Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Zoro - Law - Hawkins

Sizce hangisi ?

• 3 isim de aynı ligdedir.

• Law > Hawkins > Zoro barizdir.

• Zoro hepsinden güçlüdür.

• Hawkins en güçlüleri çıkıp şaşırtabilir.

• Law>Zoro>Hawkins

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Zoro’da arc başında rezil oldu ama toparlayacağına adım gibi eminim.
Oda zaten şu an kapalı bir power up ve ödülünü arttırarak sanji’nin dönüşünü ayarladı yani düştü demekle kimse düşmüş olmuyor.
Zoro nerede rezil oldu?
Daha sanji’nin arcı neden yapıldı ve konusunu anlamamışsın ki hacım :bilmem:
Şu yazdığını @amaneden görmesin.
Anlatsın o zaman ben görmedim? Nerede konuşuldu bu?

Yeti kardeşler örneğini ben de verdim. İkisi alakasız şeyler. Law bildiğin herkesi indirir bu şekilde. K.haki desen Sanji'de var. Tecrübe desen, yonkoular Law'ı tanımıyor. Demek ki, Law hepsini iptal eder. Bunlar bana mantıklı gelmiyor. He, sebebi ne olursa olsun, Luffy ve Zoro'ya bunu yapamaz diyorum ben zaten. Sebebi çok önemli değil. Mangada böyle bir şey görmeyiz. Düşünüyorum, Luffy ve Zoro'nun da bedenleri değişseydi, daha komik sahneler çıkardı. Neden kullanmadı bunu? Çünkü, onları o duruma sokmak istemedi. Ben böyle düşünüyorum.
Yonkou'nun da ruhunu belki de değiştirir. Brook ve bizim tayfanın gerekli şartlarda Big Mom'a ne yapabildiğini gördük. Ama ruhunu değiştirse bile yine de Yonkou'yu yenmeye yeter mi? Böyle bir şey var. Onu geçtim belki de yeteri kadar b.haki ve k.haki ile engellenebilecek bir şeydir. Ben Luffy ve Zoro'nun b.haki yetmez demiyorum. Ama o durumdaki Luffy ve Zoro ruhu kaptirabilirdi. Bunlar farklı şeyler.

Daha sanji’nin arcı neden yapıldı ve konusunu anlamamışsın ki hacım :bilmem:
Şu yazdığını @amaneden görmesin.
Siz bıktınız, insanlar bıkmadı. :D
İlk cümledeki Sanji yılını görür görmez forumun Sanji yılından sorumlu üyesini çağırıyorum.

@amaneden
Sanji yılını @amaneden binlerce kez açıkladı,onun yerine ben izlemekten bıktım,ama siz halen daha sanji yılını bu kadar aktif olmanıza rağmen bilmiyorsunuz :(
"Furthermore, it was also revealed that we would see Sanji’s voice actor Hiroaki Hirata make his comeback next year and that the manga would be revealing Sanji’s origin story (to be more precise: “his birth,” was indicated at the event in Japanese) in 2016! Will we finally know the meaning behind that Sanji wanted poster?! The year of Sanji is upon us!"

"The staff and Eiichiro Oda assured fans that Sanji will return in 2016 with an origin story. Sanji's voice actorHiroaki Hirata will also return."

İki farklı yerden aldım. Gayet söylenildiği gibi anlatılmış işte. Bekleyen herkes başka şeyler bekledi. Kendiliğinden farklı çıkarımlar yaptı. Oysa tam da söylenildiği gibi oldu. 2016 yılı içinde Sanji'ye dair şeyleri öğrendik.

Şu Sanji yılı muhabbeti bitebilir mi artık? :(
Manası farklı olsa ne olur? Punk hazard da kimi aldı? Vergoyu mu almış sayıldı yoksa? Ya da balık adam adasın da tek başına değil de Jinbei ile aldığı adamı mı konuşalım?
Manası farklı olsa argümanın yanlış olur. Yukarıya bıraktım.
Bir fotoğrafla özetleyebilirim durumu;
Üzdü. :(

Zoro nerede rezil oldu?

Anlatsın o zaman ben görmedim? Nerede konuşuldu bu?
Neyse hacım beni yanlış anlama ama sevdiğin karakteri istediğin gibi koru ama korurken başka karakterleri ezmek olmuyor.
Şimdi gidip de bu tartışma yüzünden zoro hakkında kötü şeyler yazmak istemiyorum.
Zoro’da baba rakiplerle kapışacak işte o zaman güzel detaylarla analizimizi yaparız ama 2 sene ardından monet ve pica ile kapışan adamı ben tutup da göklere çıkaramam. Ha naparım beklentimi içimde tutarım ve seri ilerledikçe dile getiririm.

Sanji yılı forumu çok güzel anlatıyor.
Arc başlarında Sanjicilerin gaza gelme sebebiyken arc bitince Zorocuların dalga sebebi oldu. Halbuki ikisi içinde bir malzeme değildi. Kimin işine gelirse onun diline dolandı.
Konu nasıl Sanjiye geldi onu da anlamadım. Konu Law-Hawkins-Zoro idi :(

Yonkou'nun da ruhunu belki de değiştirir. Brook ve bizim tayfanın gerekli şartlarda Big Mom'a ne yapabildiğini gördük. Ama ruhunu değiştirse bile yine de Yonkou'yu yenmeye yeter mi? Böyle bir şey var. Onu geçtim belki de yeteri kadar b.haki ve k.haki ile engellenebilecek bir şeydir. Ben Luffy ve Zoro'nun b.haki yetmez demiyorum. Ama o durumdaki Luffy ve Zoro ruhu kaptirabilirdi. Bunlar farklı şeyler.
Kimse yonkoulara zarar veremez diye bir şey yok zaten. Ruhunu değiştirmekle aynı şey mi? Ruh değişikliğinin karakterleri nasıl etkilediğini gördük. Güçsüz bir karakterle ruhunu değiştirse o yonkou bedenini elek ederler. Bilmiyorum, bana mantıksız geliyor.

Manası farklı olsa argümanın yanlış olur. Yukarıya bıraktım.
He şimdi anladım. Tamam ona itirazım yok ama bu Sanji'nin iyi bir Vs. yada güçlü bir adam almasına engel mi? Yani balık adam adasından beri adam gibi Vs. atıp yendiği adam yok herifin. Zaten bu yüzden forum iyice Sanji'yi ezmedi mi? He sen diyorsan ki orası beni ilgilendirmez, ben sadece arcı'ın anlamını belirtmek istiyorum o zaman EyvAllah ve bilgi için sağ ol derim.

Law, meyveden müteşekkil bir karakter. Genel olarak değerlendirecek olursak...

Douriki

Hız:
Yok. Yok yani, bildiğin yok :fool:Shambles'la yer değiştirmelerini hız olarak düşünecek parlak zihinler olacaktır ama bu meyveyle ilgili bir şey, fiziksel olarak ortaya çıkan bir sonuç değil. Sonuç olarak ortalama diyebileceğimiz bir hıza bile sahip değil Law. "Yok abi yaa Law çok hızlı" diyen çıkarsın örnek atsın; boş yapmasın. Yavaş denilen Zoro'nun bile fiziksel hız kavramı Law'ı bakkal'a götürür. Olay, örneklerle sabit. Beni uğraştırmayın; gozlerinizi kapayın ve seriye ufak bir flashback atın. Birkaç görüntü gelmesi lazım :D
Zoro 1-0.

Fiziksel güç:
Neye dayanarak Law'ın fiziksel gücü var desem bilemedim. Gerçekten bana yardımcı olun bu konuda. Örnek gelmiyor aklıma. Ortalama bir fiziksel gücü vardır illa ki diyelim ne diyelim ? :bilmem: Zoro ise fiziksel güç olarak ön plana çıkan biri zaten. Herif çocukluğunda kayalarla akraba olmuş. Fazla söze gerek yok. Örnek isteyenler için aynı yöntemi öneriyorum:

Gözlerinizi kapayın ve seriye ufak bir flashback atın. Birkaç görüntü gelmesi lazım

Zoro 2-0.

Dayanıklılık:
Hani Zoro'nun iki yıl sonraki dayanıklılık sınırını görmedik ama ben iki yıl önceki şu olayla bile;

Law'a kafa atarım ;):a:Onlarca örnek var; ayrıntıya girmiyorum.

Zoro 3-0.

Haki

Gözlem: Zou'da malum bir sahne var.

Bu sahneden yola çıkarak eşitler diyebiliriz. Zoro'nun dövüş içerisindeki gözlem haki kullanımının daha iyi seviyede olduğunu düşünsem de (örneklerle sabittir) mütevazı davranarak yine eşitler diyeyim. Karşılıklı oylar vermek yerine 3-0'dan devam edelim.

Silahlanma: Law, meyvesini zaten bölme amaçlı kullanıyor. Yani çoğu şeyi zaten meyvesi sayesinde bölebiliyor. Bu yüzden hakiye birşeyleri kesmek için haki kullanmak zorunda olan biri kadar ihtiyaç duyamaz. Bakın Law'ın silahlanma hakisine ihtiyacı yoktur demiyorum. Lafı Rusya'dan çevirip anlamayın. Zoro kadar ihtiyacı yoktur diyorum. Bu da iki karakter arasında silahlanma hakisinin gelişim seviyeleri ve gereksinimleri arasındaki farkı ortaya çıkarıyor. Ek olarak Zoro ve silahlanma hakkında seride geçen cümleler nedir bunlara bakıp ufaktan inceleyelim.

Zoro: "Hakin benimkinden iyi olmadığı sürece beni kesemezsin"

Zoro: "Her şeyi kesicem"

Mihawk: Kılıcını hakiyle kaplarsan kırılmaz.

Mihawk: Kılıçtaki her çentik onura sürülmüş bir lekedir.

Bütün bu cümlelerin ortak vurgusu silahlanma hakisi üzerinedir ve bu haki türünde uzman-usta olmayı gerektirir. Madde madde inceleyecek olursak;

Zoro, "hakin benden iyi olmadığı sürece beni kesemezsin" diyor. Yani bu cümlenin sağlaması birini kesmek için hakinin ondan iyi olma zorunluluğudur. Dolayısıyla Zoro'nun hayaline giden yolda silahlanma hakisi, rakiplerini aşmak için geliştirmek zorunda olduğu bir güç unsurudur.

Zoro, "her şeyi kesicem" diyerek giriyor yeni dünyaya. Bu madde yine bir üstteki madde ile bağlantılı.

Mihawk, "kılıcını hakiyle kaplarsan kılıcın kırılmaz" diyor. Bu konu da hakinin sadece saldırı ile değil savunma ile de ilgili olduğunun ve bu noktada da önemli olduğu anlamına geliyor. Bu adamlar kılıçlarını kaybederlerse dövüşemez ya da güçlerini çok büyük anlamda yitirirler. Luffy'nin kolunu kaybetmesiyle eşdeğer işte. Gerisini siz düşünün.

Mihawk, "Kılıçtaki her çentik onura sürülmüş bir lekedir" diyor. Zoro gibi bir kılıç kültürü ve anlayışı ile yetişmiş iseniz onur, sizin için herşeydir. Adamların kılıçlarını çentik gelmemesi için ortaya koydukları şey onurları! Nasıl bir motivasyon, nasıl bir önem.. Anlatamaya gerek yok.

Mihawk'ın Zoro'yla ilgili gelen ilk flash'ı ne arkadaşlar ???

Silahlanma hakisi! Daha iyi anlaşılması açısından aynı soruyu Luffy için sorayım. Luffy'nin Ray ile ilgili gelen ilk flashı neydi ? Meyve! Luffy daha çok ne üzerinden dövüşüyor ? Meyve ;) Karakterlerin üzerine yürüyecekleri ve dövüşlerindeki ana unsur açık bir şekilde ortaya konulmamış mı ?

Tüm bunların üzerine mangakanın Zoro için söylediği şey ne ?

"Zoro'nun uzmanlık alanı silahlanma hakisi."

Her ne kadar birileri bu cümle için "yauvvvv uzmanlık alanı silahlanma diye silahlanmada en iyi mi olacak" dese de bir bütünü oluşturan parçalar mangaka tarafından karakterlerin ağzından teek tek, Bilal'e anlatır gibi dökülüyor ve dökülmeye de devam edecek.

Benim, Zoro silahlanma hakisinde zirveye çıkacak dememin sebebi mangakanın salt uzmanlık alanı hakkında söylediği cümle değil. Lafı cımbızla almak yerine silahlanma hakisiyle ilgili yazdığım cümlelere ve örneklere bir bütün olarak bakmanız gerekmektedir. Üzerine basarak tekrar yazıyorum... Mangakanın silahlanma hakisi konusunda puzzle gibi parça parça işlediği ve bir bütüne varmak istediği, bu bütüne varmak isterken kullandığı karakteri Zoro'dur. Dolayısıyla Zoro'nun hayali her seyi kesmek üzerine olduğu için silahlanma hakisi hayalinin temelini oluşturur. Benim hayalimin temelinde silahlanma hakisi varsa ben bu haki türünde amacı bitmiş bir karakterden daha iyi, daha tutkulu olmak zorundayım. Ve ben tayfada ve seride gücü temsil ediyorsam, hayatımın amacı güçle bire bir olarak bağlantılı ise yine amacı bitmiş bir karakter benden iyi olamaz.

Mangakanın uzmanlık alanı cümlesinden sonra... Zoro'nun tayfada haki kalkanı kullanan ilk üye olması tesadüf mü ?

Mihawk'ın "kılıcını haki ile kaplamada usta olana kadar sana içki yok" demesi tesadüf mü ?

Silahlanma hakisiyle ilgili tüm bu argümanların Zoro çatısı altında toplanması tesadüf mü ? Eminim birileri için tesadüftür ;)

Kısacası bu kadar göze sokularak işlenen bir konuda Law gibi bir karakterin Zoro'dan iyi olması mümkün değildir. Buna mümkün diyen zihniyetin haki konusunda ön plana çıkarılan Shanks'ın hakisinin bir amiralin hakisinden daha kötü hakisi olmasına da olanak vermesi gerekir. Sen silahlanma kelimesini Zoro'yla akraba yap ondan sonra gel X şahıs Zoro'dan daha iyi silahlanmaya sahip olsun. Hadi canım ordan yürüüüü! :artiz:
Zoro 4-0 :at:

Kral haki şimdilik beklesin. Zoro ayan beyan bunu da gösterince Law'ı hangi dağın mağarasından, hangi toprağın dibinden çıkarıcaz merak ediyorum :rolleyes:

Gelelim Law'ın meyveyle yapabildiklerine ve meyvenin dezavantajlarına.

Yapabildiği en havalı şey şu; "kar tanelerinin yerini değiştirebiliyooooooğğğ!" :alkis:

Mingo karşısında ne oldu acaba o kar taneleri ? :oops: Neyse yine "o Mingo olum" deyip konuyu farklı yerlere çekmek isteyenler olacağı için bu konuyu burada kesiyorum.

Law'ın meyvesini tek kelime ile anlat deseler ne derim biliyor musunuz ? SHAMBLES! Law'ın tüm meyve yeteneği ve saldırı kombinasyonu "shambles" tekniği üzerine temellendirilmiştir. Hemen hemen tüm saldırılarını bu teknik üzerinde gerçekleştirir.

Neredeyse tüm saldırıların aynı teknik üzerine şekillendirilmesi bence büyük bir dezavantajdır. Çünkü rakibin bunu çözdüğü zaman sürekli shambles tekniği ile bir yerlerden çıkmanı bekler ve bunun için tetikte olur. Ve ortalama bir gözlem hakisi olan herkes bir süreden sonra Law'ı kitap gibi okuyarak tüm saldırı kombinasyonlarının yolunu kapatıp yeterli saldırı gücü de varsa Law'ın işini bitirebilir.

Bu dezavantajin yanı sıra ope ope'nin çok fazla enerji harcaması uzun soluklu dövüşleri kullanıcısı için kabus haline de getiriyor. Yani ortalama bir gözlem hakisi ve saldırı gücü iyi olan bir karakter bile Law için sorun iken bir de dayanıklı bir karakter Law için çifte kabus demektir. Zaten dikkat edin.. Vergo öküz gibi dayanıklıydı ve mal gibi Law'ın kucağına atlaya zıplaya gitmese idi dövüş daha uzun sürebilir ve Law ciddi bir sıkıntı yaşayabilirdi. Daha sonra Mingo gibi daha dayanıklı bir adamla karşılaştı ve çok kısa sürede bir kolunu kaybetti. Ve Luffy olmasaydı şimdiye çoktan ölüydü. Zoro'nun ortalama bir gözlem hakisi, iyi bir saldırı gücü ve hayvan gibi dayanıklı olduğunu düşündüğümüzde Law'ın başı tam anlamıyla belada demek oluyor.

Şeytan meyvesine karşılık olarak Zoro'daki şeytani güç söz konusu. Lakin zaten 4-0 Zoro önde olduğu için bu güç unsurunu ayrıntılı bir şekilde ele almayı düşünmüyorum. Karakterler arasında çok net bir fark olduğunu düşünüyor ve verdiğim örneklerin mangada olduğunu bilerek içim rahat bir şekilde konuyu noktalıyorum :sapkali::byee:

Son düzenleme:
Kimse yonkoulara zarar veremez diye bir şey yok zaten. Ruhunu değiştirmekle aynı şey mi? Ruh değişikliğinin karakterleri nasıl etkilediğini gördük. Güçsüz bir karakterle ruhunu değiştirse o yonkou bedenini elek ederler. Bilmiyorum, bana mantıksız geliyor.
Yonkou'yu öyle varsaysak bile Punkhazard'daki Luffy ve Zoro o seviyede ve tecrübede değildi bu net.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık