Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Zaman Çarkı (Wheel of Time)

Tylin ile belirli bir kişi arasındaki ilişkiyi nasıl yapacaklarını merak ediyorum ben de. Daha çok var oraya (7. Kitap) ama böyle şeyler artık tabulaştı.

Final hakkında
:confused: Ejder her zaman kazanacak, bizzat Rand söylüyor. KV günün birinde kazanamasın diye onu öldürmek istiyordu. Sonra onun asla kazanamayacağını anladı ve gösterdiklerinin doğru olup olmadığını kontrol etti. O ana kadar öldürmeyi düşünüyordu. Baktı ki KV doğru göstermiş, insanlar zorla ışığa döndürülmüş gibi olmasınlar diye öldürmek yerine hapsetti. Ben sonsuza kadar hapsetmenin bir yolunu mu buldu yoksa sonraki tura kadar mı hapsetti onu anlamamıştım, sonraki tura kadarmış. Döngüde sorun yok, sonuçta insanlar her şeyi unutuyor. Anlamsız demem biraz yanlış olmuş. Dediğim gibi bana göre KV'ye demirbaş muamelesi yapılmasaydı da Rand onu öldürseydi ya da sonsuza dek hapsetseydi daha güzel olurdu. Sayısız savaştan birini değil sonuncusunu okumuş olurduk. Son ana kadar da bu savaş öncekilerden farklı olacakmış gibi ilerletti zaten son anda kıvırdı. Rand, İshamael'e "Efendine selamımı söyle, bu sefer onun için geliyorum" demişti de İshamael üçbuçuk atmıştı neredeyse. :D Genel olarak kötüler öldürülsüncü birisiyim ben. Denge menge sevmiyorum.
Bu kadar geç cevap verdiğim için özür dilerim. Bütün gün hastanedeydim.
Kv kazananasın diye değil,kötülüğü kaldırıp mutlak barışa sahip bir dünya için öldürmek istemişti. Sonra bunun bedelini görünce vazgeçti.Ben farkında diye hatırlıyorum ama kitaplar yanımda olmadığı için referans veremem. Fakat döngünün sonsuza kadar sürmesi yaratılan evrene ters. Çünkü ZÇ dünyası ihtimallere göre çalışır. Ve bir ihtimal ne kadar küçük olursa olsum yeterli sürede gerçekleşir. Bu belki 1 milyon yıl sürer fakat sonunda KV kazanacak. Nihayetinde bir son olacak. Onun dışında sevmemen garip değil. Forumlarda falan sevmeyen baya kişi var. Herkes her şeyi beğenmeyebilir. Eğer karanlık atmosferden hoşlanıyorsan Parçalanmış İmparatorluk serisini ve İngilizcen iyise Malazan'ı tavsiye ederim.

Bu kadar geç cevap verdiğim için özür dilerim. Bütün gün hastanedeydim.
Kv kazananasın diye değil,kötülüğü kaldırıp mutlak barışa sahip bir dünya için öldürmek istemişti. Sonra bunun bedelini görünce vazgeçti.Ben farkında diye hatırlıyorum ama kitaplar yanımda olmadığı için referans veremem. Fakat döngünün sonsuza kadar sürmesi yaratılan evrene ters. Çünkü ZÇ dünyası ihtimallere göre çalışır. Ve bir ihtimal ne kadar küçük olursa olsum yeterli sürede gerçekleşir. Bu belki 1 milyon yıl sürer fakat sonunda KV kazanacak. Nihayetinde bir son olacak. Onun dışında sevmemen garip değil. Forumlarda falan sevmeyen baya kişi var. Herkes her şeyi beğenmeyebilir. Eğer karanlık atmosferden hoşlanıyorsan Parçalanmış İmparatorluk serisini ve İngilizcen iyise Malazan'ı tavsiye ederim.
Geçmiş olsun.
Seriyi sevmedim değil, hatta şöyle bi sıralama yaparım şu an: Asoiaf=Wot>>>Kralkatili>Lotr>Yerdeniz>HP. Ama dediklerim olsa daha çok severdim.
Uzunca bir süre kitap okumam muhtemelen. Malazan'ı duymuştum da İngilizce okuyamam. Parçalanmış İmparatorluğu duymamıştım ona bi bakarım, teşekkürler. Benim aklımda Sissoylu vardı.

Final hakkında çok farklı düşünüyoruz.
Rand en başta da öldürmeye çalışıyordu hatta öldürdüğünü zannetti. Sonradan mühürlemeyi veya zindanı onarmayı düşündü. İshamael ile konuşmalarından sonra öldürmeye odaklandı tamamen. En son insanlar için zindanı onarmaya karar verdi.
Sonlarda Rand şunları söylüyor:
BİZİ YIKTIĞIN ZAMAN KAZANIRSIN. AMA YIKAMADIN. YIKAMAZSIN.
NEDEN HEP KAYBEDECEĞİNİ GÖREBİLSEN, ANLAYABİLSEN KEŞKE.
ÖLÜM BENİ UZAK TUTAMAZ, BANA HÜKMEDEMEZ.
ÖLÜMÜMÜ GETİR SHAİ'TAN, ÇÜNKÜ BEN SENİNKİNİ GETİRDİM!
ASLINDA HİÇBİR ŞEYSİN, dedi Rand, Karanlık Varlık'ın sırlarını kavrayarak. ASLA SÖZ VERDİĞİN GİBİ HUZUR VERMEZDİN BANA YALANLARIN BABASI. DİĞERLERİNİ KÖLE ETTİĞİN GİBİ BENİ DE KÖLE EDERDİN. SEN HİÇLİK BAĞIŞLAYAMAZSIN HUZUR SANA AİT DEĞİL. YALNIZCA İŞKENCE SANA AİT.
Karanlık Varlık'ı elinde tuttu. Sıkmaya başladı, ama sonra durdu. Tüm sırları biliyordu. Karanlık Varlık'ın neler yaptığını görebiliyordu. Ve Işık, Rand anladı. Karanlık Varlık'ın gösterdiklerinin çoğu yalandı. Ama Rand'ın yarattığı imge -içinde Karanlık Varlık'ın olmadığı dünya- doğruydu. Eğer Rand dilediğini yaparsa, insanları Karanlık Varlık'ın kölelerinden bir farkı olmayan varlıklara dönüştürürdü.
Ben Rand'ın sadece o an için değil genel konuştuğunu düşünüyorum. KV bizzat kazanamaz, yapabileceği tek şey Rand'ı yıkmak, onu Desen'i çözmeye ikna etmek. KV'nin gösterdiği ışığın olmadığı dünya da sadece blöf.
Çark'ın olayı sonsuza kadar dönmesi ve bitmeyen bir öykü yaratması. Bana göre asıl Çark'ın kırılması serinin ruhuna ters olurdu.

Dumai Kuyuları

Son bölüme kadar nasıl bağlayacak bunları diye sayıp söverken böyle bir katliamın olmasını hiç beklemiyordum. O kadar dayak yemesine rağmen Rand'ın 2 3 Aes Sedai harcaması ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. 9 Aes Sedai'ye diz çöktürmesi de olayların artık çok farklı boyuta taşınacağını gösteriyor. Bu mevzunun da arkasında bence Mazrim Taim var, Rand'a bırak öldüreyim hepsini demişti. Her nasılsa ara sokakta bir tanesini ara sokakta kıstırıp Salidar Aes Sedailerinin daha hırçın davranmasına sebep oluyor, sonuçta Rand Cairhien'e kaçıyor ama sonra kaçırılıyor ve artık nereden gelirse gelsim hiçbir Aes Sedai'ye güvenmeme yemini ediyor. Taim bunu planlamış olabilir. Mat'i öldürmeye çalışan Aieller de bence bunun işi. Kapıyol açmayı bilen fazla kişi yok. Okuyup göreceğiz. Diğer yandan artık kadınların tripleri çekilmez hal aldı, özellikle Nynaeve ve Elayne'in. POVların yarısını atlaya atlaya okuyorum.

Wheel of Time ile ilişkim iyice yılan hikayesinde döndü. 7. kitabı yarıladım. Resmen 1.5 yıldır seri ile ilişkim var ama ilk 3 kitaptan beridir bir türlü ardı ardına okuyamadım. Şimdi TUS hazırlığı falan derken iyice okumakta zorlanıyorum. Bir de ingilizce okumaya zorladığım için okuma hızımı ciddi düşürüyor. Bakalım 2 yıla bitecek mi acaba kitaplar. Son güncel fikirlerim:
6. kitap finali gerçekten güzeldi.
Bu serideki tüm kadınların allah belasını versin. Moiraine hariç.

Diziyle ilgili fragmanlardan da birkaç laf edeyim:
Dizideki Lan ile zihnimde Lan resmen iki ayrı dünya. Ben daha Berserk tarzı bir tip zihnimde canlandırıyordum her zaman hem karakter hem yapı olarak. Gutz'ı kopyalıyordum direkt, zaten benzeştikleri çok yan olduğunu düşünüyorum.
Diziyle ilgili gerçekten heyecanlandığım tek şey Alvaro Morte'nin Logain'i oldu. Gerçekten inanılmaz uyduğunu düşünüyorum. Geri kalan her şey leş gözüküyor. Umarım yanılırım.

Dumai Kuyuları

Son bölüme kadar nasıl bağlayacak bunları diye sayıp söverken böyle bir katliamın olmasını hiç beklemiyordum. O kadar dayak yemesine rağmen Rand'ın 2 3 Aes Sedai harcaması ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. 9 Aes Sedai'ye diz çöktürmesi de olayların artık çok farklı boyuta taşınacağını gösteriyor. Bu mevzunun da arkasında bence Mazrim Taim var, Rand'a bırak öldüreyim hepsini demişti. Her nasılsa ara sokakta bir tanesini ara sokakta kıstırıp Salidar Aes Sedailerinin daha hırçın davranmasına sebep oluyor, sonuçta Rand Cairhien'e kaçıyor ama sonra kaçırılıyor ve artık nereden gelirse gelsim hiçbir Aes Sedai'ye güvenmeme yemini ediyor. Taim bunu planlamış olabilir. Mat'i öldürmeye çalışan Aieller de bence bunun işi. Kapıyol açmayı bilen fazla kişi yok. Okuyup göreceğiz. Diğer yandan artık kadınların tripleri çekilmez hal aldı, özellikle Nynaeve ve Elayne'in. POVların yarısını atlaya atlaya okuyorum.
Bizim bu çilemiz bitmez. Benzer yerlerdeymişiz kitapta. Türkçe okurken boş yerleri hızlı hızlı geçiyordum ne güzel. İngilizce okumaya yeltendiğimden beridir boş yer olduğunu anlamam için de okumam gerekiyor. :D Kadın karakterlerden gına geldi.

Wheel of Time ile ilişkim iyice yılan hikayesinde döndü. 7. kitabı yarıladım. Resmen 1.5 yıldır seri ile ilişkim var ama ilk 3 kitaptan beridir bir türlü ardı ardına okuyamadım. Şimdi TUS hazırlığı falan derken iyice okumakta zorlanıyorum. Bir de ingilizce okumaya zorladığım için okuma hızımı ciddi düşürüyor. Bakalım 2 yıla bitecek mi acaba kitaplar. Son güncel fikirlerim:
6. kitap finali gerçekten güzeldi.
Bu serideki tüm kadınların allah belasını versin. Moiraine hariç.

Diziyle ilgili fragmanlardan da birkaç laf edeyim:
Dizideki Lan ile zihnimde Lan resmen iki ayrı dünya. Ben daha Berserk tarzı bir tip zihnimde canlandırıyordum her zaman hem karakter hem yapı olarak. Gutz'ı kopyalıyordum direkt, zaten benzeştikleri çok yan olduğunu düşünüyorum.
Diziyle ilgili gerçekten heyecanlandığım tek şey Alvaro Morte'nin Logain'i oldu. Gerçekten inanılmaz uyduğunu düşünüyorum. Geri kalan her şey leş gözüküyor. Umarım yanılırım.

Bizim bu çilemiz bitmez. Benzer yerlerdeymişiz kitapta. Türkçe okurken boş yerleri hızlı hızlı geçiyordum ne güzel. İngilizce okumaya yeltendiğimden beridir boş yer olduğunu anlamam için de okumam gerekiyor. :D Kadın karakterlerden gına geldi.
Ben kadın karakterlerin hayranının olduğunu pek sanmıyorum, varsa da çok yoktur. O kadar sıkıcı ve yüksekten bakan karakterler ki insanın midesi bulanıyor bir yerden sonra. Kendini beğenmemiş kadın karakter yok seride. Dune'da da kadın karakterler ön plandaydı ama bu kadar sıkılmamıştım okurken.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık