ustaca Haki kullanabildikleri halde, Crocodile iki müsabakadan da görünür bir yara almadan çıkmıştır. Ayrıca o zamanlar bir Amiral olan Sakazuki'den de darbe almamıştır.

Crocodile, Impel Down'ın meşhur "vaftizi"nden etkilenmeyen az sayıda mahkumdan biriydi. Yani kaynar suyun içine çekinmeden girebilir. Ayrıca aşırı uçlardaki sıcaklıklardan etkilenmez. Bir kuşun canlı canlı piştiği 3. Kat'ın sıcaklığında ve o kattan çok daha sıcak olan 4. Kat'ta bulunurken bana mısın dememiştir. Üstelik bu yoğun sıcaklıklarda, üzerinde kalın kıyafetler vardı.

Şeytan Meyvesi
Crocodile, Logia türü bir meyve olan Suna Suna No Mi'yi yemiştir. Meyvesi sayesinde kuma dönüşebilir, kum üretebilir ve kumu kontrol edebilir. Kum tabanlı yeteneklerinde ustalaşmış bir seviyededir. Meyvesi ve refleksleri arasındaki uyumu iyi sağlar. Dikkati dağınıkken Doflamingo onun kafasını kestiğinde hemen kuma dönüşmüş ve saldırıdan etkilenmemiştir.

Crocodile güçlerinden ötürü çölde neredeyse yenilmez biri olmaktadır. Meyvesi sayesinde büyük kum fırtınaları, kum bıçakları ve bataklıklar oluşturabilir. Ayrıca yine meyvesi sayesinde yeraltındaki su kaynaklarının yerini tespit edebilir.

Sağ eliyle tuttuğu canlı-cansız her varlığın içindeki sıvıyı emebilir. Yine sağ eliyle dokunduğu herşeyi kuma dönüştürebilir. Bu yeteneği ile doğal bir yaşam alanını yok edebilir, yemyeşil ormanlık bir yeri çorak bir arazi yapabilir.

Silahları

Kanca
Crocodile, meyvesini en üst sınırda kullanabilen az sayıda karakterden biri olmasına rağmen,bire bir dövüş konusunda da oldukça yetkindir. Kafa kafaya dövüşeceği zaman, sol elindeki altın alaşımlı kancayı kullanır. Bu kancayı efektif olarak ilk kez Luffy ile olan üçüncü mücadelesinde kullanmıştır. Kancayı kullanma sebebi de, Şeytan Meyvesi güçlerinin artık Luffy'ye karşı ona bir avantaj sağlamadığını görmesidir. Kanca çok sert bir altın alaşımından yapıldığı için kırılmaz ve paslanmaz. Kancanın sağlamlığına en büyük kanıt, Mihawk'ın kılıcı Yoru'dan çizik bile almamasıdır.

Kancanın içinde akrep zehiri bulunan bir kanca daha vardır. Üzerinde altın kaplama olduğundan, kaplama çıkarılmadıkça görülmez. Bu zehir o kadar etkilidir ki, bir kayayı bile eritebilir. Eğer bir şekilde kanca kırılırsa içinden gizli bir bıçak çıkar.

Ek Bilgiler

- Crocodile, Baroque Works'ün başına gelenlerin anlatıldığı kapak hikayesinde yanlışlıkla iki eli sağlam olarak çizilmiştir. Aşağıda görebilirsiniz;


- Bayan Altınhafta'nın Gökkuşağı Renk Tuzağı tekniği, Crocodile'ın hayalinin Korsanlar Kralı olmak olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aşağıda görebilirsiniz;


- Crocodile yenilirken çalan müziği Dvorak'ın Yeni Senfoni Orkestrası yapmıştır.

- Eğer Dünya Hükümeti Crocodile'ın Baraque Works'ün patronu olduğunu bilseydi, başındaki ödülü 162.000.000 Bell'ye çıkarırdı.

- Crocodile, Luffy tarafından yenilen ilk Shichibukai'dir.

- Crocodile, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 15. sıradadır. Bu onu eski Shichibukai içerisinde en popüler 2. kişi yapmaktadır.

- Crocodile, Logia türü meyve kullanan iki Shichibukai'den biriydi (Diğeri Marshall D. Teach).
- Crocodile ve Doflamingo arasında bazı benzerlikler vardır;

 • İkisi de Shichibukai iken Luffy tarafından yenilip tutuklanmışlardır.Luffy, Crocodile'ı havaya uçururken, Doflamingo'yu yere gömmüştür.
 • İki karakter de içinde çok sayıda Şeytan Meyvesi olan büyük örgütleri yönetmiştir.
 • İki karakter de gerçek yüzleri ortaya çıkana dek, ülkelerinde kahraman olarak görülmüştür.
 • İki karakter de meyvelerini son sınırda kullanır.
 • İki karakter de gösterişli giyinir ve tüylü ceketleri vardır.
 • İki karakter de Gol D. Roger'ın idamını canlı izlemiştir.
 • İki karakter de benzer planlar yapmışlardır (Halkı krala düşman etmek).
 • İki karakter de kraliyet ailesinden üyeleri ekiplerinde kullanmıştır. Crocodile, Nefertari Vivi. Doflamingo, Viola.
 • İki karakter de yasadışı malzemeler kullanmıştır (Crocodile, Dans Tozu. Doflamingo, SAD).
 • İki karakter de işe yaramadığını düşündükleri adamlarını harcamıştır (Crocodile, Galdino. Doflamingo, Bellamy).
 • İki karakter de kafalarından saldırıya uğramışlar, ancak meyve güçleri sayesinde kurtulmuşlardır (Crocodile, Vivi. Doflamingo, Kyros).
Künye

Adı: Crocodile
Okunuşu: Kurokodairu
İngilizce Adı: Crocodile
Diğer Adı: Bay 0 (Jap. Misuta Zero, İng. Mr. 0)
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 126, Anime 76
Bağlantıları: Shichibukai (Eski), Baroque Works (Eski)
Unvanları: Korsan, Baroque Works patronu (Eski)
Eskiden Yaşadığı Yer: Alabasta
Lakapları: Sör Crocodile (Jap. Sā Kurokodairu, İng. Sir Crocodile), Çöl Kralı (Jap. Sabaku no Ō, İng. Desert King)
Yaşı: 46
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 5 Eylül
Boyu: 2.53 cm
Eski Ödülü: 81.000.000 Belly

Şeytan Meyvesi
Adı:
Suna Suna no Mi (Tr. Kum Kum Meyvesi, İng. Sand-Sand Fruit)
Anlamı: Kum
Türü: Logia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Crocodile
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
C

cicer_

En sevdiğim meyvelerden birini kullanan
En sevdiğim bi'sanatçıya benzettiğim
Kaan Tangöze
En sevmediğim bi'kişiliğie sahip olan karakter
Teşekkürler çeviri için
 
1 elinde kaç marifetin var ya?!
Güzel olmuş tanıtım ^^ Amacını falan da yazsaymışsın tam olacakmış U_U
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık