Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Geyik] Yeni İmparatorlar İddiası

Yeni İmparatorlar Kimler?

• Kullanılan toplam oy
    204
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yahu konu açacaksan düzgün aç sana dediğim şey bu. ''Forumda izinsiz konu açılmayacak'' denildi. Bunların biri de senin bu yaptığın hareketten kaynaklı, yani ciddi bir konuyu belli noktada işinize geldiği gibi troll amacıyla bir karakter üzerinden götürmeyin, konu açmayın. Konuna bir şey demiyorum, güzel konu ama işine geldiği gibi hareket ediyorsun.

Konu troll ise herkese o tip fotolarını koy, işine geldiği gibi takıl izin alıp. Bizde ona göre yorumumuzu yapar geçeriz. Fakat ''Sen Mihawk'ın ankette olmasına laf ediyorsun benim de bunu yapma hakkım var'' diyemezsin. Sende Crocodile'ın veya başka karakterlerin ''Neden bu karakter ankette var alakasız'' dersin en fazla o da benim gibi yorum olarak yaparsın fakat konu açmak genel olarak bir foruma hitap etmek demek, bireysel birine konu üzerinden yorum yapmak değil...
İyi tamam fotoğrafı değiştiriyorum o zaman. Öylesine koyduğum bir şeydi ama konuyu bozduğu düşünülüyorsa insanların dediğine kulak veririm.

Normalde çok fazla yorum yapmam fakat daha bu sabah (bu konu açılmadan ortalama 20 dakika önce) Discord sunucusunda bir arkadaş ile bu konu hakkında konuşmuştuk. Bence seride hiç görmediğimiz veya gördüğümüz fakat nedir, necidir bilmediğimiz karakterler arasında yer alabilir. Aynı amiral olarak gelen Ryokugyu ve Issho gibi. İki ismi de daha önce duymamıştık fakat amiral seviyesinde kişilermiş. Konuya şimdilik güçsüz bi yorum yapacağım çünkü final haftam, finallerden sonra detaylı bir şekilde düşünüp tekrardan yorumumu düzenleyeceğim.

!Dikkat!
Öncelikle analiz yapmak istedim fakat daha sonra okuduğumda analizin kafa karıştırıcı olabileceğini fark ettiğim için en sonra yapmam gereken sonuç yorumunu şu an yapıyorum. Yani birazdan okuyacağınız kısımlar imparator adayları ile ilgili sonuç cümlelerim olacak.

Bir kişi yönetebileceği bölgeye/bölgelere sahipse, güçlü bir tayfası/müttefikleri varsa, meyve/haki gücü yeterliyse imparator olabilir. Seride imparator en son imparator olan Karasakal'ın tayfasını nasıl kurduğunu gördük. Bazı arkadaşlar Mihawk'ın imparator olabileceğini söylüyorlar fakat Mihawk solo takılan bir kişi olduğu ve Shanks'ın müttefiki olduğu için olası gelmiyor bana.

Birinci ihtimal, Luffy ve duymadığımız bir kişi. Luffy zaten 5. İmparator olarak alınıyordu, yeni imparatorun Luffy olması komik durmaz. Luffy yanında, Kid veya Law'ın gelmesi de pek olası değil çünkü imparator özellikleri ikisinde de bulunmuyor.

İkinci ihtimal, duymadığımız veya seride unutulan (potansiyeli olan) iki kişi. Her ne kadar film de bile gözükse Bullet gibi, Shiki gibi güçlü isimler bahsedildi. Bence Wano'da savaş sürerken dış dünyadaki gelişmelerden birkaçı bunlar olabilir. Uzun süre pasif konumda olan efsanevi kişiler güçlerini toplayıp imparatorluk için aday olabilirler.

dipnot: Yeni kişiler gelebilir dememin nedeni Gorsei'nin "Daha kötü zamanlama olamaz." tarzı bir şey demesi.

- aşağıdan itibaren analiz başlıyor -

İmparatorluk kelime anlamıyla, "Kendi topraklarında yer alan farklı milletleri egemenliği altında toplamış olan devlet çeşidi.".
İmparator kelime anlamıyla, "Kralları kendi altında toplamış, imparatorluk yöneten kimse.".

Bence diyerek başlıyorum sözüme. Öncelikle imparator seviyesine, kavramına bir bakalım. imparatorların genel özelliklerine bir bakalım, nasıl imparator olunabilir bunun hakkında konuşalım.

#Beyazsakal
Beyazsakal'ın gücü herkesin malumu fakat imparator olmak için sadece güç yeterli olur mu? Bence hayır. Güçlü olmak, özellikle deprem gibi dünyayı yerinden oynatabilecek bir güce sahip olmak tabi ki göz ardı edilemez. Birkaç kriterde Beyazsakal'ın imparatorluğuna göz atalım.

1. İmparatorluk: Balıkadam Adası gibi bölgeleri kendi himayesi altına almış ve korumuştur.
2. Tayfa: Marco, Jozu, Vista, Ace... ve bir dönem Oden olmak üzere güçlü isimleri kendi çatısı altında toplamıştır. Bunun yanı sıra tayfasına dahil olmasa bile müttefikleri vardır; Jinbei, Doma, Squardo, Whitey Bay...
3. Haki:
-> Silahlanma Hakisi: Seride (kendi adıma konuşayım) Beyazsakal'ın çok fazla silahlanma hakisi kullandığı sahne görmedim veya ben izlerken/okurken buna dikkat edemedim fakat Roger ile savaşırken muazzam bir haki çarpışması oluyor. Aynı şekilde bu çarpışma Shanks ile de oluyor. Demem o ki kuvvetli bir silahlanma hakisi olduğu belli.
-> Gözlem Hakisi: Seride sanırım gözlem hakisini en etkili kullanan kişi Katakuri, en azından bize yansıtılan öyle fakat Beyazsakal uykusunda kendisine saldıran Ace'yi hissedecek kadar güçlü duygulara sahipse bu adamın gözlem hakisi de kuvvetli derim.
-> Kralların Hakisi: Çoğu kişi "Kral hakisi varsa MF'de neden kullanmadı?" gibi şeyler diyor. Buna iki taraflı bakmak lazım, MF savaşında Beyazsakal yaşlı haldeydi ve gücünü hemen harcamak istememiş olabilir. Ayrıca bunlardan bağımsız olarak yazarın dövüşü uzatması gerekiyordu, eğer babalık kral haki kullanabilecek kapasitede olsaydı savaş belki daha kısa sürerdi. Tek bir bakışla on binlerce adamın yere yığıldığını düşünün. Ne anlamı kalırdı ki o zaman değil mi? Lafı çok uzatmayalım, Roger ile olan savaşında "Kral Haki" de kullanıldığını düşündüğüm için yine kuvvetli bir kullanıcı olduğunu düşünüyorum.
Ekstra: 4. Meyve & Normal Gücü: Beyazsakal güçlü bir haki kullanıcısı olduğu gibi güçlü bir meyveye de sahip. Dünya'yı yok edebilecek ve gelen (şok dalgası, buzdan oklar... gibi) saldırıları 0 hasar ile engelleyebiliyor. Meyve gücü hakkında pek konuşmaya gerek yok gibi.

Sonuç: Sonuç olarak Beyazsakal'ın imparatorluğuna bakarak kendisinin nüfuz sahibi olduğunu, güçlü bir tayfası ve müttefikleri olduğunu, son olarak da güçlü bir meyveye sahip haki kullanıcısı olduğunu görebiliriz. Marco, Vista, Jozu, Jinbei... gibi güçlü isimlerin ona saygı duyması ve onun için çarpışması nasıl bir karakter olduğu ile ilgili bizlere ipucu verebilir.

#Kaido
Kaido, Canavarlar Kralı! Kaido denince akan sular durur. Kendisi tam bir hayvan, ölümü arayan fakat ölümü reddeden bir varlık. Hadi birazda Kaido'yu yorumlayalım.

1. İmparatorluk: Zamanında Oden'i mağlup ettiği için Wano'nun hükümdarı olarak adlandıracağım. Ayrıca Doflamingo&Caesar gibi adamlar ile çalıştığı için onların kontrolünde olan bölgelerinde Kaido'nun olduğunu varsayarsak (bunu deme nedenim Dof'un "Kaido'yu karşıma almaktansa amiral ile savaşırım" gibi bir şey dediği için) Beyazsakal gibi hüküm sürdüğü bir bölge bulunuyor.
2. Tayfa: King, Queen, Jack, Uçan Altılı ve tayfasındaki diğer bölümler ile büyük bir tayfaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Belki de imparatorlar arasında şu ana kadar gördüğümüz en büyük tayfaya sahip olabilir. Bunun yanı sıra Dof gibi bir müttefikinin olduğunu söyleyebiliriz, olası bir savaşta (Dof ayakta olsaydı) yardıma gelebilir, kendi adamlarını yollayabilirdi bence. Ayrıca Big Mom ile yaptığı anlaşma ile Koca Ana Korsanları'nın da müttefikleri olduğu çıkarımını yapabiliriz (düşük bir ihtimal fakat sonuçta ihtimal).
3. Haki:
-> Silahlanma Hakisi: Big Mom ve Luffy ile olan dövüşleri haki konusunda ne kadar üst düzey olduğunun kanıtıdır. Luffy'e tek atması ve Big Mom ile silahlarını tokuşturduklarında göğün yarılması (Shanks ve WB'de olduğu gibi) silahlanma hakisinde iyi olduğunu gösterir.
-> Gözlem Hakisi: Beyazsakal gibi gözlem hakisi vardır diye düşünüyorum fakat Katakuri kadar üst düzey bir hakiye sahip midir orasını bilemiyorum.
-> Kralların Hakisi: Manga'nın son sayılarında tam bir kral haki çarpışması gördüğümüz için fazla uzatmaya gerek yok.
Ekstra: 4. Meyve & Normal Gücü: Manga'nın sonuna doğru meyvesinin ne kadar hayvanlaşabileceğini hepimiz gördük. Girdiği o formlar, her şeyi eriten formu, sarhoş/üzgün/kızgın olarak dövüştüğü sahneler, Luffylere karşı LinLin ile yaptıkları denemelik saldırılar, Luffy'ye "O adamlar kadar iyi olduğunu mu ima ediyorsun?" derken yaptığı saldırısı ile Luffy'e "Çok hızlı." demesine neden olacak bir canavar.

Sonuç: Sonuç olarak Kaido'nun imparatorluk anlayışı nüfuz sahibi olmaktan daha çok yıkıp geçmeye odaklı. Kendisine ait korunaklı, ulaşılamayacak bir bölgesi bulunuyor. Bunun dışındaki bölgeler ise tamamen ticaret için var denebilir. Ayrıca altına aldığı adamların gücü, delilik seviyesi ve yapabilecekleri herkesin malumu.

#Big Mom
Çok özür dileyerek söylüyorum, Big Mom hakkında yazacağım şeyler Beyazsakal ve Kaido ile benzer olacağı için uzatarak yazmadım.

#Shanks
Kızıl Saç Korsanları'nın reisi, Luffy'nin idolü, Roger Korsanları ile birlikte efsanevi olaylara imza atmış birkaç karakterden biri. Shanks bence One Piece için çok özel bir öneme sahip. Hikayedeki amacı sadece imparator olmak değil gibi geliyor bana. Belki de finaldeki adam, Karasakal yerine kendisi olur kim bilir. (sadece bir düşünce)

1. İmparatorluk: Açık konuşmak gerekirse Shanks şurayı yönetiyor, şurada hüküm sürüyor gibi bir şey diyemeyeceğim.
2. Tayfa: Benn Beckman, Yasopp, Lucky Roo gibi isimlerin tayfasında olduğu ve en dengeli tayfa olarak bahsedilen tayfa olduğu için tayfadaki kişilerin güçlerinin birbirine yakın olduğunu söylemek zor değil. Hemen hemen forumdaki herkes bunu kabul eder gibi. Ben Beckman'ın Kizaru'yu engellemesi gibi ikonik anlar buna en büyük örnektir. Ayrıca Mihawk gibi bir adamın Shanks ile dövüşmemesi, onunla yakın dost olması gücünden kaynaklanıyor olabilir. (Güç, kas kuvveti/meyve yeteneği demek değildir.)
3. Haki:
-> Silahlanma Hakisi: Seride pek karşımıza çıkmasa da Sakazuki'yi durdururken haki kullandığını söyleyebiliriz.
-> Gözlem Hakisi: WB'nin saki tabağını Shanks'a fırlattığında kaçındığını görüyoruz. Hızlı refleks ve hızlı hareket kabiliyeti sonucu olabilir fakat gözlem hakisi sayesinde de olabilir. (Muallakta olduğu için yazmak istedim.)
-> Kralların Hakisi: Seride kral hakiyi ilk gördüğümüz zamanlar normal bir haki kullanıcısı ya da bize gösterilen haki kullanıcılarının gücünü aşarak, etrafa hasar vermiştir.
Ekstra: 4. Meyve & Normal Gücü: Meyve gücünün olmadığını biliyoruz. Hızı, zekası ve haki gücü ile meyve eksikliğini büyük ölçüde kapatıyor.

Sonuç: Sonuç olarak Shanks'ın imparatorluk anlayışına baktığımızda WB, Kaido ve BM'den farklı bir yapı görüyoruz. Kendisi bol bol gezen, parti veren birisi. Bunun yanı sıra Gorseiler ile birlikte iletişiminin olduğunu, kolayca Marijoa'ya girebildiğini veya kabul edildiğini görüyoruz. Ayrıca Rayleigh'in bir haki ustası olduğunu düşündüğüm için Shanks'ın da haki-master olduğunu düşünüyorum.

#Karasakal
Korsan deyince herkesin aklına gelen ve serideki en korsan karakter olan Karasakal çok güzel düşünülmüş ve işleniyor gibi gözüken bir karakter. Bu zeki ve kurnaz karakteri yorumlayalım.

1. İmparatorluk: Korsanlar Adasında hüküm süren, belirli bir bir politikası olmayan, sadece yak-yık-yağmala-eğlen şekline ilerleyen bir imparatorluk biçimi var.
2. Tayfa: Shiryu, Catarina, Sanjuan Wolf... gibi uzayıp giden kumandanları ve Impel Down'un en kötü korsanlarından oluşan (büyük olduğunu düşündüğüm) bir tayfaya sahip. Bunun yanı sıra Kuzan'da bi' ara tayfaya dahil olmuştur.
3. Haki:
-> Silahlanma Hakisi: -
-> Gözlem Hakisi: -
-> Kralların Hakisi: -
! Bilmiyorum, yorum yapmam yanlış olur fakat olduğu kesin gibi.
Ekstra: 4. Meyve & Normal Gücü: Seride iki meyve kullanan bildiğimiz ilk karakter olarak çok özel bir yere sahip. Beyazsakal'ın deprem gücü ve her şeyi emebilen karanlık. Hem savunma hem saldırı konusunda muazzam bir güce sahip olan Karasakal meyveleri dışında yüksek dayanıklılık ve kas gücüne de sahip gibi görünüyor. Yanmış, hasar yemiş hali bile tek yumrukta Ace'nin boynunu kırabilecek bir güce sahip.

Sonuç: Sonuç olarak Karasakal'ın imparatorluk anlayışı bence Rocks D. Xebec gibi olabilir. Kendisi fetih etmekten, savaşmaktan daha çok zekice plan yapıp uyguluyor gibi duruyor. Şeytan meyvesi toplama, eyleme geçmeden önce doğru anı bekleme... Ayrıca iki farklı meyveyi kullanabiliyor olması zeki bir karakter olduğunu gösteriyor bizlere.

1- Evet İmparator olmak için Yeni Dünya'da olmak gerekli bunu biliyoruz da her Yeni Dünya'da olan İmparator olmak zorunda diye bir şey yok onu diyorum bende. Bir sürü Yeni Dünya'da ikamet eden korsan var hepsini nasıl alayım ankete.

2- Law ve Kid'in İmparator olduğu kesinmiş gibi konuşuyorsun da henüz net bir şey yok. O yüzden hiçbir önemi yok diyemeyiz. Katakuri İmparator olursa hatta önemi olduğu anlaşılır çünkü güçlü isimler var Big Mom korsanları içinde. Kaptan Katakuri olmalı diyordu zaten Daifuku, bağlı olacakları tek isim o olur. Buggy'i sırf istek var diye koydum başta yoktu. İşime geldiği gibi yapmadım yani.

Sadece işime geldiği gibi yazmıyorum, seri dinamiklerine göre yorumluyorum. Mihawk gibi özenle tasarlanmış bir karakterin senin beklediğinden daha yüksek bir seviyede olması gerektiğini söylüyorum. Zoro'nun final rakibi olma ihtimali olan birinden bahsediyoruz ve sen adamı ne seviyede görüyorsun belli değil, muhtemelen komutan seviyesinde falan görüyorsundur.

Zaman atlaması öncesi Shanks kolunu kaybedeli 10 sene olmuştu. Yonko olalı ise 4 sene yani arada sadece 6 sene var ve sen bu 6 sene içinde Yonko seviyesine çıktı diyorsun. Hadi diyelim öyle olsun öncesinde ne seviyedeydi bu adam? En azından bir amiral seviyesi olmalı diye düşünüyorum. Atladığın önemli bir detay var o da Mihawk Shanks'ı ziyarete geldiğinde. Shanks dövüşmek mi istiyorsun havamda değilim demişti. Yani bunlar dövüşeli öyle çok uzun zaman geçmemiş belli ki. On senedir hiç düello yapmasalar böyle konuşur muydu?
1- Eeee ne farkı var? İmparator dediğimiz kişiler Yeni Dünyayı yönetiyor, Yeni Dünya da olmayan biri burada bir yer yönetebilir mi? Hayır.
Bu mantıkla Yonkou olacak kişinin burada belli noktada bir sistemi olması gerekiyor, ya bugün olduğu gibi bir Yonkou'yu indirip onun yerine geçmes gerekiyor.

2- Law ve Kid en üyük İmparator adaylarından biri şuan. Kesinleşmiş gibi konuşmaya gerek yok, çünkü bir imparatoru indiren karakter bu ikisi. Totalde bu ikisinden güçlü tek bir oluşum varsa o olabilir yeni ''İmparator'' fakat var mı? Katakuri İmparator olması en düşük kişilerden biridir. Neden? Çünkü tayfa içinde ''liderliği'' kesin olarak kabul görmüyor. Bunun yanında tayfasında ki pek çok kişiyi kaybetti. Bu tip kişilerden en büyük örnek Marco'dur...

3- Serinin hangi dinamiğine göre yorumluyorsun. Bak Mihawk'ı koyman bile herhangi bir dinamiğe uymuyor. Neden mi?
*Bu adam NW de değil.
*Belli bir oluşumu yok.
*Yine aynı şekilde hiç bir aktif olayda doğru düzgün yok.

Hani varklı farklı şeyler de yazılırda gerek yok. Bunun yanında diğer tarafta yazdıklarım da var...

Mihawk Zoro'nun rakibiydi ve ben bu iki karakterin bir daha dövüşeceğini düşünmüyorum ''eğitim'' olayları sonrası. Siz ne düşünüyorsunuz bilmem, benim kişisel fikrim budur.
Diğer tarafta Shanks belli noktada tanınan biriydi fakat öyle Yonkou seviyesinde biri değildi. Belli noktalarda güçlü olabilir fakat seviyesi öyle şimdi ki gibi olmadığı net benim gözümde. Bir şeyler araya ki aradığı kişi ''Luffy'' idi artık çok daha net belli oldu Nika olaylarından sonra. WB bile diyor ''Merdivenleri hızlı tırmandın'' diye, yani sana göre bu karakter çok üst düzey karakterdi sadece NW'ye mi geldi? Yani WB diyor ''Merdivenleri hızlı tırmandın'' diye adam ''Karşıma kadar gelebildin'' diyor resmen eski zamanlara göre konuşulduğunda.

Diğer tarafta in yanıldığın nokta. Shanks ve Mihawk düelloları çok eski. Öyle ki Shanks kolunu kaybettikten sonra bir daha düello etmemişler, yani Shanks'ın sorusu ve Mihawk'ın ''Tek kollu biriyle'' diye adlandırdığı Shanks ile düello etmemek istemesi bile bunu kanıtlar nitelikte. Buna rağmen sen ''Bunlar dövüşeli çok uzun zaman geçmemiş'' diyorsun, aksine çok uzun zaman geçmiş...

Düello etseler Mihawk öyle konuşur mu sence?

En mantıklı seçenek luffy-katakuri-shanks-karasakal. Shanks ile karasakal yonkou zaten onları kenara koyup luffy ile kata'ya bakmak lazım. Luffy kaido'yu aldı dolayısıyla onun yerine geçen yonkou o olur. Kata'nın durumu ise daha değişik anasını kaybetti karakter. Her ne kadar yenenler! kid ve law olsa dabu ikisinin tayfa, ada, filoları olmaması gibi hallerin tam tersi kata'da mevcut olduğundan kata mantıklı olan. Ancak oda'ya hiç güven olmaz kata yerine kid ve law değil buggy'i bile yonkou yapar çok komik olur diye.

Ben olacağını pek sanmıyorum ama Mihawk diyeyim. Sen de Croco de. 1 ay avatar ve banner. İkimiz birden kaybederiz muhtemelen :D
La kaybediyorsak niye giriyoruz iddaa'ya? :D

Birimizin kazanacağı bir şey olsun bari diyeceğim de bu SODA'nın ne yapacağı da belli olmaz şimdi. Gider adı sanı duyulmamış biri ''Yeni Yonkou'' diye çıkarır Weevıl tarzında...

La kaybediyorsak niye giriyoruz iddaa'ya? :D

Birimizin kazanacağı bir şey olsun bari diyeceğim de bu SODA'nın ne yapacağı da belli olmaz şimdi. Gider adı sanı duyulmamış biri ''Yeni Yonkou'' diye çıkarır Weevıl tarzında...
Bu iddiayı kazanmak çok zor zaten. Çok seçenek var. Konu Kid mi Law mı değilse iddia düşer şeklinde olsaydı daha eğlenceli olurdu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık